Skocz do zawartości

[widelec] Cykanie widelca.


vicher

Rekomendowane odpowiedzi

Wymieniłem stery w rowerze, te z wbijanymi miskami. Stery wymieniałem, ponieważ bieżnia była wyrobiona. Kierownica dążyła do ustawienia na wprost i wtedy następowało wskoczenie kierownicy, taki wyczuwalny klik w wyrobione miejsca. żeby skręcić trzeba było użyć większej siły.
I od tego czasu widelec force (aluminiowy sztywny pod 28") zaczął mi strzelać, cykać. Przed wymianą, na starych sterach wszystko było ok. Widelec nie cykał.
Na widelcu nie widać pęknięć, ale boję się że kiedyś na zjeździe pęknie. Jak postawię rower do góry kołami, złapię za widelec i będę ciągnął przód tył, to słychać strzelanie, cykanie, dobiega ono z główki ramy. Rozkręcałem, wyciągałem widelec, składałem jeszcze raz i dalej trzeszczy, cyka.

Co jeszcze sprawdzić, jak zdiagnozować przyczynę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam. Mam bardzo podobny problem. Słyszę cykanie podczas mocniejszego nacisku na sztywny widelec mtb force, w trakcie jazdy lub ruszając przod tył. Wymieniłem stery z kulkowych na maszynowe, bo myślałem, że one są powodem. Niestety nie pomogło. Testowałem "dzwięki" w różnych konfiguracjach i wykluczyłem podkładki pod mostkiem i inne przyczyny. Wszystko nasmarowane. Dzwięk wydobywa się po złożeniu w miejscu główki ramy. Po wymienie sterów nie zmienił się nic. Czy widelcom aluminiowym zdarza się pękać w miescu łączenia rury sterowej z resztą widelca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Producent powiedział co to może być? Wygrzebałem temat na jakimś forum, w którym ktoś miał podobne cykanie, tylko w innym widelcu. Zdjął go, ruszał mocno a widelec się ułamał. Cieszył się, że zaczął najpierw cykać a nie poleciał pod nim na zjeździe. Nie wiem jak to dokładnie napisali, ale bez rozsądnego uzasadnienia ciężko żeby to rozwiało wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura sterowa jest wpasowana w golenie widelca, u mnie cyka na tym pasowania. Od dołu i od wewnątrz jest wszystko pięknie zespawane. A, że widelec podczas jazdy pracuje, to cyka właśnie na tym pasowaniu.

Przypadek, który przytaczasz jest do większego przeanalizowania. Równie dobrze może cykać na słabych spawach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam borykam się z tym problemem od wiosny mowa o force 28 treking zakupionym w Mcbike. Z początku było mało słyszalne lecz po pewnym czasie trzaski się nasiliły, wykluczyłem inne komponenty przez wsadzenie rury sterowej w imadło i ruszanie goleniami trzaski nadal się pojawiały . Widelec oddałem na gwarancje , nie mieli drugiego więc oddali pieniądze za które kupiłem ten widelec w innej firmie. Kolejny raz to samo lecz teraz nie tak często trzaska , jestem załamany  :wallbash: . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wygląda na to, ze ten typ tak ma.

Tak, ja też mam FORCE. Cykanie słychać, ale nie zawsze, powiedzmy że co 5 mocne naciśnięcie. A wszystko wygląda dobrze, poza jednym. Dolna bieżnia sterów nabita na rurę sterową ma lekki luz, podejrzewam że to jest przyczyną. Ja to olałem, aż tak mi to nie przeszkadza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmijcie widelec, wkręćcie sterówkę i imadło (na tyle lekko żeby nie zgiąć jej ale na tyle mocno aby się nie ruszał - polecam owinąć gumą np. starą dętką). Złapcie za golenie i ruszajcie przód tył i na boki. Jeśli będzie trzeszczeć to ewidentnie widły. Zdejmijcie bieżnię, zalejcie loctite i odstawcie na tydzień. Nabijcie bieżnie i w drogę, pojeździjcie tydzień jeśli znów zacznie trzeszczeć czynność powtórzyć. Jeśli jesteście z wrocława/legnicy mogę użyczyć loctite bo mam. U mnie to pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem trochę smaru pod bieżnię i na dwa tygodnie pomogło. A potem znowu, u mnie trzeszczy bieżnia ewidentnie. Po wbiciu, na samym dole jest minimalny luz około pół milimetra. Skakałem po wyjętym widelcu (serio) i nic nie było słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam!

Mam rower Kona Rove i od dłuższego czasu dochodziły od strony widelca i sterów różnorakie cykania i skrzypienia. Głównie na dziurach było to słyszalne ale i na prostej czasami też. Rozkręcałem stery, smarowałem wszystko, wybijałem stare miski i zmieniałem na nowe, dalej to samo. Zmieniłem stery na maszynowe, dalej to samo. W serwisie też nie wiedzieli o co chodzi. Jako że mózg mi sie powoli lasował od tego skrzypienia, wziąłem się za to konkretnie. Wyciągnąłem goły widelec z roweru i zauważyłem, że cyka kiedy naciskam z góry na sterówkę albo ciągne do siebię albo w drugą stronę. W poprzek nic nie cykało tylko od góry przy naciskaniu na sterówkę  Czyli stery odpadły. Wybiłem dolną bieżnię z widelca bo myślałem, że to ona, dalej to samo. Kupiłem klej cyjanoakrylowy http://www.technicqll.pl/index.php/pl/produkty-mobile/kleje-b%C5%82yskawiczne/33-klej-sekundowy-cyjanoakrylowy i wpuściłem go do tego łączenia sterówki z resztą widelca trochę powyżej bieżni widelca. Klej związał, naciskam i cisza. Wkładam widelec, zakręcam wszystko i cisza. Przejechałem na nim juz trochę i cisza jak makiem zasiał, ani pół skrzypnięcia nie ma. Normalnie szczęście niepojęte mnie ogarnęło, że się tego pozbyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...