Skocz do zawartości

[suport] PressFit BB71, trzeszczy, wymiana/zammiennik


patyy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam problem z trzeszczącą ramą, najpewniej coś w okolicy suportu. Będę całe te okolice rozgrzebywał w celu wyeliminowania innych możliwych powodów - chociaż już z 2 razy to robiłem  :icon_confused:

Dlatego od razu chcę zmienić łożyska suportu. W mojej ramie oryginalnie siedzą Shimano PressFit BB71, z tego co udało mi się ustalić wydaje mi się, że nie muszę się ograniczać do tego modelu tylko szukać łożysk pasujących do systemu PressFit 41mm i korby 24mm? Czy faktycznie tak jest, że wszystkie te modele BB71-A/B/C różnią się tylko szerokością mufy suportu, co się przekłada na różnice w długości tulei łączącej oba łożyska i ilości podkładek?

Dużo jest narzekań na BB od Shimano, a oni sami twierdzą że to grupa szosowa, czy mogę zatem zastosować łożyska innego producenta? Prosiłbym o jakieś opinie o marce, trwałości suportów, co wybrać? Bo wybór jest w sumie dość spory:

 

Shimano BB92 http://allegro.pl/shimano-sm-bb94-41a-miski-suportu-z-lozyskami-i5396507986.html

FSA http://allegro.pl/fsa-suport-press-fit-mtb-megaexo-bb-alm92-24mm-i6234263620.html

Accent http://allegro.pl/wklad-suportu-accent-bb-86-92-press-fit-24mm-i6198927410.html?reco_id=b6af4c44-2c7b-11e6-9932-56847afe9799&ars_rule_id=201

Accent PRO http://allegro.pl/wklad-suportu-accent-bb-86-92pro-24-22mm-press-fit-i6198860644.html

Aerozine http://allegro.pl/aerozine-lozyska-pressfit-bb24-ceramic-ceramiczne-i5356460018.html

RaceFace http://allegro.pl/race-face-bb92-press-fit-x-type-wklad-lozyska-supo-i6209431011.html

 

Jak widać wybór i rozbieżność cen dość spora  :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć Patty,

widzę, że ludzie nie rzucili się do odpowiedzi... :). Naprawiłeś już?

 

Mam Cube LTD z suportem press fit i już po kilkuset kilometrach zaczeło mi tam strzelać. Czasami znikało, czasami wracało. Ostatnio trochę posmarowałem od środka i wydawało się, ze przeszło, ale dzisiaj wróciło w pełnym wydaniu.

 

 

Przejechałem jakieś 1500km, a do mycia używam szczotki. Wodą tylko bardzo delikatnie polewam przy płukaniu - taką mgiełką z węża przy najmniejszym strumieniu. Ważę 66kg i jakichś mega cudów na rowerze nie robię. Małe podskoki, ale nic powaznego.

Także naprawdę wydaje mi się, że delikatnie się z tym obchodzę.

 

Jedyne wyjście to wymienić?

Czy można to jakoś nasmarować? Można ściągnąć te plastikowe osłony?

 

Na google/YT nie znalazłem odpowiedzi... Widziałem tylko zapis, że są "bezobsługowe".

 

Dodam tylko, że wogóle jestem rozczarowany korbą XT. Niedawno aluminiowe ultra wyżyłowane śrubki trzymające razem tarcze pękły więc musiałęm je wymienić, a suport strzela przy takim przebiegu.W sprzęcie na poziomie Acera nie miałem nigdy żadnych problemów z korbą w innych rowerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Press Fit i trzeszczenie to najczęściej synonim. Jeśli rama jest z aluminium, stali, tytanu, etc. to warto zacząć od splanowania mufy suportu. W przypadku karbonu jest gorzej, duże znaczenie ma tolerancja wykonania mufy. Najczęściej producenci nie zalecają smarowania wciskanych suportów ale praktyka uczy, że warto nanieść cienką warstwę dobrego smaru lub Loctite (np 222). 

 

Coraz więcej jest suportów, których miski są ze sobą skręcane. Rozwiązanie to pomaga przeciwdziałać trzaskom ale najczęściej jest horrendalnie drogie. Plastikowe osłony łożysk najczęściej można ściągnąć, choć w Shimano zalecana jest duża ostrożność. Dobrze je delikatnie podważyć np. nożykiem do tapet, a wcześniej podgrzać nieco suszarką aby zmiękczyć materiał. Choć w tym akurat miejscu smarowanie na niewiele się zda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postanowiłem jeszcze raz przejrzeć rower i sprawdzając suport doszedłem do wniosku że to nie może być on skoro łożyska pod palcem pracowały bezbłędnie. Skończyło się na rozebraniu ramy i na jednym zawiasie były pęknięte oba łożyska. Sprawdziłeś czy to aby nie sztyca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście to hardtail więc zostaje tylko suport i .. sztyca. Łożyska w supporcie rzeczywiście kręcą się pod palcem bardzo płynnie, bez zacięć, gładko.

Luzów nie ma.

 

Sztyca jest nasmarowana, dzisiaj też zatrzymałem się i ją rozpiąłem, i zapiąłem. Nie obniża się, nie jest jakoś super mocno ściśnięta.

Też o niej myślałem bo gdy wstaję na pedały to wydaje, że robi się cicho/ ciszej. Uznałem, że to dlatego, że suport jest jednostajnie obciążony moim ciężarem.

Nie wiem co jeszcze mógłbym sprawdzić przy sztycy.

Więcej smaru?

Ścisnąć mocniej lub słabiej?

Siodełko trzeba dokręcić i posmarować na na szynach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SPD jeżdżę i żeby było śmieszniej już kiedyś wymieniłem pedały pd-m520 na pd-m540 i pomogło na 100%

 

Na tą chwilę stawiam jednak na sztycę bo była tendencja do uciszania jak się podnosiłem z siodełka. trochę smaru jakby ubyło. Właśnie rozebrałem, wyczyściłem, nasmarowałem wazaliną, skreciłemi pozostaje sprawdzenie.

Dam znać. Na razie dziękuję za wszystkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sztyca trzeszczy to najczęściej mi pomagało i dawało potwierdzenie: jadę, trzeszczy. Zatrzymuje się ściągam sztyce i ręką wycieram charakterystyczny nalot. Sztyca z powrotem na swoje miejsce i cisza. Jeśli musiałbym ją smarować albo do... na maksa to nie ona :). Koledzy dobrze radzą, obczaj jeszcze stery i pedały. W sterach mogły polecieć wianki jeśli masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś strzelanie w mojej maszynie doprowadziło mnie do skraju , cały rower rozbierałem,  większość rzeczy takich jak  hak przerzutki, stery, mostek, kiera , sztyca, siodło po 2x  oraz  korba i suport zdejmowane ze 3x (na szczęście nie mam tej padaki PF)... już myślałem że to rama, albo karbonowa sterówka klęka .... okazało się ze to strzelanie pochodziło z kominów.. Gwinty były bardzo suche, przesmarowałem i JUPiii cisza :>

 

Btw, czy macie jakiś dobry sposób na dokręcenie kominów ? albo dobry kluczyk ? kupiłem jakieś coś za ok10pln BikeHandy czy jakoś tak, rozkręcić się dało, ale nie mam pewności czy dokręciłem odpowiednio mocno, A tym kluczykiem BH nie szło za bardzo przytrzymać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...