Skocz do zawartości

[amortyzator] ustawienie Marzocchi MX Comp 04


MrVoodoo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Na początku chciałbym się przywitać, bo to mój pierwszy post.

Pierwszy post i od razu pytania i prośby.

 

Posiadam od niedawna leciwy amortyzator Marzocchi MX Comp 04.

 

Był tak twardy, że sag wynosił 0 i można go było ugiąć o 2 cm, więc postanowiłem spuścić trochę powietrza. Pod oboma kapslami znajdują się wentyle i nic więcej, Przy upuszczeniu w prawej goleni wyleciało troszkę oleju, przy lewej nie. Po upuszczeniu powietrza amortyzator schował się dosyć dużo (~4 cm) i tak został, można go wyciągnąć siłą, ale wraca. Sag zwiększył się niewiele, może 0,5 cm. Może ten amor jest po prostu popsuty? Rozebrać go będę miał czas dopiero w sierpniu.

Pod spodem znajdują się duże śruby, czy służą one do regulacji?

Czytałem instrukcję ze strony Marzocchi ale nie wiele z niej wyniosłem, chciałbym wiedzieć jak regulować skok, jak tłumienie.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spusc całkiem powietrze i wtedy schowaj gorne golenie w dolne, zobacz czy bez powietrza chodzą dosc gładko czy z oporem i zacięciami. Jeśli to ta wersja o ktorej mysle to reg tłumienia jest wewnetrzna tzn odkrecasz kluczem cały gorny korek z wentylem i wkładasz dlugi imbus ze 20cm chyba 3mm i tam celujesz w otwor pod olejem i krecisz w lewo zwiekszając tłumienie, śruby na dole odkrecasz jak chcesz zrobić serwis, jak odkrecisz to wyleje sie z dołu olej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Zrobiłem tak jak pisałeś, bez powietrza chodzi bardzo ładnie, gładko, bez zacięć, zgodnie z fizyką u samej góry już ciężko.

Jest to wersja Air, prawda?

Jeśli chciałbym ustawić sag na 1,5-2 cm (ważę 83kg) to amor będzie wtedy bardzo miękki, będę mógł łatwo wcisnąć go do końca, a tak chyba nie powinno być, macie jakieś sugestie jak to ustawić? Lepiej, żeby skok ujemny był mniejszy ale za to nie dobijał do końca?

Napompowałem go teraz zwykłą pompką i nie mogę sprawdzić, jakie jest ciśnienie, bo przy użyciu manometru do samochodu zbyt dużo ucieka, strasznie wrażliwe toto, muszę się rozejrzeć za dokładną pompką.

 

W szukanie tłumika nie będę się teraz bawił, bo nie mam takiego kluczyka i czasu, ustawię go po serwisie. Będę chciał też pozbyć się podkładki o której mowa tutaj: http://mtbikes.pl/artykuly/warsztat/serwis-marzocchi-mx-comp-air-04/ Jeśli nie będzie oczywiste która to podkładka, to na pewno się odezwę ;)

Edytowane przez MrVoodoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zwykłą pompką nie napompujesz pod żądana wagę, najlepiej zainwestować w jakąś pompkę do amortyzatorów, dzięki czemu ustawisz go dokładnie pod siebie. Jeżeli nie masz imbusa tego długiego to ciężko będzie Ci ustawić rebound ;/
Miałem mx comp z 2006 roku i fakt przy upuszczaniu powietrza czasem trochę oleju poleci. Jeżeli masz 105mm i usuniesz podkładki wyjdzie 125mm, psuje geometrie i łamie ramy :P

Edytowane przez Paulex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...