Skocz do zawartości

[Zestaw SPD] Jakie pedały + buty na pierwszy raz.


JachuWojtan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

myślałem, że po kupnie nowego roweru nic mi już nie będzie brakowało, lecz znajomy dał mi się przejechać na jego rowerze z spd...

Od razu bardzo mi to przypadło do gustu i teraz pragnę to mieć. Do rzeczy mój budżet to: 120zł (pedały) i 250zł (buty), trochę mało, lecz jestem uzależniony trochę od rodziców, a na SPD bardzo się napaliłem. Ustaliłem, że mama mi kupi pedały, a ja w miarę tanio z własnej kasy buty. 

Generalnie trochę już poczytałem i wstępnie wybrałem zestaw:

 

pedały:

 1. Crank brothers eggbeater SL lub SC --> http://olx.pl/oferta/pedaly-zatrzaskowe-crank-brothers-sl-sc-ubijaki-CID767-IDewWDw.html#1cb26c61a7

 

2. Crank Brothers eggbeater 1 --> http://olx.pl/oferta/pedaly-crank-brothers-ubijaki-eggbeater-1-CID767-IDf02xj.html#1cb26c61a7

 

3. Shimano PD-M520. (nowe)

 

Szczerze, wolałbym Cranki. Dlaczego? W mojej okolicy utrzymanych jest może 30%, reszta to zwózki drzewa na których jest masa, masa błota. Poczytałem też, że cranki są dobre dla początkujących i są łagodniejsze dla stawów, co w moim przypadku jest trochę ważne. 

 

buty: 

Najchętniej coś takiego:

 

http://allegro.pl/buty-rowerowe-mtb-comp-spd-wyprzedaz-r-46-i6072412156.html

http://allegro.pl/buty-rowerowe-northwave-scorpius-3s-eu-45-29cm-60-i6118898412.html

http://allegro.pl/buty-mtb-spd-northwave-spike-pro-rozm-41-47-i6114965273.html

 

Ale granica psychiczna rodziców wolała by bardziej coś używanego do 150zł. 

 

Co polecacie w takim wypadku, taki zestaw będzie OK? 

Ma też pytanie, czy w tych crankach jest regulacja?? (bo to przyda się początkującemu)

Pozdrower 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup za stówę pd520 w decathlonie i za resztę upoluj gdzieś shimano m089, czyli buty z klamrą. Pogłoski o zapychaniu się błotem są mocno przerysowane. Cranki nie są lepsze od spd.

 

Ed.

Nie kupuj używanych butów. Już o wiele lepiej upoluj jakieś leżaki magazynowe na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci polecił używane Sh. XT m780, ostatnio wysyp na aukcjach po 100-110 zł, bardzo mało porysowane/używane. Buty, jak wyżej kolega wspomniał, ale w miarę sztywne, takie co najmniej 6 lub 7 w skali 1-12 Shimano. Za 250 zł można wyrwać z klamrą i wkładką węglową b. sztywne, ale to trzeba dużo czasu. CB z niższej półki to nie jest dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za rady.

Czyli Cranki raczej odpadają. Będę celował w nowe m520 lub coś używanego.

 

Co do butów to Shimano mo89 będzie bardzo ciężko upolować, a jakieś alternatywy polecacie najlepiej do 230-240zł?

Myślałem właśnie nad Northwave Scorpius 3s. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przerobiłem ten sam temat.

Ja mam buty z Lidla za 100 zl, lub podjedź do Decatlona jak kolega proponuje.

Jeszcze na 160 zl są w Sportdirect, a w ich sklepie internetowym może być taniej.

 

mój temat : http://www.forumrowerowe.org/topic/199091-spd-mt50-m545-m530-czy-inne/

 

Natomiast nowe TIME MX2 znajdziesz za 180 zł i chyba lepsze od shimano jeśli chodzi o kolana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szczerze, wolałbym Cranki. Dlaczego? W mojej okolicy utrzymanych jest może 30%, reszta to zwózki drzewa na których jest masa, masa błota. Poczytałem też, że cranki są dobre dla początkujących i są łagodniejsze dla stawów, co w moim przypadku jest trochę ważne. 

 

Jest dokładnie tak jak piszesz... Cranki mają luz roboczy na blokach, więc są zdecydowanie lepsze dla stawów zwłaszcza jak nie potrafisz dokładnie ustawić położenia bloków. Jeżeli w okolicy masz faktycznie masę błota to Cranki zdecydowanie trudniej zapchać niż SPD Shimano. Kilka razy byłem już świadkiem na maratonach jak ludzie przeklinali SPD, bo nie mogli się w nie wpiąć przez oblepione błotem bloki - z Crankami NIGDY nie miałem takiego problemu. Inną istotną kwestią dla początkującego jest to, że łatwiej się w nie wpinać - wystarczy butem trafić na pedał (wpinać można się od góry, od przodu i tyłu z czterech stron), czyli de facto każda próba kończy się wpięciem.

 

Z minusów - bloki się zużywają zdecydowanie szybciej niż Shimano, są bardziej delikatne niż Shimano (ale z dostępnością części zamiennych nie ma problemu).

 

Odnośnie Shimano, M520 to jest dziadostwo jeżeli chodzi o łożyskowanie, jak zajedziesz łożyska to pedały idą na śmietnik. Lepiej dopłacić do M540 i mieć możliwość wygodnego serwisu łożysk. Jeździłem na Shimano i Crankach, zdecydowanie polecam Cranki dla początkującego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem m520 idą na śmietnik z braku serwisu? Ten pedał potrafi przeżyć niejeden rower. Mam jedną parę po 12000km i nic się nie dzieje. Do serwisu trzeba tylko dokupić klucz za 8 zł.

 

Natomiast pękające sprężyny w Crankach to było kiedyś realne zjawisko.

 

O Shimano można wiele złego mówić, ale pedały spd są pancerne, wliczając w to najtańszy model za 100zł czyli m520. M540 kosztują 70zł więcej, a prezentują taki sam poziom trwałości - no i mają ten nieszczęsny ampol do wykręcania osi.

 

Nie jest prawdą, że spd trzyma nogę jak imadło i masakruje kolana. To typowa prawda internetów zwana również trzecią prawdą góralską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo dziękuje, za bardzo pomocne rady.

Co do pedałów, to z waszych podpowiedzi wynika Shimano i tak jak najbardziej wybiorę. Myślę, że wezmę Shimano 520-stki, lub jak trafi się coś używanego (xt, xtr) 

 

Co do butów, to tutaj mam dylemat. Szukałem na OLX, to niektórzy używki wyceniają drożej niż nówki.

Buty potrzebuję w miarę szybko, a upolowanie SH-M08x jeszcze w mojej numeracji długo zajmie. 

Znalazłem namiary na sklep z tanimi butami, iii:

 

-Shimano SH-XC30  (co prawda klamry nie ma, ale nie będzie mi to jakoś bardzo przeszkadzało) --> http://www.bikeatelier.pl/odziez-kaski-buty/buty/buty-shimano-sh-xc30

Są też Diadora, ale dwa rzepy mnie nie przekonują.

http://allegro.pl/buty-rowerowe-mtb-comp-spd-wyprzedaz-r-46-i6072412156.html

- Northwave Scorpius --> http://allegro.pl/buty-rowerowe-northwave-scorpius-3s-eu-45-29cm-60-i6118898412.html

 

Z sensownych butów mieszczących się w moich budżecie, znalazłem to. Myślę, że shimano xc-30 spełniało oczekiwania amatora. Co byście doradzali wybrać?? 

Chyba, że ktoś ma namiary na tani sklep jeszcze, to bardzo poproszę!  :laugh:

Pozdrawiam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilku gości na allegro, którzy sprzedają buty nowe jako leżaki magazynowe. IMO to najlepsza opcja. A co do pedałów, to na poziomie amatorskim nie zauważysz ŻADNEJ różnicy w użytkowaniu pomiędzy pedałami xt, m520 i m540. Bierz najtańsze i korzystaj z tego niedopatrzenia marketingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam w swoich m520 i m530 wyraźnie czuję „luz roboczy”, a na pewno stopa nie jest trzymana jak w imadle w jednym położeniu. Jakieś miejskie legendy i tyle.

 

Nie wiem jaki to jest konkretnie kąt, ale można stopę lekko obrócić nie wypinając jej jeszcze. Też bałem się o kolana i był to jeden z powodów odkładania przygody z SPD, bo mam z nimi problem, ale w praktyce wyszło ok. Kwestia dobrego ustawienia bloków, mnie to kosztowało trochę pomiarów, eksperymentów i przemyśleń.

 

Oczywiście pedały innych firm mogą mieć ten luz jeszcze większy jak ktoś potrzebuje.

 

Ciekawe też skąd się bierze opinia o wyraźnej przewadze m540, tylko dlatego że są inaczej skręcane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z plastikowej nakrętki do której trzeba kupić klucz za 8zł i z nieznacznie większej wagi (pomijalnej). Resztę robi zwykły psychologiczny mechanizm - droższe to lepsze, bo przecież musi być przyczyna 70zł różnicy. Ale już odkręcania ampolem nie widzą, gdzie każdy pedał ma tendencję do samodokręcania i lepiej móc go atakować płaskim kluczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam w swoich m520 i m530 wyraźnie czuję „luz roboczy”, a na pewno stopa nie jest trzymana jak w imadle w jednym położeniu. Jakieś miejskie legendy i tyle.

No to masz zużyte bloki lub zajechane pedały lub źle skręconą sprężynę. Ja przejechałem w Shimano i Crankach kilkanaście tysięcy (w Crankach na pewno kilkadziesiąt) kilometrów i to jedna z podstawowych różnic w tych systemach - w Crankach jest duży luz (można go zmniejszyć blokami "0 Float"), a w Shimano jest bardzo sztywnie. Jakbyś spróbował jazdy w obu systemach to byś nie porównywał tej kwestii, bo różnica jest kolosalna pod tym względem.

 

Ciekawe też skąd się bierze opinia o wyraźnej przewadze m540, tylko dlatego że są inaczej skręcane.

Jeździłem na M520 i M540. Rozkręć oba modele i porównaj wykonanie łożyska (spasowanie elementów i materiały) oraz uszczelnienia... Wtedy nie będziesz pisał, że to jest to samo. M520 przy intensywnym użytkowaniu to jednorazówki, choć pewnie jak ktoś jeździ rekreacyjnie lub po bułki do sklepu to będzie pisał, że nie ma różnicy (do takiej jazdy M520 są OK). Jak ktoś jeździ w maratonach i ciężkich warunkach (błoto, duże obciążenia) to na pewno nie kupi M520 (no chyba, że go nie stać na M540).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M520 przy intensywnym użytkowaniu to jednorazówki

 

W 100% się zgadzam, Shimano to poważna firma i pisanie, że nie ma różnicy w wytrzymałości pomiędzy 520, 540 i 780 to nieporozumienie. Polecam M780 używki za około 100 lub m540/770 za 50-100 w przeciwieństwie do nowych 520. Jak ktoś nie ma nawet 50 to za 35 zł kupi używane 505. Po prostu 520 oraz Xtr980 im nie wyszły tak jak reszta, każdy popełnia błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne teorie tutaj snujecie. Pewnie bym w nie uwierzył gdybym nie użytkował i nie rozkręcał m520. Jeżdżą pod 90kg, w solance, w błocie i non stop jeszcze wstaje na chama z siodła. Tej zimy dobiłem im 2000km i nic.

 

Ale przekonał mnie argument że Shimano to poważna firma. :)

 

Co do jednorazowości to mocowanie osi jedynie na ampola może skutkować jednorazowością ramienia korby albo cięciem szlifierką ośki.

 

Oba modele tych pedałów to entry level i nie ma co cudować tylko brać ten na który nas stać, mając świadomość że oba przejadą co najmniej 15k km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jednorazowości to mocowanie osi jedynie na ampola może skutkować jednorazowością ramienia korby albo cięciem szlifierką ośki.

Klucze imbusowe znacznie lepiej rozkładają siły niż klucz płaski, między innymi po to wymyślono imbusy! Jeżeli masz dobrego imbusa (a nie z marketu za 5 zł) to gwarantuję, że prędzej zniszczysz pedał kluczem płaskim niż imbusowym. Już pomijam fakt, że używanie imbusów do odkręcania pedałów jest wygodniejsze, bo nie wysuwają się z gniazda.

 

Odnośnie M520 i M540 to widzę, że wyznajesz zasadę "nie znam się, ale się wypowiem". Jak będę miał czas to zrobię zdjęcia łożysk i uszczelnień w tych pedałach to nie będziesz pisał takich "dziwnych teorii". Elementy łożyskowania w M520 są z plastiku w przeciwieństwie do M540 (nie wmawiaj mi, że wytrzymałość plastiku jest równa wytrzymałości metalu i że luzy będą się pojawiać tak samo szybko)! Za niedługo powiesz, że łańcuchy HG53 i CN7701 oraz piasty Deore i XT to też jest to samo i że różnica w cenie to tylko marketing, a ludzie to totalni debile i dają się na to nabrać  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z utęsknieniem na fotki plastikowych łożysk.

 

Ampole mam z marketu - robione co prawda przez Bondhusa, ale w życiu bym nie odważył się przedłużać ich rurką tak jak płaskiej 15 i bić młotkiem, gdy odkręcałem zapieczone pedały.

 

Ed.

 

Dla autora wątku - serwis m520 - forumowy poradnik:

 

http://www.forumrowerowe.org/blog/247/entry-415-przeglad-serwisowy-pedalow-shimano-pd-m520-systemu-spd/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...