Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana napędu


Artur69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuje wymienić napęd w Scott Scale 970 z 2013 na coś lżejszego i lepszego. Łańcuch, jak i zębatki mam już trochę zjechane i nadszedł czas na zmiany. Poniżej proponowany przeze mnie zestaw do kupienia. Manetki myślę, żeby zostawić te, co mam. Z niewymienionych pozycji poniżej kupię nowe linki. Nigdy sam nie wymieniałem tych części i stąd pytanie - do wyciągnięcia obecnego suportu będę potrzebował ściągacza, a z kolei do dokręcenia nowego będę potrzebował klucza (TL-FC16), tak? Czy pominąłem coś, albo źle dopasowałem?

Ile kosztuje mniej więcej sam montaż całego napędu w serwisie (Szczecin), bo zastanawiam się, czy nie powierzyć zamontowania tego wszystkiego komuś, kto zrobi to trzy razy szybciej.

Co myślicie o zestawie poniżej? Ogólnie to pasuje mi ta mała zębatka 22 z przodu i mniejsze pozostałe, bo na dzień dzisiejszy nieczęsto wrzucałem na największy blat.

 

                                   Obecnie                                                       Do kupienia

Przerzutka przednia Shimano Deore FC-M590-10/34.9mm          zostawiam

Przerzutka tylna       Shimano Deore RD-M593 SGS 30Speed      zostawiam

Korba                        Shimano FC-M522, 44/32/22                        Deore FC-M612 40x30x22 175mm

Suport                       Shimano ES25 Octalink, 68-118mm              z korbą w zestawie

Kaseta                       Shimano CS-HG62-10, 11-36                       SHIMANO DEORE XT CS-M771 11-36

Łańcuch                    KMC X10                                                      Shimano XT CN-HG95 10s 116ogniw (2szt.)

Kółka przerzutki                                                                            SHIMANO ULTEGRA XT

 

Czekam na opinie, wskazówki i komentarze.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia przerzutka może się nie dogadać z korbą 40/30/20 - minimalna różnica zębów między dużą a średnią dla FD-M590 to 12T http://www.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/SI_6S80A/SI-6S80A-003-POL_v1_m56577569830679772.pdf . Może lepiej wymienić na korbę 2-rzęowa i zmienić przednią przerzutkę skoro z największej nie korzystasz. Łańcuch zostawiłbym raczej KMC X10 niż HG95 , przy kasecie nie wiem czy warto dopłacać 50zł dla 30g różnicy między XT a SLX. Jeśli chcesz poczuć różnicę w działaniu napędu to zainwestuj w manetki XT M770-10 lub M780 - warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz manetek polecam przynajmniej 2x10 38x24 albo 40x28 co wolisz 

Manetkl 2/3 x 10

Przerzutka przednia na 3x tez bedzie dzialal,ale mozesz kupic 2x.

 

Jezeli chcesz lżej Kup zębatke narrow wide, manetke prawą i tyle. 1x10 :)

 

zębatka wyniesie cie tyle co przerzutka i manetka a będzie z 500g mniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował kasetę HG81 11-36 (taniej), natomiast korbę nawet 22-36 ewentualnie 24-38 - to zależy jak i gdzie jeździsz. Zobacz w stopce kalkulator. Do tego będziesz potrzebował przednią przerzutkę. Jeżeli korba będzie bez suportu, to dokup accenta - potem wymieniasz same łożyska.
Co do łańcucha ja postawiłem na KMC x10.93.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za wypowiedzi :)

Już dużo wcześniej brałem pod uwagę wymianę na 2x10, ale chciałem pozostać przy 3x10 ze względu na posiadanie w razie czego tego dużego blatu, bo może i nie za często go używałem, to się przydawał przy większych prędkościach. No i dlatego, że wydawało mi się że zostawię manetkę i przerzutkę - wydam mniej kasy plus to, że wymienię na "mniej zębową" korbę 22x30x40. I jak to zwykle bywa, że czym więcej czytam, tym mniej wiem.

 

Różnica w cenie korby między SLX, a XT to zazwyczaj 30zł, ale wezmę pod uwagę. Nad łańcuchem też się zastanowię, czy nie będzie to KMC. Ale największą rozkminę teraz mam odnośnie korby, przerzutek i manetek.

Lubię podjeżdżać lub starać się podjechać pod strome górki i dlatego zastanawiam się, czy nie wziąć 22-36. Choć z drugiej strony, czy te zęby na małym blacie robią sporą różnice, bo nie bardzo mam porównanie, dlatego biorę pod uwagę też 24-38? Na pewno z kolei 2 zęby na większym robią różnice, tylko czy warto?

 

W skrócie: Korba Deore 2x10 22-36/24-38, kaseta SLX/XT 11-36, łańcuch KMC/XT x2, manetki XT, przerzutka tylna XT, przerzutka przednia SLX/XT.

Przy przerzutce przedniej XT obsługa górnego blatu gdzieś wyczytałem, że zaczyna się od 38, przy SLX to samo, czy to ściema?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy robią różnicę to indywidualna sprawa. Zależy od preferencji użytkownika, miejsca eksploatacji itd. Ja zawsze wolałem korby mtb z możliwie małą tarczą, dlatego mi pasują takie które mają najmniejszą tarczę 22 zęby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam korbę 22/30/40 jeżdżę na kadencji 90. W moich warunkach największy blat używam może 10% z jazdy, natomiast bez tarczy 22 ( z kołem 29") nie widzę życia :) Dla mnie opcja 22/36 by była najlepsza.

Zawsze możesz kupić sobie do korby tarcze 24 / 38 i wymienić.

Na allegro widziałem e się pojawił łańcuch do e-rowerów Shimano CN-E6090 10 speed podobno wzmocniony (lepszy od hg93) ale i droższy. Ale jeszcze nie widziałem opinii, może za wcześnie.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy przerzutce przedniej XT obsługa górnego blatu gdzieś wyczytałem, że zaczyna się od 38, przy SLX to samo, czy to ściema?

Jest przerzutka FD-M617 i 618 obsługująca  tarcze 36 i 38. Ona jest specjalnie skonstruowana do korb 22/36 i 24/38. Te o których myślisz obsługiwały korby 38 i 40.

 

Co do pytania o wielkość tarczy to po pierwsze jakie masz koło? Po drugie, czy te górki to faktycznie podjazdy w górach czy jakieś osiedlowe wzniesienia? Po trzecie, czy rower będzie służył tylko do jazdy terenowej czy masz zamiar nim szosować po szosach?

 

Moim zdaniem, jeśli masz 29" i rower ma jeździć tylko w terenie, to wybierz 36/22 z kasetą 11/36. Na tym idzie naprawdę poszaleć i da się wszędzie podjechać. Przyjrzyj się rowerom wyczynowym MTB, tam 2rz korby mają rozmiar 36/26 z kasetą od 11z, a ty chcesz zakładać 38? Będziesz śmigał po lesie z prędkościami +50km/h?

Użyj kalkulatora jeszcze, zobacz jakie biegi wykorzystywałeś i porównaj z nowa konfiguracją:

http://gear-calculator.com

w sumie to od tego powinieneś zacząć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc i komentarze. Kalkulator sprawdzałem nie raz, ale wiadomo jak to czasem jest - teoria i wyliczenia rozmijają się w praktyce. Rower Scott Scale 970 - 29" i głównie preferuje teren, ale zdarza mi się nie jednokrotnie śmigać asfaltem/ścieżkami rowerowymi. I masz rację Arni co do przerzutek :)

Na daną chwilę, co do przełożeń jestem najbardziej skłonny do 36/22. Teraz kolejne porcje czytania i składania wszystkiego w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dobrałem sprzęt (na razie na papierze), lecz mam pewne pytania i proszę o porady, sugestie. I jak zwykle miała być częściowa wymiana, a pójdzie do wymiany wszystko :P

Poniżej zestawienie:

1. Manetki Deore XT SL-M780.

2. Przerzutka przód DEORE FD-M618 Top Swing. Teraz mam Top, wiec się trochę obawiam dać Down Swing. Myslałem też o SLX, ale M665/M667 tylną kompatybilnosc mają tylko do 9rz.

3. Przerzutka tylna Shimano XT RD M781. SGS prawda? Pojemność wychodzi mi 39T (kaseta_max-min)+(korba_max-min), a GS jest do 35T.

4. Korba SLX FC-M677 36x22T 175mm. Warto dopłacać do SLX, czy może wystarczy Deore FC-M617?

5. Wkład suportu BB-EX-PRO Shimano ACCENT.

6. Kaseta SLX CS-HG81 11-36T.

7. Łańcuch KMC X10-93 114 Ogniw 10speed x2.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo ładnie.

Co ja bym zmienił: jeśli rower do jazd codziennych a nie na zawody, to odpuścił bym sobie kasetę SLXa kosztem zwykłej Deore.

I drugie to wkład suportu. Jest człowiek na allegro co oferuje łożyska do Shimano 37x24x6 za 16zł. Z tego co wiem, to Accenty opierająsię tylko na tym jednym uszczelnieniu z łożyska, a w Shimano można by dać w przyszłości łożysko odwrotnie by uzyskać podwujne uszczelnienie od zewnątrz. Ja już tylko czekam na taką wymianę, mam kupione 3 łożyska i właśnie tak bèdę je teraz montował. Powinno to przedłużyć ich żywot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę kupował nową, ale w zestawie brak. Najtaniej wychodzi w centrum rowerowe FC-M617 280zł i FC-M677 325zł, więc różnica 45zł i 75g wagi. Najwyżej wezmę Deore. Plus suport. Tylko teraz pozostaje kwestia jaki. Muszę jeszcze poczytać, ale na dzień dzisiejszy stawiam na wyżej wspomniany Accenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w innym sklepie :D Albo z suportem. Np m615 są w wersji z suportami i bez. Ja kupowałem z suportem. :)

No to kupowałeś razem z wkładem suportu pewnie SM-BB51, który równie dobrze można kupić osobno. We wkładach Accenta o tyle jest dobrze, że w razie czego wymienia się same łożyska, a nie cały suport. Stąd ten wybór.

 

Nie bierz tego. Te nowe sh*tmano sa nie ustawialne. Będzie tarło na dole albo na górze, tak są zrobione, jak deore tak i xt. weź coś starszego.

Deore FD-M618 to jedyna przerzutka kompatybilna z 10rz. kasetą i korbą na 36 zębów. Nie bardzo mam pomysł na co można by zamienić, wyżej sugerowałem SLX M665/M667, ale są do 9rz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu, bo szukam przerzutki pod 3x10. Czy w tym przypadku XT M780 będzie słabym rozwiązaniem? Potrzebuję coś co obsłuży największą zębatkę 40T. Myślałem jeszcze nad Sramem X7 i X9 ale wersji pod 40t i top swing nie znalazłem a i nie wiem jak wyglądałaby współpraca z manetkami Deore M610.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No to kupowałeś razem z wkładem suportu pewnie SM-BB51, który równie dobrze można kupić osobno. We wkładach Accenta o tyle jest dobrze, że w razie czego wymienia się same łożyska, a nie cały suport. Stąd ten wybór.

A przeczytałeś dokładnie co napisałem wyżej? Do Shimano można kupić same łożyska, a montując je odwrotnie niż producent otrzymamy podwójne uszczelnienie zewnętrzne. W Accencie z tego co mi wiadomo, uszczelnienie to tylko to z łożyska, a ono nie jest idealnym rozwiązaniem z technicznego punktu widzenia. Problemem z Shimano był głównie brak łożysk, ale jak widać są sklepy, które potrafią rozmontować wkłady i sprzedawać osobno łożyska czy miski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu, bo szukam przerzutki pod 3x10. Czy w tym przypadku XT M780 będzie słabym rozwiązaniem? Potrzebuję coś co obsłuży największą zębatkę 40T. Myślałem jeszcze nad Sramem X7 i X9 ale wersji pod 40t i top swing nie znalazłem a i nie wiem jak wyglądałaby współpraca z manetkami Deore M610.

Znawcą nie jestem, ale z tego co poczytałem to ta przerzutka M780 na przód jest kompatybilna z 3x10 i do największej tarczy 40/42T. Ale czy warto ją kupić tego Ci nie powiem. U siebie też jeszcze niedawno byłem przekonany, że dobrze wybrałem przednią przerzutkę Deore FD-M618, ale teraz już mam obawy, czy ją kupić. Z kolei nie bardzo wiem na jaką zamienić, chyba będzie trzeba poszukać coś w Sramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podłączę się do tematu, bo szukam przerzutki pod 3x10. Czy w tym przypadku XT M780 będzie słabym rozwiązaniem? Potrzebuję coś co obsłuży największą zębatkę 40T. Myślałem jeszcze nad Sramem X7 i X9 ale wersji pod 40t i top swing nie znalazłem a i nie wiem jak wyglądałaby współpraca z manetkami Deore M610.

FD-M780 będzie współgrała ze stopniowaniem 40/30/22 , tak samo dobrze będzie współpracowała SLX FC-M670 i Deore FC-M610 (wszystkie one są kompatybilne  z największą tarczą 40T/42T , i mają pojemność 18T) , różnica pomiędzy nimi to tylko napis i waga - w działaniu są takie same.

Przednie przerzutki Sram i Shimano są zamienne , tak więc bez problemu zadziała z manetką Deore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...