Skocz do zawartości

[M395] Piszczą i słabo hamują mimo napraw


bczpl

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, od jakiegoś czasu mam problem z hamulcami w moim Cube Aim Disc 29, hamulce Shimano BR-M395. Mianowicie hamulce piszczą i praktycznie wcale nie hamują. Wymieniałem klocki, wypiekałem, odtłuszczałem tarcze jak i klocki, ścierałem klocki papierem ściernym, zrobiłem masę rzeczy a efekt był tylko na jakiś czas i po chwili problemy powracały. Co to może być i co z tym zrobić żeby hamulce były sprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, jak nie są uszkodzone albo zapowietrzone to są w stanie normalnie zatrzymać rower bez żadnych pisków, "kup SLX" to nie jest odpowiedź na wszystko. Skoro piszczą i nie hamują masz pewnie zniszczone jakimś olejem klocki, SLX czy XTR w tym wypadku zachowa się tak samo.

Edytowane przez dran2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Różnica taka że od SLXów w górę shimano ma hamulce solidne i bezawaryjne, a te z niższych grup są bardzo awaryjne i często się psują.

 

 

 

Wymieniałem klocki, wypiekałem, odtłuszczałem tarcze jak i klocki, ścierałem klocki papierem ściernym, zrobiłem masę rzeczy a efekt był tylko na jakiś czas i po chwili problemy powracały. Co to może być i co z tym zrobić żeby hamulce były sprawne?

 

Objawy wskazują na cieknące zaciski. Po wymianie klocków trochę było ok, potem się zasyfiły olejem i znowu powtórka z rozrywki. Najtańsza opcja naprawy to kupno nowych zacisków, ale że są takiej a nie innej jakości ryzyko ponownego wystąpienia awarii duże. dlatego sugeruję kupno czegoś lepszego i spokój na lata.

Edytowane przez sznib
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko zgoda, ale ja na nich jeździłem 2 lata i problemów nie miałem, polecanie SLX zgoda, ale są ludzie co mają rower za 2000zł i nie chcą na hamulce do niego wydawać 500zł, gdy mogą jeszcze stare naprawić.

 

Więcej problemów mam z M615... bo w obu zaciskach tłok nie pracuje równo co jest problematyczne przy ustawieniu hamulca, ale tył przerobiłem na sztywną oś więc problem znikł w sumie, ale i tak słabo by Shimano generalnie.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierw to niech odpisze czy nie ma ich zapowietrzonych, bo przy niskiej temp jak do tego dojdzie słaba siła tłoka że tak to nazwę, to będzie tylko piszczeć, nawet przy SLX.

 

I czym odtłuszczasz tarcze? Nie rób tego np benzyna ekstrakcyjna, ani innymi preparatami który pomimo że odtłuszczają to pozostawiają tłusta powierzchnię, zrób to np rozpuszczalnikiem nitro, a jak nie masz, to płyn do mycia naczyń czy okien, nie kupuj tylko preparatów "rowerowych" za 40zł, to nie ma takiej potrzeby.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót problemu może wskazywać na pocenie się zacisków. Wymiana klockow, czyszczenie tarcz, jest dobrze przez chwilę dopóki zaciski nie spoca klocków kolejny raz. Wyciągnij klocki i sprawdź ich plecy, mokre ślady wskazują na opisany problem. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wymiana uszczelek (temat o zamówieniu na forum), wymiana zacisków na te same lub lepiej slx, wymiana całych hamulców.

Wymienić to najprostsze rozwiązanie ale bez przesady. A może autor jeździ tylko po bułki na tym rowerze. Też potrzebuje slx?

Jakie masz klocki teraz?

Czy zasiski są suche? Tłoczki równo pracują? Próbowałeś je odpowietrzyć?

Niedziałające hamulce nie są dobre nawet w drodze do piekarni.

Nawet jeśli są zapowietrzone nie powinny piszczec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była przenośnia, do jazdy po lesie itp, też SLX na dobrą sprawę nie potrzeba.

 

A masz klocki metaliczne? Bo metaliki piszczeć piszczą, nie że cały czas, ale coś tam zawsze zapiszczą, a już na pewno jak masz mokrą tarczę.

Tylko że one też powinny hamować, a nie tylko piszczeć.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te heble w swoim crossie od 3 lat i większych problemów z nimi nie miałem.

Do zwykłej jazdy są wystarczające, startowałem na nich nawet w 2 maratonach i dały radę.

Jedyne do czego mogę się doczepić to trudna regulacja - często klocki ocierają o tarczę, ale takich już ich urok. 

Odpowietrzenie jest bardzo proste i można to zrobić samemu po zakupie zestawu do odpowietrzania i oleju.

W porównaniu do moich magur MT2 to dziecinnie proste.

 

 

Jeżeli nie są zapowietrzone i piszczą to wina klocków lub brudnych tarcz.

Sprawdź dobrze szczelność układu, oraz czy klocki są suche wewnątrz zacisków.

Jeśli wszystko szczelne, tarcze czyste to ewidentnie wina klocków.

Raz założyłem do nich jakieś dziwne nieoryginalne i również piszczały, a nie hamowały.

Producent zaleca okładziny żywiczne - Shimano B01S i takie radzę kupić. Są tanie jakieś 16 zł i hamują naprawdę fajnie. 

 

Możesz spróbować wypalić klocki, ale jeśli masz żywiczne to mogą polec :)

 

 

Edytowane przez lisster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jeśli masz twarde klamki, czyli pracują tak jak zawsze to najprawdopodobniej nie są zapowietrzone.

Stawiałbym na klocki, do tych hebli zalecane są okładziny żywiczne. 

Niektórzy twierdzą, że nie ma znaczenia co założysz, ale z autopsji wiem, że klocki pewnych firm nie hamują tylko piszczą.

Jeśli będziesz wymieniał klocki, to pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu tarcz i wnętrza zacisków jeśli jest taka potrzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...