Skocz do zawartości

[rama] zakup - pomoc w wyborze


muzyk10

Rekomendowane odpowiedzi

Ramka:

https://www.centrumrowerowe.pl/ramy-rowerowe/mtb-sztywne/29-cali/p,rama-primal-29-czerwono-czarna-r-m-17-dartmoor,271277.html#75781282

 

Czy waszym zdanie powinienem bardziej w rozmiar 17 czy 19 iść?

Moje wymiary:

wzrost:  182cm

noga:    84cm

 

Ja bardziej skłaniałbym się ku 17-ce ale mimo to prosiłbym o pomoc w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ten problem co ja (180/84). Idealny ST 455 a eTT 610. Ja się zdecydowałem w Romecie R-Line na 17" (M), w 19" niebezpiecznie w przekroku. W tej ramie jest mały kąt w HT myślę że będzie można zastosować mostek w minusie 90-100mm. Dość wysoko będzie główka. W ramie M będzie potrzebna sztyca 400mm (w 350mm zabraknie około 15mm). To też zależy gdzie i jak będziesz jeździł. Może przejdź się do sklepu i zobacz jak będzie Ci leżał rower L z podobnym HT, eTT i ST.

W sumie fajna rama.

Edytowane przez Miki74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miki74 - dzięki za podpowiedź. Chyba faktycznie sklep byłby dobrym rozwiązaniem ale zawsze mam jakiś taki niesmak jak idę po sklepach i goście już wiedzą że ja 'tylko' przymierzę - spojrzenia bezcenne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miki74 - dzięki za podpowiedź. Chyba faktycznie sklep byłby dobrym rozwiązaniem ale zawsze mam jakiś taki niesmak jak idę po sklepach i goście już wiedzą że ja 'tylko' przymierzę - spojrzenia bezcenne :)

To musisz udawać że jesteś zainteresowany zakupem ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muzyk10 - jeśli twój rozstaw ramion jest proporcjonalny (tj. 181-183 cm) to prawidłowa długość horyzontalna ramy dla typowych kątów główki 69-70' dla 26er to 590-600 mm z mostkiem 10 cm oraz główki 71' dla 29er to 610 mm przy mostku 90 mm i 620 mm przy mostku 80 mm, ewentualnie 600 i mostek 10 cm. Czyli, kąt główki 71' prawidłowy zakres długosci ramy przy mostku 90 mm to 600-610 oraz przy mostku 80 mm to zakres 610-620 mm.

 

Rama Primal nie jest dla Ciebie według mnie (ani M, ani L). Kat 68' przy 29er to jest jakieś szaleństwo, to prawie rower downhill-owy.

 

Miki74 - twoja rama jest tak zaprojektowana (kąt główki 70') by lubiła stosunkowo długie mostki jak na 29er, tłumaczy to kąt główki, dlatego na pierwszy rzut oka ona nie wygląda na sportową. Dla twoich wymiarów 180/84 (jeśli rozstaw ramion 180 cm) to dł. ramy 29er przy klasycznym kącie 71' powinien zamykać się w granicy 590-600 z mostkiem 80 mm lub 580-590 mm z mostkiem 90 mm. Jak masz w obecnej ramie 580 mm i kąt 70' to powinien by zamontowany mostek 90-100, oba prawidłowe. A tobie zdaje się za dużo ze 100 mm mostkiem ?

 

Kurcze, no ja tez ekspertem nie jestem....

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dł. horyzontalna jest ok, ale rama ma kat główki 68' i z mostkiem 80 mm nie będzie to tak jak wyobrażał sobie to projektant (wydaje mi się) to raz, a dwa to będzie niebezpiecznie dla krocza. Poszukaj lepiej horyzont 620 mm, kąt główki 71', 17-18' podsiodłowa, mostek 80 mm LUB horyzont 610 mm, główka 70-71', 17-18' podsiodłowa, 90 mm most, kiera dla obu wariantów ~700 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primal jest ramą dla tych, co chcą przyjemnie pojeździć po górach i nie ściskać zwieraczy przy każdym zjeździe. Tam pasuje amor o skoku 140mm, krótki mostek (do 60mm), szeroka kiera (od 740mm) i jest zabawa. Dlatego też trochę waży, by mogła wiele znieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GTZaskar1991 sprostowanie mam wzrost 180cm i  nogę 84cm. Mostek fabryczny to 110 ale jest ciut za długi. Oś piasty przedniej nie ukrywa się za kierownicą. Optymalny mostek będzie 100 lub 90mm. Kierownica jest lekko gięta 680mm.

Generalnie w Polsce jest ciężko kupić ramę na wymiar dla nogi 84cm. Nie licząc Accenta Peak ta główka może przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GTZaskar1991

 

Napisano wczoraj, 09:48

Dł. horyzontalna jest ok, ale rama ma kat główki 68' i z mostkiem 80 mm nie będzie to tak jak wyobrażał sobie to projektant (wydaje mi się) to raz, a dwa to będzie niebezpiecznie dla krocza

 - która odległość będzie tu niebezpieczna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GTZaskar1991 - faktycznie powienien to napisać na początku o przeznaczeniu ramki. Chciałbym rower do bardziej zjazdu/terenu niż XC. XC troszkę mi się znudziło poza tym nie jestem typem maratończyka i wolę po prostu jak to ładnie @Qbek84 ujął "nie ściskać zwieraczy przy każdym zjeździe". Kwestią pozostanie amortyzator ale na razie "zaczynam" budowniae tej maszyny. Ostatecznie zdecydowałem się na rozmiar 19 cali tego Primal'a - zobaczymy jak to wyjdzie.

Jak mi ta ramka nie podpasuje to sprzedam za uczciwy grosz i wtedy już pomyślę o ramie z mielca - całkiem przyzwoicie mi wycenili taką ramkę w pełnym customie.

Dziękuję serdecznie wszystkim za fachowe słowo ! :)

Edytowane przez muzyk10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...