Skocz do zawartości

[suport] hollowtech II linia łańcuch


Miki74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W zeszłym tygodniu, za sugestią forumowiczów, kupiłem Rometa Rambler R-line 5.0, .

 

Odkryłem pewną nieprawidłowość w montażu suportu hollowtech II - według tego co czytałem w sieci.

Otóż suport ma jednej po podkładce z obydwu stron.

 

Instrukcje piszą, jeżeli jest mufa suportu 68 to po prawej stronie dajemy dwie podkładki, a po lewej jedną.

 

Otóż w moim egzemplarzu po prawej i po lewej stronie jest po jednej podkładce. korba Shimano SLX FC-M672 40-30-22T, myślę nad zmianą na dwa blaty 36/22.

By się upewnić czy wszystko gra, zmierzyłem centymetrem symetryczność korb względem ramy (rura trójkąta ramy względem korby).

Wynik to : po lewej stronie 50mm, po prawej 48mm. Czyli brak symetrii.

 

By się upewnić miałem pod ręka kolegi Krossa Level R7 z 2015- korba Shimano Deore FC-M610 42/32/24T, mufa 68mm. Tu mnie całkiem zaskoczyło.

Tym razem okazało się, po lewej stronie suportu są dwie podkładki, a po prawej jedna.

Odległości: lewa strona 52mm, prawa 48mm.

 

Co o tym sądzicie ? Nie mam pod ręką suwmiarki by sprawdzić linie łańcucha ale nie sądzę by miała 50mm. Zdaje sobie również sprawę że przy obecnym blacie, w moich warunkach przy wyższej kadencji, prawie nie będę używał dwóch lub trzech ostatnich koronek kasety. No chyba  żeby pogonić z górki :)

I jak się  będzie miała ta asymetria do kolan ?

 

Przy okazji okazało się że grubość dolnej rurki trójkąta w tych rowerach są takie same.

 

Co do zmiany blatu, nigdzie nie mogę znaleźć tarczy 36T 96mm, jak już, są to drogie XTR. No nic może uda się sprzedać obecna - jeszcze nie śmigana.

 

ps. zgodnie zaleceniami @GTZaskar1991 kaseta został zmieniona na HG81 - koszt dokładnie 40zł - THX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://katalog.bikeboard.pl/produkt,2014,korby,16662

 

Obydwoje macie źle założone korby. Ramiona muszą być symetrycznie ustawione względem osi ramy. U ciebie brakuje tej jednej podkładki, a u kolegi dwóch. Rower do reklamacji lub do dokupienia podkładka.

 

Jeśli masz zębatki 40/30/22 to masz korbę m 612. Nie ma to i tak znaczenia, bo w obu korbach BDC wynosi 104/64

Zębatkę znajdziesz już do tej korby, są dwie - od korby M665 (9rz ale będzie pasować) lub od M617. Kody producenta poszukaj w schematach Shimano.

Do tego dokup p. przerzutkę 2x i możesz śmigać. Prawdę mowiąc nadal przydało by się podregulować podkładkami linię łańcucha, ale jak to zrobić już opisałem wczoraj w temacie o kompatybilności napędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

No to jutro zadzwonię do sprzedawcy, zobaczę jakie rozwiązanie zaoferuję. Rower był kupiony przez internet. W moim mieście nie ma autoryzowanego serwisu, tylko jest diler. W sumie bym to sam zrobił, tylko nie mam jeszcze kluczy. Kolega ma łatwiej.

Mam dokładnie korbę tą http://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-slx-crank-fc-m672-40-30-22-175mm-85805  BCD: 96/64mm, ale jeszcze sprawdzę wymiar mierząc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zębatki 40/30/22 to masz korbę m 612. Nie ma to i tak znaczenia, bo w obu korbach BDC wynosi 104/64

Akurat tu się się mylisz i ma znaczenie jaka to korba. Wszystkie 3-rzędowe shimano w konfiguracji 40/30/22 (M782,M672,M612,M4000) mają BCD 96/64.

Zębatka 30T nie weszłaby na rozstaw 104 stąd zmniejszyli na 96.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zawodowiec.
Ale pamiętam czasy, kiedy miałem korbę STX  przy blacie 42T a z tyłu 11, wyginałem tarczę że łańcuch ocierał mi o przednią przerzutkę. Nie szło tego ustawić, przesunięcie większe przerzutki, powodowało spadnięcie łańcucha na korbę. No ale jeździłem po staremu, siłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...