Skocz do zawartości

[sztywny widelec] Widelec 29" do ramy pod 26" ewentualnie różnokołowiec...


modrzew

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie,

po jeździe zimówką wyposażoną w "trzymacz przedniego koła" w postaci Suntoura XCM o wadze ~2,5kg i wątpliwych właściwościach amortyzująco-trakcyjnych, zwłaszcza w typowych dla zimy temperaturach, naszło mnie na spróbowanie sztywnego widelca ;) Rowerkiem w terenie i tak miota jak szatan, co zaczęło mi się nawet podobać zważywszy na brak typowo górskich atrakcji na terenie Mazowsza.

Rower mocno budżetowy i taki ma być też wideł, a więc zwykłe alu, chyba że naprawdę jakaś okazja - niemniej nie jest to przedmiot dalszych inwestycji, tylko maszynka do dorżnięcia starych części. Rama typowa XC pod koła 26". Wstępnie wytypowałem trzy modele, ale żeby nie było za prosto mam kilka wątpliwości i dziwnych pomysłów...

 

1) Widelec Force 26" (np. http://allegro.pl/widelec-sztywny-force-26-alu-mtb-disc-w-wa-i5916599066.html ) + koło 26"

Opcja najtańsza, bo i cena widelca najniższa i koło pozostanie to co obecnie. Nie podoba mi się w nim wymiar A2C=440mm i mocowanie zacisku w standardzie IS. Obawiam się, że w praktyce będzie nieco za niski, tym bardziej że obecna geometria roweru z XCM na przodzie, który to jest nieco dłuższy niż typowy wideł o skoku 100mm, bardzo mi odpowiada. Może ktoś go ma i użytkuje - prośba o komentarz.

 

2) Widelec Force 29" (np. http://allegro.pl/widelec-sztywny-force-29-29er-alu-disc-w-wa-i5498737397.html ) + koło 26" z możliwie szerokim papuciem

Opcja nieco droższa, koło na początek to co mam, a docelowo może jakaś szersza obręcz i paputek 2.4-2.5" o ile wejdzie. A2C podane 470mm czyli mamy teoretycznie, o ile się nie mylę, coś a la wideł 100mm bez uwzględnionego SAGu lub 120mm z SAGiem. Do tego mocowanie hamulców PM więc mogę dać zacisk bez adaptera, tarcza będzie 160mm. Minus to pewnie ogromna japa między kołem a koroną widelca, ale to tylko względy wizualne. Jak wyżej - prośba o komentarz ewentualnych użytkowników.

 

Na oba te widelce znalazłem sprzedawcę z mojego miasta więc teoretycznie może mógłbym pomacać i pomierzyć przed zakupem.

 

3) Widelec Mosso M5 (np. http://allegro.pl/mosso-m5-widelec-sztywny-26-27-5-28-29-czerwony-i5989085257.html ) + koło 26" ewentualnie 27,5" z możliwie szerokim papuciem i mamy różnokołowiec :)

Opcja najdroższa, bo sam wideł najdroższy plus ewentualnie trzeba by się postarać o średnie koło i oponę. Najbardziej leży mi wizualnie i ma mocowanie PM. A2C=445mm więc znowu do 26" jakby za krótko, ale z kołem 27,5" pewnie lepiej, a może i z 29" było by ciekawie... ;) Teoretycznie mają pasować do niego wszelakie rozmiary kółek. Wiem, że są na forum posiadacze lub byli posiadacze różnokołowców, także znowu prośba o słowo komentarza do takiego pomysłu. Jakby ktoś używał tego Mosso po prostu z 26" lub 29" także mile widziana jakaś wypowiedź.

 

Ostatnia sprawa - wszystkie te widelce mają haki pod klasyczną piastę z szybkozamykaczem, a u mnie wala się piasta pod sztywną 15kę, którą mógłbym wykorzystać do zbudowania nowego koła 27,5". Widziałem na Alledrogo, a i parę razy na forum wspomniano,  adaptery pod oś 5mm - ktoś ma, używa? Jak to się w praktyce sprawuje?

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem tego Mosso 5 jak będzie sprawował się w 26".
Widelec Mosso 5 można szarpnąć na e-bay płacąc paypal'em za 65 dolarów, niestety aktualnie kurs jest niekorzystny.

Przykładowy link :
http://www.ebay.com/itm/MOSSO-FK-M5-AL7005-MTB-Bike-Straight-Fork-26-27-5-29-White-x-Red-/121457170797?hash=item1c4769596d:g:8UsAAOSwjVVVyvAV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

No pięknie, ale po jaka jasna choinkę odkrywać Ameryke na nowo, skoro zamiana uginacza na sztywny widelec to dobrze udokumentowana i prosta procedura?

 

XCM, 100mm, 26 cali A2C 482mm, odejmujesz SAG 25%, czyli tutaj 25mm i szukasz widelca sztywnego o A2C  457mm lub jak najbardziej zbliżonego. 

 

A co do przerwy nad kołem, to sorry, ale widelce sztywne, odpowiadające amortyzowanym już tak maja. Tylko widelce dedykowane ramą pod sztywny widelec (taki dajmy na to Ragley TB1) miały mniejszą przestrzeń nad koroną...

 

Dodatkowo, jeśli planujesz różanokolowca, w celu zachowania geo i wysokosci suportu (boszszszszs... sam nie wierze, ze to piszę...) powinienes szukac nizszego widelca, który skompensuje wyższe koło.

 

... przy założeniu, ze takowe chcesz z przodu. Jeśli mniejsze - bo czemu nie - widelec powinien być wyzszy aby skompensowac w druga stronę :)

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ivan.

W teorii ta rama była zdaje się pod wideł z A2C 470mm, więc taki Mosso, o ile ma rzeczywiście 445mm, pasował by idealnie zakładając SAG 25mm. Po prostu ten Suntour jest nieco wyższy i nawet mi to pasuje. W dość prostym terenie negatywnych skutków nie widzę i stąd pomysł, że może wideł pod 29era albo większe koło przy widelcu pod 26" ;)

Wybór widzę będzie pomiędzy numerem 2 a 3...

 

Tak BTW, zdaje się że sam miałeś różnokołowca? Miks 26" z tyłu i 27,5" z przodu myślisz warty zachodu? Bo 26" + 29" to już chyba zbyt duża różnica i przód jak w czoperze...

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

No ja to miałem 69era. Przód 29, tył 26, rama 26 i na dodatek wideł 110 zamiast dedykowanego 100  :icon_mrgreen:

 

Bardzo miło to-to wspominam, choć niektórych tutaj zeby bolaly jak na ten wynalazek patrzyli - geo, suport i ogólnie sodomaigomora.

 

Z tym, ze mnie takie problemy generalnie hehe... walą i jak mam pomysła to go poprostu realizuję.

 

Jednakowoż, jeśli jestes czuły na takie sprawy podchodziłbym do tematu nieco ostrożniej...

 

 

Zdjecie gdzieś wsiorbało, ale poszukam i ponownie wbije je w matrycę ;)

 

Szacunek...

I.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotkę koniecznie ;)

Nie to, że jestem „czuły”, bo ten konkretny rower i tak jest typu „frankensztajn”, tylko coś mi te 29” jakoś tak się nie widzi...

Jeszcze wtedy kwestia złożenia budżetowo fajnego koła z szerszą obręczą. I dostępność szerokich opon nie kosztujących majątku - z 26” są obecnie różne okazje i wyprzedaże, a 27,5 i 29” nie wiem nawet co jest dostępne poza standardową ofertą w okolicach 2.1”, bo cenowo atrakcji i tak nie będzie i trochę szkoda floty na zbytnie ekstrawagancje.

 

PS. O tych adapterach 15 na 9mm ktoś coś jest w stanie powiedzieć?

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

O tych adapterach 15 na 9mm ktoś coś jest w stanie powiedzieć?

 

Zależy jaka masz piastę. Do SSC Switch istnieja adaptery QR, 9mm, 15mm i 20mm.

 

http://www.superstarcomponents.com/en/switch-front-adaptor.htm

 

Tak samo wiele piast jest konwertowalnych (Hope, Novatec, DT)

 

Kwestia tylko czy do Twojej piasty można dostac adapter, bo uniwersalnego do wszystkich nie ma...

 

No i co tu poza tym, że są pisać? Wyciagasz końcówke 15mm, wciskasz 9mm lub QR, wpinasz koło i hejaprzygodo...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ciul a nie uniwersalne...

 

Do SSC na pewno nie podejdzie, bo tam końcówki tworzą uszczelnienie labiryntowe.

 

Byćmoże nadałaby sie do konwersji Hope'a:

 

large_hopeqrendcap.jpg

 

Tak wygląda hołpowski oryginał...

 

Jak dla mnie szkoda zdrowia i nerwów...

 

... no ale moze ktoś był-używał i sie wypowie. 

 

Wrzuciłbym na publiczny, do kół...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Obiecywane foty:

 

Pierwsze przymiarki z kołem jakie było na podorędziu. Amor rozciagniety do 110mm.

 

25132768405_72750a8355_c.jpg

 

Z docelowym kołem, które jeszcze w październiku tego roku dawało rade, aż je Skwarek o drzewo skraszował :P

 

25132768595_cebece9173_c.jpg

 

Wersja ostateczna, z Manitou (100mm) i klamotaki podkoloroczu...

 

25132768985_bfe72c272b_c.jpg

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Podjeżdżałem bez problemów wszystkie górki, które poprzednio robiłem na tej samem ramie z widłem 130mm i kołem 26".

 

Dodatkowo w dół szło to-to niemal jak zjazdówka. +50 do pewnosci na zjazdach  :icon_cool:

 

Fajery to klasyczny, terenowy bieżnik. Bardzo fajnie jeździ się na nich w rozmaitych warunkach, szybko czyszcza się z błota, dobrze czepiają mokrych skał. 

 

Na asfalcie bardzo fajnie hałasują i sa wolne, ale mnie to waliło, gdyż nie kupowałem ich na szosowe wycieczki tylko górskie wypady.

 

Szacunek...

I.

 

PS

 

Znalazłem jeszcze taka fotkę:

 

25107946966_419d6848fb_c.jpg

 

 

A jeździłem przeważnie po takich górkach, Malvern Hills.

 

24838737010_fbf605e34d_c.jpg

 

 

A oryginalnie klamot wyglądał tak:

 

25134446235_b84a19415f_c.jpg

 

... ale nic w tym nietypowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wideł jest :)

Wziąłem w sumie najwyższy dostępny więc otwarte pozostaje pytanie czy zostać przy kole 26” czy spróbować jednak większego. Ale wtedy będzie to już przypominać rower Ivana.

Do tego chyba pokusiłbym się o nowe kółko na szerszej obręczy i oponę 2.4-2.5” bardzo leciutko napompowaną. Rowerek to niby taka śmieciowa zimówka, ale korci spróbować.

Jeśli został bym przy 26” i użył jednak nowej piasty z możliwością konwersji, to mogę tego koła użyć też w drugim rowerze. W przypadku większego byłoby ono już tylko do tego wynalazku. I co tu wybrać..? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...