Skocz do zawartości

[SPD] Jakie pedały SPD+platformy dla amatora, który nigdy tego nie używał


Rafix

Rekomendowane odpowiedzi

Rowerem w większości tylko jeżdżę, ale nie zawsze (czasem jadę zagrać w nogę, do lasu czy "w gości") to z polecenia znajomego szukam pedałów SPD z platformami oraz butów do nich.

 

Z tego co widzę na aukcjach można spotkać 2 rodzaje pedałów:

Tańsze z oznaczeniem (zapięciem?) T400 np....
http://allegro.pl/shimano-pd-t400-pedaly-platformy-click-r-spd-bloki-i5920397814.html?bi_s=ads&bi_m=p2,1&bi_c=101072

... oraz droższe z oznaczeniem T780 np....

http://allegro.pl/shimano-pd-t780-pedaly-xt-spd-platformy-bloki-i5920334193.html

 

Ten sam sprzedawca oferuje buty:
http://allegro.pl/shimano-sh-mt34-buty-rowerowe-spd-turystyczne-r-44-i5918090285.html
... ale w opisie można wyczytać "Najlepiej pasują z: PD T780, PD M324".

 

 

Pytanie czy buty dla T780 pasują do tańszych pedałów T400, czy proponujecie w ogóle inną kombinację i inną markę?

 

Jeżdżę tylko amatorsko trekiem Rometem Orkan 1.0 (po zmianach) z oponami 700x40c, mierzę 180 cm, ważę tylko 64 kg, więc nie mam mocy w nodze, która łamie korby. Przebieg średnio to 200-1000 km miesięcznie.

Wolałbym wydać raczej 400 zł niż 600 zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ne buty pasują do pedałów tylko bloki, które masz w butach. Kupując pedały otrzymujesz wraz z nimi bloki, które przykręcasz do butów i dzięki nim możesz się wkliknąć. Jest kilka systemów..nie ma Ci co mącić w głowie. Ogromna większość to klasyka czyli SPD. Nawet inni producenci robiąć swoje pedały robią je z reguły pod system SPD. 

 

Ja polecam budżetową wersję - http://allegro.pl/pedaly-exustar-pm818-spd-platformy-i5785059962.html

 

Masz w komplecie bloki. Buty sobie kupisz jakie chcesz. Jedyne co to tzreba pilnować żeby szosowych nie kupił. 

Wersja MTB ma dwa otwory na bloki, szosowa tych otworów ma trzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie jest bez sensu, wątpię czy te pedały będą wygodne, jak będziesz jechał w zwykłych butach do chodzenia, chyba, że będziesz miał jakieś z grubą podeszwą.  Z jednej strony jest zwykłe spd a z drugiej zwykła platforma:

 

1382191001-12764-shimano-xt-pedal-pdt780

 

Nie wyobrażam sobie jechać na takich pedałach w butach SPD i często się wpinać i wypinać, bo co chwilę musiałbym szukać właściwej strony pedału. W normalnych pedałach SPD po prostu dociskam nogę i nie zwracam na to uwagi jak obrócony jest pedał.

Tak samo będzie cię to denerwowało jak będziesz jechał w zwykłych butach do chodzenia. Z tej strony pedały z której się wpinasz butem SPD zatrzask bardzo mocno wystaje, więc też będziesz musiał szukać właściwej strony:

 

c0100318_1764750.jpg

 

 

Ja mam pedały SPD i co dziennie jeżdżę na rowerze do pracy w butach SPD a w plecak biorę buty na przebranie. Co to za problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kombinować z platforma/SPD kup M520 i do tego nakładki http://allegro.pl/pedaly-spd-shimano-m520-nakladki-pd22-bloki-sh51-i5973382146.html (jak jeździsz w butach normalnych zakładasz nakładki) , ale zapewniam cię jak się przyzwyczaisz do SPD nakładki będą leżały bezczynnie. Wspomniane przez cienie buty MT34 do M520 pasują bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie odradzacie platformy to pozostanie mi zostawić buty "do pobiegania"  w miejscu w którym będę to robił. 

 

Jeśli chodzi o konieczność zdjęcia nóg z pedałów to robię ot rzadko, zwykle trasa jest spokojna i płynna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym sugerował jedynie SPD. Pedały M520 są śmiesznie tanie. Do tego będzie pasowało mnóstwo butów (ja moje shimano niby używane, ale wyglądają jak nówki, wyhaczyłem na olx za 60zł - przy kupowaniu buta zwróć uwagę na rozmiar / długość wkładki! Zazwyczaj rozmiar butów SPD wychodzi o numer większy od Twojego normalnego rozmiaru buta. A na upartego, jak sytuacja wymaga, to i bez wpinania da się przejechać bez większych problemów kawałek (np. do sklepu po browar). Ale jak gtb stwierdził, przyzwyczaisz się (na pewno szybko!) i nawet nie będziesz myślał o tym że potrzebujesz platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady.

 

Zdecydowałem się na buty takie jak pokazałem w pierwszym poście, pedały SPD Shimano PD M520.

Buty do piłki sobie kupię i zostawię w miejscu, w którym grywam.

 

Przejechałem pierwszy raz, fakt że dopiero trzeci po grypie i po krótszej przerwie, nie wywaliłem się o dziwo. Trzeba się nauczyć jeździć z tym, w sensie (dziwnie to zabrzmi) nauczyć się ciągnąć :)

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trzeba się nauczyć jeździć z tym, w sensie (dziwnie to zabrzmi) nauczyć się ciągnąć :)

 

Zamiast uczyć się ciągnąć lepiej opanuj "sztukę" wypinania się, zanim się zatrzymasz, lub nagle stracisz przyczepność i trzeba szybko podeprzeć się nogą. Sama jazda w tych pedałach to pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten odruch trzeba sobie wyrobić, żebyś wykonywał go automatycznie. Teraz wydaje się prosty, a w praktyce chyba każdy zaliczył po kilka gleb i to często przy zatrzymywaniu się, bo te oczywiste i proste wypięcie nogi jednak nie udało się w odpowiednim momencie :P A na popuszczonych sprężynach też można się oszukać przy jakimś nagłym zrywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No ale czy ktoś jeździł na takich pedałach - platforma + spd? Ja buty własnie zakupiłam i jestem na etapie szukania pedałów. Takie dwufunkcyjne wydaja mi si≤e dobrym rozwiązaniem do nauki. Jeżdżę góralem, czasem w trudnym terenie i chciałabym miec na poczatku ten komfort, że się nie przewrócę w miejscu gdzie jest duża szansa, ze trzeba będzie się podepszeć. Moje buty  spd maja protektor, specjalna podeszwę w trudny teren i jak mnie zapewniano dzis w sklepie - do platformy tez będa pasowac, jak nie będe chciała sie wpiąc Martwi mnie tylko to, że sa bardzo ciężkie - ok pół kg! Mówiąc szczerze cholernie sie boje tego spd, bo kazdy mi tylko mówi, jak łatwo sie w nich  przewrócić i ze niemal kazdy tego doświadczył!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pełnych SPD przy najlżejszym ustawieniu sprężyny łatwo wypniesz. Raz stanąłem i zapomniałem się wypiąć, ale jako że noga automatycznie poszła bok to się samo wypięło.

U mnie większym problemem było trafienie z zapięciem, szczególnie w ciemne dni, teraz od razu się zatrzaskują albo jedną albo drugą stroną. Czuję się już to w nodze.

 

Ktoś pisał o tym, że na platformach trzeba szukać "właściwej" strony, co i na zwykłych i niezwykłych butach może sprawić problemy.

 

Czy ciężkie to nie wiem, nie jeżdżę zawodowo, nie walczę z gramami. Buty są na pewno ciężkie.

 

Co do samej jazdy to jeżdżę na treku/crossie z ramą 21", jadę maks 20% trasy po piachu i dziurach, i tu przynajmniej mogę powiedzieć, że na wpinanych nie kopie się pedałów, nie skacze na nich, noga się nie ześlizgnie po dziurze, ogólnie zwrotność jest inna. Jeśli ktoś będzie miał zaliczyć glebę to i tak zaliczy.

 

Jeździłem dawno MTB po ciut cięższym terenie, ale na zwykłych pedałach, po wypierdzieleniu w pieniek mam ślad na piszczeli do dziś. Jakby było na wpinanych? Może bym go przejechał, zdążył ominąć, albo zrobił 180 sropni w pionie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie dzisiaj w sklepie jak rozmawiałam z serwisantem, zapewniał mnie, ze lepiej nie ustawiac na najlżejsze połazenie, bo same moga sie wypiąc na jakiejs przeszkodzie i wtedy tez mozna stracic równowagę. Mówi, ze poleca połozenie srednie na poczatek! No zwariowac idzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypina się przy przesuwaniu nogi w lewo lub prawo, co w cięższym terenie może się zdarzyć. Też może to zależeć od wagi czy siły w nogach.

 

Czy da się wyszarpnąć w górę to nie wiem, wątpię, prędzej rower poleci z rowerzystą niż rowerzysta za rowerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam od początku roku SPD i jakoś niepewnie się na nich czuję. W cięższy teren raczej sobie odpuszczę. Kręcę na razie po szutrach, ubitych i łatwiejszych ścieżkach. Zobaczysz ile niespodzianek Cię czeka... Przejeżdżanie przez kałuże, gdy nóg nie możesz podnieść, nie ogonisz się od psa szczekającego przy nodze... Zdziwisz się jak łatwo pociągniesz pod górkę, gdy kilkunastu metrów zwykle brakowało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy o jakim trudnym terenie mówisz. Bo jeśli o ścieżkach typowo pod XC gdzie są korzenie, wąskie przesmyki i gdzie podłoże lata w powietrzu to można poczuć się nie pewnie, bo jedyny wariant ewakuacji roweru będzie działał z opóźnieniem.

 

A na trasy pod treki nawet z wielkimi dziurami i błotną mazią od czasu do czasu raczej można czuć się pewniej. Zawsze jest możliwość pociągnięcia nogi w przypadku gdy brakuje obrotu przy zbyt wysokim biegu.

 

No i to co piszesz - zawsze działa swego rodzaju trubo - jak nogi siadają to wtedy włącza się zapasowe mięśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie dzisiaj w sklepie jak rozmawiałam z serwisantem, zapewniał mnie, ze lepiej nie ustawiac na najlżejsze połazenie, bo same moga sie wypiąc na jakiejs przeszkodzie i wtedy tez mozna stracic równowagę. Mówi, ze poleca połozenie srednie na poczatek! No zwariowac idzie!

 A to ciekawe :D przejeździłem w najsłabiej dokręconych spd ok 1500 km w bardzo różnym terenie i ani razu but nie wypiął się samoczynnie. 

Druga rzecz to dziwi mnie jak ktoś może polecić mocniejsze dokręcenie spdków osobie która dopiero będzie uczyć się wpinać i wypinać...

 

@Rafix

 

w górę nie wyszarpniesz, tylko na boki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie dzisiaj w sklepie jak rozmawiałam z serwisantem, zapewniał mnie, ze lepiej nie ustawiac na najlżejsze połazenie, bo same moga sie wypiąc na jakiejs przeszkodzie i wtedy tez mozna stracic równowagę. Mówi, ze poleca połozenie srednie na poczatek! No zwariowac idzie!

 

Chyba w przypadku kiedy masz bloki wielokierunkowego wypięcia, bo przy czarnych możesz bezproblemowo latać dwumetrowe dropy i nie ma najmniejszego prawdopodobieństwa wypięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko potwierdzić. Mam lekko ustawione sprężyny + bloki SH51 i to się raczej nie ma szans wypiąć o ile nie obracamy stopy. Mam też bloki SH56 wielokierunkowe, których używałem na roweruch na siłowni, i tutaj jak dla mnie użycie ich w terenie to porażka... Raz się w nich przejechałem po ulicy i żeby nie wyskoczyć przy byle gwałtowniejszym ruchu z pedałów, to musiałem sporo podkręcić sprężyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...