Skocz do zawartości

[Serwis amortyzatorów Suntour] Pojemność oleju w amortyzatorach Suntour


ACTIVIA

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu serwisu we własnym zakresie co sporo osób z was lubi, postanowiłem założyć kolejny temat dotyczący pojemności oleju w kartridżach, dolnych lagach czy tam w komorze powietrznej.

Gdyby ktoś z was ma zapytania lub sam wie jak innym pomóc to zapraszam na pogawędki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suntour NRX SF11 S-DS-RLD 700C:

 

Kartridż - ilość oleju 45cc. Lepkość 31cSt@40C.

To są dane producenta, ilość oleju zmierzyłem i mogę potwierdzić że jest około 45ml.

 

Dolne lagi zalałem Motorexem 2,5W po 10ml na lagę, problemów z potencjalnym przenikaniem oleju do kartridża na razie przynajmniej nie odnotowałem, olej był wymieniany dwukrotnie po pierwszym zalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epicon SF11 LOD

ile lejemy do kartrydża, jaka gęstość, ile lać do goleni?

 

Z tego co pamiętam to 54ml. z 2011 to fabrycznie lali 10W. Te kartridże z 2011 mają swoje wady gdyż np ze względu zimy należało by zmienić olej na rzadszy lecz za to momentalnie ci spadnie jakość blokady skoku

 

Suntour NRX SF11 S-DS-RLD 700C:

 

Kartridż - ilość oleju 45cc. Lepkość 31cSt@40C.

To są dane producenta, ilość oleju zmierzyłem i mogę potwierdzić że jest około 45ml.

 

Dolne lagi zalałem Motorexem 2,5W po 10ml na lagę, problemów z potencjalnym przenikaniem oleju do kartridża na razie przynajmniej nie odnotowałem, olej był wymieniany dwukrotnie po pierwszym zalaniu.

 

Dobrze żeś nie lał więcej oleju do dolnych lag, bo miałem agenta co wlał po 100ml w raidonie bo pomylił jedno zero

O podobnych parametrach co motorex mają oleje Fuchs Silkolene RSF. Akurat mam takie w zapasie i takie leje. Dobrze się spisują

Edytowane przez ACTIVIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie, kupiłem epicona bez naklejek wiec nie wiem jaki rocznik, kapsel od powietrza czarny z logiem suntour, na dole srebrne pokrętło od reg powrotu i manetka, według domysłów jest to rocznik 2013 rld lecz nie jestem pewien, ostatnio epicon mi coś zamulił , chce zajrzeć do środka i zrobić mu serwis, nie wiem czy tłumik jest rozbieralny czy też nie, znajomy miał tą nowszą wersję to gadał mi coś że wlał inny olej chyba 2,5W zamiast 5, jesli sie nie myle na chłodniejsze dni. Czy przy wadze 75kg spręzyna negatywna oryginalna jest dobra czy wymienić na miększą? ogółem bawię się ciśnieniem rzędu 70-90 psi , przez te 10c an dworze ciężko go ustawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy oleju 2,5W będzie tobie płynniej pracował lecz na pewno nie będziesz miał dobrej blokady. Jesli masz taki amorek co mówisz to na pewno nie masz z 2013 lecz góra do 2011, bo już od 2012 weszły modele X1 oraz X2 co mają kartridze rozbieralne dwu-częściowe gdzie na dole jest czerwona pokrywa do regulacji tłumienia. A z praktyki to Epicony ze srebrnym pokrętłem tłumienia produkowali do 2009 czy 2010

Kartridż masz rozbieralny jednoczęściowy, czyli cała prosta rurka z mechanizmem w środku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Axon oczywiście że ma rozbieralny kartridż. Powiem Ci szczerze ze nie wiem ile tam jest oleju Zawsze sobie najlepiej tam lej taką ilość jaką odlejesz starego oleju. Bardzo polecam

oleje do Suntoura Fuchs Silkolene RSF

Edytowane przez ACTIVIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumiki Suntour fabrycznie są zalewane zbyt małą ilością oleju, zlej stary olej do naczynia z miarką i zalej troszkę więcej 4-5 ml.

Z tą małą ilością oleju to jest potwierdzone juz na kilku forach przez różnych użytkowników róznych produktów firmy Suntour.

Edytowałem post bo się rozpisałem nie na temat tego tłumika co trzeba, pomyłka przy czytaniu ;)

Edytowane przez Roonin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumiki Suntour fabrycznie są zalewane zbyt małą ilością oleju, zlej stary olej do naczynia z miarką i zalej troszkę więcej 4-5 ml.

Z tą małą ilością oleju to jest potwierdzone juz na kilku forach przez różnych użytkowników róznych produktów firmy Suntour.

Edytowałem post bo się rozpisałem nie na temat tego tłumika co trzeba, pomyłka przy czytaniu ;)

Z tym się z tobą zgodzę że fabrycznie jest tych parę kropli oleju brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaka jest tam budowa tłumika, ale w manitou zasada jest nie ma mililitry, tylko na wysokość- ileś milimetrów od końca tłumika, i ta wysokość (z moich obserwacji) odpowiada zasięgowi sięgania górnej części tłumika (tej odpowiedzialnej za blokadę) może w suntourze też się sprawdzi taka metoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabelę bym jakąś zrobił lecz tego jest coraz więcej a w nie wszystko tez pamietam. Może masz jakiś pomysł jak to prosto zrobić.

 

Myślałem o takim czymś. Każda osoba mająca link może edytować plik.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1vRXTsiiLq1A0XIJ6xB_HARNjkShAxBgqHrUHnzM-sAw/edit?usp=sharing

 

Z biegiem czasu może z tego powstać mała baza najważniejszych informacji o amortyzatorach SR Suntour. Co prawda nigdy nie będzie pewności co do poprawności informacji zawartych w tabeli.

Edytowane przez Kanister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o takim czymś. Każda osoba mająca link może edytować plik.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1vRXTsiiLq1A0XIJ6xB_HARNjkShAxBgqHrUHnzM-sAw/edit?usp=sharing

 

Z biegiem czasu może z tego powstać mała baza najważniejszych informacji o amortyzatorach SR Suntour. Co prawda nigdy nie będzie pewności co do poprawności informacji zawartych w tabeli.

Pomysl ciekawy Akurat każdy mógł by ram wpisywać ilość olejów w amorku co posiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...