Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów do 11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

O ile dobrze zrozumiałem wstęp, to przerzutki 9-rzędowe nie będą zbyt chętnie współpracować z kasetą 8-rzędową, manetkami 8-rzędowymi i łańcuchem 8-rzędowym, tak?

 

Dopytuję się, ponieważ w przypadku systemów 8-rzędowych najwyższe przerzutki, które się ostały w sklepach to chyba acery/altusy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może pojęcie jak jest z zębatkami do tiagry fc-4650? Mam korbę fsa tempo, bcd 110, kompakty, tyle samo co w tiagrze i zastanawiam się czy będzie można między nimi zamienić zębatki. Będę miał nową korbę, a łańcuch jest już trochę wyciągnięty, więc musiałbym od razu wymienić też kasetę a na to za bardzo nie mam ochoty, wolę dojeździć aktualny zestaw i potem wymienić całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak jest z wykorzystaniem kasety i łańcucha 10s w szosie z manetką i przerzutka 11s?

Czy po założeniu kasety 10s (z podkładką) zmiana biegów będzie prawidłowo działać?

Czy z kasety 10s da się zrobić poprawnie działającą 11s dokładając jedną koronkę w środku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam pytanie techniczne. Posiadam rower Unibike Flite rok 2009 i chciałem zmienić sobie cały napęd. To znaczy korbę,kasetę, przerzutkę tył może przód, łańcuch i manetka przerzutki.

I moje pytanie czy wejdzie mi zestaw 1x11? Czy warto w to iść lub 2x10 czy 2x11.

 

Z reguły to teraz jeżdżę na środkowej i czasami na małej jak górka. Gór nie mam. Aktualnie mam napęd 3x8 który ma 8 lat, a tarcza środkowa korby już nadawały by się do wymiany łańcuch nie przeskakuje jeszcze. Oczywiście mam korbę na kwadrat która nie ma luzów itp. Przejechane jest około 11 tys km cały napęd ze zmianą łańcucha 2 razy. Korba ma być zintegrowana już i czy suport będzie pasował do ramy szerokość itp.

 

Co polecacie co wybrać. W którą grupę celować rocznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kaseta 11-34 z korbą 24/38 niż 11-32 i 22/36 ew. zamiast blatu 38 bym pomyślał nad 24/36 (przy blacie 38 o ile nie masz mocnej nogi to byś jechał na początku kasety cały czas) 36/22 nie ma sensu chyba że byś miał sporo porządnych podjazdów i słabą nogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sram czy Fsa są lepsze w cenie jakości od shimano? Musze policzyć żęby ile mam na środkowej dobrze mi się jeździ. 2x10 bedize tańsze id 1x11?

 

Wszystko od Shinano możesz zamontować, będzie kompatybilne.

 

Proponuję zestaw na 2x10 z korbą 38/24 lub 36/22 i kasetę 11-32.

 

Sram czy Fsa są lepsze w cenie jakości od shimano? Musze policzyć żęby ile mam na środkowej dobrze mi się jeździ. 2x10 bedize tańsze id 1x11?

Wszystko od Shinano możesz zamontować, będzie kompatybilne.

 

Proponuję zestaw na 2x10 z korbą 38/24 lub 36/22 i kasetę 11-32.

Nogi takiej mocnej może nie mam. Ale wole wyższa kadencji. To może pod to trzeba dopasować zęby.

 

Lepiej kaseta 11-34 z korbą 24/38 niż 11-32 i 22/36 ew. zamiast blatu 38 bym pomyślał nad 24/36 (przy blacie 38 o ile nie masz mocnej nogi to byś jechał na początku kasety cały czas) 36/22 nie ma sensu chyba że byś miał sporo porządnych podjazdów i słabą nogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sram czy Fsa są lepsze w cenie jakości od shimano? Musze policzyć żęby ile mam na środkowej dobrze mi się jeździ. 2x10 bedize tańsze id 1x11?

Czy lepsze nie wiem, Sram będzie z pewnością droższy i tym (ceną) się głównie kierowałem widząc twój rower. Generalnie opcja 2x10 będzie tańsza w eksploatacji niż 1x11, porównaj przede wszystkim ceny kaset (100 vs 250/600zł) i łańcuchów. 

 

 

 

Nogi takiej mocnej może nie mam. Ale wole wyższa kadencji. To może pod to trzeba dopasować zęby.

Obecnie na korbie masz 42/32/22 i na kasecie 11-32. To wszystko działa z kołem 26". Skoro jeździsz głównie na środkowej korby, to blatu 42 nie potrzebujesz. W 29" w zupełności wystarcza większości osób zestaw 36/22, ale z racji mniejszego koła odpowiednikiem powinna być korba 38/24. Jeśli dasz do niej kasetę 11-32 to uzyskasz prawie to samo co obecnie bez jednej zębatki korby. Skoro jednak wystarczało ci dotychczasowe 32z na korbie, to może faktycznie lepszym było by 36/22? Jeżdżąc na 36z będziesz napędu używał praktycznie jak 1xX zrzucając na młynek tylko podczas najstromszych podjazdów. Oczywiście budowa napędu 1xX jest też możliwa np. 34 na korbie i kaseta 11-42 lub 11-46, ale patrz pkt 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepsze nie wiem, Sram będzie z pewnością droższy i tym (ceną) się głównie kierowałem widząc twój rower. Generalnie opcja 2x10 będzie tańsza w eksploatacji niż 1x11, porównaj przede wszystkim ceny kaset (100 vs 250/600zł) i łańcuchów.

 

Obecnie na korbie masz 42/32/22 i na kasecie 11-32. To wszystko działa z kołem 26". Skoro jeździsz głównie na środkowej korby, to blatu 42 nie potrzebujesz. W 29" w zupełności wystarcza większości osób zestaw 36/22, ale z racji mniejszego koła odpowiednikiem powinna być korba 38/24. Jeśli dasz do niej kasetę 11-32 to uzyskasz prawie to samo co obecnie bez jednej zębatki korby. Skoro jednak wystarczało ci dotychczasowe 32z na korbie, to może faktycznie lepszym było by 36/22? Jeżdżąc na 36z będziesz napędu używał praktycznie jak 1xX zrzucając na młynek tylko podczas najstromszych podjazdów. Oczywiście budowa napędu 1xX jest też możliwa np. 34 na korbie i kaseta 11-42 lub 11-46, ale patrz pkt 1.

To pójdę w 2x10 od shimano. To przednia przerzuka zostanie? Aktualnie od 3x8? Czy też trzeba wymienić? Na upartego to bym nawet mógł wymienić w Korbielów blaty na 2 nowe i by zostało na kwadrat. Odczuje zmianę z kwadratu na os zintegrowana H2 sztywność waga? Suport wejdzie w ramę gwint trzeba to zmierzyć dokładnie? To korbą 36/22 a kaseta 11/36 sa też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to korbę zostaw, wtedy idź w opcję z blatem 36 (lepsza linia łańcucha do całej kasety niż dedykowana korba 2x) ale przerzutkę musisz zmienić na 2x10, 3x nie da się opuścić dostatecznie nisko.

Ja bym na twoim miejscu poszedł w 24x36- jest płynniejsze przejście między biegami, do tego kaseta 34-11 i podjedziesz każdą ściankę, wg. mnie lepsze stopniowanie niż 11-32 bo nie ma bezsensownego 11-12 tylko cała kaseta jest co 2 koronki poza najwolniejszymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to korbę zostaw, wtedy idź w opcję z blatem 36 (lepsza linia łańcucha do całej kasety niż dedykowana korba 2x) ale przerzutkę musisz zmienić na 2x10, 3x nie da się opuścić dostatecznie nisko.

Ja bym na twoim miejscu poszedł w 24x36- jest płynniejsze przejście między biegami, do tego kaseta 34-11 i podjedziesz każdą ściankę, wg. mnie lepsze stopniowanie niż 11-32 bo nie ma bezsensownego 11-12 tylko cała kaseta jest co 2 koronki poza najwolniejszymi.

Podsumowując szukam 2 blatów do korby 36x24. Szukam kasety 10 rzędów i łańcucha klasy deore lub wyżej. Wymieniam przerzuka tylną pod 10 rzędów. A przerzuka przednia zostaje? I wszystko czy o czymś zapomniałem jeszcze żeby to współgrało dobrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem że przerzutkę musisz wymienić -_- Łańcuch weź kmc, shimano są mniej trwałe, x10.93 najlepszy bo tylko kilka złotych droższy od tego który lubi rdzewieć (ceny allegro)

zapomniałeś jeszcze o manetkach (lub prawej manetce, przednia może zostać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem że przerzutkę musisz wymienić -_- Łańcuch weź kmc, shimano są mniej trwałe, x10.93 najlepszy bo tylko kilka złotych droższy od tego który lubi rdzewieć (ceny allegro)

zapomniałeś jeszcze o manetkach (lub prawej manetce, przednia może zostać)

To sobie na spokojnie poszukam części. W rozsądnej cenie i jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego kaseta 34-11 i podjedziesz każdą ściankę,

Jak pchać się w kasetę inną niż 11-32 to znacznie lepiej jest wejść od razu w 11-36. 11-34 i 11-36 stopniowanie na małych koronkach mają identyczne, a ta pierwsza została ciaśniej zestopniowana na dużych, co na podjazdach nie jest akurat dobrym rozwiązaniem. 11-32 owszem, nie jest idealna, ale nie ma ciaśniejszych, które by lepiej pasowały do płaskich terenów np. 11/12/13/14/16/18...30. Nie wspomnę, iż chłopak nie mieszka w górach więc raczej ścian w okolicy nie ma o czym zresztą wspomniał.

 

 

 

x10.93 najlepszy bo tylko kilka złotych droższy od tego który lubi rdzewieć (ceny allegro)

 

x10.93 w porównaniu do x10.73 różni się tylko tym, iż zewnętrzne blaszki ma niklowane, a wewnętrzne są w tej samej technologii co w tańszym modelu. A zatem, jeśli x10.73 ci rdzewieje (mi nigdy tak się nie stało) to tak samo zardzewieje x10.93. Wniosek zatem jest taki,  że jeśli nie x10.73 (bo permanentnie jeździmy po wodzie i nie dbamy o napęd) to coś znacznie lepszego niż x10.93 czyli np. Campa C10 która jest i nieco trwalsza i ma wszystkie blaszki niklowane. Niestety cena idzie 2x w górę.

 

kamar, tak, gwinty suportu masz standardowe i HT2 tez ci podejdzie.

Wymiana samych zębatek też jest możliwa, to bardzo dobra opcja. Można z tego by faktycznie zbudować korbę 36/24 i dać kasetę 11-36. Osobiście wolał bym jednak ciaśniejsze stopniowanie kasety na płaskich terenach niż ciaśniejsze stopniowanie na korbie. Moim zdaniem, takim świetnym zestawem jest 2x9 w układzie 36/22 i 11-28. Dopiero ta kaseta jest całkowicie inna od tych terenowych 11-32/34/36. Musisz sam zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja wziąłem 11-34 bo już na 4tej koronce jest przeskok o 4 zęby, a przy 11-34 taki przeskok jest dopiero na 3ciej co przy blacie 38 byłoby bardzo niewygodne pod wiatr etc. przy blacie 36 rzeczywiście można by się pokusić o 11-36 ale po co? wg. mnie 11-34 jest idealne (cała kaseta co 2 zęby, największe identyczne z 11-36, różnica tylko w tym że o 1 później jest skok o 4 zęby) różni się od 11-32 tylko tym (poza biegami do wspinania) że ostatnie 2 koronki też są o 2 zęby, zamiast 11-12-14 (gdzie ty widzisz kasetę 10s od shimano ze stopniowaniem 11/12/13/14? chyba ci się coś pokręciło z szosowymi)

Nie wiem z czego to wynika, ale mój łańcuch x9.93 (aktualnie w rowerze siostry) w tych samych warunkach co mój x10.73, czyli ulewa cały dzień, lub mżawka wygląda jak nowy, kiedy x10.73 jest już pokryty pomarańczowymi krostami. Ja oszczędziłem 10zł i bardzo żałuję  :yucky: 

 

Jeśli rzeczywiście masz płasko, to kaseta szosowa byłaby dobrą opcją- ciasne zestopniowanie to spoko rzecz, a na ściankach ci przełożeń nie zabraknie, bo ich praktycznie nie spotykasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kujawsko pomorskie to gdzie góry ;-) jedynie podjazdy 9% max w lesie czy asfalt.


Akurat ja wziąłem 11-34 bo już na 4tej koronce jest przeskok o 4 zęby, a przy 11-34 taki przeskok jest dopiero na 3ciej co przy blacie 38 byłoby bardzo niewygodne pod wiatr etc. przy blacie 36 rzeczywiście można by się pokusić o 11-36 ale po co? wg. mnie 11-34 jest idealne (cała kaseta co 2 zęby, największe identyczne z 11-36, różnica tylko w tym że o 1 później jest skok o 4 zęby) różni się od 11-32 tylko tym (poza biegami do wspinania) że ostatnie 2 koronki też są o 2 zęby, zamiast 11-12-14 (gdzie ty widzisz kasetę 10s od shimano ze stopniowaniem 11/12/13/14? chyba ci się coś pokręciło z szosowymi)

Nie wiem z czego to wynika, ale mój łańcuch x9.93 (aktualnie w rowerze siostry) w tych samych warunkach co mój x10.73, czyli ulewa cały dzień, lub mżawka wygląda jak nowy, kiedy x10.73 jest już pokryty pomarańczowymi krostami. Ja oszczędziłem 10zł i bardzo żałuję  :yucky: 

 

Jeśli rzeczywiście masz płasko, to kaseta szosowa byłaby dobrą opcją- ciasne zestopniowanie to spoko rzecz, a na ściankach ci przełożeń nie zabraknie, bo ich praktycznie nie spotykasz ;)

 

Jeszcze są SRAM łańcuchy lepsze jeszcze od KMC?

Namieszaliście z tymi cyferkami :D

To w końcu w korbie tylko mam wymienić środkowy blat na ile zębów?

Ten najmniejszy blat mam zostawić w korbie? On nie jest wyrobiony, i będzie łańcuch 10rz pasował na niego?

Zrobię sobie napęd 2x10 odkręcając największy blat i mam 2x? To stara przerzutka przednia 3x będę mógł przerzucać ale muszę uważać żeby nie spadł łańcuch? Chyba nie bo tam są śrubki na których mogę wózek zahamować na skrajnych wychyłach.

 

Co tu wybrać z tego poradcie:

 

Kaseta

https://allegro.pl/kategoria/kasety-lancuchy-wolnobiegi-kasety-251515?order=p&buyNew=1&ilosc-rzedow=10&price_to=150&price_from=90&dedykowany-a-do=kolarstwo%20g%C3%B3rskie

 

Łańcuch 

https://allegro.pl/kategoria/kasety-lancuchy-wolnobiegi-lancuchy-251517?order=p&buyNew=1&dedykowany-a-do=kolarstwo%20g%C3%B3rskie&ilosc-zebatek-na-tylnej-kasecie-szerokosc-ogniwa-zewnetrzna=10%2F%20(5%2C9%20-%206%2C2%20mm)&price_from=70&price_to=100

 

Przerzutka tylnia rodzaj mocowania jaki mi pasuje do ramy? I długość wózka jaką wybrać?

 

https://allegro.pl/kategoria/przerzutki-tylne-251546?order=p&buyNew=1&ilosc-rzedow=10&price_from=80&price_to=150&dedykowany-a-do=kolarstwo%20g%C3%B3rskie

 

Manetka tylnia 

https://allegro.pl/kategoria/manetki-klamki-klamkomanetki-manetki-251534?order=p&buyNew=1&dedykowany-a-do=kolarstwo%20g%C3%B3rskie&ilosc-rzedow=10&przeznaczenie=tylnie&price_to=150&price_from=50

 

Tarcze I czy te 4 otwory pasować będą do siebie rozstaw tarcza korba?

https://allegro.pl/kategoria/mechanizmy-korbowe-i-czesci-tarcze-i-czesci-251531?buyNew=1&dedykowany-a-do=kolarstwo%20g%C3%B3rskie&price_from=80&price_to=150&string=shimano&order=p&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-spo-1-5-0511

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wg. mnie 11-34 jest idealne (cała kaseta co 2 zęby, największe identyczne z 11-36, różnica tylko w tym że o 1 później jest skok o 4 zęby) różni się od 11-32 tylko tym (poza biegami do wspinania) że ostatnie 2 koronki też są o 2 zęby, zamiast 11-12-14 (gdzie ty widzisz kasetę 10s od shimano ze stopniowaniem 11/12/13/14? chyba ci się coś pokręciło z szosowymi)

 

Skok przełożenia nie wyraża się w ilości zębów a w %. 2 zęby nie zawsze oznaczają ten sam skok przełożenia. By porównać ze sobą kasety powinieneś rozpisać je w % skoku przełożenia. Idealne stopniowanie jest albo liniowe (wszędzie równy skok procentowy) albo paraboliczne (im większe koronki tym większy % skoku przełożenia).

 

Pisząc o 11/12/13/14... napisałem wyraźnie o kasecie 9s, a nie 10s. Z tego co właśnie sprawdzam, to kasety szosowe 10s mają te same ratio (3,95) co kasety MTB 10s, a więc rozstawy koronek są identyczne więc na dobra sprawę, można by do napędu MTB zastosować szosową kasetę 11-28 i wtedy mamy świetny napęd 2x10 na płaskie tereny, a z młynkiem korby 36/22 podjedziemy pod naprawdę już strome górki. Nie wiem tylko jak sobie z taka kasetą radzą przerzutki Shadow 10s, w 9s całkiem dobrze sobie radzą nawet z kasetami 12-23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ten najmniejszy blat mam zostawić w korbie? On nie jest wyrobiony, i będzie łańcuch 10rz pasował na niego? Zrobię sobie napęd 2x10 odkręcając największy blat i mam 2x? To stara przerzutka przednia 3x będę mógł przerzucać ale muszę uważać żeby nie spadł łańcuch? Chyba nie bo tam są śrubki na których mogę wózek zahamować na skrajnych wychyłach.

Od poczatku:

- najmniejszą zębatke korby 22z mozesz sobie zostawić, przyjmie łańcuch 10, a nawet 11s.

- Potrzebujesz kupić jedną z tych zębatek:

http://www.bikestacja.pl/pl/zebatka-shimano-saint-do-korb-fc-m810-2-fc-m665-36t-104mm-41911.html

http://www.cyklomania.pl/shimano-koronka-slx-fc-m677-36t,id7229.html

- Niestety musisz wymienić przerzutkę na 2rz jeśli nie chcesz, by ci łańcuch spadał (regulacja śrubkami nie pomoże, nie dasz rady obniżyć przerzutki 3rz na 3mm ponad zębatkę 36z). Najlepiej obsługującą maks blaty 36/38z czyli FD-M618

https://kastor-bike.pl/q/?keywords=fd-m618 

 

Robiąc korbę w ten sposób zyskasz lepszą o 2mm linie łańcucha, a i możesz także zbudować układ 36/24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylną przerzutkę Tiagra. Nie wiem jaka to Tiagra bo napisy są starte i nawet nie wiem z jakiego roweru pochodzi. Obecnie elegancko pracuje na napędzie 7-rzędowym. Czy, po zastosowaniu odpowiedniej manetki, nada się do napędu 9-rzędowego?  I pomińmy kwestie pojemności tej przerzutki, długości wózka itd. Chodzi mi tylko o to, czy będzie "umiała" obsłużyć 9 blatów skoro teraz bez problemu obsługuje 7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...