Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów do 11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

(Przepraszam, że post pod postem, ale edycja nie była już możliwa)

 

Miałem jasność, ale szlag ją trafił, bo zobaczyłem przypadkiem ten rysunek ze zdjęcia nr 1. Myślałem w swej naiwności, że szerokość bębenka piasty jest jakoś ustandaryzowana, a nowsze kasety 10 i 11 rzędowe są po prostu węższe, ciaśniej upakowane i mają cieńsze dystanse. W przypadku kasety SunRace 11-42 (10 rz.), którą już miałem w domu, i którą odesłałem do sklepu wymieniając na 11 rz. ta teoria działała - wchodzi na styk. Tymczasem rysunek pokazuje, że nie ma szansy, żeby na ten bębenek weszło 11 zębatek. Piastę mam inną, ale wymiary się zasadniczo zgadzają (zdjęcie 2). Wygląda na to, że zabraknie niespełna 2 mm. Piasta ma wprawdzie kilka lat, ale nie myślałem, że to będzie problemem. Wiem, że już sporo ludzi na forum jeździ na 11 rz. kasetach - powiedzcie, wiedzieliście o tym? Zmienialiście piasty specjalnie pod te kasety, czy mieliście już nowsze, które miały firmowo dłuższe bębny? Gdzie by się nie obrócić, wyskakuje jakaś niespodzianka. Nic to, trzeba będzie udać blondynkę i po raz kolejny zmienić zamówienie w sklepie, kupując ponownie tego SunRace, którego miałem i odesłałem. A miało być tak pięknie : )

post-201938-0-22042500-1485966985_thumb.jpg

post-201938-0-17613700-1485966986_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wiem. Widziałem przed chwila w sklepie internetowym 240s w wersji road i w wersji mtb, chyba, że to pomyłka. Czyli uważasz, że między kasetą 10 i 11 nie ma żadnej różnicy w szerokości? Niestety nie mogę znaleźć tego parametru ani dla shimano, ani dla sunrace, co byłoby najprostsze do porównania z szerokością mojego bębna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta MTB 11s wchodzi na ten sam bębenek co 8s/9s/10s ale jest szersza od kasety 10s (największa koronka z racji wielkości jest odsadzona w stronę szprych i "wystaje" poza bębenek) , w przypadku kaset szosowych bębenek 11s jest szerszy od 10s (mniejsze zębatki nie pozwalały zrobić tak jak w przypadku MTB).

Jeśli chcesz coś porównywać to nie szerokość całkowitą kasety tylko jej osadzenie na bębenku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, dlatego właśnie pokazałem rysunek i pomiar mojej piasty, bo biorą pod uwagę szerokość samego osadzenia. Na bębnie są te występy odsuwające największą zębatkę od szprych, a przestrzeń, która pozostaje zdaje się dość krótka, stąd mój niepokój. Nie znam się i nie mam w okolicy nikogo, kto jeździ na takiej kasecie, dlatego pytam.

Czyli co, nie przejmować się i montować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze!

Moja wiedza na temat kompatybilności właśnie legła w gruzach, albo mam pecha. Wszedłem w tymczasowe posiadanie koła od szosy AxiS 1.0 w celu wykorzystania na chomiku. Pierwotnie była tam kaseta 10s. W moim 29er mam napęd 9s, więc po taniości chciałem zamontować tam HG-300. Teoretycznie nie powinno być problemu. Niestety bębenek jest minimalnie szerszy niż  w np. FR-M525. Dwie najmniejsze koronki jakoś się trzymają, ale reszta kasety ma luz około 1mm i swobodnie sobie lata od małych koronek w kierunku szprych i z powrotem. Jak to wpływa na poprawność działania napędu, chyba nie muszę tłumaczyć.

Czy miał ktoś podobną sytuację? Sprawa jest oczywiście do rozwiązania odpowiednią podkładką, tylko wiąże to się z regulacją całego napędu, przy zmianie koła. A miało być prosto, łatwo i szybko, zamiast przekładania opony trenażera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak mówi Arni i jak podaje Shimano na pudełku z kasetą, przy piaście szosowej musisz dołożyć 1.85 mm podkładki.

Moja wątpliwość dotycząca szerokości bębenka starszej piasty mtb okazała się mocno przesadzona. Dziś zamontowałem kasetę 11 rz. i faktycznie wchodzi na styk. Różnica w szerokości rzeczywiście dotyczy jedynie piast szosowych. Wystraszyłem się na wyrost. Dziękuję za sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, mam zamiar delikatną modernizację napędu zrobić. Obecnie rower stoi na korbie 42/32/22, przednia zmieniarka Deore, tylna Sora z krótkim wózkiem pojemność 37. Chcę włożyć korbę FORCE TEN 2+ Force Components, dwa blaty 38/24. Z tyłu mam obecnie kasetę 11-28, chce włożyć 11/34. Według moich obliczeń wszystko powinno banglać bez problemu. Łańcuch mam do 8 rzędowego napędu obecnie, myślę, że też się nada, bo jeszcze nierozciągnięty. Czy coś tu pominąłem, albo jednak źle myślę i to nie będzie działać ze sobą? Dodam, że kaseta będzie 8 rzędowa, korba dedykowana do napędów 9/10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia przerzutka - możesz mieć problemy z jej poprawnym ustawieniem na przepisowe 1-3mm ponad blat, a więc łańcuch może wypadać na prawe ramie korby przy zmianie mała=>duża. Niestety, trudno też będzie zastosować przerzutkę od 2x10, bo łańcuch szeroki, trochę pomoże wymiana na 9rz.

Podsumowując, obowiązkowo dojdzie wymiana przedniej przerzutki i łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie przerzutka, która obsługuje tarcze 22-42 nie poradzi sobie z tarczami, które mają 24 i 38? dlaczego, skoro one się mieszczą w jej zakresie? w sensie mała tarcza ma więcej zębów, a duża mniej. Rozumiałbym, gdyby było na odwrót, a tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie poradzi sobie, a może inaczej, poradziła by sobie ze względu na pojemność, ale ty nie będziesz w stanie jej poprawnie ustawić:

 

 

możesz mieć problemy z jej poprawnym ustawieniem na przepisowe 1-3mm ponad blat

Rozumiesz? Nie obniżysz przerzutki na te maks 3mm ponad blat, tylko zawiśnie ci ona na 1/2/3cm wyżej, tworząc w ten sposób szparę nad zębatką, a to wygeneruje problem wypadania łańcucha z zębatki podczas zmian biegów.

 

Owszem, są osoby którym takie wypadnięcie raz na X zmian nie przeszkadza, ale czy o to chodzi w dobrze działającym mechanizmie korbowym? Przerzutka to taki prowadnik dla łańcucha, nie bez powodu ustawia się je tak, a nie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również mam podobne pytanie. Chciałbym przerobić korbę FC - m660 (3 blaty 24, 32, 42), na dwublat. Znalazłem blaty od m615 oraz od m675. Wyglądają tak samo, podobno oba wykonane są z aluminium, a cena jednak się różni. Czy taki zestaw zadziała? Oraz które blaty lepiej kupić?

 

PS : Czy jest szansa, że przerzutka fd-m661 ogarnie zestaw 2x?

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie obniżysz przerzutki na te maks 3mm ponad blat, tylko zawiśnie ci ona na 1/2/3cm wyżej,

z czego to wynika? z faktu, że w korbie dedykowanej pod napędy 10-cio rzędowe odległości między tarczami są mniejszcze? Jeśli tak, to i manetka do wymiany, bo ona odpowiada za indeksowanie tych odległości. A jeśli nie, to nie rozumiem. Nie widziałem na rynku dedykowanych przerzutek pod rozmiary blatów 24 i 38 jednocześnie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba po mału zaczynam kumać. Chodzi o średnicę tarcz, gdyby była mniejsza różnica między nimi, to ryzyko niepoprawnej pracy zmieniarki mniejsze, tak? to może zamówię sobie tę korbę w wersji 44/32/22 i zdejmę największy blat, dam podkładki i będzie hulać bez problemu wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o różnicę ilości zębów pomiędzy tarczami, może być nawet 36/26 lub 38/24. Po prostu przerzutki 3rz nie idzie ustawić prawidłowo pod tak małe zębatki. Przerzutka 3rz daje się ustawić pod duże blaty rzędu 42/44/48z, przy 40z już może być różnie, a przy 38 i 36 najczęściej się nie udaje. I tu jest pies pogrzebany, bo nie ma innego sposobu na zachowanie szpary 1-3mm niż obniżenie przerzutki, którą będzie blokowała rama. Jeśli w twoim przypadku się uda, to będziesz wyjątkiem.

 

https://lh3.googleusercontent.com/-j0N_k5f49Ds/U6kJD0gUd6I/AAAAAAAAEdg/e1u5u0TOxq8/w1196-h673-no/20140623_180146.jpg

 

Tak to wygląda i jak widać nic nie idzie dalej zrobić, trzeba wymienić przerzutkę na 2rz. No, a że nie ma przerzutek 2rz od napędów 8s, to pozostaje ci tylko od 9 lub 10s. 9s wymaga zastosowania rozkringa wkręconego w miejsce blatu 42z, bez niego łańcuch spada, bo tę przerzutkę się inaczej ustawia. Poza tym SLX m-665 jest do blatów 36z.

Pozostaje 10s, ale ty masz łańcuch 8rz więc szerszy niż dedykowany, a zatem będzie tarł o wodzik. Obowiązkowo zatem dojdzie wymiana łańcucha na 9s, bo nie wiem czy 10s zaskoczy poprawnie na tylnym kole. Moim zdaniem najlepiej było by ci zastosować system 9s, zbudować korbę 36/22, dać rockringa, łańcuch 9s i po sprawie, wszystko powinno idealnie działać.

 

kudzic, ty podobnie jak kolega. Możesz zbudować korbę 38/24 lub 38/26, ale tak samo musisz zastosować przerzutkę 2rz np. m-618, bo inaczej powstanie ci to, co na powyższym zdjęciu.

Zwróć jednak uwagę na oznaczenia blatów 38z. Jedne maja AM a drugie AK. AM jest wyprofilowany do działania z młynkiem 24z, a ten drugi z młynkiem 26z. Także zdecyduj zanim zakupisz, co chcesz dokładnie zbudować. Innych przeszkód nie ma, a jakby łańcuch ocierał ci o wodzik, to mając napęd 9s śmiało możesz zastosować łańcuch 10rz i problem wyeliminujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pomierzyłem, mogę przednią zmieniarkę obniżyć o około 3cm, to jest odleglość taka, jaka dzieli przerzutkę od zębów tarczy 32 obecnie, czy to nie załatwia sprawy? Mierzone na drugim biegu. I co ze skrajną śrubą blokującą przerzucenie łańcucha na zewnątrz podczas zmieniania, zabraknie jej zakresu? Czy może ci chodzi o to, że jak zamienię korbę na dwurzędówkę, to tarcza największa będzie obsługiwana przez trzeci bieg zamiast drugi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Czy do napędu 2x10 zamiast manetki lewej  XT SL-M780 ISPEC B mogę założyć XT SL-M8000 I-SPEC B 2/3s.M 8000 jest co prawda dedykowana do napędów 11rzędowych ale wydaje mi się że z przodu nie robi to różnicy i ciąg manetki jest taki sam.Proszę o potwierdzenie czy będzie wszystko działać,może ktoś wie z praktyki?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie.

Chciałbym uzyskać informacje czy komponenty które dobrałem bedą ze sobą poprawnie współpracować:

Kupiłem ramę KTM Sedona carbon

http://ktm-bikes.net/ktm/rowery-ktm-2013/mountain-rowery-ktm-2013/race-mountain-rowery-ktm-2013/ktm-sedona-carbon/

 

chciałbym zamontować do owej ramy następujące podzespoły:

- korba Shimano Deore XT FC M8000 kombinacje przełożeń: 40-30-22T bądź 36-26T

- przednia przerzutka Shimano SLX FD M7005 E-Typ (bo tylko taka pasuje do tej ramy, bynajmniej ja innej nie znalazłem a chciałem założyć XT)

- kaseta rowerowa MTB Shimano CS M8000 Deore XT 11 rzędowa Przełożenie: 11-40 bądź 11-42 przy korbie 36-26T

- przerzutka tylna shimano Deore XT RD M8000 SGS

- łańcuch CN HG701 XT

- manetka dźwignia przerzutki prawa shimano SL M8000 Deore XT 11 rz. I-spec

- manetka dźwignia przerzutki lewa shimano SL M8000 Deore XT 2/3 rz. I-spec

 

czy to wszystko będzie grało ze sobą???? proszę o pomoc

 

 

 

 

 

 


Chciałbym uzyskać informacje czy komponenty które dobrałem bedą ze sobą poprawnie współpracować:

Kupiłem ramę KTM Sedona carbon

http://ktm-bikes.net/ktm/rowery-ktm-2013/mountain-rowery-ktm-2013/race-mountain-rowery-ktm-2013/ktm-sedona-carbon/

 

chciałbym zamontować do owej ramy następujące podzespoły:

- korba Shimano Deore XT FC M8000 kombinacje przełożeń: 40-30-22T bądź 36-26T

- przednia przerzutka Shimano SLX FD M7005 E-Typ (bo tylko taka pasuje do tej ramy, bynajmniej ja innej nie znalazłem a chciałem założyć XT)

- kaseta rowerowa MTB Shimano CS M8000 Deore XT 11 rzędowa Przełożenie: 11-40 bądź 11-42 przy korbie 36-26T

- przerzutka tylna shimano Deore XT RD M8000 SGS

- łańcuch CN HG701 XT

- manetka dźwignia przerzutki prawa shimano SL M8000 Deore XT 11 rz. I-spec

- manetka dźwignia przerzutki lewa shimano SL M8000 Deore XT 2/3 rz. I-spec

 

czy to wszystko będzie grało ze sobą???? proszę o pomoc

post-202467-0-76185600-1487941599_thumb.jpg

post-202467-0-86286100-1487941600_thumb.jpg

post-202467-0-81619700-1487941602_thumb.jpg

post-202467-0-36127800-1487941734_thumb.jpg

post-202467-0-35462000-1487941736_thumb.jpg

post-202467-0-66992900-1487941738_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...