Skocz do zawartości

[Amortyzator] wymiana na SR Suntour Raidon


Wasik1954

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Jestem zielony w tych sprawach więc proszę o wyrozumiałość :-) posiadam takową ramę http://www.leaderfox.pl/359-zl-evolution-2015-c93-k2015-i94.pl.html i chciałem się spytać czy da się tam wymienić amortyzator RST Capa na http://rowerowy.com/sklep/czesci/amortyzatory/cross-county-marathon/prod/raidon-rl-r26 i co dodatkowo trzebaby dokupić żeby to poskładać. Z góry dziękuje  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem że lepiej tylko, że na amor chce wydać max 800 zł a nwm w jakiej cenie jest kolekcja z 2016. Czyli ten Raidon pasowałby do mojej ramy tak?

 

Czarny http://www.activia.sgl.pl/cena/amortyzatory-suntour/raidon/26-cali_amortyzator-suntour-raidon-xc-rl-r-26-czarny-2016/196

Biały http://www.activia.sgl.pl/cena/amortyzatory-suntour/raidon/26-cali_amortyzator-suntour-raidon-xc-rl-r-26-bialy-2016/195

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiego RS. Może po prostu zalega im jakiś RS na magazynie?  Suntour to jest też bardzo dobra marka. Do amortyzatorów Suntoru nie będzie miał problemu z zakupem części, za samodzielny serwis nie tracisz gwarancji(pod warunkiem że nic nie uszkodzisz jeśli się mylę to proszę o poprawienie). Więc według mnie lepiej Suntour 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale coś w tym musi być że do droższych rowerów zakłada się amor RS a do niższej półki Suntour chociaż też moge się mylić. Czyli lepszy będzie Raidon i spoojnie zrobie nim 5k km bez problemów i dalej będzie dobrze działał (oczywiście mowa o nowym) :-)

Tylko że ten SR nie jest na powietrze więc wydaje mi się że nie trzeba go będzie tyle serwisować co Raidona

Edytowane przez Wasik1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra przekonaliście mnie :laugh: a jak wygląda serwisowanie takiego amorka co jaki czas trzeba coś przy nim robić żeby działał jak najdłużej bo przy RST capa które mam obecnie nic nie trzeba było robić bo one od nowości nie działały tak jak powinny więc je nic nie uratuje :-)

Edytowane przez Wasik1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleca się minimum raz w roku(lub ileś godzin pracy nie pamiętam dokładnie Pytaj ACTIVIA) jeśli jest bardzo mało używany jeśli więcej i czasem w piachu lub błocie to lepiej częściej.

Ja podstawowy serwis(czyszczenie i wymiana oleju w goleniach) robię co około 2 miesiące. Litrowa butelka oleju kosztuje około 54zł i wystarczy na około 20 takich serwisów więc to raczej nie jest duży koszt.  

 

 

Edytowane przez Marcin9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli robię ok 2-2,5k km rocznie po asfalcie czasem las w suchych warunkach to myślę że dwa razy do roku taki serwis będzie odpowiedni dla amorka :-D jaki skok wybrać (moja waga to 75kg) 70% asfalt i 30% las, wiadomo czasami lubi się poszarżować więc 100mm wystarczy czy myśleć nad innym? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od ramy jeśli rama jest przystosowana do widelca 100mm to taki musisz kupić Zmiana na większy skok spowoduj zmian geometrii co wpłynie na prowadzanie roweru. Więc jeśli miałeś 100 to kup 100

 

Capa nie ma przypadkiem 80mm? 

Edytowane przez Marcin9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Capa ma 80mm zgadza się, ale myślę że jeśli da się amor 100mm to zbytnio dużej różnicy nie będzie :-)

Czasami lubie ze znajomymi jechać w daleką wyprawę rowerową gdzie jest tylko las i wtedy chciałbym żeby ten amorek działał a nie był sztywny, bo niekiedy jest wrażenie jakby tego amorka w ogóle nie było w przypadku Capy, uwierz mi że ten amorek mi się przyda :-D

Więc jeśli na chwile obecną mam Cape 80mm i chce zmienić na Suntoura 100mm to trzeba coś jeszcze zmieniać czy nie (uprzedzałem że jestem zielony w tym temacie) :-P

Edytowane przez Wasik1954
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Więc jeśli na chwile obecną mam Cape 80mm i chce zmienić na Suntoura 100mm to trzeba coś jeszcze zmieniać czy nie (uprzedzałem że jestem zielony w tym temacie)
Tak ramę. Te 20mm może źle wpłynąć na prowadzenie roweru ale raczej źle nie będzie chociaż mogę się mylić. Poczekaj na opinie kogoś znającego się bardziej na geometrii roweru  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

ale ten leaderfox jest przystosowany do skoku 100 mm - komuś składałem maszynę na tej ramie.
w kwestii serwisu - w przypadku Raidona jest dziecinnie prosty. Gdy się na niego zdecydujesz, to poproś Piotrka(activia) o info czy pod uszczelkami kurzowymi są gąbeczki smarujące - jeśli nie to dokup też u niego - ma w dobrej cenie i poproś by zajrzał do środka i ewentualnie przesmarował (bo ma też serwis). Dlaczego to piszę - z własnego doświadczenia wiem że nowe widelce lubią być suche wewnątrz i dotyczy to w zasadzie każdej marki i modelu, z wyjątkiem tych z półotwartą/otwartą kąpielą olejową.

W kwestii sterów - często nawet sprzedawcy mylą pojęcia zintegrowanych i pół-zintegrowanych więc jeśli będziesz wymieniał to bierz na wzór. 
W sprężynę się nie pchaj - bardzo ciężko dobrać sobie sprężynę pod wagę i z mojego doświadczenia wiem że najlepsze sprężynowce to stare Marcoki z asystą powietrza, zatem w serwisie wciskają Ci jakiś leżak magazynowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o geometrię akurat się nie martwie bo w tym samym sezonie co kupowałem Leader Foxa Evolution wyszedł również LF Rover który ma identyczną ramę i amor 100mm, ale mniejsza z tym. Czyli ostatecznie jeśli będę chciał zmienić to wystarczy wymienić sam amorek czy trzeba będzie coś jeszcze dokupić? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...