Skocz do zawartości

[pompka] Problem z zaworem presta


piter123

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam problem z pompowaniem dętek z zaworem presta. Pompka nożna z lidla do 10 bar. Końcówka standardowa, podwójna z zaciskaczem. Dętkę nie napompowaną pompuje bez problemu. Do ilu nie wiem gdyż nie była umieszczona w kole.
Nie chce natomiast dopompowywać. Wkładam, zaciskam i nic. Pradopodobnie nie wciska zaworu. Czy to jest wina końcówki? Duże ciśnienie w kole uniemożliwia jego wciśniecię? Końcówka nie ma żadnego bolca do wciskania zaworu. Próbowałem z kolei pompka rowerową i szło bez problemu. Ale też nie ma bolca.
Oczywiście wentyl odkrecony. Palcem sprawdzałem czy wentyl się wciska.

Czy to normalne? Wymienić końcówkę pompki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejściówkę mam tylko mnie zastanawia dlaczego nie chce pompować dedykowaną końcówką.

Nie rozumiem co mam wciskać. Odkręcam śrubę wentyla. Nakładam końcówkę pompki. Zaciskam. Powinien się wtedy wentyl samoczynnie wcisnąć. Palcem przecież nic już nie zrobię bo wentyl jest w końcówce.

Dokładnie to taka końcówka:
pol_pl_Koncowka-do-pompki-rowerowej-uniw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popuszczasz zaworek tzn odkręcasz na maxa musisz go wtedy wcisnąć gdyż może być zapieczony delikatnie i powietrze z pompki go nie pchnie.

Przy tej końcówce z pompki musisz dokładnie trafić, żeby napompować dlatego ja sobie zakupiłem tę nakręcaną przejściówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście napisałem, że po odkreceniu sprawdzałem czy wentyl się wciska. I dotatkowo pompowałem pompką ręczną z powodzeniem.

Być może trzeba trafić ale ja obstawiam, że wysokie ciśnienie w detce (rzedu 4-8bar) uniemożliwia wciśnięcie zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rety… Piter, nie czytaj tych bzdur. Wentyl presta działa na zasadzie rożnicy ciśnień. Jeśli końcówka w Twojej pompce przepuszcza niższe ciśnienie niż aktualnie masz nabite w dętce, to nic się nie dzieje - powietrze uchodzi poprzez nieszczelny wentyl pompki. 

 

Po prostu kup nowy zawór do pompki. A z czasem zainwestuj w porządną pompkę domową. To jest opłacalny zakup, bo znacznie podnosisz sobie komfort życia:) I nie jesteś narażony na internetowe rady jak powyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odkręceniu jak nie naciśniesz to na pewno nie będzie pompować no chyba że masz naprawde mało powietrza w oponie ale jak masz powyżej 5 atmosfer bez naciśnięcia nie pójdzie nie ma bata.

Aktualnie mam tę pompkę co teraz jest w lidlu do 7atm jakoś idzie to nabić ale szczerze to nie za bardzo chce mi się wierzyć w to co pokazuje ten manometr. Jakoś tak pulsacyjnie wskazówka idzie w górę... Po za tym przykładowo mam 5 atm zepre się dwa razy i juz jest 6 dalej ze dwa razy dmuchnę i już mam 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odkręceniu jak nie naciśniesz to na pewno nie będzie pompować no chyba że masz naprawde mało powietrza w oponie ale jak masz powyżej 5 atmosfer bez naciśnięcia nie pójdzie nie ma bata

Co Ty za bzdury piszesz. Pompowałem lidlowską pompką koła szosowe. I dawało radę do 8 atm, choć wkurzało mnie, bo musiałem się opierać całym ciężarem.

Przy pompowaniu wentylu presta nic wcześniej nie trzeba naciskać. Nigdy. Nie dawaj, proszę, takich rad publicznie, bo jeszcze ktoś uwierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do lidlowej pompki podlogowej sa takie obrazki jak pompowac i w przypadku presty jest pokazany paluszek naciskajacy bolec i chmurka uciekajacego z detki powietrza a dopiero pozniej jest narysowane zakladanie koncowki pompki na wentyl. Tak wiec to nie przypowiesc forumowa ale zalecenie producenta pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W instrukcji do lidlowej pompki podlogowej sa takie obrazki jak pompowac i w przypadku presty jest pokazany paluszek naciskajacy bolec i chmurka uciekajacego z detki powietrza a dopiero pozniej jest narysowane zakladanie koncowki pompki na wentyl. Tak wiec to nie przypowiesc forumowa ale zalecenie producenta pompki.

 

Czyli, że co najpierw trzeba spuścić powietrze z dętki i dopiero pompować?

Ja kilkanaście dni temu kupiłem pompkę podłogową Topeak, która jest w stanie nadmuchać do 11 bar i nie ma tu żadnej instrukcji, po prostu odkręcasz preste, nakładasz końcówkę pompki, zamykasz i pompujesz.

Aha ktoś tam wcześniej pisał, że 2 dmuchnięcia i pół atmosfery, u mnie trzeba dmuchnąć tak z 5 razy, żeby wbiło 0,5 a pompka dokładnie taka:

 

http://www.topeak.com/products/pumps/joeblowsport

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak na filmiku jedno krótkie naciśniecie i pompujesz. Być może, że Ci poszło bez naciśnięcia jak nie dawno pompowałeś ale może być tak, że zaworek się "zapiekł" i bez naciśnięcia g... zrobisz.

Nawet kiedyś pompowałem taką pompką http://allegro.pl/asi-300-kompresor-sprezarka-blackdecker-11bar-i5046210081.html i jak nie nacisnąłem to nie poszło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa no teraz jest wszystko jasne, na drugi raz piszcie trochę bardziej zrozumiale. Jak widać na filmie, koleś nie potrzebnie najpierw dusi na zawór skoro za chwilę, przy zakładaniu końcówki i tak uchodzi mu spora ilość powietrza czyli zawór został wciśnięty ponownie.

U mnie też tak jest, nie sposób trafić idealnie w tak czuły zaworek jakim jest presta, żeby nawet na ułamek sekundy nie wcisnąć go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilosci dmuchniec to pompki wysokocisnieniowe maja mniejsza srednice tloka a wiec i mniejsza objetosc cylindra. Dzieki temu mozna wygenerowac wieksze cisnienie ale wiecej trzeba sie namachac niz pomka o wiekszej srednicy tloka a wiec wiekszej objetosci cylindra a pompka podlogowa z Lidla jest wlasnie taka pompka.

 

Edit: gosc na filmie za gleboko wklada koncowke. Ja naciskam zawor i zakladam dosc plytko aby zalozenie koncowki nie otworzylo zaworu. Manometr pokazuje wtedy zero bo zawor jest zamkniety. Kiedy naciskam tlok cisnienie w wezyku pompki rosnie i jesli jest wieksze niz cisnienie w detce to zawor otwiera sie, manometr pokazuje cisnienie w detce i mozna pompowac. Po skonczonym pompowaniu zdejmuje koncowke i dzieki temu ze nie byla zalozona zbyt gleboko nie ucieka powietrze z detki a jedynie z wezyka pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie czy robisz tak czy siak, czy tak jak koleś na filmie czy może jeszcze inaczej, to i tak nie ma znaczenia. Ważnie, żeby manometr pokazywał prawdziwe wartości a nie przekłamywał! Jeśli przy zdejmowaniu końcówki ucieka mi trochę powietrza z dętki to porostu pompuję 0.1 bara więcej niż chcę mieć i po problemie. Myślę, że jak robię to szybko i płynnie to nawet tyle nie ucieknie.

Zresztą ja jeżdżę sobie dla przyjemności, jestem amatorem i dla mnie różnica 0.1 bar nie ma najmniejszego znaczenia, pompuje sobie tak jak mi odpowiada i w trasę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie walczmy o dziesiate czesci bara, wystarczy zmiana temperatury z pokojowej i cisnienie sie zmienia. Chodzi mi tylko o to aby zakladajac koncowke nie otwierac zaworu mechanicznie a pozwolic roznicy cisnien go otworzyc i zamknac. Przy pierwszych pompowaniach jeszcze reczna pompka potrafilo zejsc cale powietrze przy nieumiejetnym odlaczaniu koncowki pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. przeczytajcie dokładnie co napisałem:
"Nie chce natomiast dopompowywać. Wkładam, zaciskam i nic. Pradopodobnie nie wciska zaworu."
"Próbowałem z kolei pompka rowerową i szło bez problemu."
"Oczywiście wentyl odkrecony. Palcem sprawdzałem czy wentyl się wciska."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...