Skocz do zawartości

[Rura sterowa] Przycinać czy zostawić


jackon15

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Rower Cube LTD Race One 2015, amortyzator Reba RL.

Mam mostek ustawiony w dół i dodatkowo w najniższym położeniu. wszystkie 3 podkładki są nad mostkiem.

W efekcie zostaje kominek na jakieś 1,5cm.

 

Do tej pory trzymałem się wersji, że zostawiam jak jest. W razie odsprzedaży ktoś może potrzebowac dłuższej sterówki.

Wczoraj jednak, podczas przejeżdżania pod przewróconym drzewem, zahaczyłem o niego tyłem kasku i ... uderzyłem zębem w dekielek na rurze sterowej!!!

Myślałem, że bez zęba do domu wrócę, ale ząb cały, na dekielku jest ślad po uderzeniu...

 

Ciekawa przygoda...

 

Chciałem się dowiedzieć czy przycinacie rury czy zostawiacie kominki?

Widze, że nowa gama Cuba na 2016 ma przycięte maksymalnie, jest tylko mostek, bez podkładek. Zastanawiam się trochę nad przycięciem tak, aby została jedna wąska podkładka.

 

Z góry dziękuję za sugestie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem z takim ustawieniem jak Ty przez rok, wczoraj przyciąłem rurę, musisz być jednak pewny że takie ustawienie Ci pasuje. Taki wystający "kominek" ani nie wygląda estetycznie ani bezpieczny nie jest.

 

A o kupującego się nie martw, to jest chyba taka nasza smutna mentalność, tak samo jak obkładanie wszystkich foteli itd futerałami w samochodzie "bo się zniszczą" a potem się sprzedaje nowy samochód :)

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.5cm to zaledwie 3 podkładki 0,5cm.

Muszę się skorygować. Jedna  z podkładek jest grubsza więc nie 1,5 cm ale 2cm.

Rura ma w całości ok. 200mm więc raczej dosyć długa.

 

Na razie remis 2:2 w temacie ciąć / nie ciąć.

Edytowane przez jackon15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Jak jak szukałem powietrznej używki to odwalałem dobre 60-70% amorów od razu z racji krótkiej sterówki. Musiałem mieć minimum 18cm żeby w ogóle grał z główką/sterami/mostkiem (zero podkładek), a chciałem 20 żeby popróbować z szerszą kierą i różnymi mostkami.

Zrobisz jak chcesz ;) jak planujesz sprzedać za czas jakiś to dłuższa będzie zaletą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tnij! Komin wygląda brzydko, łatwo się na niego nadziać. Myśle, że w przypadku dobrego amora nie ma co się przejmować kupcem. Po pierwsze dlatego, że taki amor posłuży Ci długo i nie będziesz chciał go szybko zmienić, a po drugie jeżeli już coś takiego się wydarzy to większość poszukujących dobrego, w miarę drogiego amora ma niskie główki, szuka czegoś bardziej sportowego i nie przeszkadza im rura długości 18cm. W przypadku rowerów 26"widziałem rury o długości 14cm, a Ty masz duuuużo dłuższy, więc śmialo tnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytnę z rozsądkiem. Nie więcej niz 15mm. Zostanie 5 na podkładkę nad lub pod kierownicą. Wstawiłem właśnie nowe siodełko - zobaczę czy to czegoś nie zmieni.

 

W książce Zinn'a znalazłem radę, aby zostawić jedną podkładkę nad kierownicą. Pisze, że jest to szczególnie ważne przy karbonowych rurach, ale i przy aluminium dobrze tak zrobić. Zawsze to jakiś zapas a 5mm komin to już nie 20mm.

 

Dzięki za wasze przemyślenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna podkładka brzmi sensownie jeżeli nie chcesz więcej, duży komin może narobić "kuku". Co do długości to spokojnie, ja w swoim wybitnie nie sportowym Hexagonie x6 mam rure około 19-20 cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin obcięty a właściciel dumny z siebie.

 

Nie wyciągałem nawet widelca z ramy. Położyłem rower na trawniku, żeby opiłki nie poleciały na golenie/stery i delikatnie, obracając widelcem kawalek po kawałku przeciąłem piłką do linii wyznaczonej naklejoną taśmą. Konieczne też było wygładzenie pilnikiem. Dobicie gwiazdki poszlo bez problemów.

 

Wyszło prawie jak z fabryki, jakieś 1,5mm pod krawędzią obejmy mostka. Na razie zostawiłem jedną podkłądkę 5mm, która obecnie trafiła pod mostek, ale zakładam, że jeszcze te 4 milimetry niedługo zetnę żeby obniżyć do końca bez podkładek.

 

Generalnie te wszystkie rady aby dokładnie mierzyć i delikatnie ciąć nie są przesadzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...