Skocz do zawartości

[kaseta] projekt i wykonanie


19szymon93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Pewnego razu oglądając kasety dostępne na rynku wpadłem na pomysł wykonania taniej i lekkiej kasety. Pierwotnie miałem wykonać alu pająk do którego przykręcało by się wcześniej naszykowane zębatki z kasety typu hg50. Po dłuższych rozważaniach doszedłem do wniosku że to nie jest dobry pomysł. W związku z tym narodził sie nowy "lepszy". Monoblokowa kaseta z aluminium PA9(7075). Od razu zabrałem się za projekt. Wykonanie miało by polegać na wytoczeniu z grubsza koronek w postaci krążków osadzonych na korpusie. Elementy robione na gotowo jeśli chodzi o grubość koronek i ich odległości na kasety 10s. Następnie do pracy zaprzęgam ploter który frezuje kształt końcowy koronek z odpowiednią ilością zębów, oraz od tyłu podebrania dla zmniejszenia wagi. Następnie mocuje jeszcze nie gotowy element w tokarke, nawiercam otwór pod bębenek, na koniec kaseta leci na frezarke z głowicą do dłutowania i wykonuje wypusty do bębenka. Brzmi prosto zobaczymy jak wyjdzie na dziś wrzucam rozpoczęty rysunek zarysu zebatek do plotera na dniach dorzucę końcowy rysunek oraz tył. Wg moich obliczeń materiał potrzebny do zrobienia kasety będzie ważył 1kg, zapewne 70% pójdzie na wiór chociaż mam zamiar zejść do 200g z gotowym produktem zobaczymy co wyjdzie po drodze. Potem tylko testy ile wytrzyma.

 

 
 
Pozdrawiam 
S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpiętość 11-25, jesli chodzi o kwoty to na pewno nie 500zł za dura ace, czemu alu bo przeglądając forum natrafiłem na post http://www.forumrowerowe.org/topic/59375-5613g-scott-addict-ltd-po-zmianach/ gdzie właściciel roweru jak wnioskuje po wadze ma całą alu kasetę, A samego aluminum jest kilka typów o różnych twardościach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200g, 11-25, aluminium? Skórka nie warta wyprawki. Tiagra o tej rozpiętości waży 260g. Gdyby to było 11-34, ha! 

 

Kasetao której wspominasz to KCNC czy Recon? KCNC składa się z trzech części. Dwie najmniejsze koronki to tytan, większe scandium i dopiero później aluminium. Nie bez powodu. Już taka konstrukcja jest maksymalnie wyżyłowana. Kaseta wykonana w pełni z aluminium to jednorazówka. Dużo lepszym materiałem jest tytan. Tylko cena rośnie lawinowo.

 

Co do Recona w pełni z alu, to zdjęcie rozwiewa chyba wszelkie wątpliwości: http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/4d8cdf66ac3aaf74

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak to ok, nie będe się upierał, generalnie przy cenie ok 30-40zł za kg aluminium to kupuje 4kg walca 110mm robie z tego 3 kasety i każdą zajeżdzam jednym łańcuchem, dlaczego? Bo moge jak mawiał mój matematyk. Koszt jest tak niewielki a robocizny nie licze bo robie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta 10sp 11-25 o wadze 200 gramów wykonana z aluminium będzie ciężka jak na rynkowe standardy. Kaseta taka wykonana np przez Recona waży 95 gramów.

Shimano ultegra za kwotę znacznie poniżej 200 zł waży ciut powyżej tego.


Jeśli tak to ok, nie będe się upierał, generalnie przy cenie ok 30-40zł za kg aluminium to kupuje 4kg walca 110mm robie z tego 3 kasety i każdą zajeżdzam jednym łańcuchem, dlaczego? Bo moge jak mawiał mój matematyk. Koszt jest tak niewielki a robocizny nie licze bo robie sam.

Tylko jakiej jakości będzie aluminium za 30-40 zł? Podejrzewam - bo materiałoznawcą nie jestem - że raczej kiepskiej jakości do takiego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nic to nie mówi - jak pisałem materiałoznawcą nie jestem.

Nie wiem jaki materiał stosują firmy produkujące kasety (wspomniany Recon, KCNC, również w kasetach Srama największe koronki wykonane są z alu).

Zrób, przetestuj, podaj wiarygodne dane na temat trwałości i kultury pracy.

Możesz nawet spróbować zarabiać na swoim produkcie - chętnych na lajciarskie rzeczy jest sporo, przy czym cena musiałaby być bardzo konkurencyjna, przy podanej wadze musiałbyś konkurować z kasetami stalowymi, o proporcjonalnie dużo większej trwałości niż alu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś troche posiedziałem przy rysowaniu, na ten moment wprowadziłem pewne zmiany polegające na wykonaniu wszystkich kół osobno i nitowanie alu nitem. Czemu ? Bo ploter który posiadam nie wyfrezuje mi tego z jednego elementu. Widzę jeszcze kilka poprawek ale to na spokojnie. Na dziś na próbe wcisnąłem koła na "arkusz blachy" żeby wiedzieć jaka formatka będzie potrzebna i o co pytać dzwoniąc po hurtowniach. Do tego na jedno koło naniosłem podebrania (ma to jakąs nazwe ale nie pamiętam) ułatwiające wskoczenie łańcucha z mniejszego koła.

 

No i zdjęcia:

http://scr.hu/26xr/3p7mq

http://scr.hu/26xr/n2tl0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Projekt godny uwagi, ale tak jak pisali poprzednicy bardzo ciężko to wychodzi. Cena zachęca owszem, ale waga już nie. W przypadku aluminiowych kaset są to czasami produkty jedynie do pokazania na projekcie lub "race rady only " Kaseta RECONa waży katalogowo 95g.
http://www.recon-harry.com.tw/products_detail.php?id=27
Jest wykonana z innego materiału, ale zwróć też uwagę, że ma 5 ramion zamiast 6. Do tego jest wykonana z jednego kawałka aluminium tak aby pająk był jedynie na najwiekszej zebatce.
Z tego co napisałeś rozumiem, że nie jesteś wstanie wykonać czegoś podobnego... nawet przy pająku powiedzmy 6 zębatek zrobionych w ten sposób i pozostałych 4 wsadzonych luzem tak aby w razie zajechania można było wymieniać jedynie to co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ambitny jednak ciężko wykonać takie coś w warunkach domowych/warsztatowych. By wykonać taką kasetę z jednego kawałka należałoby mieć frezarkę cnc z wieloosiową głowicą. jendak ciekaw jestem co sobie wykombinujesz. i tak jak piszą, lekkich kaset do mtb jest stosunkowo mało w przystępnych cenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy mam rysowanie od nowa nawalił komp i wcieło rysunki, na razie narysowałem jedną i frezowałem w polistyrenie i w czymś w podobie do turbaksu żeby zobaczyć czy dobrze zdjąłem wymiary z orginalnej zębatki oto co zdziałałem na dzis: 

 

http://scr.hu/26xr/3ic1d

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Jak wiadomo z racji długości promienia, siły zginające i tnące mają większą wartość dla mniejszych zębatek a mniejsze wartości dla wiekszych zębatek. Jeżeli nie jesteś wstanie zrobić większości kasety na jednym pająku to czy lżejszym rozwiązaniem nie będzie osadzenie każdej zębatki luzem z zastosowaniem plastikowych dystansów pomiędzy poszczególnymi zębatkami. Taki patent jest w mojej szosowej kasecie sunrace-a. W prawie jest tam nit,ale po jednym zdjęciu kasety luzuje się i można go wywalić na smieci.
Dodatkowo takie luźne umocowanie może pozwoliłoby na dodatkowe odchudzenie największych dwóch zębatek powiedzmy poprzez nawiercenie ich w kilu miejscach lub poprzez zastosowanie jedynie 5 ramion zamiast 6...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...