Skocz do zawartości

[Remont] Kands - czyli 15 lat bez konserwacji


Rekomendowane odpowiedzi

Tak, coś tam kojarzę bo wstępny research robiłem....ale temat przerzutki teraz kluczowy. 

Natomiast kierownica jest szeroka w stylu SPank Tweet Tweet i podobnych. Tu raczej nie ma kompromisu, chodziło mi o to, że praktycznie wszystkie któe przeglądałem to manetki/klamkomanetki któe znajdują się powyżej a nie poniżej linii kierownicy. Przy mojej kierownicy ma to jakieś znaczenie, no i po prostu lepiej wygląda (klamkomanetka obecna jest bardziej spasowana). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Odłączyć linkę od przerzutki, wyciągnąć ją ze wszystkich pancerzy. Kupić linkę i pancerzy na wymianę, bo w większości serwisowych przypadków warto ich wymienić. :)

2. Sprawdzić czy z odłączoną linką manetka zaczęła klikać. Jeżeli tak, to p.3. Jeżeli nie, to rozkręcić manetkę, sprawdzić ją na temat brudu, rdzy i zablokowanych części, spróbować oczyścić. Jeżeli nie pomoże, to manetka do wymiany.

3. Sprawdzić czy wózek przerzutki się ruszą przesuwając go ręką. Opór powinien być, bo tam sprężyna, ale umiarkowany. Jeżeli się nie ruszą, no to brud/rdza/czyszczenie/smarowanie. Jeżeli nie pomoże, to przerzutka do wymiany.

Z takich manetek co poniżej kierownicy, to teraz łatwe do kupienia chyba tylko Altus M310/M315, bywają też jako klamkomanetki. Ewentualnie szukać używki wyższych grup, bo było dużo takich modeli (1, 2, 3, 4)

Edytowane przez remover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, SoloTM napisał:

Trzeba ustalić czy manetka działa.  Odkręć linkę od przerzutki i lekko ciągnąć za linkę spróbuj klikać biegami ( symulować wrzucanie na większe koronki, a następnie zrzucać na mniejsze ). 

Na dwoje babka wróżyła, na razie na szybko testowałem bez odłączania linki.

Okazało się że łańcuch był cały czas na koronce numer 4.

Manetka prawa jest zblokowana, ustawiona w pozycji 7. Ma lekki luz w kierunku pozycji 6. Ale dźwignia tylko między nimi coś się rusza...

Wymusiłem ręką ruch samej linki, pokręciłem korbą kilka razy, spadła do koronki 7 lecz ma tendencje do wejścia na numer 6. 

Same manetki obsłużą większość sprzętu....

  • Work with compatible 7 speed shimano derailleurs Deore Altus, Acera, Alivio etc (2:1 ratio)

  • Fit standard 22.2mm handlebars

 

6 godzin temu, remover napisał:

Kupić linkę i pancerzy na wymianę, bo w większości serwisowych przypadków warto ich wymienić.

Ba! Już przeszukałem, są nawet kolorowe :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@SoloTM po odłączeniu linki od przerzutki tylnej manetka pracuje poprawnie w pełnym zakresie biegów, linka zachowuje się poprawnie

@removerpo ponownym podłączeniu linki niezależnie od regulacji przy przerzutce albo manetce, znowu nastąpiła blokada zmiany biegów; 

W dniu 4.10.2019 o 09:48, remover napisał:

Sprawdzić czy wózek przerzutki się ruszą przesuwając go ręką. Opór powinien być, bo tam sprężyna, ale umiarkowany. Jeżeli się nie ruszą, no to brud/rdza/czyszczenie/smarowanie. Jeżeli nie pomoże, to przerzutka do wymiany.

Trudno mi stwierdzić w 100%. Tu akurat na wideo po ostatniej jeździe rower nie był czyszczony. W rowerze tą przerzutką tylną montowała obca osoba, od początku było to zablokowane, stąd hipoteza że jeśli regulacja nic nie dałaby to przerzutka tylna była  montowana już jako trefna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamilmozej faktycznie pod Firefox jest taka sytuacja, ale serwis przyjał plik wideo .mp4, poprawnie wyświetla Chrome albo Chromium. Cóż, manetki bez indeksacji SIS słychac na koniec, wózkiem ruszyłem na tyle tylko aby stwierdzić że imho jeśli jest nawet sprawna to słaba. Na szczęście manetki okazały się dobre, bo jeszcze myślałem o Revoshift SL-RS35 tutaj...Potrzebuję oceny sytuacji, czy wkładać oryginalny retro-Altus czy wyższy model, albo cokolwiek nowego ze sklepu. Gneralnie jak ta ostatnia kwestia w tym przypadku ma się do braku indeksacji? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, whiteindian napisał:

Gneralnie jak ta ostatnia kwestia w tym przypadku ma się do braku indeksacji?

Wcale się nie ma, tzn. nie ma najmniejszego problemu. Pomijając historyczne (i niezbyt udane) Shimano Positron przerzutki nie maja w sobie indeksacji, za indeksację odpowiada manetka. Więc nieindeksowana manetka obsłuży je bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę oryginalnego retro Altus RD-CT92, lecz na te używki trzeba czekać...

Co proponujecie w zamian, czy np. nowy Altus RD-M310 albo Acera RD-M360 albo Altus RD-M370 załatwią sprawę?

Przerzutka tylna to główny punkt renowacji. Nie potrzebuję często zmieniać przerzutek, skoro tyle przejechałem bez ich zmiany. Zależy mi na niezawodności przy podjazdach czasami; czy te stare konstrukcje old-school warte ponad 100 PLN są lepsze przykładowo od nowej Deore RD-M592?  Czy dopłacanie do tylnej przerzutki "zrobi różnicę"? 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, SoloTM napisał:

Ta rd-m739 jest w idealnym stanie, długo pożyje, jest lekka i pancerna.

Wytrzymała, tyle że to jest rocznik '96 co jeżeli parę razy mocniej szarpnę i się posypie, komu sprzedam to na dawcę? Wiem, że część tych oldschoolowych to jest kozacki osprzęt i czasem zdarzy się zadbana i cała oryginalna sztuka.

Też szukam (np. RD-M735 rocznik 1990!, RD-M737, LX-M567, LX-M560) i poważnie biorę pod uwagę. Prehistoria :D 

11 godzin temu, whiteindian napisał:

Altus RD-M310 albo Acera RD-M360 albo Altus RD-M370 

Myślałem nad jedną spośród tych trzech jak wyżej. Albo najdrożej (czy najlepiej?) za 130 PLN nowy Deore RD-M592 (Przypominam, że manetki w tym zestawie zawsze będą odstawać)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz nową to kup rd-m591 ( nie bierz shadowa rd-m592 ). Co do rd-m739 to w tym stanie to rzadkość. I bez obaw, że się posypie. Sam takiej używam w napędzie 3x9, kupiłem ją z rozmysłem, w bardzo podobnym stanie już kilka lat temu. I byś widział minę kolegi gdy na podjeździe zużyty łańcuch pękł, przerzutka ( wózek )_ weszła w szprychy, zawinęło ją do góry. Wyjąłem, lekko wyprostowałem, również hak  ( minimalnie ) i dalej idealnie służy. Kolega ma rd-m8000 i gdyby nie zobaczył to by nie uwierzył. Każde następne modele po 1999 roku (  rd-m739 była produkowana 1996-1998 ) są już coraz słabsze. ( odchudzane wózki, korpusy i inne pierdoły ) Waży 245 gramów, co przy okazji jest bdb wynikiem i obsługuje kasety do 11-32 włącznie. No i te nowe altusy/acery to wciąga nosem, nawet po przebiegu kilku tysięcy km ( przebieg tej z olx oceniam na kilkaset km, może tysiąc )

/edit

Tu masz szczegóły o tej przerzutce

http://rowery.zbooy.pl/shim1997.html

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Co do rd-m739 to w tym stanie to rzadkość.

Wizualnie mnie trudno ocenić, ale z opisów wyhaczałem że sprzęt np. ma oryginalne kółeczka etc. Sprzedawcy czasem to podkreślają, no nie mnie to oceniać.

13 minut temu, SoloTM napisał:

No i te nowe altusy/acery to wciąga nosem,

Wszystkie modele LX-5xx też są lepsze od nowych?

15 minut temu, SoloTM napisał:

Wyjąłem, lekko wyprostowałem, również hak  ( minimalnie ) i dalej idealnie służy.

Ja zaliczyłem wypadek ostatnio i nie wiem na ile wóżek już był wcześniej przekrzywiony w kierunku szprych, ale to nic trzeba wymianiać.---

---

Wychodzi na teraz albo kupić nowa rd-m591 albo trochę lżejsza rd-m739 o ile ogarnę temat już teraz. Bo jeśli nie skoro innych nie podałeś opcji to trzeba uzbroić się w cierpliwość. :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, whiteindian napisał:

Wszystkie modele LX-5xx też są lepsze od nowych?

Tu cieżko trafić bdb stan bo one łapały luzy dużo szybciej niz 737/739. Tak na oko 2-2,5 razy szybciej.

Więc odradzam, no chyba, że naprawdę idealna będzie ( ale jak pisałem, baaardzo ciężko o taką )

Moja rd-m567 po około 4000-5000 km ( dawno temu ) już miała dość spore luzy na śrubie mocującej ( tam 739 tez łapie luzy, ale dużo później )

Obecna 739 ma mniej więcej  8-10 tysięcy i luz zaczyna się pojawiać,  ale minimalny,  ledwo wyczuwalny jeszcze z 5 tysięcy zrobi na pewno. ( może więcej )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, whiteindian napisał:

Też szukam (np. RD-M735 rocznik 1990

....mam 739 w stanie igła, tzn ma dwie ryski, ale zero luzów i oryginalne kółka ;-))

Zresztą trafiła mi się niezła okazja, mam 

przerzutkę tył RD-M739

przerzutkę przód FD-M739

korbę FC-M569 

Hamulce VB BR-M570 

Manetki STX rc

klamki BL-M570 

Mam jeszcze koła 26 na Mavicach i piastach STX RC+ kaseta i łańcuch IG -miarka pokazuje 50%

Wszystko w stanie BDB a hamulce i klamki to ideał.

Mogę to opierniczyć najlepiej w całości. Dla zainteresowanych mogę cyknąć fotki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SoloTM napisał:

( nie bierz shadowa rd-m592 ).

Czemu? Poproszę dobre i złe słowo na temat RD-M591

1 godzinę temu, woojj napisał:

przerzutkę tył RD-M739

Jak to mówią: Biere, Brałbym lecz za ile to? :D 

Czy niezależnie od podawanych tu modeli da radę zrobi te 10.000 km bez większych komplikacji. Wiadomo, że te starsze konstrukcje są zrobione z lepszych materiałów i macie z powodu stażu o wiele większe wyczucie różnic. 

Swoją drogą wiem że nie ma to znaczenia, że mam manetki bez SIS, ale przecież po coś nazywano to grupy osprzętu. Ten "surowy" sposób przełączania mnie irytował. Jeszcze gdybym za grosze wyrwał na tył tamtego Altusa no poczułbym ten dzień gdy ten rower kupowałem :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z napędami to jest tak- jak dbasz tak masz. Przerzutki XT z serii 739 spokojnie robią 20.000 a nawet więcej, ale trzeba o to troszkę zadbać. Zmieniać czasem pancerze, kółka w przerzutce jak się zużyją....i dbać o czystość napędu. 

Tylko jak chcesz żeby to ładnie działało to musisz potraktować to kompleksowo. Manetki+przerzutka to absolutne minimum. Inaczej nie odczujesz żadnej różnicy w działaniu.

Mogę ci sprzedać 2 przerzutki XT+manetki stx 3x8 za 230zł. Przerzutka przód górny ciąg 31,8(redukcja na 28,6). Korba do kpl. za120- będziesz miał fajny napęd. Łańcuch i wkład suportu dorzucę gratis. 

Edytowane przez woojj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, woojj napisał:

Tylko jak chcesz żeby to ładnie działało to musisz potraktować to kompleksowo.

No właśnie, bo klasa tych moich manetek mnie martwi. Z drugiej strony tak "na raz" zakup przerzutek i klamkomanetek jest średni ......Sam zakup tylnej przerzutki jest kluczowy przed doborem nowych opon. 

Ta nie wystarczy? https://rowerplus.pl/przerzutki-tylne-mtb-cross-trekking/1924-shimano-rd-m370-przerzutka-tylna-altus.html?s=0

@woojjile byś sobie liczył za zestaw owo minimum manetki z przerzutkami z Twojej listy? Czy dobrze rozumiem że w moim przypadku uważasz, że zakup samej tylnej przerzutki tej klasy to średni pomysł? Dostępność nowych RD M591 jest większa lecz czy też ona jest ciut na wyrost. 

9 minut temu, woojj napisał:

Inaczej nie odczujesz żadnej różnicy w działaniu.

Ostatnie kilka mscy beż tylnej przerzutki zrobiłem ponad 2100 km. Nie chcę wspominać szarpania sie na sporadycznych lecz poważnych podjazdach. Faktycznie, każda zmiana tu będzie zmianą :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, whiteindian napisał:

ile byś sobie liczył za zestaw owo minimum manetki z przerzutkami z Twojej listy?

W poście wyżej masz 230 zł. Manetki są na 8 b, ale na przerzutce przyblokujesz sobie i będzie świetnie działać.  

Ta twoja czerwona strzała wygląda całkiem całkiem.... Z inwestycją w takie rowery jest tak, że są nieopłacalne, ale dają dużo frajdy przy pracy a później z jazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko nie wiem czy to ogarnę teraz. Gdyby to byłą wiosna to dobra opcja. Sądziłem, że załatwię temat przerzutki tylnej, i wezmę się za opony (chcę go ciut przypśpieszyć). Bo tak to trochę mi ręce opadły, skoro Altusy/Acery nowe przeciętne, co do reszty to faktycznie trzeba robić kompleksowo  Czy to oznacza, że do tego nowego Deore RD-M591 też trzeba by prawie wszystko zmieniać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście pierwszym zdjęcia z 2015 roku. Tutaj na życzenie @SoloTM dołączam najnowsze zdjęcia. 

W dniu 30.06.2017 o 17:03, whiteindian napisał:

Fachowiec po znajomościach zrobił sprzęt

Po dwóch latach pojawia się aktualizacja zdjęć po "naprawie" post #12, wtedy nie wiedziałem że ów "fachowiec"  który podjął się naprawy bez mojej wiedzy, wymienił chyba tylko korbę na nową i zablokował przerzutkę tylną. Było płacone, gość ma coraz słąbszą reputację w okolicy. 

Ja chcę zmienić tylną przerzutkę na bardzo dobrą po to, aby zrobić sobie furtkę że za kolejny rok zrobię z tego znacznie lepszy rower. Już nie chodzi o konkretne rady ale rozwianie pewnych złudzeń co do sensu technicznego a mniej samej opłacalności. Na takiej zasadzie jak zmieniłęm siodełko i rower zyskał drugie życie. Jeśli to niemożliwe można kupić dowolny dobry osprzęt poniżęj 70 PLN i brać się za kosmetykę całości . Wiecie ja bez przerzutki zrobiłem nim ponad 2100km w to lato, zresztą popatrzcie na ostatnie zdjęcie - po lewej stary Olpran (manetki SIS, v-brake, sprawne przerzutki) bez komentarza :D Pakowanie +500 PLN tu i teraz w zimę to zły pomysł, lecz generalnie to czy sama idea "trzyma się kupy" to do weryfikacji. Dlatego odświeżam mocno mój włąsny temat na forum. 

 

IMG_20191120_121322.jpg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamkomanetki ez fire to słaby szpej..... Po taniości jak chcesz to naprawić- załóż nowy automat  od shimano, wyprostuj hak, zmień wszystkie kable i posmaruj wszystkie łożyska. W razie potrzeby powymieniaj zużyte elementy. To minimum i tak wyjdzie około 100-150 zł. Ale to podstawa, aby się cieszyć jazdą. Ale taki remont należy się każdemu rowerowi. Możesz też przez zimę poszukać jakiejś retro perełki jak nie jesteś przywiązany do czerwonego SMOKAndsa. Da się znaleźć fajny rower z lat 90 na porządnej ramie cromoly za około 500 zł na osprzęcie STX. Możesz dokładnie tyle wpakować w swojego i mieć oryginalny projekt.

Choć jak przeglądam aukcje to ceny są w granicach 400-1000 zł. Trzeba się znać troszkę żeby nie wtopić w rower do mocnego remontu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...