Skocz do zawartości

[rower] Trek Fuel 29


osa321

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Bardzo proszę o poradę odnośnie rozmiaru ramy Trek Fuel 29. 180 wzrostu, noga 85. Jeździłem w sklepie na 19,5 (18,5 rzeczywista), ale nie jestem przekonany - innego rozmiaru na stanie niestety nie mają.

Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z rozmiarami tego roweru?

 

Z góry wielkie dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18,5" (17,5") ma wg. mnie za krótką rurę podsiodłową (44,5 cm), przy takiej nodze siodełko od suportu będzie w okolicy 75-76 cm, sztyca wysunięta na 31 cm. Jak już ten rower to raczej 19,5" (18,5").

Weź jeszcze pod uwagę, że  Trek generalnie robi dłuuugie ramy i przy odpowiedniej dla Ciebie długości rury podsiodłowej możesz mieć za długą (to tylko kwestia osobistych preferencji) ramę horyzontalnie, ale Trek taki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 19,5 na 29 (mostek na + i 3 podkładki pod) rower jest dosyć długi -  stąd moje wątpliwości. Z drugiej strony nie jeździłem dotychczas na 29 i sama przesiadka na rower na tych kołach jest dla mnie nowością, co nie ułatwia oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Trek + Gary Fisher oraz Mondraker od jakiegoś już czasu promują filozofię wydłużania ram kosztem skrócenia mostka, w Europie tego trendu jeszcze nie widać, być może nigdy się nie pojawi. Jak zobaczysz na Treka Superfly, to tam jest tabelka z zalecanym rozmiarem ramy w zależności od wzrostu i dla Twojego proponują rozmiar 19,5" o długości efektywnej 639 mm:

http://www.trekbikes.com/pl/pl/bikes/mountain/cross_country/superfly/superfly_5/

 

Nie będziesz niestety mądry od czytania tabelek, analizowania geometrii i wpisów na forach. Trzeba samemu wybrać, najlepiej na podstawie doświadczenia empirycznego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 178 wzrostu i nodze 83 cm mam Superfly’a 18,5 (17,5)  i Fuela EX w tym samym rozmiarze. Z tym, że Fuel jest jeszcze na kołach 26 cali. Nie bardzo widzę się na ramie o rozmiar większej. Przy nodze 85 cm sztyca faktycznie będzie mocno wysunięta, ale jeszcze mały zapas zostanie. Najlepiej będzie się oczywiście przymierzyć, ale na mój nos, 19,5” to już ciut za dużo przy tym wzroście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ten rower to raczej 19,5" (18,5"). Weź jeszcze pod uwagę, że  Trek generalnie robi dłuuugie ramy i przy odpowiedniej dla Ciebie długości rury podsiodłowej możesz mieć za długą (to tylko kwestia osobistych preferencji) ramę horyzontalnie, ale Trek taki jest.

 

Skoro piszesz do @osa321, że może mieć za długą ramę horyzontalnie, to dlaczego polecasz mu większy rozmiar ?

 

Oczywiście to kwestia proporcji długości nóg, tułowia i rąk, ale ja mam 174 cm, nogę 84 cm i mam ramę SF 17,5" (16,5) przy mostku 80 i kierze 700 mm,  więc zgadzam się z chłopakami, że bez przymiarki 18,5" (17,5) będzie optymalnym wyborem.

 

A zaryzykowałbym nawet przymiarkę do rozmiaru 17,5" jeżeli planujesz mocny górski "drift"   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmiar kół nie ma nic do rozmiaru ramy.

 

Teoretycznie ma, bo porównując chociażby wspomnianego Treka rama 29" jest dłuższa ale też niższa od analogicznej dla kół 27,5" .

27,5" ma krótszą górną rurę, mniejszy rozstaw ramy ale i większą jej wysokość dla porównywalnego rozmiaru, co prawda sumarycznie rozstaw kół i wysokość roweru jest zbliżona, ale te niuanse na pewno niejednemu bike fitterowi :thumbsup:  spędzają sen z powiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hę?

Chodzi o to:

http://www.bikerumor.com/2012/07/19/mondraker-introduces-forward-geometry-are-you-ready-for-a-10-mm-stem/

 

Oczywiście Mondraker jest firmą europejską :), co nie zmienia faktu że reszta europejskich firm raczej nie idzie tą drogą. Diabli zresztą wiedzą, czy ta droga jest właściwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...