Skocz do zawartości

[Co kupić] Nowy amortyzator SR do ~400zł, MTB, XC


przemho0

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

Kończę już modernizację roweru i pozostała mi do wymiany ostatnia rzecz: amortyzator. Obecnie posiadam atrapę widelca amortyzowanego (SR Suntour M2025), a sezon w pełni i już niedługo zaczną się wycieczki w góry. W związku z tym poszukuję nowego amorka do około 400zł (im mniej tym lepiej standardowo). 

Tereny to jak wyżej, leśne, górskie ścieżki, niekiedy dość ostre, ale i asfalt (dojazd do pracy). Przyznaję, że nie mam bladego pojęcia co wybrać. Z tego, co czytałem na forum, polecane są XCR'y. Z tymże nie mam pojęcia jaka jest różnica przy amortyzatorze z olejem czy powietrzem, a co dopiero różnice w modelach RL, RLR, RLD itd.

 

Bardzo więc Was proszę o w miarę możliwości dobór jakiegoś amortyzatora i ewentualnie właśnie pokrótce przedstawienie różnic pomiędzy tymi modelami (jakieś linki mile widziane). 

Jeśli chodzi o moje preferencje, to wolę miękkie amortyzatory. W moim budżecie cudów się nie spodziewam, jednak chcę, żeby chociaż dawał radę w w/w zastosowaniach ;)

 

Wstępnie na oku mam:

http://allegro.pl/suntour-xcr-rlr-manetka-blokady-26-cali-czarny-i5367606573.html

 

http://allegro.pl/sr-suntour-xcr-rld-blokada-skoku-model-2013-tarcza-i4997092165.html

 

http://allegro.pl/sr-suntour-xcr-rl-air-blokada-skoku-model-2013-dis-i4997043875.html

 

Hamulce mam tarczowe, także pivoty zbędne. Z góry dzięki za odpowiedź  :thanks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdania, że oszczędność na amorku to baardzo duży błąd. Tym bardziej jak coś tam o wyprawach w góry wspominasz. To w co powinieneś celować jako min z nowych to Suntour Raidon. Są do dostania za 650zł a może i jakichś rabat by dali. Pompkę powinno się mieć.

Edytowane przez beskid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba mieć odpowiednią pompkę.

Generalnie nie to, żeby sprężynowce były złe, ale takie konstrukcje dobrej klasy ostały się praktycznie tylko w widłach do rąbanki, a w widłach XC spadły do najniższej klasy i są po prostu dupowate. To te wszystkie xct, xcm, xc28 coil, itp. bez tłumienia odbicia, czyli tzw. uginacze. Z amortyzatorem ma to mało wspólnego poza tym że udaje go wyglądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to być może czas poszukać też nowej ramy...

Może wideł da się ewentualnie obniżyć do 80mm, ale jeśli resztę gratów już "unowocześniłeś" i są w miarę dobrej klasy to i z taką ramą bym się nie cackał jeśli w planach górki.

A jakie Ty tam masz w tej chwili hamulce? Bo jeszcze się okaże, że potrzebujesz piwotów w tym widelcu...

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to zapewne też w końcu przyjdzie pora, jednak obecnie muszę pozostać przy dotychczasowej ramie. Lepszy widelec nie zaszkodzi, wszystko i tak w razie czego przełożę do nowej. Z resztą sprzęt który dotychczas kupiłem i tak nie jest najwyższych lotów, ale z kolei nie uprawiam jakiegoś ekstremalnego downhillu, tylko ot dość bezpieczna jazda. Z tego powodu nie potrzebuję też ekstremalnych gratów. Na dniach przymierzę w jakimś sklepie jakby wyglądał widelec 100mm i wtedy zdecyduję o zakupie, tylko problem w tym, że nadal nie mam żadnego wybranego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, ludzie kupują w markecie rower o wartości średniego uginacza i zabierają takie ustrojstwo w góry :D

 

Wracając do tematu: czy w/w Suntour Raidon XC RL-R 26 2015 jest ok? Czy może jedbak jakis inny model w podobnym budżecie (700zl) albo w ogole inna marka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich zęby, ich sprawa ;) Poza tym często spotyka się na forum bezsensowne używanie nazw różnych co bardziej ekstremalnych dyscyplin, co jest po prostu infantylne w zestawieniu z tym co zwykle te osoby mają zamiar uprawiać.

Ten Raidon jest powietrzny? Co z osią i hamulcami?

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, może niepotrzebnie użyłem słowa ektremalnego, bo mam na myśli, ze w ogole nie uprawiam i nie zamierzam uprawiac downhillu. Może inaczej - chcę po prostu posmigac po parku jak wyżej napisałeś :D

 

Raidon wg opisu strony: System: olej/powietrze

Hamulce mam tarczowe, a oś no chyba standardowa :D. Powinna pasować czy może o czymś nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jestem zdania, że oszczędność na amorku to baardzo duży błąd. Tym bardziej jak coś tam o wyprawach w góry wspominasz.

 

Święte słowa ! Kolega kupił nowego  "amorka" Suntour-a za ok. 300zł, założył do roweru i pojechał tym zestawem na Rychleby... Efekt jest taki, że po powrocie ma luzy na amortyzatorze pomimo, że ma hamulce typu V-brake... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba czy np. sztywna 15-ka? Nie jestem pewien czy takie kombinacje zawędrowały już i na tę półkę cenową, ale warto sprawdzić przed zakupem.

Zwykły szybkozamykacz, także myślę, że z kompatybilnoscia nie bedzie problemu. Pytanie moje takie: rura sterowa zapewne będzie zbyt długa,czym albo gdzie i jak ją przycinać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tematu na forum, mam jeszcze pytanie, dotyczące autentyczności amortyzatorów. Czy zdarzają się na rynku podróbki i ewentualnie czy da się je w łatwy sposób rozpoznać? Jak z oryginalnością chociażby tego: http://www.aliexpress.com/item/New-2014-SR-Suntour-Epicon-XC-26er-27-5er-Remote-Manual-Lockout-MTB-Suspension-Fork-9mm/32271316715.html ?

Cena w przeliczeniu bardzo zachęcająca, a sam amortyzator jeszcze klasę lepszy od Raidonów.

 

Edit:

 

Zdążyłem już poczytać za ten czas i doszedłem do wniosku, że nie warto mimo wszystko ryzykować. Znalazłem za to w czeskim sklepie polecanym na tym forum również epicona, a konkretniej ten model: http://www.kupkolo.cz/26-sr-suntour-epicon-rld-100-mm-disc_z2271/ 

 

Generalnie chcę po prostu pojeździć po parku, ale idąc za Waszymi postami, mówiącymi żeby nie oszczędzać na amorku, jestem w stanie dopłacić do powyższego modelu. Zwłaszcza, że praktycznie rzecz biorąc dostaję go niemal w polskiej cenie Raidona. Bardzo tylko proszę o potwierdzenie czy to opłacalna inwestycja, czy w tym momencie już przesadzam :)

Edytowane przez przemho0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz do zastosowań z pierwszego postu, czyli:

 

 

leśne, górskie ścieżki, niekiedy dość ostre, ale i asfalt

to jak najbardziej Epicon jest dobrym wyborem, zwłaszcza, że masz fundusze,

 

jednak jeśli mowa o ostatnim poscie:

 

 

 

Generalnie chcę po prostu pojeździć po parku
 

 

to wg mnie Epicon jest lekką przesadą. 

 

Ale to rzecz gustu i kasy oczywiście :)

 

W sprawie zakupu to polecam rozważyć ofertę użytkownika ACTIVIA, ma naprawdę wyśmienite ceny.

(żeby nie było nie mam u niego żadnej prowizji, za podsyłanie klientów, po prostu skorzystałem z jego oferty i taniej nigdzie nie znalazłem)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Stałem się (prawie) szczęśliwym posiadaczem epiconica. Po zakupie oddałem rower i widelec do - jak myślałem - specjalisty. Po TRZECH dniach mogłem w końcu rower odebrać, jednak nie sprawdziłem na miejscu czy na pewno wszystko jest ok. W trakcie jazdy kierownica przekręciła mi się na bok, a w domu okazało się, że po przykręceniu, kierownica w ogóle przestaje się ruszać. Chciałem rower na weekend, a serwis czynny tylko w tygodniu. Jest jakaś możliwość w miarę szybkiej, samodzielnej naprawy?

 

JMxF5C3.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi być dokręcone z pewnym luzem ale nie za dużym. Jeśli skręcisz za mocno to  kierownica nie będzie się kręcić a jeśli za  słabo to będziesz miał luz. '

Jeśli kierownica się obróciła to musisz dokręcić ją śrubami na mostku a nie kapslem

Edytowane przez Marcin9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o czym mówisz, z tymże przy starym widelcu ustawiałem kierownice, zakręcałem i było oki, nie było szans po dokręceniu kierownicy przekręcić. Tutaj, żeby kierownica przestała się ruszać, muszę dokręcić tak, że chodzi ciężko, a do tego wszystkiego niepłynnie wydając ciche dźwięki chrobotania :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...