Skocz do zawartości

[Rama stery] Wygięte miejsce pod stery


Rekomendowane odpowiedzi

Bieżnia łożyska nie jest nieskończenie sztywna i odkształca się (dlatego obrabiane powierzchnie pod łożyska dość dokładnie toleruje się). Więc nawet jeśli uda się w tą główkę wbić łożysko i nie pęknie ono, to bieżnia będzie wypłaszczona w tym miejscu i łożysko pewnie zaklinuje się. Nawet jeśli nie zaklinuje się, to żywotność jego będzie drastycznie zmniejszona. Dlatego zaleca się przejechaniem rozwiertakiem główki ramy (analogicznie jak planowanie suportu). W tym wypadku uszkodzenie oczywiście jest zbyt duże. Najpierw by było trzeba jakoś to wyprowadzić. Może ktoś ma przyrząd z obrotowymi rolkami do rozwalcowania tego (coś w stylu tych do rozwalcowywania rurek w kotłach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, będę próbował reklamować choć pewnie rozbita w transporcie:-) Ale jeszcze dowiem się w dobrym serwisie czy dadzą radę do naprawić. to śmieszna historia jest, bo zamawiałem ją z Niemiec, bo była sporo taniej, ale trafiła do Rosji (śledziłem przesyłkę) i zamówiłem nową jednocześnie składając reklamację i przyszły.. obie na raz. I teraz chciałem ją sprzedać, ale przecież nie sprzedam czegoś takiego jak nie wiem czy da się to wyprowadzić. Choć gdyby ktoś chciał, to pewnie możemy się dogadać:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najrozsądniej byłoby ją oddać. Stal łożyskowa jest o wiele twardsza od aluminium więc o żywotność łożyska bym się nie bał, ale wątpię, że samym nabijaniem da się to wyprostować. Uderzając w wygięcie możesz zniszczyć otwór z innej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Stal łożyskowa jest o wiele twardsza od aluminium więc o żywotność łożyska bym się nie bał

Tu nie ma co się bać o wytrzymałość łożyska, jak odkształci się miska to jest po ptokach łożysko nie wejdzie i tyle. A jeżeli wciśniesz przemocą łożysko to będzie pracowało jak z kwadratowymi kulkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbicie łożyska w otwór ciaśniejszy o 0,05mm utrudnia obracanie łożyska. Mowa o gabarycie jak w sterach.

Jeżeli się dziwisz to znaczy że niewiele wiesz w temacie.

I jak to stwierdzisz, na podstawie obracania w palcach? W takim razie jak działają łożyska w miskach suportu bb30, gdzie są ściskane na tyle, aby nie mogły się przemieścić w tulei bez oparć? Nie sądzę, aby robiło to tak drastyczną różnicę jak mówisz.

 

 

A chcesz zobaczyć, jak pęka? To jest cienki pierścionek...

Stal łożyskowa jest bardzo twarda, a co za tym idzie krucha. Poza tym rozmawiamy o zwiększonym tarciu kulek, a nie pękaniu obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak to stwierdzisz, na podstawie obracania w palcach? W takim razie jak działają łożyska w miskach suportu bb30, gdzie są ściskane na tyle, aby nie mogły się przemieścić w tulei bez oparć? Nie sądzę, aby robiło to tak drastyczną różnicę jak mówisz.

 

 

Stal łożyskowa jest bardzo twarda, a co za tym idzie krucha. Poza tym rozmawiamy o zwiększonym tarciu kulek, a nie pękaniu obudowy.

 

Widzę, że jesteś totalnym ignorantem w tym temacie, zapędziłeś się w kanał i rżniesz głupa, weź sobie sprawdź praktycznie i wtedy się wypowiadaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem wcześniej poważny argument z przykładem miski suportu. Mam akurat taką ramę w domu, więc mogę sprawdzić w praktyce. Zero oparć łożyska z boku, trzyma się poprzez wciśnięciew miskę. Chętnie zademonstruję jak świetnie kręcą się ściśnięte równomiernie w takim stopniu łożyska. Może komuś z was uda się mi w jakiś sposób udowodnić, że jednak występuje tam zbyt duży opór.

Nikt z was nie rzucił nawet kontrargumentu. Chętnie podyskutuję z szanownymi znawcami na temat mechaniki rowerowej i materiałów inżynierskich, a przede wszystkim o zbyt ściśniętych łożyskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawia się z tobą jak z prezydentem...

Mam w domu namacalny, praktyczny przykład. Taki sam jest w wielu rowerach, nie mówiąc o innych maszynach gdzie to łożysko po prostu nie może się poruszyć np przy bujaniu roweru na finiszu.

Tą rozmową nie pomagamy ani trochę autorowi tematu. Wkurza mnie natomiast, że ktoś zarzuca mi małą wiedzę nie mając nic innego do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dyskutować z pominięciem tegoż użytkownika, który taki styl ma :)

 

Co do samej ramy:

- gniazdo można próbować wyprostować, wiąże się to z ryzykiem pęknięcia, deformacji w inny sposób, pęknięcia lakieru itd. Do tegokwestie estetyczne po zabiegu użycia takich albo innych narzedzi;

- główka w moim Giancie była niezauważalnie alerealnie jajowata, łożysko wchodziło zdużym nakładem siły; nie pamiętam na ile i czy opór wzrastał przykręceniu nim ale kierownica po złożeniu całości obracała się lekko. Odkształcenie łożyska nie miało też wpływu na skrócenie żywotności - ramę miałem ponad rok i po tym czasie w tym konkretnym przypadkułożysko kręcio się jak za nowości.

- osadzenie łożyska "na wcisk" wiąże sięz ryzykiem trudnego/niemożliwego wyjęcia go (brud, rdza itd)

 

Poza tym najsensowniejszym sposobem rozwiązania problemu jest reklamowanie, potem dopiero klepanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Stal łożyskowa jest bardzo twarda, a co za tym idzie krucha. Poza tym rozmawiamy o zwiększonym tarciu kulek, a nie pękaniu obudowy.

 

 

Rozmawiamy jak najbardziej o pękaniu tego kruchego pierścionka przy wciskaniu w taką ramę. 

Tyle, że i jedno, i drugie się w takim stanie pokosi i obie rzeczy pójdą fpisduuu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...