Skocz do zawartości

[Hamulec tarczowy hydrauliczny] - dziwne zgrzyty przy hamowaniu


zinedine11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich fanów dwóch kółek z silnikiem w postaci nóg :)

Jakiś niecały miesiąc temu zakupiłem rower KROSS Level B2 2015. Czeka mnie przegląd za około tydzień. 

Mam problem z hamulcami, wydają taki dziwny dźwięk jak w filmiku poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=JHNqeyV491k

 

Byłem w sklepie w którym kupiłem rower i jeden chłopak z serwisu mi powiedział, że to wina słabej jakości tarcz i trzeba by je papierem ściernym lub za pomocą dremelka troche "zmatowić" by nie były gładkie i to pomoże na jakiś czas...

Chciałem usłyszeć waszą opinie na ten temat :)

Czy faktycznie to wina tarcz, kiedyś miałem w rowerze tarcze za 20 zł sztuka i hamulce mechaniczne i nie miałem takiej sytuacji przez kilka lat, a tu nowy rower i takie coś....


 

Edytowane przez zinedine11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu jest tarcza Tektro i to jest normalne (dla tej tarczy), sam miałem te same dźwięki. Jak temu zaradzić? Wymiana tarczy na inną (od siebie polecam XT na alu pająku - brak dźwięków). Czyszczenie tarczy, użycie papieru ściernego da efekt tymczasowy, problem wróci. W górach ta tarcza dźwięków tak nie wydaje, dzwięki wracały u mnie podczas jazdy po mieście (pon-pt).

Edytowane przez afly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za szybką odpowiedz :)
 

Zdaje sobie sprawe, że nie jest to rower z górnej półki, ale szkoda że takie coś jest normalne...

 

Na razie musze z tym pojeździć, a jak mi się uda odłożyć troche kasy to zainwestuje w inne tarcze.

afly, długo już jeździsz na tych tarczach ??
Nie chciałbym kupić kolejnych tarcz i mieć po 2-3 miesiącach czy nawet po pół roku takie dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Mam takie same objawy w b2 oraz w rowerze żony Kellys clea 90. Generalnie obstawiam, że to jest wina klocków bo w obu rowerach są te same klocki półmetaliczne Tektro A10.11.

Ja swoim rowerem zrobiłem dopiero ok 150km i chrobotanie jest już mniejsze, ale gdy wyjąłem klocki żeby je obejrzeć to wyglądają jak by się rozlatywały.

W dolnych częściach wyglądają jak by byly pokruszone i są już małe ubytki. W tygodniu kupię inne klocki to dam znać czy to coś dało.

Kilka dni temu miałem okazję, w jednym ze sklepów w Gdyni, przejechać się na Krossie b2 i ten egzemplarz nie wydawał takich dźwięków z hamulców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację w Level R8 2014, w 2015 jeszcze tego problemu nie spotkałem. Dźwięki wydobywały się z przedniego hamulca.

Mocniejsze hamowanie z większej prędkości, przetarcie klocków papierem ściernym i ponowne dotarcie okładziny na jakiś czas pomagało, ale problem wracał i wydaje mi się, że najczęściej jak hamulec używany był delikatnie, przy powolnym hamowaniu. Zmieniłem klocki na organiczne i oczywiście problemu nie było, ale siła hamowania spadła, więc wróciłem do poprzednich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak jak myślałem, kupiłem najtańsze klocki jakie były w sklepie żywiczne Shimano B01S RESIN i jest cisza. Siła hamowania rzeczywiście jest ciut mniejsza, ale na razie trzeba pojeździć dotrzeć klocki i testować ich zachowanie, jeśli nie będą mi odpowiadały to pokombinuję z innymi klockami.

Także jeśli ktoś ma podobne objawy w zachowaniu hamulców jak na filmiku kolegi, to polecam wymianę klocków na inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jenak się okazało, że najtańsze klocki Shimano B01S RESIN, które kupiłem na test, nie są dla mnie dobre ;) Ważę 90kg i jakoś ich siła hamowania nie przekonała mnie do zastosowania ich na dłuższą metę, za miękka klamka i ich reakacja na hamowanie są mało zadowalające ;) Klocki wrzuciłem żonie do Kellys Clea 90, gdzie były takie same zgrzyty i takie same klocki Tektro A10.11, dla niej jest w sam raz, a z hamulców jest cisza.

Ja w tej chwili zastanawiam się nad Spiekanymi RWD albo metalicznymi ZEIT'ami. Jeśli ktoś miał takie zgrzyty i zastosował któreś z wymienionych przezemnie klocków proszę o info :)

 

 

A tak wyglądają moje klocki po 150km jazdy i to spokojnej po leśnych dróżkach. Popękane na krawędziach i mocno wytarte, ogólnie porażka :)

 

http://wrzutnik.net/dafota.2.d4p1433265470h.jpg.smIMAG0358_BURST002.jpg&th=9034

http://wrzutnik.net/dafota.2.qzm1433265471e.jpg.smIMAG0357.jpg&th=8911

http://wrzutnik.net/dafota.2.uv81433265470x.jpg.smIMAG0360.jpg&th=7603

 

 

Nie mogę wyedytować poprzedniego posta, wieć piszę jeden pod drugim.

 

Podrawiam

Edytowane przez 4Ri3L
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rowniez mam Krossa B2 2015 i bardzo podobne objawy, ale w przednim hamulcu.

 

Na początku było ok, ale po ostatniej przejażdżce porządnie umyłem rower, odtluscilem wszystko, ponad to jeszcze trochę wyregulowalem przednie koło (minimalnie sie przestawilo po kilku mini dropach i nie było prosto względem osi roweru) a także zacisk bo jeden klocek tarl o tarcze właściwie od nowości.

Od tamtego czasu, przedni hamulec wydaje IDENTYCZNY dźwięk jak u założyciela tematu a ponad to cały przód roweru wpada w wibracje, właściwie cała kierownica mi "telepie" ;)

Nie ukrywam, bardzo mi to doskwiera bo jestem osoba pedantyczna, poza tym człowiek kupuje nowy rower za 2 tys i chce byc zadowolony a tu takie cos - wiem, ze to najniższy model, ale tego typu rzeczy moim zdaniem nie maja prawa sie dziać, a pieniądze i tak nie małe...

 

Czytałem, ze rozwiązaniem moze byc wymiana klocków na metaliczne - co o tym sądzicie? Klocki i tak sie zuzyja wiec mozna sprobowac, natomiast tarcz wolałbym nie ruszać - sa nowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc... Powiedziałem, że dam znać i daję. :)

Wymieniłm klocki na A2Z Gold metaliczne, zarówno przód i tył i problemu już nie mam. Rower hamuje elegancko, problem szarpania, zgrzywów i drżenia całego roweru przy hamowaniu zniknął.

Jak pisałem w wątku wcześniej w rowerze żony Kellys Clea 90 są też hamulce Tektro z tym, że model Auriga z całkiem inną tarczą, ale takimi samymi klockami Tektro A10.11 i objaw był identyczny. U żony założyłem żywiczne klocki Shimano B01S i jest zadowolona, hamuje jak należy i jest cisza.

Więc mogę z czywstym sumieniem i przekonaniem napisać, że winne są klocki Tektro A10.11 i to one powodują te zgrzyty i hałasy. Także jeśli ktoś ma dość to niech śmiało zmienia klocki. Docieranie nic nie daje, albo ja swoich nie dotarłem, ale dałem radę przejechać na tamtych klockach tylko 150km i mi się cierpliwość skończyła.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, docieranie tego klocka nie ma sensu. Ja na swoich przejechałem ok 1000 km i dzwięk cały czas jest. O dziwo tylko na kole tylnym. Na przodzie, na tym samym zestawie, dzwięku nie ma, za o siła hamowania jest znacznie słabsza. Postanowiłem że ten sezon jeszcze będę na tym jezdził a w przyszłym tarcza i klocki idą do kosza i kupuje coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zdecydowanie anulowac to co napisałem wcześniej :(

Wymiana klocków jednak nic nie daje, dotarłem nowe klocki A2Z Gold i znów jest to samo, a nawet ciut głośniej na klocku metalicznym. Kolega grande1970 miał słuszną rację, że wymiana klocków nic nie da ;)

Ja w tej chwili szukam tarcz, ale nie mam pojęcia co wybrać, a chciał bym się zmieścić w 150zł za dwie (w miarę) dobre tarcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem na szybko Shimano SLX'a SM-RT66, dam znać dopiero za tydzień co i jak, bo cisnę w delegację do Trójmiasta i wrócę dopiero w przyszłą niedzielę więc nic nie pogrzebię.

 

 

 

zapodam na klocki (od tyłu) smar miedziany

Ale po co? Ja bym uważał z tym smarem na klocki, tam nie ma się co zapiekać, a ten smar do tego właśnie służy. Wstrzymaj się ze smarem, bo jak się dostanie na tarcze to dopiero będzie ślizgawka :) Daj znać jak po wypiekaniu kolego, i jakie to klocki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 2 jazdach w sumie ok 50 km  nowymi tarczami i wypieczonymi klockami

 

1. jazda pierwsza bez smaru miedzianego, lepiej o 60% ale nadal po rozgrzaniu efekty dźwiękowe są

2. jazda druga z nałożonym smarem miedziany na: połączenie adaptera z ramą, połączenie adaptera z zaciskiem - w końcu jest cicho 

Edytowane przez grande1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na tarczach Shimano SLX SM-RT66 i klockach metalicznych A2Z Gold, na razie jest cisza. Nie miałem jeszcze czasu żeby dobrze polatać i wydaje mi się, że klocków jeszcze nie dotarłem. Pipiskuje mi lekko przód, ale obstawiam, że musi się klocek dobrze dotrzeć z tarczą, bo tych używałem przez chwilę z tarczami Tektro, a na tyle gdzie są nowe klocki i tarcze jest cisza.

 

Jeśli się coś zmieni w pracy hamulców, będę dawał znać dla potomnych żeby niepotrzebnie nie kombinowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem wczoraj klocki i jest lipa :( Piski zgrzyty MASAKRA poprostu. Muszę się pogodzić z klockami żywicznymi, bo tylko na nich jest cisza, niestety siła hamowania nie jest super, jak bym tego chciał, ale wole mocniej klami cisnąć, niż ludzi straszyć moim hamowaniem, a i sam przez to mam stan przedzawałowy ;)

Już nie chcę kasy wydawać na kombinowanie, kiedyś może zmienię komplet hampli z SLX'a.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...