Skocz do zawartości

[26 na 29] przeniesienie osprzętu


grzechu83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Temat jaki poruszam już istniej (http://www.forumrowerowe.org/topic/156105-26-na-29er-zmiana-ramy-i/), jednak został zamknięty, a nie wyczerpał moich wątpliwości. Stoję właśnie przed takim zadaniem (zmiana ramy 26 na 29) i chciałbym przenieść jak najwięcej sprzętu. We wspomnianym temacie nikt nie poruszył tematu łańcucha. Teoretycznie wydaje się, że przekładając kasetę i zębatki na ramę z większym kołem, będziemy mieć większą odległość dla łańcucha. Czy jest to tak oczywiste, że nikt o tym nie wspomniał, czy jednak robię jakiś błąd w myśleniu i stary łańcuch spokojnie da radę?

Jest to dla mnie o tyle istotne, że stoję przed wyborem jednej z dwóch ram - jedna ma taką samą mufę, jaką mam teraz, więc teoretycznie mógłbym przełożyć cały napęd, ale jeśli okaże się, że musiałbym dać nowy łańcuch to i napęd musiałbym zmienić, bo nowego łańcucha do starego napędu nie dołożę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie w 29er oś koła jest dalej od suportu (chainstay), ale nie zawsze, bo np jeśli rama 29er jest sportowa to będzie miała w miarę krótki "ogon", a rekreacyjna rama 26er może mieć długi i wtedy te parametry są praktycznie równe :yucky:

 

Trzeba przyjmować też, że (o ile sam sobie nie zakładałeś do roweru łańcucha i nie skróciłeś zgodnie z prawidłami to) zwykle jest on po prostu przy długi i do 29er'a będzie pasować. 

 

Najwyżej zdarzy się sytuacja, że nie będziesz w stanie wrzucić z blatu korby największej zębatki kasety, bo łańcucha braknie :whistling: Ja umiałbym z tym żyć, bo na przekosach nie jeżdżę...

 

Przełożyłem kiedyś napęd z roweru na kołach 24' do "26er'a" i łańcucha starczyło, ale jak dokłądnie nie porównasz ram to pewności nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jednak robię jakiś błąd w myśleniu i stary łańcuch spokojnie da radę?

 

 

"Spokojnie" to raczej nie, ale w pewnych sytuacjach (w ramie 26" dobrana była długość raczej z długiego końca używalnego zakresu albo rama 29 ma krótszą rurę łańcuchową) może starczyć. To naprawdę trudno określić przez internet - możesz zmierzyć w aktualnym rowerze, czy łańcuch masz dobrej długości, czy raczej z zapasem - użyj metody "dwie największe zębatki plus jedno ogniwo" i zobacz, o ile jest łańcuch dłuższy. A odległość suport-oś tylnego koła porównaj wg katalogów czy danych producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@grzechu83, Jeżeli znasz geometrię ram, to odejmij długość tylnych wideł, pomnóż przez dwa i wyjdzie ile z grubsza zabraknie łańcucha. Wszystko zależy od tego jaki jest stan faktyczny i jak był dobrany łańcuch do roweru 26". Bez tych danych to wróżenie z fusów. Różnica +/- 1 ogniwo (1" ~ 25mm) można bez problemu zaakceptować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak:
Długość obecnego widelca: 42,5cm
Długość zakładanego nowego: 44,2cm
Długość łańcucha: 108 (z metody matematycznej na długość wychodzi idealnie - blat 44, największa koronka w kasecie 32)

Z tej samej metody wychodzi, że w nowej ramie przy tym napędzie łańcuch powinien mieć 110. I co nam to mówi? Rozumiem, że z przełożenia "największa + największa" musiałbym zrezygnować (z czym nie mam problemu), ale czy ogólnie będzie to prawidłowo działać?

 

Dodatkowo pojawiła się kolejna niejasność. Zakładana rama ma mufę 73mm. Zmierzyłem swoją i wychodzi mi 68, ale suport lekko wystaje (gwinty) po obydwu stronach i wychodzi +- 73mm. Czy taki suport będzie pasował? Znaczy jeśli wkręcę go "do końca", czy może on ma tak wystawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez skrajnego przełożenia będzie działać OK i powiem Ci, że blat 44T w 29er to jest taka patelnia, że w zasadzie nie ma go gdzie użyć oprócz jakichś asfaltowych przepaści :sweat:

 

A suport skoro miski wystają to możliwe, że masz zaaplikowany własnie pod mufę 73 mm i ktoś sobie tak "poradził".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem trochę w necie i wychodzi na to, że suport który mam (truvativ power spline mini isis) był tylko 68mm, więc czemu u mnie wystaje poza mufę? Jest niedokręcony? Z obydwu stron? Nic z tego nie rozumiem... Jeśli się okaże, że suport jest 68, a nowa mufa ma mieć 73, to chyba nici z takiego zestawu?

 

Dla jasności, ramy nad jakimi się zastanawiam, to (oczywiście) nowa accent peak xl (mufa 73) i używana merida big-nine 3000-d (mufa 58, cokolwiek to nie jest)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to Ci w czymś pomoże, to w tamtym roku przekładałem osprzęt i nic nie musiałem poprawiać. To zależy jakie rowery, a ja miałem nowy łańcuch, więc nawet nie myślałem o wymianie. Nowy rower na sportowej ramie z naciskiem na zwrotność mimo dużego koła, więc koło jak najbliżej osi suportu, tak, że nie każda przerzutka przednia się mieściła, a drugi taki, nie bardzo sportowy, bardziej turystyczny Author Traction, czy jakoś tak. Jak masz łańcuch w dobrym stanie, małym przebiegiem i będzie za krótki to daj spinkę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to najwyżej kupisz nowy (a może i używany, jeśli się nie boisz) suport 73 na mini-isis i będziesz w domu:)

Problem w tym, że chyba nie ma mini isis na 73mm - widzę tylko na 68.

 

A co do tej drugiej ramy, to co to za wynalazek mufa 58? Nie widzę nigdzie takich suportów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, wersja o szerokości 73 mm jest trudniej dostępna, ale bywa tu i ówdzie i jest oznaczona jako 113x68E/73 albo 118x68E/73 - przy montażu w mufie 68 bez przedniej przerzutki, między kołnierzem prawej miski a mufą suportu jest dokładany o-ring albo podkładka. W najgorszym wypadku trza by toto ściągać z zagramanicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam się co obrażać - przygląbiłem i tyle :) Na swoje usprawiedliwienie mogę tylko dodać, że sprzedawca napisał mi "58mm" i podesłał zdjęcie no i tak jakoś poszło... Tak czy siak wziąłem w końcu tą meridę. Teraz będę kompletował pomału to co trzeba i mam nadzieję, że wszystko zagra.

Póki co dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...