Skocz do zawartości

[Narzędzia] Narzędzia serwisowe i warsztatowe własnej roboty


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Może nie narzędzie ale patrząc jakie ceny adapterów do trenażera z osi 12mm na 9mm postanowiłem zrobić sobie sam. Koszt? 10 za materiał. Robocizna darmowa bo sam robiłem. 

 

Oś stalowa. Pierw wytoczyłem oś ze stali konstrukcyjnej bazując na stożku z szybko złączki na oś 9mm dołączonej w komplecie do trenażera. Wywierciłem otwór 6,5mm na głębokość 145mm po czy otwór przechodzi w gwint M5. Po obróbce na tokarce przeszlifowałem na maszynie do szlifowania wałków do wymiaru 11,88mm (znamionowa średnica osi 12mm) bazując na oryginalnej aluminiowej osi przy rowerze. Po przeszlifowaniu dałem do za oksydowania (posiadamy w pracy urządzenie do oksydowania).

 

Dorobiona oś jest przeznaczona do pary z szybkozłączką na oś 9mm. Patrząc na zdjęcie mam nadzieje wyobrazicie sobie jak to działa.

post-200687-0-67779200-1505074490_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@@Michal_L, wykonanie bardzo ładne, jednak sam pomysł mnie nie przekonuje. Nie uszkodzisz tym gwintu w ramie ? Przecież ta oś będzie się właśnie na nim opierać. To już chyba lepszą opcją byłoby na końcu gdzie jest teraz łeb, przegwintować takim samym skokiem jak jest w ramie, tylko na taką długość, żeby ta oś przechodziła przez ramę i dopiero na ten koniec który wyjdzie był nakręcany ten "grzybek" który jest mocowany w trenażerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Żadnych problemów nie było. Po przykręceniu odkręciłem kilka zwojów na próbę i dało radę. Jak na taką prowizorkę to jest nawet dobrze spasowane, nie wyczułem żadnego luzu. Nie wiem tylko z jakim momentem to dokręcałem. Producent podaje między 35-50Nm a ja to potraktowałem jak słoik z konfiturą. Dodam, że delikatnie liznąłem obie strony smarem Petamo GHY 133N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2017 o 08:49, 1415chris napisał:

te piny raczej nie sa przyjazne lakierowi ramy

Też tak myślałem. Chciałem nawet je szlifować, równać itp. ale po przymiarkach okazało się, że kołnierz wkładu wystaje poza ramę i problem się rozwiązał samoistnie. Gdyby to był inny standard o mniejszej średnicy to byłoby jak piszesz.

 

W dniu 22.12.2017 o 07:51, malutki napisał:

Pomysł niezły, pomyślałbym tylko by zamiast pręta do dokręcania dorobić gniazdo 1/2" albo zrobić sześciokąt. Wtedy możesz dokręcać grzechotką lub kluczem dynamometrycznym

Faktycznie nie pomyślałem. Jak będzie czas po świętach to dospawam na końcu nakrętkę 14mm. Dzięki za pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Brombosz napisał:

Faktycznie nie pomyślałem. Jak będzie czas po świętach to dospawam na końcu nakrętkę 14mm. Dzięki za pomysł.

możesz dospawać, ale ja bym pomyślał czy nie zrobić v2 i zamiast rurki wykorzystać krótki pręt który byś wyfrezował w kształt nakrętki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ze względu częstym problemem z ostrymi krawędziami postanowiłem zrobić sobie szlifierkę stołową na taśmę. Czas pracy mnie wyniósł z pół roku lecz koszt robocizny to zaledwie 210zł.  Czas robocizny był dość długi lecz wszystko mam z odzysku. Muszę dorobić jeszcze podstawkę pod taśmę

f185.jpg?0.07084981453903616 f184.jpg?0.7200695710470608

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeziol sam bym tego nie zrobił. Po prostu często przeglądam filmiki YOU TUBE i wynalazki ludzi co widzę to czasami tylko zazdrościć przez to lubię kopiować tworząc własny wynalazek przydatny mi. Nie jeden forumowicz potrzebuję narzędzia lub części dorobić przez to takie urządzenia są mi bardzo przydatne

 

michuuu  po to tam u góry na końcu wahaczu jest regulator co poniżej na fotce. Pokrętła kupiłem w sklepie meblowym. Co do naprężenia taśmy użyłem siłownik z bagażnika cinguecento. 

f186.jpg?0.1735056356173823

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spadania taśmy ...
Przetoczenie na jednej czy dwóch  rolkach powinno utrzymać taśmę w ryzach bez regulatora.

@ACTIVIA ale przyznaj ze twoim narzędziom bliżej do profesjonalnych rozwiązań niż do domowych samoróbek.
Osiągasz to dzięki temu ze twój park maszynowy ciągle rośnie. Nie robisz wszystkiego sam bo ekonomicznie nie ma uzasadnienia abyś np posiadał malarnie proszkowa czy np wiedzę elektryczną :).

Czym innym jest prasa ze szpilki M12 z nad wymiarowymi podkładkami kupionymi w "ciastoramie".
I czym innym jest szlifierka pasowa, do której wytworzenia użyłeś własnej tokarki czy frezarki :).    

Pozdrawiam  

Edytowane przez rzezniol
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
28 minut temu, ACTIVIA napisał:

michuuu  po to tam u góry na końcu wahaczu jest regulator co poniżej na fotce.

Teraz jasne.

7 minut temu, rzezniol napisał:

Przetoczenie na jednej czy dwóch  rolkach powinno utrzymać taśmę w ryzach bez regulatora.

Regulator konieczny. Złe łączenie taśmy i potrzebna korekta. A jakość połączeń bywa różna.

Jak z rolki zrobisz szpulkę z burtami to taśma potrafi i tak się zsunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu od przodu  - jak rozumiem obrazek, przydalaby sie pomiedzy rolkami, taka szersza niz tasma listwa teflonowa, po ktorej slizgalaby sie tasma papieru sciernego. Przydaje sie to przy prezyzyjnym szlfowaniu, np. ostrzeniu nozy.

Tu z forum kowalskiego, pierwsze lepsze znalazlem.

IMG_2771.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
13 godzin temu, rzezniol napisał:

Co do spadania taśmy ...
Przetoczenie na jednej czy dwóch  rolkach powinno utrzymać taśmę w ryzach bez regulatora

błąd - wtedy pracująca(pływająca taśma) będzie stopniowo wycierała przetoczenia lub też strzępiła się o nie. Jedna z rolek jeśli ma możliwość regulacji napięcia załatwia temat stabilności taśmy. Mam podobne rozwiązania w starszych maszynach do serwisu nart w firmie.

@ACTIVIA  następnym razem spróbuj rolkę regulującą zrobić z gumy, ale o tym to możemy porozmawiać przez telefon bo akurat luźniej się w firmie zrobiło.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shotgun porobię te przystawki lecz najpierw to pechowo muszę się zająć silnikiem bo nabrał luzy na łozyskach i obawiam się że ten co ja mam będzie za mały do takiej szlifierki, bo sam widzisz na tej fotce co wysłałeś jest silnik duży porządny a u mnie taki mały pyrtek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...