Skocz do zawartości

[Narzędzia] Narzędzia serwisowe i warsztatowe własnej roboty


Rekomendowane odpowiedzi

Teoria pokazuje że narzędzie powinno być ok, ale praktyka mówi co innego. Nie będzie tak łatwo :). Śruba przez opór zawsze będzie chciała uciec od osiowego położenia , a tym samym będzie krzywo wprasowywać.Po jednej misce może się udać, 2 na raz raczej nie. Dedykowana prasa jest lepsza, bo ma lepszą sztywność i pierścienie które dzięki swojej grubości przesuwają się tylko wzdłuż osi prasy, podkładki pracują też na boki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, clavdivs napisał:

Skrecajac potrzeba znacznej siły i użycia dwóch kluczy takich solidnych najlepiej oczkowy

Podpisuję się oburącz. Osobiście nakrętkę przytrzymuję oczkowym, śrubę kręcę nasadowym z grzechotką. Gwint posmarowany smarem grafitowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony tak, z drugiej strony do instalacji misek raz na kilka lat, powinno chyba starczyć.

Swoją drogą, Park Tool robi ekonomiczną wersję swojej prasy i jest bardzo podobna do samoróbek.

https://www.parktool.com/product/home-mechanic-bearing-cup-press-hhp-3?category=Headset

Właśnie zauważyłem coś, co chyba nieco dyskwalifikuje prasę którą zrobiłem. Skok gwintu M16 jest tak duży, że podkładka wyraźnie "faluje" przy dokręcaniu. Trochę mam mieszane uczucia, bo miska nie będzie wciskana równo od góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, skom25 napisał:

Skok gwintu M16 jest tak duży, że podkładka wyraźnie "faluje" przy dokręcaniu.

Myślę, ze skok gwintu tu nie zawinił. Podejrzewałbym raczej nędzną jakość nakrętki motylkowej. Te najtańsze potrafią mieć nawet nieobrabianą powierzchnię dociskową a gwint jest nacinany chyba "z ręki":

image.png.c61285c61d7acd4a89e2d1bd5e0154b6.png

Jak ta powierzchnia nie jest prostopadła do osi gwintu, to podkładka będzie falować przy kręceniu. Sprawdź na zwyczajnej nakrętce.

Gwint drobnozwojny byłby lepszy, bo mniejszą siłą musisz kręcić nakrętka, ale zwykły też się sprawdza. Chyba najtańszy zestaw śruba + nakrętki z gwintem drobnozwojnym to oś tylnej piasty np:

https://rowerek.pl/product-pol-10338-Os-piasty-tylnej-CH-JI-2319A-3-8-x-185-mm-uniw.html?gclid=EAIaIQobChMI1aeegump4gIVkYeyCh0ohg5kEAYYBSABEgJeuvD_BwE

Tylko może być czasami trochę przykrótka. Gwint jest wprawdzie mniejszy  (10mm lub 3/8") ale stal porządna wiec też dużo wytrzymuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Garlock masz u mnie Izotonik :) 

Rzeczywiście, na zwykłej nakrętce idzie idealnie prosto. Dopiero teraz zauważyłem że motylek że tragicznie nierówny, jakieś 1 mm różnicy między stronami O_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dokumosa napisał:

Scisk stolarski przede wszystkim nie utrzyma misek prostopadle do główki i w efekcie będzie się ześlizgiwał.

Patrz panie, a kilka razy wkladalem i bez problemu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, ale wszystko kreci sie wokol tego, jak kto umie uzywac jakiekolwiek narzedzie. Nawet tak prosta sprawa jak wiercenie to temat skladajacy sie z kilku aspektow, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś do ramy Kross'a wbijałem młotkiem przez deskę. Do Peak i Apex w serwisie też mi wbijali, ale trochę to taka rzeźnicka metoda. Skoro małym kosztem można mieć coś bardziej "cywilizowanego", to czemu nie skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Taki jest plan, chociaż nasadka da radę tylko na górze, bo na dole tylko oczkowy. Podkładek użyłem tyle, bo słyszałem że pojedyncze się gną. Tyle że coś mi świta że ktoś pisał że miał podkładkę 1 mm z marketu, a ja kupiłem takie o grubości 4 mm ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Niestety nie. Zrobiłem to tylko na swój serwis ponieważ do Suntoura potrzeba sporo szczęk gdzie z innych firm dostać nie idzie. Do standardowej produkcji by mi się to nie opłaciło bo nie dość że zbyt drogi materiał to także mnóstwo czasu trzeba poświęcić na wykonanie

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

Widzę że ciekawy temat zamarł. Czyżby się pomysły skończyły? Pozwolę sobie wkleić mój używany od kilku miesięcy stojaczek serwisowy. Jeszcze nie jest w pełni dokończony, jednak daje znakomicie sobie radę.   https://photos.app.goo.gl/mZfKkqVrHkbGH3RY7

1podnośnik.jpg

Edytowane przez aczi15
doklejka
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...