Skocz do zawartości

[powerbank] czy rozdzielenie kabla ładowarki wiąże się ze spadkiem natężenia?


alagor96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam szybkie pytanie dotyczące ładowania power banku. Ponieważ nie można podłączyć do niego jednocześnie ładowarki i telefonu, to zamierzam kupić rozdzielacz i ładować jednocześnie oba od jednej ładowarki. Nie wiem tylko czy wiąże się to ze spadkiem napięcia, czyli czy będzie ładowało się wolniej. Przepraszam za brak spójności, ale nie potrafię czasem wyrazić tego co chcę napisać na tematy elektryczności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 tj chcesz podłączyć rozdzielacz do usb,a z rodzielacza ładować telefon a z drugiego wejścia powerbank ? Jeżeli tak to da sie

Tak, tylko jestem ciekaw jak będzie z czasem ładowania, bo nie chcę zostawiać elektroniki samej na wyprawie na zbyt długo,  a też ciężko, żebym stał i tego pilnował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk mi mówił ,że jedno czy dwa urządzenia,kazde powinno sie swoim napięciem bez przeszkód ładować.... Możesz zrobic kabelek testowy,tj kabelek usb na pół,wlutować miedzy kazdy przewód kawałek innego,tj zeby wystawały dwa ze srodka,i miernikiem sprawdzasz jaką przepustowosc masz miedzy ładowarka a telefonem,a jaką potem z rozdzielaczem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha :D

 

Nie chcę być posądzony o nadmierne kombinowanie ale ... z racji faktu że mimo wszystko jestem elektronikiem to zwrócę ty uwagę na kilka aspektów tej sprawy ...

 

Jak dobrze zrozumiałem jedna ładowarką chcesz ładować powerbank i telefon. 

Ładowarka ma swoje parametry nominalne ... z racji tego ze w dzisiejszych czasach niemal wszystko to zasilacze impulsowe to ładowarka jest z siebie dać tyle prądu ile ma na tabliczce znamionowej.

Powyżej tej wartości przetwornica się wyłączy / zacznie "próbkować".

 

Telefon zazwyczaj jest tak skonstruowany że "wie" czym jest zasilony i swój układ ładowania nastawia na mały pobór prądu - gniazdo USB w komputerze, lub duży pobór prądu - ładowarka ...

Powerbanki różnie czasem biorą tyle ile im się da czasem wołają o więcej ...

 

Jeżeli chcesz ładować telefon i powerbank jednocześnie ze standardowej ładowarki telefonu (typowo 5V / 1A) może to spowodować jej przeciążenie a finalnie doprowadzić do jej uszkodzenia.

 

Dla bezpieczeństwa proponuje zastosować ładowarkę z nawigacji lub tabletu  bo one standardowo mają 5V / 2A.

 

Jest jeszcze jeden mały niuans ... telefon przez swoje gniazdo w specyficznych warunkach może wystawić napięcie do urządzenia zewnętrznego ( tryb USB OTG).

To może spowodować że telefon ze swoich zasobów ( akumulator) i ładowarka będą ładować jednocześnie powerbank.

Aby temu zapobiec w gałęzi zasilającej telefon można zastosować diodę, która pozwoli płynąć prądowi tylko w jedną stronę ... do telefonu a nie z telefonu do powerbanku.

Taka sytuacja jest mało prawdopodobna ale możliwa dlatego o niej wspominam. :)

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam się nie bawić w jakieś rozdzielacze a kupić prosta ładowarkę na 2 wyjścia usb - np taką :

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=%C5%81adowarka+PHILIPS+2+x+USB&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=s0-e-1218

 

Tutaj akurat z Philipsa, na wyjściu 2.1A czyli przy ładowaniu dwóch urządzeń na wyjściu każde jest ładowane prądem 1A. Tańsze chińskie zamienniki od 5/10 zł na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@rzezniol, To mi pomogłeś :D

 

 

ps. Skoro masz wiedzę na ten temat, to możesz mi powiedzieć czemu zabronione jest jednoczesne podłączenie power banka do ładowarki i telefonu?

Chodzi o maksymalne obciążenie układu. Wytłumaczę ci to "na jabłkach". W domu masz przyłącze do sieci o określonej wydajności prądowej. Co się stanie jeżeli je przeciążysz? Zadziałają bezpieczniki. To w skali makro. A w skali mikro ładowarka nie ma bezpiecznika. Co się stanie jeżeli ją przeciążysz? Odpowiedź w skrajnym przypadku będzie się wiązać z Kate Perry i tym utworem o fajerwerkach. Ładowarki impulsowe w takich wypadkach albo się przepalają, albo zwierają wejście z wyjściem. W drugim przypadku napięcie sieciowe idzie do power banku. Słabej jakości ogniwa litowe eksplodują same z siebie. Spróbuj sobie wyobrazić kilka ogniw zasilanych kilkudziesięciokrotnością napięcia znamionowego. Byś miał domową wersję ataku na WTC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem tylko czy wiąże się to ze spadkiem napięcia, czyli czy będzie ładowało się wolniej. Przepraszam za brak spójności, ale nie potrafię czasem wyrazić tego co chcę napisać na tematy elektryczności

Jak kupisz klasyczny rozdzielacz USB (równoległy) to nie będzie spadku napięcia tylko spadek natężenia (2 x wolniej będzie się ładowało).

Ja jednak polecam tanią i dobrą ładowarkę Pentagrama 2xUSB http://allegro.pl/pentagram-ladowarka-sieciowa-usb-2-gniazda-wawa-i4903538028.html
Jest też niewiele droższa wersja na 4 gniazda. Cena podobna do lepszego rozdzielacza, a możesz ładować kilka urządzeń tak samo szybko jak jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak kupisz klasyczny rozdzielacz USB (równoległy) to nie będzie spadku napięcia tylko spadek natężenia (2 x wolniej będzie się ładowało).

 

Nie ma czegoś takiego jak spadek natężenia. Natężenie prądu jest wymuszone przez spadek napięcia na rezystancji. Zatem dwa odbiorniki będą chciały pobrać więcej prądu niż może ładowarka a ta da im tyle na ile pozwalają jej zabezpieczenia a po ich awarii tyle ile się da czyli wszystko co ma sieć lub nic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro masz wiedzę na ten temat, to możesz mi powiedzieć czemu zabronione jest jednoczesne podłączenie power banka do ładowarki i telefonu?

 

Jak dobrze rozumiem mówisz o sytuacji w której ładowarką ładujesz powerbank i jednocześnie z powerbanku chcesz naładować telefon ...

Jak sądzę "na chłopski rozum" wymyśliłeś sobie że "wpuszczasz" prąd do powerbanku który ładuje telefon a to co "zostanie" wchodzi w ogniwa powerbanku.

 

W sporej mierze to czy wolno czy nie zależy od elektroniki jaka tam siedzi ... ale elektronika typowego powerbanku zwyczajnie nie jest do tego przystosowana.

Cały prąd, który "wpuszczasz" do powerbanku przechodzi przez układ ładowania który ma określone parametry i to jest kluczowe.

Są elektroniki które pozwalają zarządzać mocą tak aby jednocześnie ładować akumulator i wydawać moc do obciążenia w tym przypadku ładowanego telefonu ... taka sytuacja jest np w samym telefonie lub np tabletach czy laptopach ... ale nie w powerbankach 

Takie działanie może uszkodzić układ ładowania lub doprowadzić do szybszego zużycia ogniw w powerbanku.

 

 

 

takich wypadkach albo się przepalają, albo zwierają wejście z wyjściem

 

Tofi niestety ale muszę obalić część twoich teorii ... impulsowe zasilacze sieciowe ... czyli takie wtykane do gniazdka posiadają na stronie sieciowej bezpiecznik to raz ... a dwa każda taka ładowarka ma galwanicznie odizolowane wejście od wyjścia ... zwarcie tych stron jest prawdopodobne na poziomie 6`stki w totolotka.

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ładowarka ma WYJŚCIE 5V/1A a powerbank WEJŚCIE 5V/0,5A ... to ładowarka ma spory zapas mocy i wszystko będzie jak najbardziej działało ...

 

Jednak jeżeli powerbank ma "tylko" 0,5A na wejściu to niestety wróży że będzie się baaaardzo długo ładował ...

Przy wyprawach gdzie masz mocno ograniczony dostęp do gniazdka to kiepski pomysł ...

 

 

Mój PQI 12000 mAh przy wejściu 1A od "zera" ładuje się kilkanaście godzin ... przy 0,5A mnożysz czas x2 i mamy z górką PONAD DOBĘ !

 

Nie wiem ile ten powerbank ma pojemności ale jak dla mnie każdy powerbank powyżej 6000 mAh który ma 0,5A na wejściu to już delikatne nieporozumienie.

Czas ładowania takiego ustrojstwa zaczyna mocno ograniczać jego funkcjonalność.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...