Skocz do zawartości

[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych


Rekomendowane odpowiedzi

Acera RD-M360 do zastąpienia mooooocno wysłużonego, pogiętego i latającego na boki Tourneya RD-TX31 w moim marketotrekkingu. Oprócz tego nowe korby TY-501, wolnobieg megarange i łańcuch KMC X8.93, klamkomanetka ST-EF65 do przedniej przerzutki (tam tourney już dawno wyzionął ducha i w jego miejscu siedzi jakiś altus). Tera to poskładać do kupy i wyregulować 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrycie wczorajszego dnia. Używam rękawiczek bez wkładek żelowych. Miałem takie ulubione od Bontragera. Jednak już się skończyły. Oglądałem różne inne i nie potrafiłem nic wybrać. Wczoraj trafiłem na rękawiczki Specialized Grail. Poduszka żelowa jest jedna i umieszczono ją w miejscu, które nie wydaje się oczywiste. Kupiłem i po pierwszych 50 km mogę powiedzieć, że rękawiczki są genialne! 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie poszła taka modernizacja , zwykły stary romet rambler dostał drugie życie. Zakupy i montaż koniec kwietnia   :

NAPĘD

Pedałay rowerowe platformowe Shimano PD-GR400 Black

Korba Miranda Vuelta Portugal ALFA 1-46 170 mm - wyleciał napęd 3-rzędowy 3x7 na rzecz 1x11

Łańcuch rowerowy Shimano ICNLG500138Q(1) 11/ (5,5 mm)

Kaseta Shimano CS-M5100-11 11 rzędów

Przerzutka tylna Shimano RD-M5100-SGS SGS (długi) 11 rz. 

Hak przerzutki - stary był niby dobry, ale nie dało się na nim wyregulować przerzutki a na nowym praktyczni wszystko od ręki przyjęło swoje pozycję tylko minimalnie baryłką linkę doregulowałem 

Manetka Shimano Deore M5100 tylne

Suport Shimano BB-UN300 68 mm - nie polecam straszny badziew po kilkudziesięciu kilometrach zaczął trzeszczeć i to już drugi egzemplarz który zrobił to samo. ogólnie sprzęt shimano polecam , ale suporty na kwadrat to mogli by se odpuścić, nie wychodzą im .

KOŁO

Koło tylne SHIMANO Deore WH-MT500 - założeniem projektu był hamulec tarczowy z tyłu i napęd 1x11 więc niezbędna była wymiana koła bo stare ani mocowania tarczy nie miało ani pod kasetę 11rz. się nie nadawało

Opona rowerowa Kenda Piedmont K1185 30TPI 700x45 28x1,75 Opona rowerowa 700x45 miejska szybka 28 x 1,75 " - opony obie nowe , stare były dojechane do płótna, nie buduje roweru MTB tylko uniwersalny rekreacyjny, więc węższe opony niż w oryginale z szosowym bieżnikiem o małych oporach  

HAMULCE

Adapter hamulca tarczowego A2Z DM-UNI 160 mm - stara rama ramblera nie miała mocowania na hamulec tarczowy , ten chiński wynalazek pozwolił zamontować mi w starej ramie tarczówkę, byłem pełen obaw czy to zadziała, ale zadziałało i to świetnie 

Adapter hamulca tarczowego Shimano SMMA90R160PS - trzeba było jeszcze przejść z IS na PM 

Tarcza hamulcowa Shimano SM-RT64 160 mm (6")

Hamulec hydrauliczny Shimano M6100 Tył

Dźwignia hamulca Shimano Deore BL-T610 czarna lewa - z przodu tylko dźwignia wymieniona , żeby pasowała do tylnej, zresztą v-brike z przodu całkiem nieźle się spisuje 

Całość dział, jest lekka ( rower stracił ponad kilogram ) bardzo się bałem czy nie wywalam kasy w błoto, ale wyszło rewelacyjnie , jestem zachwycony końcowym efektem. Na razie przejechane 300 około 300 km. Jedyna kropla dziegciu w tej beczce miodu to suport, oryginał jakiś no-name z plastikowymi miskami i wytrzymał 2 sezony, dostał luzów i go wymieniłem na jakiś kolejny no-name tym razem natańczy jaki był w sklepie rowerowym z tym że miski były już metalowe. Ten wytrzymał pełen sezon. w tym roku wczesną wiosna nim mi przyszła do głowy ta modernizacja kupiłem Shimano BB-UN30 myślałem sobie: "shimano będzie na lata" a tu klapa zaczął trzeszczeć praktyczne po zamontowaniu , mówię sobie: " no jakiś wadliwy mi się zdarzył " wtedy zacząłem myśleć o modernizacji i kupiłem kolejny suport shimano myśląc że po prostu poprzednio trafił mi się jakiś felerny, ale tym razem nie było wiele lepiej, na pierwszym wypadzie poza miasto po 60 km zaczął trzeszczeć. Aktualnie  po 300 km to trzeszczy, skrzypi i chrupie, co ciekawe nadal się kręci bez oporów  i nie dostał luzów, ale jazda z takimi odgłosami to żaden relaks.   Musze chyba kupić coś innego. 

I może jeszcze dołożę prowadnicę bo jak wrzucam jedynkę z tyłu to mi spada łańcuch z przodu , jak jadę na obciążeniu to jest ok, ale jak tylko zrobi się luźno to spada   

Zdjęcia jeszcze przed wymiana pedałów 

333.jpg

111.jpg

222.jpg

555.jpg

Edytowane przez MariuszOnisk
dodano zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobek przyznaj się że w zwierciadle duszy czasu wróciłeś do swoich pierwszych ruchów kluczem, do Pików  na krzywej designu nowoczesnego, i akcentów żółtych,  a i oddech raczkującej  konkurencji zwilżył Ci włosy na karku….

a drem… witalizacja okej, sporo się podziało, i składa się w całość,  ale korba choć zapewnia zakorbienie, u licha wygląda jak  przystawka do Termomiksa  do robienia pierogów z wsadem ze smaru  ŁT 43…   🙂  pozdrawiam nocą!

Edytowane przez itr
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten suport trzeszczący - może tylko wystarczy mocno dokręcić miski? Trzaski z kręcącego się świeżo suportu to często ruch pakietu w misce, dodatkowo smar też na jakiś czas może wyciszyć. Może gwint w mufie nie jest czysty i lewa miska  nie dokręca do końca?  Prawa mimo że osadzona też czasem trzeszczy… ale nowych sh - 300 nie mam, może to dno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2023 o 08:54, Greg1 napisał:

Może być ciężko na pojedynczej korbie 46T. Polecam suport Neco B910 z uszczelnianymi łożyskami - połowę tańszy niż Shimano a podobno wytrzymuje dłużej, u mnie w mieszczuchu póki co 300 km od wymiany i jest o.k. Zobaczymy dalej.

Modele B920AL lub B920HAL (HAL ma drążoną oś) mają miski z dodatkowymi uszczelnieniami, czyli najpierw miski z uszczelką, a potem uszczelnione łożysko.

B920HAL mam rowerze MTB używanym cały rok w każdych warunkach od 13 lat (słownie: trzynastu) - dwa lata temu z jednego z łożysk zdjąłem uszczelkę, a w środku był stan fabryczny, czyli zielony i przeźroczysty smar, niczego co by świadczyło, że pracowało naście lat, do tej pory nie ma żadnych luzów... - tak więc sam najbardziej zaszkodziłem suportowi zaglądając do środka łożyska... Dla porównania - octalink ES70 po roku zaczął łapać luzy, suport na kwadrat Kinexa po dwóch latach poszedł do śmietnika.

Natomiast wspomniany B910 bez dodatkowych uszczelek w miskach założyłem do roweru miejskiego półtorej roku temu, na razie nie mam na co narzekać. Mieszczuch jest używany częściej ale krócej, choć czasem w gorszych warunkach, czyli posolone błoto pośniegowe, czego unikam jak ognia jeżdżąc rowem górskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w temacie, bo tak z tydzień temu w ramach pełzającego, generalnego remontu marketo-trekkinga zakładałem B920AL - skusiły mnie właśnie te dodatkowe uszczelnienia. Wersji HAL nigdzie poza chinami (a i tu ograniczony wybór długości osi) nie widziałem, być może już nie robią. Uszczelnienie jest usztywnione metalowym pierścieniem i siedzi ciasno na ośce, więc wygląda to naprawdę solidnie. Trochę niepokojące było obrócenie ośką palcami po wyjęciu z pudełka, bo nie obracała się ona płynnie, ale jak już pojeździłem to jest ok 🙃 Neco zastąpiło mocno wysłużony BB-UN26, który jakiegoś wielkiego wyczuwalnego luzu nie miał, ale przy obracaniu coś w nim przeskakiwało i strzelało pod obciążeniem.

Rozważałem też BB-UN300, ale w nowych 'kwadraciakach' Shimano ze swojego zamkniętego rozwiązania przeszło na łożyska maszynowe, które w dodatku 'na oko' zdają się być węższe o jakieś 30% od łożysk na takim choćby Neco, zastanawiające jest więc, jak wymiary łożyska przekładają się na jego żywotność 🤪

No właśnie... tak w temacie łożysk maszynowych zostając... Chciałem przedłużyć życie swojego kilkunastoletniego przedniego koła. Bieżnie w starej piaście chin-haur na konusach miały już wżery i nie dało się już tego nasmarować i wyregulować tak, by się płynnie obracało bez znacznego luzu. Wybiłem więc te bieżnie i wprasowałem łożyska maszynowe, ot taki gotowiec ośka + łożyska. Niby wszystko weszło prosto, bo obracało się gładko, ale dzisiaj jak zsiadłem z roweru, to tak z czystej ciekawości przyjrzałem się piaście, i ech... Generalnie nie mam zastrzeżeń do samych łożysk, pękły bo są z twardego materiału, tak jak bieżnie łożysk być powinny. Piasta piaście nierówna, i najwyraźniej wewnętrzna średnica była ułamek milimetra zbyt mała. Podejrzewam, że pękło już przy wprasowywaniu.

Chyba się nie będę z tym już bawił, bo prawdę mówiąc całe koło jest już mocno zmęczone - nadszedł jego koniec.

łożysko.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wypłata, to zaszalałem, kupując sztycę aluminiową zamiast stalowej, na 2 śruby zamiast 1, oraz nielubiane na forum siodełko Medicus, na dokładkę miejskie 😅 Zrezygnowałem ze sztycy amortyzowanej, ale zyskam nieco niższą wagę i lepsze mocowanie. To decathlonowe mocowanie jest wyjątkowo siermiężne, wymaga bardzo mocnego zaciskania, a i tak nie trzyma. Dlatego fabrycznie zaciskają je bardzo dużym momentem, bo raz ruszone - po prostu puszcza siodełko do tyłu przy dłuższej jeździe.

Oczywiście jak zrobię setkę na nowym siodełku, to podzielę się wrażeniami. Jak będzie niewygodne, to oddam żonie, ale sztycy nie oddam 🤣

Póki co czekam na przesyłki - pewnie w niedzielę zamocuję.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówione w tradeinn.com przyszło po 8 dniach bez zastrzeżeń. Brakowało mi tego czarnego pierścienia przez który wchodzi linka żeby działała manetka z blokady. Bo sklep gdzie tłumik został kupiony wprowadził w błąd że cały zestaw a tak nie było. Teraz już pełnia szczęścia że jest jak powinno 🙂IMG_20230526_141949.thumb.jpg.5037fb1363a6093ee841153e0312d0d6.jpg

Edytowane przez Thomass13
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kliknąłem nową korbę do MTB  - SLX 7100 , dość przyzwoita cena w "centrum"... idę z linią łańcucha dalej o 2 mm, ale podobno  to norma skoro z tyłu mam BOOST ... czyli 52mm

Martwię się teraz i  bawię linijką i  starą korbą z  tarczą 32 z .... bo nowa ma być 34 ...  czy mi te zęby dostaną dość miejsca na obrót.  Sklep sprzedaje zestawy 175/34 i 170/32

W sumie w górach koło 3 cale. Może lepiej było zostać z 32.    W każdym razie jeśli ktoś z Was  chce  mieć tylko zębatkę shimano direct mount 34 to się może po dojściu paczki od razu okazać że będę mieć 34 na wymianę albo odsprzedaż, a sam dokupię 32.  Bo ramy dremelem nie będę poprawiać :)

A jak ktoś szuka całości - zobaczie dostępność , od razu powiem  w sklepie na Okęciu nie ma, tylko wysyłkowo.

Chciałem kupić taką jak mam XT 770 ale ceny  ładnych  używek  skaczą w cenach w okolicy tej nowej SLX na wyprzedaży....  Moja służyła wiele lat, ale zaraz Wam pokażę co mnie martwi - latami wyciera się rowek:

 

zdjęcie przy lustrze

A0340F3B-E693-4F1B-B898-AC3DFB3E9196.jpeg

32 i zapas - optymalny  do tego 2 mm odalenia nowej lini łańcucha i klika mm więcej średnicy z 34 zębów

E49AF155-2312-41C7-A999-140BEB1B5BAB.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam  mt 800 przed sobą przygotowane.
Nie odbierałem starych jako mniej ciasne :) ale patrząc na korbę w ramie bez lewej miski rowek jest jak nożem wyciął na granicy mufy 73 mm ( jeżdziła kolejno w trzech ramach 73)  a lewe łożysko ciągle padało po deszczach, błotach  ( tzn w skali lat co jakiś czas :) ) błotach i wtedy było tarcie w tulejce, aż do powrotu do Waw,  korba chyba z 2008-9 roku, i dużo jazdy za nią. „Golonki Zamany”wakacje i Kampinos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...