Skocz do zawartości

[DIY] Przyrząd do prostowania haka przerzutki za 3zł


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Hej, powiedzcie skąd mam wiedzieć jak mocno mam skręcić pręt, który w wchodzi w haki. Piszecie, o 135 mm. Jak to mierzycie, odkąd dokąd ? I czy w końcu użyć pręta M8 czy M10 ? wymiary haków i gwinta mocowania przerzutki są uniwersalne ?

 

Pręt skręć z wyczuciem wystarczająco mocno by nie miał możliwości przesunięcia/wahnięcia.

M8 dajesz jeśli masz pręt z budowlanego (gwint zwykły skok 1,25). M10 zwykły nie przejdzie (skok 1,5), chyba że dostaniesz drobnozwojny pręt lub rurkę M10x1, wtedy wkręcisz go jak przerzutkę i zakontrujez nakrętką z siłą mniej więcej jak przy dokręcaniu przerzutki.

 

M10x1 + nakrętka do zakontrowania (niestety trzeba też taką zdobyć) to najstabilniejsza wersja "prostownika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

Hey,

 

Dzisiaj podjechałem do Casto i zakupiłem wszystkie części. Na oko hak wyglądał na prosty. Po założeniu dwóch prętów okazało się że jednak jest pewna różnica. Przy próbach prostowania haka musiałem włożyć nieco siły. Wszystko wyglądało ok. Po zdjęciu prętów okazało się że skrzywiłem ten pręt od prostowania :( Czy coś mogłem robić źle?

http://imgur.com/yalWrt4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ludzkość nie ustaje w poszukiwaniu rozwiązania problemu krzywych haków :D Wyklepałem sobie kiedyś coś podobnego jak na filmiku poniżej, tyle że oś pobrana z piasty, jest też wskaźnik a tu innowator-wynalazca :D  wspomaga się linijką i suwmiarką. Sama koncepcja jednak słuszna, da się takim czymś wyprostować hak fest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak pan chce sie posilkowc suwmiarka i bawic w taka dokldnosc, to zaczalbym od sprawdzenia obreczy czy nie ma bicia. W erze v-brejkow szlo to zauwazyc od razu bo odzieralo, a teraz przy tarczach czasem ktos nie zwroci uwagi na bicie kola  i moze giac tym hakiem do polnocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, dobrze aby obręcz nie miała bicia ale aby uniknąć "błędu pomiarowego" i tak gnie się hak zawsze do tego samego miejsca na kole będącego punktem odniesienia - najczęściej jest to po prostu wentyl.

 

Patent z filmu wyżej jest chyba najsensowniejszym jaki pokazano, choć mimo wszystko facet trochę "odleciał" z tą suwmiarką. Tego typu przymiary stosuje się w fabrycznych urządzeniach z wyższej półki jak np. Shimano. Ale to i tak zbytek łaski; w Park Tool'u wystarczają o-ringi do ustawiania określonej pozycji ze względu na tolerancję wykonania samych urządzeń... Wspomniany Park czy Shimano mają tolerancję dającą błąd pomiarowy w okolicy 0,75 stopnia co jednak wystarcza aby poprawnie wyregulować przerzutkę. 

 

Nie na darmo uchodzący aktualnie za najlepszy przyrząd do prostowania haka na świecie marki Abbey Bike Tools ma tolerancję pasowania do 0063 mm po przecinku (!), co daje 0,48 mm luzu na 30 centymetrach od osi (Park ma 1,16 mm). Nie bez znaczenia jest też sztywność całego układu, bo niektóre haki ciężko ruszyć. 

 

Oczywiście piszę to jako ciekawostkę bo do domowych zastosowań wystarczy i pręt ale dobrze wiedzieć, że z precyzją nie ma wiele wspólnego i w wielu rowerach nie będzie dało się dobrze wyprostować haka (chyba, że ślepym trafem). 

 

Sam używam najnowszej wersji park Tool bo działa jak należy. Abbey jednak kusi ale odkładam go może na przyszły rok ;-)

Edytowane przez Punkxtr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać że niektóre haki są tak twarde że prędzej pękną niż dadzą się wyprostować, dlatego przed prostowaniem warto i tak mieć jeden zapasowy hak w razie "W". Stosowanie suwmiarki do tego celu jest takim samym przerostem formy nad treścią jak czujniki zegarowe w centrownicach do kół ;)

 

Ps. rozumiem potrzebę DIY takiego przyrządu dla użytkowników domowych, ale żeby warsztat rowerowy takowego nie posiadał to już niezły klops.

Edytowane przez radomir82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poszedłem troche dalej w tym temacie pretów gwintowanych ;-), kupiłem pręt  10mm gwintowany z casto, dwie duże nakrętki (wysokosc 3cm), i kilka podkładek (sa na wagę w casto, najwieksza srednicy 45 mm, mniejnsza cos ponad 30 i jeszcze jedna mala ok 20mm), w sumie wydalem kolo 15pln. Bede próbował tym wcisnąc stery do zimowki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 lata później...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 10.10.2014 o 22:28, rzezniol napisał:

przeciętna szpilka jest robiona w w klasie 5.8 czyli strasznie miękka, osie piast są zdecydowanie twardsze.

Now łaśnie głównie takie sa w sklepach metalowych. 

 

W dniu 8.10.2014 o 13:17, Garlock napisał:

jako nakrętkę zewnętrzną przy haku mozna złożyc tzw nakrętkę do prętów gwintowanych (do podwieszeń)

wię cmoże faktycznie przy tej klasie dać po obu stronach taką dłuższą nakrętkę. i żeby nie zgiąć pręta trzymac go bliżej przy prostowaniu. Ewentualnie ośkę fi10 włożyć do otworu haka, a pręt równolegle. Nie wiem na ile klucz nastwany farncuski może pomóc w tej robocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2014 o 22:28, rzezniol napisał:

przeciętna szpilka jest robiona w w klasie 5.8 czyli strasznie miękka

Ja gdzieś wyczytałem, że "Klasa wytrzymałości srub (8.8 czy 10.9) to nie jest ich twardość.[...] Jest to funkcja materiału i jego obróbki termicznej i w tabelce [do porównania] są podane twardości w HB, HRB czy HRC"  Taki pręt M8 w klasie 8,8 jest dostępny ocynkowany. online 

W dniu 25.02.2017 o 10:49, inforobert napisał:

W każdym sklepie ze śrubami dostanie się to w niższej cenie.

Przeszedłem kilka zwykłych sklepów, tylko klasa 5.8 tych prętów. W sumie czy to takie ważne :w00t::icon_mrgreen:

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2014 o 21:51, skjaatel napisał:

Polecam oś koła tył na szybkozamykacz i skontrowane nakrętki ustawione na 135mm.

Tak to bardzo ważne, żeby w otwór haka przerzutki włożyć oś koła nie na śrubę, ale tylko i wyłącznie na szybkozamykacz. 

Super wideo, lepiej to wszystko pokazane i wytłumaczone niż wklejone post wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej mam podobny problem z hakiem. Córka się wywróciła hak wygięty koło scentrowane. Łańcuch cyka puka stuka przerzutki nie przerzucają. Facet z mobilnego serwisu rowerowego przez trzy tygodnie  nie podjął się prostowania  bo? To stary Kross na stalowej ramie i jak zepsuje to będzie musiał oddać kasę etc. I tu moje pytanie czy ten patent  ruszy na w/w ramie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wymieniony wyżej RJ zawsze powtarza, że gięcie ramy stalowej jest dopuszczalne. Te ramy powinny pęknąć. Pytani tylko jak bardzo wykrzywiony jest hak, bo jeśli go zawinęło, to pewnie się nie da. A jak mniemam hak jest zintegrowany i pozostaje tylko prostowanie, czy tak? W ostateczności pozostaje odcięcie i wspawanie nowego haka, ale cena pewnie przewyższy wartość roweru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2020 o 10:51, filozof.r napisał:

W ostateczności pozostaje odcięcie i wspawanie nowego haka, ale cena pewnie przewyższy wartość roweru...

Według @Punkxtrnie można tego w ogóle nazwać naprawą. Jest to ostateczność i pójście na łatwiznę. Lepiej już kupić dobry używany rower. na alu ramie na przykład. Ktoś kto naprawia takie stalowe ramy robi to np. z powodu sentymentu, po co to dalej szpecić. Według @inforobert można spróbować podgrzać hak i doprostować idealnie, ale w przypadku specyficznych krzywizn samego haka tam są zbyt duże siły i jest to ryzykowne jak przyzna profesjonalny ślusarz. 

Metoda "na koła" jest równie prosta co prętami. Bardzo dobrze się obie sprawują, nie ma co już ryzykować użycia klucza nastawnego. W dobrych serwisach najpierw wycenią usługę albo wytłumaczą, że mogą ten hak złamać i grzecznie odmówią, bez lekceważenia klienta.  To klient decyduje czy opłaca się to naprawić, więc...

W dniu 3.09.2020 o 10:51, filozof.r napisał:

cena pewnie przewyższy wartość roweru...

jest to nieprawda. Wartość osprzętu może przekraczać wartość ramy a nie całego roweru, a to nie ma nic do rzeczy.

IMG_20200825_054333.thumb.jpg.be17a6a8fd9b364b1633e22509b3b415.jpg

W dniu 14.10.2014 o 12:18, Poochaty napisał:

System bardzo prosty, jednak pozostawia margines błędu. Po pierwsze ze względu na niebezpośrednie połączenie pręta i haka. Tutaj elementem bazującym są nakrętki na pręcie i podkładki vs płaszczyzny boczne haka. I może byłoby to dobre, gdyby mieć pewność, że te podkładki są idealnie wykonane a gwint, w który się wkręca przerzutkę jest idealnie prostopadły do bocznych płaszczyzn haka.

W tym wszystkim najważniejsze jest dobrać sobie tak nakrętki aby praca była jak najbardziej efektywna i margines błędu można zniwelować znacznie. Tu pręty odpowiednio: 50 i 40 cm w klasie 8.8 bo zwykłe są zbyt sprężyste. Wszystko zależy od rzetelnej oceny sytuacji. 

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...