Skocz do zawartości

[Dual Remote Lock] Czyli jak zrobić blokowanie całej maszyny 1 manetką


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Witam,

 

Pewnie zjadą się tacy co stwierdzą że się powtarzam, bo o tym także pisałem. Ale jest Adekwatny do tego dział, poprzedni był w temacie zbiorczym, wiec piszę od nowa :D

 

Otoż, co to jest? A no najprościej, jest to urządzanie do sprzężenia dampera i widelca. Czyli ciągniemy za jedną manetkę i blokujemy damper i widelec. Nie żebym znowu jakąś chameryke odkrył, ale takie sprzęty w 2 cyfrach próżno szukać. Cenowo oczywiście.

 

Skad pomysł ? A z nikąd, z trasy, mam sprzęt ęduro, 150mm, a ze u mnie typowo ędurskich szlaków nie ma śmigam szybko i agresywnie po tym co jest :D z czasem pompownie zawiasu mnie zaczęło irytować. Mogłem kupić damper z platformą i święto. Ale ja lubię jak mój zawias wybiera liście, mam 150mm wiec może być miękko i progresywnie. Czyli wygodnie a i skakać sie da. No minus jest taki że buja ...

 

Ale do rzeczy, potrzebne składniki :D :

- obejma pod siodłowa, albo obejma przerzutki, otwierana - ta będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, oszczędzi sporo pracy, jednak kosztuje 2,3 razy więcej ;)

- kółeczko przerzutki, najlepiej stare i styrane, ale i nowe może być, najlepiej z plastiku.

- wiadomo, śrubeczki, podkładki, sprężynki, wszystko w sporej ilości, trzeba jakoś będzie dobrać odpowiednie ;)

- ja zastosowałem jeszcze jedną obejmę, ze starej ramy jako ... właśnie ramę dla urządzenia ale może to być cokolwiek. Ja dałem obejmę bo jest z alumunium.

- przyda sie także klej epoxydowy typu distal, poxipol i tym podobne lub klej do silników, metali etc.

- wiadomo wiertarka, wiertła o szerokim spektrum rozmiarowym

- blaszka, ja użyłem 0.5mm. ogólnie ma to być uchwyt pancerza, mocowany do korony widelca, jak ktoś wymyśli coś ciekawszego, plus dla niego ;)

- śruba baryłkowa z manetki ;)

- gwintowniki

 

Tutaj nie ma tak dobrej dokumentacji krok o kroku. Na początek filmik, który pokazuje co i jak :

Tutaj wyraźnie wszystko widać. Zacznę od korony.

 

Jak widać linka nie konczy sie na kole tłumika MC. oplata pokrętło i biednie dalej do dampera. Aby przymocować pancerz należało dodać uchwyt. Uchwyt, jest przykręcony do śruby ściskający i tym samym przyklejony do gołego alu. Jakby to było stalowe, można by przylutować, do alu sie nie da. tutaj także posługiwałem sie cadem ale tylko w celu wizualizacji, projekt rysowałem na kartce. W sumie to co za projekt mały sześcianik z blaszki, polutowany tam gdzie trzeba i założony :D

uchwytnapancerz.jpg

Każdy kto kiedykolwiek na technice w szkole miał rzutowanie i rysownie siatek, sobie poradzi :D

 

Teraz samo urządzenie do linki. Można jak mniemam zastosować np fajkę z Vek, ale nie wiem czy tarcie nie było by zbyt duże. Jednak odpowiednia sprężyna zaradzi wszystkiemu. Ja zrobiłem kółeczko bo miałem niema gotowe.

2011092707100.jpg

Tak to wygląda z bliska. może mało estetycznie w moim wydaniu, grunt że skutecznie. Zostało także przewidziane miejsce na pompkę ;)

1009685o.jpg

I ostatnie zdjęcie, pokazujace spręzynkę, jej zamocowanie i końcowy, sprawny patent

1009683.jpg

 

Odnośnie samej dźwigni, w moim przypadku to lite alu. Należało wyliczyć promień z punktu obrotu tak by droga dźwigni od off do on wynosiła pełny skok manetki. Następnie w wybranym miejscu wiercimy otworek, na linkę. Ja zastosowałem prosty, tani i skuteczny ścisk elektryczny za dźwignią. Bardzo pomocne jak widać na zdjęciu było zamocowanie samej dźwigni. Sunour zrobił to tak ze dał otwór gwintowany na dole dźwigienki, co pozwoliło mi tam wkręć śrubę by zahaczyć sprężynkę cofająca ;) Kółeczko z przerzutki zostało pozbawione zębów jak widać i piłką do metalu powoli i duklanie został nacięty rowek na linkę.

Zaczep na pancerzy przy kółeczku, to nic innego jak śruba baryłkowa w czystej postaci, bez plastików i sprężynek.

 

Całość kosztowała poniżej 20zł. Nie licząc linki i pancerza :P Oczywiście nie mając nic, wyjdzie drogo, najtańsza wiertarka z 50zł pewnie, wiertła, gwintowniki etc ... :D Ale jak ktoś ma warsztat ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko, tak tylko zasugerowałem :P Wiadomo, że przecież nowej przeciepki się nie będzie kupować, żeby jedno małe kółeczko wyciąć :) U mnie akurat się wala kilka takich przerzutek "na części" i tak skojarzyłem, że jak ktoś ma to może sobie już zaoszczędzić nieco roboty, bo już nie będzie musiał dorabiać kółeczka, o którym cały czas mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...