Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

@ishi

Mam przerzutkę M640 Zee FR (dla kaset 11-36).

 

@rzymo

Kup przerzutkę 10sp Shimano. Dasz manetkę od Shimano 10sp, będziesz miał napęd 10cio biegowy. Dasz manetkę SRAM 9sp i kasetę 9sp, będziesz miał napęd 9cio biegowy na tej samej przerzutce.

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower z klamkomanetkami szosowymi i 105'tką z krótkim wózkiem - SRAM odpada.

 

Po prostu kwestia zdecydowania się na konkretne rozwiązanie ;) Kaset kupa do wyboru, bo duża rozpiętość i wiele zębów nie jest

mi potrzebne do szczęścia (ot żeby tylko przełożenie nie było twardsze od kompaktowego 34/28).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

Mam jeszcze jedno pytanie ;) Jak wygląda sprawa trwałości zębatek HCC a HELL'o MTB? Jeżeli ktoś używa/używał obydwu? Jak na razie, to jedyna różnica jaką widzę to wizualna ;)

 

Nie jeździłem ale coś tam wiem na ten temat. W sensie myśli technologicznej to są te same zębatki. Tylko, że przy hello nie będziesz miał ferii kolorów, laserowych bajeranckich napisów itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszej jeździe na 1x10 i nie mogę wyjść z zachwytu! Mój set to 32t z przodu i 11-42 z tyłu z tym że wyrzuciłem 15t i 17t a zastąpiłem to 16t. 

Napęd spisuje się rewelacyjnie mimo, że się trochę obawiałem podjazdów. Dziś specjalnie pojechałem na górę Morasko (bardzo znane miejsce w Poznaniu) oraz na Cytadelę i muszę powiedzieć, że niczego mi nie brakowało i wcale nie było za mało. Było w sam raz! Jestem bardzo zadowolony. Napęd chodził idealnie.

 

Jedyne co muszę zrobić a wyszło podczas jazdy, to dołożyć 2 oczka do łańcucha, podregulować przerzutkę, bo raz mi łańcuch spadł miedzy nią a szprychy i załatwić dłuższą śrubę regulującą odległość górnego kółeczka od kasety. Jednak zębatka 42t to kawał kloca ;)

 

W planach mam jeszcze wypad na Osową Górę w przyszłym tygodniu co dopełni mój test napędu 1x10.

 

Dla zainteresowanych kilka fotek jak to wygląda w moim wykonaniu ;)

 

LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to juz namotaliście. 

 

To co zamówiłem na stronie HalloMTB to jest zębatka kasety 42T wyprodukowana przez HCC! Ja nie widzę żadnej wizualnej różnicy między  tym co zamówiłem, a tym co do testów dostał rambolbambol (oprócz rozmiaru i sposobu wykończenia)

 

b50e082d12deb475d2483e898e9db156.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam u siebie testową koronkę 42z od HCC. Po niedzieli napiszę aktualizację do mojej recenzji.

Przekonamy się, czy Shimano Zee jest w stanie ogarnąć takiego potwora i czy 1x10 jest w stanie całkowicie zastąpić 3x10.

Koronka 42z względem 36z, a nawet 40z, jest OGROMNA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja się jeszcze produkuje :)

 

Wynalazłem info w sieci, że da się ogarnąc 11-42 na krótkim wózku ale trzeba precyzyjnie dobrać długość łańcucha.

Ja chyba kupię jednak zmieniarkę z średnim pantografem bo 32T na korbie będzie dobre do XC ale w górach 30T poderzewam, że będzie to max. jak na moje możliwości.

 

Zakładam więc używanie zamiennie 2 blatów:

  • 32T - XC
  • 30T - góry

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszę tutaj żeby nie zakładać nowego tematu dotyczącego 1x10:

zestaw:

korba slx fc-m675 38x26

kaseta: cs-hg50-10 11-36T

łańcuch : cn-hg54  114 ogniw

przerzutka: ZEE

 

po pierwszych testach 25km łańcuch nie spada

max prędkość 45km/h

podjazdy łącznie w górę 228m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia po 1350km (z czego 150km z koronką 42z)

 

Koronka 42z od HCC już w kasecie. Niech was nie zmyli, że to tylko 2 ząbki różnicy względem 40z. Wielkościowo wygląda to naprawdę majestatycznie.

th_40vs42_zps0197c6a3.jpg

Aby ten 42-żebowy potwór nie pożarł pantografu przerzutki, trzeba niestety śrubę regulującą kąt przerzutki wkręcić do końca. Długość łańcucha całe szczęście nie wymagała korekty. Dla wszystkich niedowiarków … Shimano ZEE RD-M640 wersja FR obsługuje koronkę 42z!

th_zeevs42z2_zps2bf934ea.jpgth_zeevs42z_zps36823f58.jpg

Nie ma problemów ze zmianą biegów 36-->42 i z powrotem. Biegi zmieniają się super płynnie w zakresie koronek 25-42. Niestety z powodu dużej odległości ramienia przerzutki względem kasety, zmiana biegów na koronkach 11-22 nie jest już tak płynna jak przedtem. Możliwe jest wyregulowanie napędu tak, aby dobrze wrzucał lżejsze biegi albo zrzucał na wyższe. Nie udało mi się niestety osiągnąć zadowalającej płynności, jak w przypadku kasety 11-40. Zmiana koronki 15z na 16z niewiele tu pomaga. Postaram się sprawdzić, czy podobna sytuacja występuje w przypadku przerzutki SRAM X5. Patrząc na przerzutkę SRAM XX1 rzeczywiście widać różnicę w budowie pantografu i prawdopodobnie taka konstrukcja ma szansę dobrze pracować zarówno na koronce 11z jak i 42z. Przerzutki Shimano można jednak zmodyfikować pod kątem lepszej pracy z kasetami 11-40/42 poprzez takie coś:

http://www.oneupcomponents.com/products/r-a-d-cage

Tak czy inaczej 42z zostaje u mnie na dalsze testy. Spróbuję coś wymyśleć, aby poprawić jakość działania na koronkach 11-22. Czy czuć różnicę pomiędzy 40z a 42z w łatwości podjeżdżania? Pewnie gdzieś na granicy placebo. Według mnie mając wybór pomiędzy 40z a 42z, nie warto brać większej koronki. Marginalne rozszerzenie zakresu okupione jest odczuwalnym pogorszeniem kultury napędu na biegacz szybkich.

th_naped3611-42_zpse2f04924.jpg

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można jechać na trzy blatowej korbie trekingowej na przełożeniu 48-11 i się pochwalić jak to pięknie się kręci :) nie o to tutaj chodzi, to nie ten temat.

 

Wczoraj w ostatnim maratonie w tym roku przy kadencji około 134 udało mi się pocisnąć 54 km/h na przełożeniu 32-11. Fakt, wyjechałem z koła i goniłem grupkę przede mną i to było max co mogłem wyciągnąć nie wyskakując z siodełka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz farta. Ja na dość grubej zębatce (dartmoor totem 38) średnio gubię łańcuch 1 na 2 dni, a jeżdżę głównie po mieście.

Dziś np za autobusem wrzucałem z tyłu 11 i mocniej depnąłem a łańcuch spadł. Jego długość pasowana wg przełożenia 38/11z tak, żeby nie ocierał o przerzutkę. Może jest ciut za długi, ale po moich doświadczeniach wolę tak. Muszę się tylko zabrać w końcu do zrobienia tej prowadnicy, ale czasu brakuje.

Jeżdżę bez włączonego sprzęgła wózka.

 

A wracając do tematu wątku to chyba na razie nie będę sobie głowy zawracać zębatką 40/42, ale to raczej przez teren po jakim się poruszam.

Trochę też martwi pogorszenie płynności działania biegów na mniejszych trybach... Dzięki Autorowi za szczery opis wyników testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa z tym ramieniem pantografu OneUp Rad Cage. Płacimy 35$ za 4mm przesunięcie górnego kółeczka względem standardowej pozycji. To ma rzeczywiście szansę znacząco poprawić kulturę pracy na małych koronkach kaset 11-40/42. Spójrzcie na porównanie standardowego ramienia pantografu Shimano i Rad Cage pod tym linkiem.

OneUp-Components-RAD-Cage-Pulley-Wheel-p

Czy ktoś z was ma zmieloną albo zepsutą, 10 biegową przerzutkę Shimano, ze średniej długości ramieniem do wyrzucenia? Chętnie przygarnę.

 

Chciałbym spróbować wywiercić i nagwintować otwór na oś kółeczka w miejscu, gdzie przypada ono w OneUp Rad Cage. Nikt jeszcze takiej modyfikacji nie robił a może być to banalnie prosta i bezkosztowa metoda na znaczące poprawienie kultury pracy napędu 1x10 z koronkami 40z i 42z.

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ekipa z Hell'o na pytanie jaką przerzutkę kupić napisała cytuję:

 

"z zębatkami o rozmiarze 42t zdecydowanie lepiej współpracują przerzutki SRAM z serii Type 2 (ze sprzęgłem). Średni wózek jest optymalny."

 

Czyli potwierdzili moje przypuszczenia ze wózek GS jest optymalny. Sprzęgło jednak chyba sobie odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...