Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , może tutaj ktoś się wypowie. Chcę zmienić napęd z 2x10 na 1x11 , posiadam obecnie korbę sram s-1250 PF30, wiem,że przeróbką na 1x11 z powodu linii łańcucha to kiepski pomysł , mogę mieć korbę FSA COMET 175mm 32T BB30 za 255 zł http://www.bikehobby.pl/index.php?id_product=294&controller=product ...zasadnicze pytanie czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem,że przeróbką na 1x11 z powodu linii łańcucha to kiepski pomysł

Nieprawda, obowiązkowo jednak należy zastosować zębatkę z offsetem i LŁ wyniesie wtedy ok. 50mm czyli tyle co mają seryjne korby 1rz

 

 

 

zasadnicze pytanie czy warto?

Moje zdanie - jeśli nie ścigasz się w typowym XT, to nie warto. Na maratony MTB przy słabszej nodze, na wycieczki po lesie czy turystykę znacznie lepiej sprawdzi się korba 2rz, a zmian lepiej dokonywać na kasecie zmieniając ją w zależności o terenu z typowo terenowej 11-42 na znacznie ciaśniejszą 11-32. Nie wspomnę tu o kosztach eksploatacyjnych napędów 11s gdzie kasety kosztują od ok. 300 do 600+zł

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na maluchu (26") napęd 1x10 zębatka od Thora jajo 34" , kaseta 11-42 i faktycznie wszędzie śmigam a mieszkam na Mazurach Garbatych i wzgórza 200 m nie należą do rzadkości . Na 29" zębatka 32 od Argon Components ( z 2mm offsetem) i kasetą 11-42 powinno być jeszcze lepiej a jak twierdzisz,że nie muszę wymieniać korby to i na hamulce nowe będzie spory zadatek bo obecnie w moim specu mam shimano BR- 506.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie wspomnę tu o kosztach eksploatacyjnych napędów 11s gdzie kasety kosztują od ok. 300 do 600+zł

 

No nie do końca :)

 

11-42 za 219 z wysyłką w gratis:

http://allegro.pl/kaseta-shimano-slx-cs-m7000-11-42s-i6821270136.html

 

Ceny są coraz niższe. I to chyba jedyny większy koszt. Manetka kosztuje takie same pieniądze jak do 9/10sp. Korby i przerzutki podobnie. Łańcuchy są droższe, ale też nie ma dużych różnic, pierwszy rzut oka na allegro i łańcuch KMC 10.93 kosztuje 74zł a 11.93 85zł. 

Co prawda kaseta m7000 11-46 kosztuje już faktycznie 300zł jednak to jedyny znacznie droższy element. SLX na 10 rzędów kosztuje około 155 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu, to nieźle w dół lecą ceny. Pamiętam jak początkowo ten SLX kosztował właśnie 300zł. Generalnie to i tak stosunkowo napędy 11rz podrożały jako całość, a co gorsza nie ma w nich tańszych opcji. Nie każdy założy przecież kasetę za 220zł do roweru, by turystycznie pojeździć po mieście. Generalnie lekko nas użytkowników wydymali, spadły koszta bo nie ma manetek i przednich przerzutek, ale eksploatacyjnie nadrobią to z nawiązką. Wiesz, tu 10, tam 20zł i robi się z tego niezła sumka, a dolicz do tego opony, drugi rower do obsługi itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda, jest drożej, ale jeżeli ktoś z założenia stosuje komponenty od SLX w górę to tak naprawdę te różnice nie są duże i są do przełknięcia wydaje mi się. Póki taki napęd nie zejdzie do grupy Deore będzie drogo. A póki co nie zapowiada się na to. Deore M6000 pozostanie dalej 10sp. i pozwoli zapewne za względnie nieduże pieniądze zbudować napęd 1x10. Sram też raczej nie stworzy grupy 1x11 tańszej od NXa, który tani nie jest... Dlatego jeżeli ktoś chce mieć napęd 1xXX i chce, aby był względni tani to musi to być 1x10 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Koledzy, mam pytanie w kwestii linii łańcucha.

Składam nowy projekt i napęd to 1x10: korba SLX  FC-M675, zębatka Argon 36T Narrow Wide (z offsetem), kaseta Sunrace 11-42 10sp. rama Merida Big.Seven Team karbon (szerokość mufy suportu 73mm ale założona jest przejściówka na BSA i wkręcony suport Accenta BB-EX1).

 

Założyłem przejściówkę + suport bez żadnych podkładek, zmierzyłem linię łańcucha i wychodzi mi 52mm (pomiar suwmiarką).

Za chwilę będę montował kasetę i łańcuch + resztę gratów i chciałbym od razu regulować co się da od ręki.

Czy muszę coś zmienić czy można zostawić tak jak jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby jak byś chciał zmienić tę linię łańcucha? Zrobiłeś co mogłeś, dałeś zębatkę z 2mm offsetem i na tym koniec. Swoją drogą to z taką zębatką powinno ci wyjść ok. 50mm, a nie 52. Masz ochotę, to możesz pobawić się w jakieś jeszcze dodatkowe podkładki pod zębatkę, ale czy ci śrub wystarczy? Jak za płytko wkręcisz, to możesz je wyrwać z gwintem, lepiej nie kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowany taki adapter o szerokości 73,5mm. Nie zakładałem tych środkowych przeciętych, skośnych pierścieni bo nie było tam na nie miejsca. Reszta weszła intuicyjnie tam gdzie miała wejść. Do tego wkład Accenta wkręcany - też bez problemu.

Korby również dały się założyć bez problemu.

 

b764639517ec4795gen.jpg

Edytowane przez Nastar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witajcie

 

Mam pewien problem, ale od początku:

Kaseta Sram PG-980 11-32 (prawie nowa)

Łańcuch sram PC-991 (nowy)

Manetka X0 (nowa)

Przerzutka X0 krótki wózek (używka ale w dobrym stanie)

Tarcza HCC narrow wide 38t

 

Dzisiaj to poskładałem i na najwyższej zębatce kasety łańcuch spada.

 

Dołożyć prowadnice łańcucha? Np http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6843545959

 

Dodam, że nowy łańcuch nie "kleił" się do tarczy HCC jak pokazuje się w niektórych testach.

 

Jakieś sugestie co może być nie tak?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc, że łańcuch spada? W jakich okolicznościach?

 

Jaka korba? Jaka linia łańcucha?

Może na największej zębatce kasety robi się duży przekos i łańcuch się nie trzyma.

Edytowane przez ArtGD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch idzie pod skosem. Z linią łańcucha już nic nie zrobię - blat jest ~1mm od trójkąta ramy.

 

Może nie że spada od razu ale widzę i słyszę jak łańcucha przeskakuje na niektórych zębach na blacie narrow wide.

 

Jadę kupić jakąś prowadnice łańcucha typu dartmoor keeper i zobaczę co z tego wyjdzie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...