Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Chcę przejść z 3x9 na 1x10. Zębatka narrow wide 38t, ale z chęcią przytuliłbym 40t na 104 mm. Zestaw budowany na korbie FC-M521, kaseta HG81 11-36. Kwestia tylnej przerzutki mnie zastanawia. Nie wiem co wybrać: Deore RD-M6000 SGS czy SRAM Apex 1 Type 3. Na pewno będę chciał spróbować zębatki 40t, więc chciałbym aby było to kompatybilne z przerzutką. 
Dodam, że może w przyszłym roku pokuszę się o zmianę korby, coś na 110 mm (tiagra?) jak wypali 40t. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, woojj napisał:

jaki rower

Giant CRS

 

Godzinę temu, woojj napisał:

do czego

wszędołaz, do pracy, na zakupy, wycieczki 

 

Godzinę temu, woojj napisał:

po co

gravel na prostej kierownicy, wygoda. Koła 28, opona 700x38. 

Wiem, że NW 40t na 104 to tylko u chińczyka dostanę, ale niesie to ryzyko, że rama nie przyjmie takiej zębatki. Należałoby zmienić całą korbę na coś o 110 mm. Z tego powodu na teraz musi wystarczyć 38t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po konwersacji. Powyżej 38t 104 mm nie robi, ponieważ tylny widelec bardzo często jest niekompatybilny, ociera. Powyżej to już 110 mm. Zamówiłem 38t. Przy obecnej konfiguracji i tarczy 48t nigdy nie użyłem biegów 11-12-13 na kasecie. Jednak uważam, że idealnym rozwiązaniem, dla mnie byłoby 40t a tu wiąże się z wymianą korby na coś z 110 mm, coś z szosy ale ostrzegał mnie tutaj o jakimś "długości osi w korbie". Także nie wiem. Czy iść w SRAM i za rok wymienić korbę (obecnie 400zł) czy iść jednak w Shimano i za rok szukać używanej korby od szosy (patrzyłem ogłoszenia i jest ciężko - cena ciut mniejsza od nowej). Jeszcze SLX M7000 SGS 10 rz. oglądałem i wizerunkowo bardzo przypadł mi do gustu :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mandacik napisał:

Właśnie jestem po konwersacji. Powyżej 38t 104 mm nie robi, ponieważ tylny widelec bardzo często jest niekompatybilny, ociera. Powyżej to już 110 mm. Zamówiłem 38t. Przy obecnej konfiguracji i tarczy 48t nigdy nie użyłem biegów 11-12-13 na kasecie. Jednak uważam, że idealnym rozwiązaniem, dla mnie byłoby 40t a tu wiąże się z wymianą korby na coś z 110 mm, coś z szosy ale ostrzegał mnie tutaj o jakimś "długości osi w korbie". Także nie wiem. Czy iść w SRAM i za rok wymienić korbę (obecnie 400zł) czy iść jednak w Shimano i za rok szukać używanej korby od szosy (patrzyłem ogłoszenia i jest ciężko - cena ciut mniejsza od nowej). Jeszcze SLX M7000 SGS 10 rz. oglądałem i wizerunkowo bardzo przypadł mi do gustu :D.

miałem podobny problem. polatałem trochę na jaju 38T od banlessa i trochę mi brakowało. Trafiło się jajo banlessa 42T i kupiłem tanio korbę tiagra - za 120 z wysyłką :-)

Na pierwszy rzut był problem z długością osi w moim unibike'u. Szosowe korby mają krótszą oś niż MTB. jednak wystarczyło wyrzućić podkładki pod suportem, i na mufie 68 mm siadło jak należy. Jednak większego blatu już bym chyba nie założył bo tylne widełki już są blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mandacik napisał:

Przy obecnej konfiguracji i tarczy 48t nigdy nie użyłem biegów 11-12-13 na kasecie

Powiedz to "sekcie dokręcaczy", co to się prawie w każdym temacie o napędzie 1x brandzlują, że tu nie ma na czym jechać :D

A wracając do meritum - mam zębatkę Banless 38T owalną, którą zainstalowałem w rowerze o dokładnie takim przeznaczeniu jak Twój :) U mnie weszła dosłownie na styk, dolną rurkę tylnego trójkąta mija na milimetry, uwaga o ostrożności jest zasadna. Fabrycznie była tam korba 48-36-26, a zębatkę 38T zainstalowałem na starej trzyrzędowej Deorce na octalinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, m0d napisał:

dolną rurkę tylnego trójkąta mija na milimetry, uwaga o ostrożności jest zasadna. Fabrycznie była tam korba 48-36-26, a zębatkę 38T zainstalowałem na starej trzyrzędowej Deorce na octalinku.

O i mnie zmartwiłeś. Moja korba to również starsza Deore FC-M521 na octalink 48/36/26. Jak na milimetry, to istnieje ryzyko uszkodzenia/podrapania ramy i pewnie żadne naklejki nie pomogą. Założę 38 i będę testować. Jak będzie trzeć czy być w moim mniemaniu za blisko to będzie kolejny, grubszy wydatek.

 

30 minut temu, malutki napisał:

Szosowe korby mają krótszą oś niż MTB. jednak wystarczyło wyrzućić podkładki pod suportem

Czyli kolejne druciarstwo czekałoby mnie. Czy to zawsze by czekało, nawet jak zakupię korbę i wymienię suport (zapewne HTII)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mandacik napisał:

Jak na milimetry, to istnieje ryzyko uszkodzenia/podrapania ramy i pewnie żadne naklejki nie pomogą.

Ja się tym zbytnio nie przejmuję, okleję czymś to miejsce i będę obserwował czy się nie przeciera. To z założenia nie jest dla mnie rower do tyrania w błocie, choć zobaczymy co się będzie w zimę działo :)

W dniu 16.07.2018 o 10:12, malutki napisał:

Trafiło się jajo banlessa 42T i kupiłem tanio korbę tiagra - za 120 z wysyłką :-)

Na pierwszy rzut był problem z długością osi w moim unibike'u. Szosowe korby mają krótszą oś niż MTB. jednak wystarczyło wyrzućić podkładki pod suportem, i na mufie 68 mm siadło jak należy.

Mógłbyś pokazać jak to wygląda i jaki masz prześwit między zębatką a rurką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Powitoł

Temat przeróbek mam trochę ogarnięty, wiem mniej więcej co i jak, ale... ;)

Nie jestem na bieżąco z obecną produkcją "fabryczną."

Powiedzcie mi kumotrowie: jest obecnie coś co można prosto z fabryki zamontować na bębenek shimano 8/9/10rz i będzie obsługiwać kasetę 9/10rz z zakresu 11-50z? Chodzi mi tylko o przerzutkę tył, manetkę do niej no i kasetę.

Rozstaw widełek z tyłu 135mm jeśli to miałoby jakieś znaczenie.

Senks z góry za informacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@porcelanowy

Na 10s maksimum, jakie znalazłem to 11-46. Świetne kasety są na Aliexpress, polecam firmę ZTTO albo Sunshine - link. Zakładałem takie coś kumplowi z roboty, jest kawał żelastwa, ale pracuje świetnie.

Do przerzucania tego polecam Shimano SLX RD-M7000 GS. Manetka ... Tylko SAINT SL-M820 :wub:

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Dzięki za namiary, pobuszuję po ali. Mają w sumie wszystko: 9tki 50z (przeskoki straaszne), 10tki do 46 i 50z.

Jedne z tym dodatkowym linkiem do przerzutki, inne bez. No muszę poczytać :)

50tki chciałby się trzymać, bo chcę żeby najlżejszy bieg był jak teraz (mam 22x34) przy zostawieniu 32 z przodu.

W sumie przy założeniu 30tki z przodu od bidy 46 z tyłu było by prawie prawie.

 

RwałTwojąNać, znów muszę jakiś nóż puścić, bo widzę, że z zaskórniaków tematu nie ogarnę ;)

Na szybko linki:

- 9tka 50z za 30baksów - bać się tych adapterów które dodają jako gift? Czy nie unikać i budować na nich?

https://www.aliexpress.com/item/ZTTO-9-Speed-Cassette-11-50T-Mountain-Bike-Wide-Ratio-MTB-Bicycle-9S-Freewheel-Compatible-with/32858975430.html

- 10tka ale wolałbym uniknąć alu w kasecie, no i 100baksów+:

https://www.aliexpress.com/item/ZTTO-10Speed-SLR-2-Cassette-11-50T-Wide-Ratio-Ultralight-360g-CNC-Freewheel-MTB-Mountain-Bike/32964614247.html

- 10tka która mogłaby mnie nawet nawet - 11-50 i cena do ugryzienia:

https://www.aliexpress.com/item/SUNSHINE-Bicycle-Freewheel-Cassette-11-46T-42T-40T-10-Speed-10s-50t-Wide-Ratio-MTB-Mountain/32966210608.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przerzutkę 9s RD-M591 z kasetą 11-46, jedynie na wydłużonej śrubce "B". Działa pięknie. Miałem kiedyś założony taki adapter i działało bardzo dobrze. Niestety adapter był z marnego aluminium i śrubka "B" szybko go zniszczyła. Sądząc po tym jak RD-M591 działała z tym adapterem, wnoszę że poradziła by sobie także z kasetą 11-50 9s.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ivohaha napisał:

Mam przerzutkę 9s RD-M591 z kasetą 11-46, jedynie na wydłużonej śrubce "B". Działa pięknie.

czytałem twój wątek i oglądałem efekty, jednak jest to sztuka dla sztuki i mimo wszystko bardzo budżetowe rozwiązanie. Podziwiam efekty które osiągnąłeś jak i determinację....

Do jazdy w terenie dla napędów 1xx trzeba mieć sprzęgło bo łańcuch potrafi walić o szprychy i to nieźle. Też miałem fazę testowania różnych rozwiązań w napędach 1xx i ostatecznie poszedł sram GX z manetką gripshift i kaseta sunrace. Zasadnie jest oprzeć budowę o sprawdzone rozwiązania.... Za zmieniarkę wybrałbym XT z serii 8000 lub coś od Srama. 

Ja obecnie po taniości z racji posiadania kasety 11-42 zapiąłem zębatkę 30 (bcd 104)i zadowolony jestem bardzo. Dla koła 29 z oponami 2,4 sprawdza się świetnie. Kasety 11-50 dają większą możliwość dobierania zębatek przód. Oczywiście planuję zmiany jak każdy i wnet wskoczy pewnikiem większa kaseta ale nie jestem pewien czy aż ....50. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, woojj napisał:

Do jazdy w terenie dla napędów 1xx trzeba mieć sprzęgło bo łańcuch potrafi walić o szprychy i to nieźle.

Zgadzam się w 100%.

Kolega pytał jednak o współpracę przerzutek 9s, 10s z wielkimi kasetami. Pomijam tu sensowność stopniowania kasety 11-50 9s od chińczyka, oraz działanie przerzutki bez sprzęgła w cięższym terenie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Każde info mnie interesuje, też o tym jak planowane rozwiązanie się spisuje.

Najbardziej skłaniam się do przejścia na 10rz i kasetę 11x46/50 pod bębenek Shimano.  Niestety @woojj, z tego co pamiętam Sowę, łydkę mam sporo słabszą niż ty, stąd emerycka 50zębowa patelka z tyłu :)

Przerzutkę slx7000 lub XT8000 myślę że przełknę finansowo. Mam w drugim rowerze starego 10rz SLXa który spisuje się dobrze, ale wolę już na coś nowszego ze sprzęgłem przeskoczyć.

Jest szansa, że któraś z powyższych przerzutek 10rz ogarnie 50z bez dodatkowej przedłużenia haka przerzutki?

Dzięki na razie. Gdyby ktoś coś to zapraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@porcelanowy
Paradoksalnie te starsze przerzutki Shimano, bez sprzęgła i Shadow radzą sobie o wiele lepiej z dużymi kasetami niż te z Shadow, bo górne kółeczko jest z tyłu osi obrotu wózka.

Przedłużenie haka przerzutki u mnie się nie sprawdziło. Precyzja przełożeń żadna.

Edytowane przez rambolbambol
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2019 o 14:19, rambolbambol napisał:

Przedłużenie haka przerzutki u mnie się nie sprawdziło. Precyzja przełożeń żadna.

Właśnie ta kwestia mnie ostatnio niepokoi. Wiele osób na tym forum ten patent próbuje a jak wiadomo precyzja spada wraz z odległością kółka przerzutki od zębatki ;-((( Jak osiągniemy jako takie działanie dla zębatek 42-50 to już 11-15 będzie tragedia. Lepiej od razu zakupić odpowiednią przerzutkę niż męczyć się z półśrodkami/patentami/druciarstwem.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Powiedzcie mi jeszcze: 11rz przerzutki shimano RD m7000 i m8000 obsłużą 10rz kasetę z 10rz manetką?

I jak rozumiem, bez dodatkowego przedłużenia haka się obejdzie?

Wózek SGS czy GS starczy?

@rambolbambol - mam bardzo starego SLXa, chyba pierwsza generacja 10rz z shadowem.

Edytowane przez porcelanowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@porcelanowy

M7000 i M8000 + wózek GS spokojnie ogarnie 11-46, może i lepiej. Jak składałem kumplowi rower to nie omieszkałem oczywiście sprawdzić M7000 GS na 1x10 z manetką Saint u mnie. Działało to idealnie.

Obecnie w 10rz mam ZEE z wózkiem RAD Cage. M7000 działa zauważalnie lepiej.

Co do wózków SGS to nie jestem fanem. Obecne GS mają o tak taką długość jak SGS sprzed 5-6 lat. Za chwilę SGS będzie większe niż chainstay.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...