Skocz do zawartości

[Amortyzator] Rock Shox Recon TK


Szkielet13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przeję od razu do rzeczy .

Mam okazję kupić nowy amortyzator przedni Rock Shox Recon TK Gold Solo Air za 600zł . Jak sądzicie opłaca się wydawać pieniążki na ten amortyzator zwłaszcza jeżeli obecnie posiadam prawie nowego Rock Shox Recon TK.

 

Mam jeszcze jedno pytanie otóż jeżeli rura sterowa widelca jest w standardzie Tapered a ja posiadał bym np. zwykłą (nie wiem jaką mam) to czy istnieją jakieś specjalne stery itd. ?

Edytowane przez Szkielet13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca wiadomo o które modele chodzi. TK to Turn Key, czyli blokada puszcza przy mocnym uderzeniu. Solo Air to po prostu sprężyna powietrzna w wykonaniu RockShoxa. Obie technologie mogą być razem. Natomiast zamiast powietrznej sprężyny może być normalna, czyli Coil. Tu możesz obejrzeć wszystkie 5 wersji Recona, info o wersjach sprężyny widać po otwarciu któregoś modelu. Aha, rura tapered to poszerzana u dołu, nie wchodzi we wszystkie główki ram.

Edytowane przez djzatorze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jeżeli nie jest to duże obciążenie dla budżetu to bym brał, bo 6 stówek za powietrznego Recona Gold to świetna cena, zwłaszcza że zadbanego Silvera można spokojnie sprzedać za 600. ALE: główną zaletą tej zamiany byłoby znaczne zbicie ciężaru amortyzatora. Czułość generalnie lepszą mają sprężynowce. Nadają się również moim zdaniem lepiej do ostrego katowania w terenie. Z kolei powietrzniaka można lepiej ustawić pod swoje preferencje no i ta waga :icon_cool: Jeżeli jesteś ciężki to również bym zalecał zostać przy sprężynie. Do maratonów i do szybkiego xc można by się pokusić o Golda. Zaznaczam że moja wiedza jest niemal czysto teoretyczna, proszę nie traktować jej jako wypowiedzi eksperta. Na tym forum jest kilka tematów o systemach amortyzacji, lepiej poczytać i określić czego się od amortyzatora wymaga, bo czasem nie da się określić który obiektywnie jest lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Albo daj link do roweru jaki posiadasz, sami zobaczymy.

 

Posiadam rower taki jak na zdjęciu http://www.ceneo.pl/20174220.  

 

A tu zrobiłem zdjęcia.

http://i.imgur.com/g0lnlDt.jpg

http://i.imgur.com/B0875N4.jpg

 

Ps. zdjęcie całego roweru jest u mnie w galerii.

 Jeździlem na Recon Silver TK i jeździłem na Gold i różnicy nie widziałem.

 

 

Tylko że ja tego Silver'a mam na normalnej sprężynie nie na powietrznej tak jak to jest w Gold'zie. Sądzisz że początkowy rowerzysta taki jak ja różnicy nie odczuje ?. 

 

Dociułaj trochę kasy i kup sobie Foxa albo Sida.

 

Nie no Foxa lub Sida nie potrzebuję bo ja nie jeżdżę aż tak ekstremalnie więc amortyzator z takiej półki nie jest mi potrzebny :). Można powiedzieć że Gold też nie jest mi potrzebny ale skoro jest w takiej okazji to mógłbym się skusić.

Edytowane przez Szkielet13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główkę masz zwykłą 1,1/8'' i jak już to szukaj widelca z rurą sterową 1,1/8''.

Co do tego czy ta zmiana jest z sensem czy bez, sprężynowe modele Recona (bez wnikania jaki to tłumik) zakładane seryjnie do rowerów na ogół mają przeszacowaną twardość sprężyny na +. Znaczy to że jeśli nie masz nadwagi to przeważnie dla normalnego rowerzysty są one za twarde. Zakładając Recona Gold Air TK wprawdzie nie polepszy ci się działanie tłumika, ale za to będziesz mógł dowolnie regulować twardość widelca, co zauważalnie wpłynie na odczucia podczas jazdy, dodatkowo wersja Gold ma anodowane golenie z aluminium co również wpływa na większą kulturę pracy oraz mniejszą wagę w porównaniu do wersji z goleniami ze stali. W dodatku wersja gold jest lżejsza właśnie za sprawą tego że golenie są aluminiowe. Kolejnym małym niuansem jest to że w amortyzatorach Recon zakładanych jako OEM do rowerów ślizgi często są w tworzywa sztucznego a nie z tulei teflonowych, kolejna rzecz, OEM najczęściej ma rurę sterową ze stali w tej klasie cenowej roweru, nie wiem jaką rurę sterową ma ten którego chcesz nabyć, ale jeśli ma rurę alu to masz kolejny zysk wagowy. 

Tak więc pozornie nie ma różnic, ale w sumie to oszczędzisz jakieś 250 - 300 gram przy założeniach jakie spełni ten amortyzator który chcesz kupić, poza nazwą nie podałeś konkretnych jego parametrów więc precyzyjnie nie odpowiem. I zyskasz możliwość dowolnego ustawiania twardości, od pluszowego dywanika do twardego w stylu race. Kultura pracy też będzie inna. Zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy, mianowicie uszczelki w wersjach ze srebrnymi goleniami i na sprężynie nie posiadają gąbek nasączonych olejem, uszczelki kurzowe te które widać mają kolor czarny, z moich doświadczeń wynika że są o wiele gorsze pod względem stawianych oporów. Te z wersji BOX są w kolorze szarym i pod nimi znajdują się gąbki nasączone olejem. Niby nic wielkiego ale ma to wyraźny wpływ na pracę widelca in plus. W rowerze żony w którym była Tora Coil, wymieniłem same uszczelki na te szare z gąbkami i praca stała się bardzo wyraźnie lepsza, widelec zaczął wybierać mniejsze kamyki i nierówności, przedtem to było drewno.

Edytowane przez Puklus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy to że jeśli nie masz nadwagi to przeważnie dla normalnego rowerzysty są one za twarde. 

 

No ja akurat ważę 70kg lecz nie sądzę aby amortyzator był twardy , zawsze ładnie się "chowa"  po najechaniu na korzeń :). Z drugiej znów strony nigdy nie miałem możliwości sprawdzenia kultury pracy amortyzatora z wyższej półki.

 

 

Ten link powinien być ok 

http://allegro.pl/nowy-rock-shox-recon-tk-gold-solo-air-26-tapered-i4509262353.html

Edytowane przez Szkielet13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byś zdziwił jakie babole te wspaniałe firmy wypuszczają na rynek. Np standartowo każdy model Fox i RS należy zaraz po zakupie poddać serwisowi i wlać do dolnych goleni olej smarujący, bo nie ma w środku prawie nic, przez co bardzo często się zdarza że nowe amory działają jak drewno, w wypadku Foxa dochodziło nawet do zatarcia goleni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...