Skocz do zawartości

[napęd] budżetowy single speed - dobór części


ddr

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę złożyć single speeda. Mam starą ramę i trochę części. Rower będzie jeżdżony kilka razy w miesiącu, ale przez cały rok. Z tego powodu chcę złożyć go po możliwe niskich kosztach i maksymalnie wykorzystać części, które posiadam. 

 

Co mam:

* dwa suporty na kwadrat, w bardzo dobrym stanie, różne szerokości (jeden 127,5, drugi krótszy)

* nowy wolnobieg SHIMANO MF-TZ21 7rzędów TOURNEY

 
Pozostawała by do kupienia korba, łańcuch i napinacz.
 
Napinacz: Shimano Alfine (używki na allegro od 40zł)
Łańcuch: np. Sram PC-850?
 
Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

korba najtańsza na kwadrat z jednym blatem... tak żeby można było dobrać przełożenie poprzez wymianę zębatki.... koniecznie szeroki łańcuch !!!! taki jak do składaka i wykorzystaj wolnobieg.... UNIKAJ napinacza... w miarę możliwości... mi się udało tak dobrać przełożenie że łańcuch był mocno napięty;-) ...ale to zależy od długości ramy. Można wspomagać się półogniwem ;-)  Ogólnie w singlu ma być tanio i jak się da to zębatki bez systemów ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z Twym wolnobiegiem będzie taki problem że będzie on "spychać" łańcuch - kasety/wolnobiegi mają nacięcia na zębatkach wspomagające zmianę biegów - ciężko będzie utrzymać łańcuch w ryzach...

 

Lepszym rozwiązaniem byłby singlowy wolnobieg, choć mogą wystąpić problemy z gwintem oraz linią łańcucha(zębatka i koronka powinny znajdować się idealnie w linii prostej aby łańcuch nie spadał a może się to nawet zdazryć jak mocniej depniesz i rama "się wygnie". Wiem, byłem, kroczem w górurkę przydzwoniłem.

 

White-FWSS20TTRIALS-20-tooth-freewheel-c

 

Co do napinaczy - nie wyglądają najciekawiej, ale działają dobrze i na pewno lepiej zamontować takie ustrojstwo niż śmigać z luźnym łańcuchem.

 

Jak słusznie zauważył przedpiszca - łańcuch typu half-link pomaga dobrać optymalną długość łańcucha.

 

062209chains.jpg

 

 

Powodzenia w dłubaniu, Wesołych Świąd i Szczęśliwego Nowego Roweru!

 

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i dałby radę ale gruby łańcuch szybko go zje! Oraz, jak wyżej, jeśli jest to blat "wielobiegowy" to będzie mieć nacięcia wspomagające zrzucanie łańcucha a to ostatnia rzecz jakiej komu w singlu trzeba!

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak korba jest 2 blatowa (szosowa) to mniejszy blat jest bez systemów ;-) i nie ma problemu.... 

Możesz użyć wolnobiegu 1 rzędowego ale musisz pokombinować z podkładkami na osi i przecentrować kolo, aby linia łańcucha byla odpowiednia. 

Najlepiej używać zębatek bez systemów i szerokiego łańcucha, ale możesz użyć innych zębatek również z systemu hg przy szerokim łańcuchu, ale wtedy linia łańcucha musi być idealna.(przetestowałem w zimówce.. mam zębatkę 42 hg w korbie i z tyłu 21 z trybu 8 hg i nic nie spada)- po prostu wykorzystałem to co miałem. Szeroki łańcuch załatwia naprawdę wiele.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...