Skocz do zawartości

[bl-m675] free stroke - odczucia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Witam.

 

Wiele było pytań, wątków i dywagacji na temat owego hamulca. Ma free stroke, nie ma, działa nie działa ...

 

Sam pisałem ze to o kant koła rozbić, bo nie działa, jednakże ...

 

Zaślepkę w moim przypadku łatwo było wyjąć, była bardzo lekko zakręcona. Na upartego, da się to odkręcić kombinerkami i np 2 igłami czy podobnymi w miarę sztywnymi drutami. Po zdjęciu zaślepki wkręciłem śrubę, zwykłą na imbus.

 

Kręcę, kręcę jest opór. kręcę mocniej, opór rośnie ... i ... i nic. I nic się nie stało. Myślę sobie że pewnie taki pic na wodę. Jednak ostatnio jakoś kręciłem przy tym i jakoś tak mocniej przycisnąłem klucz - słychać trzask ... jak by jakiś plastik pękł ... myślę sobie, oho ... i po klamce.

 

Ale nic nie cieknie, opór jak by spadł. Kręcę dalej, klamka zaczęła się zbliżać do kierownicy ... razem z nią klocki ... no coś tam działa, myślę sobie. kilka głębokich obrotów dalej, znów opór i chyba koniec. wkręciłem tyle ile się dało. klocki faktycznie się zbliżyły do tarczy ale nie tra ( o ile tarcza jest prosta :P )

 

Pewnie wielu się wydawało tak jak mi na początku, dokręcili do pierwszego oporu i tyle. Nie wiem z czego wynikał owy trzask, bo nie rozbierałem jeszcze tej klamki a i jej budowy wewnętrznej nie znam za bardzo, natomiast w PDFach od shimano próżno szukać czegokolwiek. Możliwe ze było to zabezpieczone w jakimś nieznanym celu i owe kręcenie złamało ta blokadę ... nie wiem, dowiem się jak rozbiorę kiedyś lub mi ktoś powie :D

 

Tak czy inaczej jest to regulacja czysto mechaniczna, a nie jak mi się na samym początku wydawało hydrauliczna, że śruba popycha troszkę płynu, więc raczej nie ma obawy zepsucia i rozszczelnienia klamki.

Ale szału nie ma, jak hamował tak hamuje, a różnica w bliskości jest na tyle nie wielka, że ja jej nawet za bardzo nie odczułem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Prawda, różnica jest minimalna. Bayer nie Jest specjalnie zbędny, tylko nie dopracowany. wg mnie powinien znajdować się dodatkowy tłok, który by się śrubą popychało. To by zbliżało tłoki bez ruszania klamki. Np u szniba w deorkach (klamki SLX) skok klamki przy już dość zjedzonych klockach jest spory, dużo większy niż u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...