Skocz do zawartości

[tarcza] XT SM-RT76 trzeszczenie przy hamowaniu


abdul95

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam koła Mavic Crossride Disc oraz tarcze XT SM-RT7 180. Heble to BR-M595. Przy hamowaniu przednim hamulcem słychać metaliczne trzeszczenie gdzieś z przodu. W serwisie powiedzieli mi że nie mogli ustalić przyczyny takiego "trzeszczenia". W domu zamieniłem przednie koło na kółko z Meridy Matts. No i trzeszczenie ustało. Więc pytanie brzmi tak: co to może być? Koła kupione nowe. Aktualny przebieg to około 2000km. Trzeszczenie występuje nawet gdy trzymam klamkę hamulca wciśniętą i ręką poruszam rowerkiem. Czy to wina tarczy? Luzy na nitach czy co? Czy też piasty Mavica bo tarcza jest mocowana na śrubki a otwory na śruby w piaście są "otwarte" do połowy?

 

Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja zdjęć nie widzę a mavic był pod CL i IS6 ... :P Choć faktycznie model 76 jest pod 6 śrub. I tutaj powoli zaczyna sie zagadka ... bo tutaj nie ma co trzeszczeć, ewentualnie nity, ale był by na nich luz, i miejsce mocowania tarczy.

 

Pasuje ją zdjąć, wyczyścić, odtłuścić i zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic się nie zmieniło.

Oto czynności jakie przeprowadziłem oraz uwagi:

 

- demontaż przedniego koła i tarczy hamulcowej - żadnego luzu na piaście, wszystko pięknie ładnie się kręci, bez żadnych dźwięków. Wszystko wyczyściłem i odtłuściłem. (żadnego wielowypustu tam nie było, wszystko styka się na płasko)

 

- tarcza - czyszcząc tarczę zauważyłem jedną rzecz, gdy stukałem paznokciem w tarczę wydawało się iż słychać było delikatne pobrzękiwanie. Innych uwag co do tarczy nie mam.

 

- demontaż zacisku hamulcowego - Wszystko wyczyściłem i odtłuściłem. Żadnych luzów, kompletnie nic podejrzanego. Ponownie założyłem zacisk. Zacisk wyśrodkowałem co do tarczy.

 

Zakładam koło i nic. To samo. Wciskam klamkę hamulca, poruszam rowerkiem i dalej trzeszczy. Prubuję modulować moc naciskania na klamkę i dalej to samo. I przy delikatnym naciśnięciu klamki i przy maksymalnej mocy dalej słychać to "strzelanie".

Spróbowałem też przeprowadzić inny eksperyment. Postawiłem rower pionowo co do płaszczyzny ściany (tak jakby walnąłbym czołowo w ścianę). No i od tyłu pchałem siodełko do przodu. Żadnych trzasków mimo tego iż mam dosyć duży luz amorka.

Ponownie ta sama sekwencja. Klamka, ruch, trzaski.

 

Co o tym sądzicie? Miał ktoś jakieć problemy z tarczami XT lub kołami Mavic Crossride??

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

matkell - przed chwilą obejrzałem ze wszystkich stron. Nic niczego nie dotyka. Tarcza może jest w jednym miejscy krzywa. Ale nie więcej jak na 1mm.

 

Puklus - przy poruszaniu rowerem w miejscu (wczasie postoju). Oraz pod koniec hamowania, jadąc. Prędkość ok 5-15kmh. Wtedy gdy odczuwa się największe przeciążenie na rękach i na amorku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stery skręć :P... 

różne dziwne rzeczy się dzieją :D

albo po prostu obejrzyj tarczę, czy zadziorów nie ma czasem, albo folia może na niej jest i trzeszczy (ta taka poramańczowa świadcząca o nowości)


ewentualnie szprychy sprawdź organoleptycznie, ich naciąg, ułożenie etc 

Edytowane przez MMMAAACCC7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.hamulce kupione razem z kołami. około 2000km mają. Okładziny orginalne shimano. A blaszka okladziny z tyłu jest rzeczywiście obtarta. Jakieś sugestie jak poradzić z tym problemem? Jakiś domowy patent?


 
Oto zdjęcie obtartego klocka który przemieszczał się w środku zacisku przedniego hamulca. Jakieś sugestie jak to naprawić ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rusza sie razem z tarczą hamulcową i stuka o zacisk. po dźwiękach mozna wnioskować ze hamulec w miarę nowy bądź klocki sa nie shimano tylko innej firmy. Wystarczy że sa i 1mm węższe i już będą stukały zabójczo.

 

jakieś sugestie jak to naprawić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Podobny dźwięk generują też zatłuszczone klocki lub/i tarcza hamulcowa, jeśli ma się metaliki, można je wypiec w piekarniku a tarcze odtłuścić. Mineralne z resztą też wypiekałem i jakoś żyją choć niby się nie powinno.

Sam klocek, z tyłu oczyścić, jeśli ma zadziory na krawędziach ładnie wygładzić no i  z tyłu można go posmarować bardzo cieniutko smarem miedziowym tak dla pewności.. Jak nie ustąpi znaczy że to jakieś czary są :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...