Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Rozumiem i akceptuję pliki cookies
Zdjęcie
- - - - -

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
274 odpowiedzi w tym temacie

#41 PeGie

PeGie

Maniak

• Użytkownik
  • 488 postów
  • Imię:Piotrek

Napisano 01 lipiec 2014 - 09:56

vibovit185 - zawsze można znaleźć tablicę już po zgłoszeniu zgubienia i co wtedy? czy jest wymóg zgłoszenia gdziekolwiek znalezienia "zagubionej" tablicy rejestracyjnej po wydaniu duplikatu? wtedy rzeczywiście tanim kosztem mamy 3 tablice.

Odnośnie zasłaniania świateł, 90% przyczep na rynku zasłania światła, dlatego ma własne, jednak wg. cytowanego przez Ciebie pisma, nie ma znaczenia że mają własne. Wniosek taki że 90% przyczep w Polsce jest nielegalnie używanych... :D sikam ze śmiechu.

Odnośnie tablic i miejsca montowania, można iść również w zaparte, że homologowane urządzenie (a takie w większości są bagażniki na hak), w momencie zamontowania, stają się integralną częścią pojazdu, czyli po prostu jego przedłużeniem, demontaż tablicy z klapy i zamontowanie na bagażniku, powinien rozwiązać problem...

• 0

moje filmidła: Wisła, Kouty&Rychleby

Reklama

Reklama

#42 rambolbambol

rambolbambol

Master

• Użytkownik
  • 1770 postów
  • Imię:Marcin
Garaż Rower

Napisano 01 lipiec 2014 - 10:41

Też rozważałem czy zakupić hak+platformę czy bagażniki na dach. Zakupiłem jednak na dach bo:

- koszt o połowę mniejszy w konfiguracji 2xThule 591 + belki z Lidla (rewelacja) niż hak holowniczy+platforma

- nie doczepi się mnie jakiś nagdorliwy policjant

- często moja kobietka wyrusza po mnie autem, jak się awaryjnie rozłożę w terenie albo złapie mnie na trasie gradobicie, atak kanibali itd. Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby taką platformę zakładała sama i nie wyobrażam sobie jeździć z platformą cały czas. Bagażnik dachowy jeździć będzie przez cały rok.

- pakując oprzyrządowanie dla dwójki dzieciaków (3 miesiące i 2.5 roku) do auta muszę mieć elegancki dostęp do bagażnika choćby po to, żeby wózek tam umieścić.

A to, że ktoś urwał rowery z dachu, świadczy o jego bezmyślności tylko. Trzeba być tak samo świadomym wioząc rower na haku jak i na dachu. Najlepiej nakleić sobie na szybie kartkę: "Wieziesz rower. Pamiętaj" na kierownicy za kazdym razem jak wieziesz rowery.

• 0

#43 vibovit185

vibovit185

Pro

• Użytkownik
  • 109 postów
  • Imię:Vibo
Garaż Rower

Napisano 01 lipiec 2014 - 11:13

Jak znajdziesz tablice, którą wcześniej "zgubiłeś" to masz 3. Nikt Ci głowy za to nie urwie. Tablica zgadza się ze stanem faktycznym - masz dokumenty na to w postaci dowodu rejestracyjnego, naklejki kontrolnej na szybie i tyle :)

• 0

#44 marekw

marekw

Maniak

• Użytkownik
  • 718 postów
Garaż Rower

Napisano 01 lipiec 2014 - 11:16

Bagażnik dachowy jeździć będzie przez cały rok.

Też używam bagażnika dachowego, ale mi pod stopami belek odparzył się klar. Na szczęsicie nie odpadł, tylko zostały cztery jaśniejsze placki.

Jak wcześniej zakładałem i zdejmowałem bagażnik przy każdej okazji problemu nie było.

• 0
... dopóki rdza nas nie rozłączy ...

#45 Maniak

Maniak

Stary wyjadacz

• Mod Team
  • 3484 postów
  • Imię:Jakub
Garaż Rower

Napisano 01 lipiec 2014 - 11:21

Byłem kiedyś świadkiem jak urywa się bagażnik dachowy z 5 szosówkami w tym moja 3 miesięczna, jechaliśmy spóźnieni na wyścig, ciut szybciej niż wolno z takim wynalazkiem jechać (koło 120), auto z rowerami jechało z przodu, ja w drugi za nim, na moich oczach strzeliło jedno mocowanie, bagażnik uniosło do góry i zaczęły trzaskać pozostałe mocowania i rowerki poleciały. Moje szczęście, że poleciały na bok na drugi pas, jeśli poleciałyby prosto, miałbym je w szybie swojego samochodu, właściwie podwójne szczęście w nieszczęściu, bo na przeciwnym pasie gdzie spadły rowery nikt nie jechał akurat (ruchliwa krajówka), a rowery wpadły do rowu, bo mogłoby się skończyć katastrofą. 

...od tamtej pory jeśli tylko mogę to rowery mam w bagażniku, ostatecznie bagażnik na hak, bo nie działa jak żagiel. Nikogo nie przekonuję na siłę że dachowce są złe, wszystkie teamy zawodowe takich używają ale myślę że historia daje do myślenia.

• 0

pap%2Blogo2ea%2BF.jpg

#46 PeGie

PeGie

Maniak

• Użytkownik
  • 488 postów
  • Imię:Piotrek

Napisano 01 lipiec 2014 - 11:32

taka ciekawostka zauważona ostatnio na A1 z Torunia do Gdyni - od 8 rano do 16ej (tam i powrót) naliczyłem 3 samochody z rowerami przewożonymi na dachu - nic nadzwyczajnego, ale do rowerów przymocowane były foteliki dla dzieci :D

• 0

moje filmidła: Wisła, Kouty&Rychleby

Reklama

Reklama

#47 drosik

drosik

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 13 postów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 01 lipiec 2014 - 13:49

Czy ktoś z Was może się podzielić opinią na temat bagażników dachowych z mocowaniem za przedni widelec? 

• 0

#48 mucher

mucher

Maniak

• Użytkownik
  • 204 postów
  • Imię:Grzes

Napisano 01 lipiec 2014 - 14:07

Byłem kiedyś świadkiem jak urywa się bagażnik dachowy z 5 szosówkami w tym moja 3 miesięczna, jechaliśmy spóźnieni na wyścig, ciut szybciej niż wolno z takim wynalazkiem jechać (koło 120), auto z rowerami jechało z przodu, ja w drugi za nim, na moich oczach strzeliło jedno mocowanie, bagażnik uniosło do góry i zaczęły trzaskać pozostałe mocowania i rowerki poleciały. 

Pytanie co to było za mocowanie (tzn. chodzi ci o sam uchwyt na rower czy mocowanie do dachu?). O ile pamiętam Thule 591 ma dopuszczalną prędkość do 130 km/h, mnie zdarzało się jechać trochę szybciej i nie było problemów. Generalnie ja nawet nie zdejmuję belek z dachu - ściągam jedynie uchwyty, ale przy montażu na belkę T to chwila moment.

Czy ktoś z Was może się podzielić opinią na temat bagażników dachowych z mocowaniem za przedni widelec? 

Miałem wcześniej taki uchwyt - również dopuszczony do 130 km/h - zero problemów ze stabilnością. Dwa minusy - koło i tak idzie do bagażnika (a co jak jest ubłocone?) oraz musisz mieć coś z sensownym zamknięciem - mój model miał jedynie szybkozamykacz piasty więc trochę strach zostawiać. No i generalnie szybkość/łatwość montażu - jeśli chodzi o dachowe to jednak 591 jest tu wzorcowe - nawet moja żona świetnie sobie radzi z montażem roweru.

• 0

Lo que no te mata, te fortalece ;)

#49 peepeepee

peepeepee

Maniak

• Autor tematu
  • Validating
  • 311 postów
  • Imię:...................

Napisano 01 lipiec 2014 - 14:23

Te z montażem za przedni widelec są wg. tego co czytałem przeznaczone do rowerów z ramą karbonowa, bo nie można jej ściskać.

Dla mnie to kiepski pomysł wozić rower(-y) na dachu a koło (-a) w bagażniku, ob przy wypadzie rodzinnym zawala się dość mocno bagażnik.

Ja skłaniałem się ku zestawowi opływowy bagażnik dachowy bodajże 969 w wersji B (czyli czarny, pod kolor auta) + 2-3 bagażniki rowerowe 591 ... ale póki co jednak sam będę jeździł na PB z rowerem więc pakuję go do bagażnika.

Użytkownik peepeepee edytował ten post 01 lipiec 2014 - 14:25

#50 burz

burz

Maniak

• Użytkownik
  • 204 postów
Garaż Rower

Napisano 01 lipiec 2014 - 22:16

Jest jeszcze trzecia opcja, którą gorąco polecam - przy kolejnej zmianie samochodu rozejrzenie się za takim, do którego zmieszczą się i rowery i pasażerowie... Sam tak zadecydowałem i problem mam z głowy (fakt, że rowery tylko dwa, bo mój i żony, ale przecież to kwestia wielkości bryki;)) Muszę co prawda demontować przednie koła, ale przecież to nie problem, bagaże upycham obok rowerów, żona siada obok mnie i w drogę...

P1080106_zps97be26c4.jpg

Użytkownik burz edytował ten post 01 lipiec 2014 - 22:24

• 0

#51 ElDiablo

ElDiablo

Master

• Zasłużony user
  • 1657 postów
  • Imię:Sebastian
Garaż Rower

Napisano 02 lipiec 2014 - 18:05

bagaże upycham obok rowerów, żona siada obok mnie i w drogę...

Achaa, pogadamy jak będziesz miał dzieciaki ;) , co wtedy autobus? hehe

A tak na poważnie -

Odnośnie zasłaniania świateł, 90% przyczep na rynku zasłania światła, dlatego ma własne, jednak wg. cytowanego przez Ciebie pisma, nie ma znaczenia że mają własne. Wniosek taki że 90% przyczep w Polsce jest nielegalnie używanych... :D sikam ze śmiechu.

Nie no nie naginajmy już czasoprzestrzeni. Każda przyczepa po pierwsze podlega przeglądowi (w tym sprawdzenie świateł), no chyba że jest homologowana przez producenta - tym samym dopuszczona do ruchu bezterminowo.

Mylisz po prostu pojęcia - przyczepa to jedno, a w piśmie odnoszą się do platform (z wbudowanym oświetleniem). Tu jednak zagwozdka - przecież te platformy mają homologację, tym samym są dopuszczone do użytkowania, ale......no właśnie - nasze prawo nie nadąża. Ot poprostu - NIE MAMY UREGULOWAŃ PRAWNYCH, a chcąc je odnieść do platformy to się ....wykluczają.

Stąd ta inerpelacja - Interpelacja nr 350 - tekst odpowiedzi , ale wisi już 2 lata.

Pismo do KGP jutro wyślę, a co. A ponadto napiszę do THULE....

• 0

Gdyby głupota miała skrzydła, to niektórych trzeba by było z procy karmić

#52 Poochaty

Poochaty

Maniak

• Użytkownik
  • 529 postów

Napisano 03 lipiec 2014 - 07:59

A co to za bzdura, że przyczepa jak ma homologację, to jest dopuszczona do ruchu bezterminowo?

• 0

Reklama

Reklama

#53 ElDiablo

ElDiablo

Master

• Zasłużony user
  • 1657 postów
Garaż Rower

Napisano 03 lipiec 2014 - 13:53

A to że przegląd jest bezterminowy...tym samym dopuszczona do ruchu bezterminowo...

• 0

#54 ST43

ST43

Świeżak

• Użytkownik
  • 22 postów
  • Imię:Leopold

Napisano 04 lipiec 2014 - 16:23

Witajcie.

Podłączę się do tematu. Myślę nad zakupem bagażnika na 2-3 rowery, ale moje auto wymusiło na mnie miejsce montażu. Poprostu na dachu nie da się małoinwazyjnie zamontować czegokolwiek. Skoro muszę na hak...to może i lepiej ze względów aerodynamicznych i wygodnictwa. :thumbsup:

Czy ktoś z Was miał do czynienia z takim typem mocowania ? Mam na myśli wsuwanie korby w profil. Wydaje się proste, ale czy każda korba da się tam ulokować i co ważniejsze sztywno zamontować ?

Foto w załączniku.

Załączone pliki

• 0

#55 robertrobert1

robertrobert1

Master

• Użytkownik
  • 2668 postów
Garaż Rower

Napisano 04 lipiec 2014 - 18:30

Widzę, że ów bagażnik ma regulację na wszystkim co mozna. To dobrze. Dopasuje sie do każdego roweru. Gorzej jeśli owe regulacje zaczną się luzować to wówczas będziemy mieli niezłą układankę. :woot: . Ja bym je zastąpił czymś bardziej solidnym bo przecież raz wyregulujesz i już.

Sam pomysł jest ok.

• 0

#56 ElDiablo

ElDiablo

Master

• Zasłużony user
  • 1657 postów
Garaż Rower

Napisano 04 lipiec 2014 - 18:34

No to mam odpowiedź od Thule:

Dzień dobry,

Od chwili akcesji do Unii Europejskiej produkty importowane do Polski nie wymagają już certyfikowania lokalnego i są sprzedawane na podstawie certyfikatów europejskich.

Tak jest także w przypadku produktów Thule.

Kwestia dodatkowej tablicy rejestracyjnej nie jest niestety uregulowana w Polsce: przepisy mówią jedynie, że ani tablica ani tylne oświetlenie auta nie mogą być przesłonięte, nie dając równocześnie możliwości otrzymania 3 tablicy co jest powszechną praktyką w innych krajach europejskich.

Platforma wyposażona jest w pełne oświetlenie zaś w  praktyce użytkownicy sami przygotowują 3 tablicę powtarzającą numer samochodu i umieszczają ją w dedykowanym temu miejscu na bagażniku.

Tablicę taką można zamówić u wielu sprzedawców bagażników.

Z naszej wieloletniej praktyki wynika, że takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane –nie tylko w przypadku produktów Thule, ale także innych bagażników tego typu i nie mamy sygnałów, aby było kwestionowane przez służby porządkowe.

Z poważaniem

Thule 

Krótko mówiąc jeżdżę z platformą dalej. Pewnik - muszą być światła (czy to w platformie, czy w formie belki zawieszonej na rowerach). Pewnik "inaczej" - bez wątpliwości musi być WIDOCZNA tablica. W tym wypadku 3 cia tablica mimo braku uwarunkowań prawnych w Polsce wg. mnie powinna być. W razie czego nie przyjmować mandatu. Sąd określi czy istotne jest że staramy się mieć widoczną tablicę (więc tym samym ułatwiamy lokalizację właściciela auta), czy nadrzędnym będzie kretyński przepis o zakazie posiadania 3 tablicy....

Użytkownik ElDiablo edytował ten post 04 lipiec 2014 - 18:41

• 0

#57 ST43

ST43

Świeżak

• Użytkownik
  • 22 postów
  • Imię:Leopold

Napisano 04 lipiec 2014 - 20:11

A o mocowaniu korby ktoś zajmie stanowisko ?

Oczywiście posiadanie trzeciej tablicy jest nielegalne, bo jakby na to nie patrzeć jest to 'podróbka'. Więc jesli milicja będzie miała problem, "...że mam", to ja poprostu zdemę.

• 0

#58 MichasKrk

MichasKrk

Amator

• Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 06 lipiec 2014 - 19:36

Jak widać zdarza się.....może da jeszcze przeglądającym temat do myślenia...

gallery_141361_3090_95107.jpg

Upsss :). Przekonałeś mnie tym zdjęciem, lepiej brać bagażnik na hak :D

• 0

#59 Sansei6

Sansei6

Master

• Użytkownik
  • 1753 postów
  • Imię:Qba
Garaż Rower

Napisano 07 lipiec 2014 - 18:05

No dobra, w tym roku udało się przejechać z platformą bez pouczenia przez policję... ale chciałbym może jeszcze gdzieś wyskoczyć to dopiero początek wakacji... czekam na dalsze info w tym temacie... temat gorący... szkoda, ze czepiają się takich nieuregulowanych spraw, które raczej zwiększają bezpieczeństwo, a maja sporo uregulowanych spraw niebezpiecznych do pilnowania....z drugiej strony szkoda, że tylu siedzi mądrali we "władzach" i takiej sprawy nie mogą uregulować... chyba podobnie miała się sprawa z przyczepkami rowerowymi do przewożenia dzieci... jeśli nie mylę to też długo były nielegalne?

• 0
Fanatyczny Fan F1

Reklama

Reklama

#60 robertrobert1

robertrobert1

Master

• Użytkownik
  • 2668 postów
Garaż Rower

Napisano 07 lipiec 2014 - 18:14

Nie mylisz się. Zawsze prawo nie nadążało za życiem i zawsze tak będzie. Najważniejsze aby nowelizacja następowała w bardzo szybkim tempie jak powstaną jakieś nowe produkty masowo użytkowane.

• 0