Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Rozumiem i akceptuję pliki cookies
Zdjęcie
- - - - -

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
277 odpowiedzi w tym temacie

#261 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 12 postów

Napisano 12 luty 2017 - 23:27

Przyczepa też zasłania a musi mieć tylko podstawowe światła: stop, pozycyjne, kierunkowskazy i oświetlenie tablicy rej.

• 0

Reklama

Reklama

#262 PeGie

PeGie

Maniak

• Użytkownik
  • 510 postów
  • Imię:Piotrek

Napisano 12 luty 2017 - 23:36

Przeczytaj wcześniejsze posty w których są cytowane odpowiednie paragrafy - przyczepa musi mieć również przeciwmgłowe, a jeśli dmc przekracza 750kg to również cofania.

Wysłane za pomocą Tapatalk
  • 0

moje filmidła: Wisła, Kouty&Rychleby

#263 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 12 postów

Napisano 13 luty 2017 - 22:52

Pomińmy przeciwmgielne, skupmy się na lampie cofania - dlaczego niby ma je mieć bagażnik skoro przyczepa do 750 kg nie musi?

• 0

#264 Damian.M

Damian.M

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 5 postów
  • Imię:Damian

Napisano 14 luty 2017 - 18:21

"Pomińmy przeciwmgielne, skupmy się na lampie cofania - dlaczego niby ma je mieć bagażnik skoro przyczepa do 750 kg nie musi?"

bo tak ktos zapisał w rozporzadzeniu. bez tego swiatła masz oswietlenie niezgodne z prawem. I teraz pytanie na kogo trafisz przy kontroli... W skrajnym przypadku moze dojść do sytuacji, że w celu kontynuacji podróży wynajmiesz sobie przyczepke do 750kg dmc i postawisz na niej platformez rowerami. Platforme, z której nie możesz korzystać bo nie ma swiatła wstecznego, podobnie jak przyczepka, która juz jest w pełni legalna :) ..  hehe paraanoja

niech mnie ktoś poprawi jeśli się myle :)

Użytkownik Damian.M edytował ten post 14 luty 2017 - 18:22

• 0

#265 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 12 postów

Napisano 14 luty 2017 - 20:55

Jak zwykle w Polsce totalny b....l, może jednak jest ktoś kto jest w temacie i może przytoczyć odpowiednie akty prawne gdzie jest czarno na białym jak oświetlony ma być bagażnik rowerowy na hak.

Co ciekawe większość producentów i sprzedawców (może poza Thule) stosuje oświetlenie teoretycznie niezgodne z prawem.

Kupiłem w zeszłym roku (czyli teoretycznie po zmianach przepisów) fajny bagażnik Norauto i teraz chciałbym go używać a okazuje się ze narażam się na reperkusje ze strony policji, czyli kupiłem bagażnik do wożenia rowerów po łące bo Norauto i większość sprzedawców sprzedaje coś czego nie można używać na drogach publicznych. Mając podstawę prawną oddam im go na zasadzie rękojmi.

• 0

#266 Damian.M

Damian.M

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 5 postów
  • Imię:Damian

Napisano 14 luty 2017 - 21:55

Już było podane na tacy, post #244 ma 13 str. 

• 0

Reklama

Reklama

#267 Mozgala

Mozgala

Świeżak

• Użytkownik
  • 21 postów
  • Imię:Piotr
Garaż Rower

Napisano 15 luty 2017 - 07:28

A jak to się ma do zasady że prawo nie działa wstecz. Skoro kupiłem w 2014 roku samochód z 9 pinową wtyczka i stosowny bagażnik Thule montowany na hak też z 9 pionową wtyczką która obsługuje komplet świateł jak dla 9 pinowej wtyczki, i mam na wszystko faktury z datą zakupu. Przedmioty te na dzień zakupu były jak najbardziej zgodne z prawem to uważam że ustawodawca nie może z dnia na dzień zmienić prawa i egzekwować go wstecz, przecież to dotyczy dziesiątków tysięcy użytkowników i niesie za sobą koszty przeróbek. I czy np mój producent samochodu który jest jeszcze na gwarancji przewiduje montaż 13 pinowej wtyczki dla danego modelu i kto ma zapłacić za taką modyfikację ? Ustawodawca ? powinien być co najmniej kilkuletni okres na dostosowanie.

Jak mnie policja zatrzyma i będzie się czepiała ze mój bagażnik nie ma światła cofania to raczej nie przyjmę mandatu i będę sprawę kierował do sądu wraz z wskazaniem iż przedmioty w momencie zakupu były zgodne z obowiązującym prawem i ustawa nie może zmuszać mnie do zakupu nowych które będą zgodne z przepisami

• 0

#268 paul997

paul997

Maniak

• Użytkownik
  • 342 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 15 luty 2017 - 07:49

Możesz mieć rację. Tak samo było z wprowadzeniem obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na tylnych miejscach. Jeżeli samochód nie był w takie wyposażony - nie trzeba było zapinać. Przykład - Maluch.

• 0

#269 PeGie

PeGie

Maniak

• Użytkownik
  • 510 postów
  • Imię:Piotrek

Napisano 15 luty 2017 - 15:38

@aabb W Polsce to, w Polsce tamto. W Polsce jak zwykle burdel....

Na zachodzie nikt by nie gadał jak potłuczony i wylewał żale na forach tylko stwierdził by, że zrobi tak jak jest bezpieczniej, a bezpieczniej jest mieć na bagażniku te światła które nim i zapakowanymi na niego rowerami zasłaniasz.

Szukaj dalej zapisów prawnych i kombinuj, to przecież właśnie takie "Polskie".

Wysłane za pomocą Tapatalk
  • 0

moje filmidła: Wisła, Kouty&Rychleby

#270 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 12 postów

Napisano 15 luty 2017 - 22:05

A nie sądzisz że to sprawa sprzedawcy a nie klienta ?

• 0

#271 shotgun

shotgun

Master

• Użytkownik
  • 2182 postów

Napisano 15 luty 2017 - 22:11

NIe czytalem calego watku, byc moze pytanie bylo.

Czy na zachodzie Europy a konkretnie -Slowacja, Austria, Wlochy podczas rutynowej kontroli policja moze sie przyczepic do rowerow przewozonych luzem w kombiku? Taki sposob dla dwoch osob jest dla mnie wygodniejszy.

• 0

#272 michal__k

michal__k

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 8 postów

Napisano 16 luty 2017 - 22:31

jak to się ma do zasady że prawo nie działa wstecz. Skoro kupiłem w 2014 roku samochód z 9 pinową wtyczka i stosowny bagażnik Thule montowany na hak

wskazaniem iż przedmioty w momencie zakupu były zgodne z obowiązującym prawem

Przyjmij do wiadomości, że przed zmianą przepisów, kiedy nie było trzeciej tablicy, bagażnik NIE BYŁ ZGODNY Z PRAWEM, gdyż prawo nie dopuszczało w ogóle montowania czegoś, co zasłaniało światła lub tablicę rejestracyjną.

• 0

Reklama

Reklama

#273 paul997

paul997

Maniak

• Użytkownik
  • 342 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 17 luty 2017 - 07:08

Ja kupiłem bagażnik już po zmianie przepisów, wyrobiłem trzecią tablicę, ale świateł przeciwmgłowych na nim nie ma. Dopóki nie przeczytałem wątku, nawet nie byłem świadomy, że coś może być z nim nie tak.

• 0

#274 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 12 postów

Napisano 17 luty 2017 - 20:49

Mam dokładnie tak samo.

• 0

#275 karep

karep

Amator

• Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 19 luty 2017 - 15:00

NIe czytalem calego watku, byc moze pytanie bylo.
Czy na zachodzie Europy a konkretnie -Slowacja, Austria, Wlochy podczas rutynowej kontroli policja moze sie przyczepic do rowerow przewozonych luzem w kombiku? Taki sposob dla dwoch osob jest dla mnie wygodniejszy.

Hej,

Z rowerami miałem tylko kontrol w Niemczech - polizei. Były przypięte pasami wewnątrz auta. Zresztą bagaż też je unieruchamiał. Nikt się nie czepiał.

Wysłane z mojego Quadra 7 UltraSlim przy użyciu Tapatalka
  • 1

#276 droplet

droplet

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 6 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 18 marzec 2017 - 10:51

Kupiłem dwa bagażniki Thule, ostatni w zeszłym roku i nie było możliwości zakupu ze światłami cofania i przeciwmgielnymi. Auta były dostosowane do 13 pinów, pozostawało wymienić światła albo zastosować adapter na wtyczkę. Wtyczki 13 pinowe weszły do aut przynajmniej od 2010. Mam teraz niepotrzebne światła 7 pinowe :-)
  • 0

#277 mibas

mibas

Pro

• Użytkownik
  • 156 postów
  • Imię:Michał

Napisano 26 marzec 2017 - 09:47

mam starego thula na hak i w ubiegłym roku wyrobiłem na niego tablicę, ale nawet nie przyszło mi do głowy sprawdzić, czy coś sie w przepisach technicznych nie zmieniło.. Krótko mówiąc typowy polski b..l zez stanowieniem prawa. Moim zdaniem powinno być dopuszczenie użytkowania tak jak jest ( nie działanie prawa wstecz- BTW mam przyczepę, i nie tylko ja, o DMC >750kg, która co roku przechodzi przegląd i nikt się nie czepia o światło cofania lub przeciwmgielne tylne, których tam nie ma i nigdy nie było.. Ze złączem 7 stykowym oczywiście..).
Natomiast w nowych mogliby wymagać więcej, za wyjątkiem światła cofania, bo jest to nie do zrealizowania w przypadku złącza 7 stykowego. Pytanie tylko, czy to światło coś istotnie zmienia w kwesti bezpieczeństwa? Śmiem wątpić..
W moim wiekowym już bolidzie (1995) mam złącze 13 stykowe, dokupiłem więc LED-ową tylną lampę kombinowaną (p-mgielne+cofania, polska Waś 750), wtyczkę 13 stykową (bo jeździłem do tej pory z przejściówką) i w jakiś wieczór to poskładam.
  • 0

Reklama

Reklama

#278 Artz2

Artz2

Amator

• Użytkownik
  • 72 postów

Napisano 02 maj 2017 - 08:57

O czym Wy piszecie?

Wcześniej bagażnik na haku był nielegalny tak jak pisał wyżej kolega, więc Ustawodwaca nie zastanawiał się jakie światła ma posiadać bagażnik który nie powinien się pojawić na samochodzie.

Teraz gdy mamy trzecią tabilcę, obowiązują nas przepisy mówiące o zakazie zasłaniania świateł. Czy nawet wcześniej gdy jeździło się z takturową tablicą rejestracyjną można było używać mniejszej liczby lamp ?

Od początku miałem przy haku wtyczkę 7pin, za kilkadziesiąt złotych kupiłem wtyczkę 13pin, w 15 minut dospawałem kabelek od świateł cofania i dzięki temu w moim Thule G6 929 świecą wszystkie lampy które są wymagane.

• 0