Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Rozumiem i akceptuję pliki cookies
Zdjęcie
- - - - -

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
276 odpowiedzi w tym temacie

#261 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 11 postów

Napisano 12 luty 2017 - 23:27

Przyczepa też zasłania a musi mieć tylko podstawowe światła: stop, pozycyjne, kierunkowskazy i oświetlenie tablicy rej.

• 0

Reklama

Reklama

#262 PeGie

PeGie

Maniak

• Użytkownik
  • 504 postów
  • Imię:Piotrek

Napisano 12 luty 2017 - 23:36

Przeczytaj wcześniejsze posty w których są cytowane odpowiednie paragrafy - przyczepa musi mieć również przeciwmgłowe, a jeśli dmc przekracza 750kg to również cofania.

Wysłane za pomocą Tapatalk
  • 0

moje filmidła: Wisła, Kouty&Rychleby

#263 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 11 postów

Napisano 13 luty 2017 - 22:52

Pomińmy przeciwmgielne, skupmy się na lampie cofania - dlaczego niby ma je mieć bagażnik skoro przyczepa do 750 kg nie musi?

• 0

#264 Damian.M

Damian.M

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 5 postów
  • Imię:Damian

Napisano 14 luty 2017 - 18:21

"Pomińmy przeciwmgielne, skupmy się na lampie cofania - dlaczego niby ma je mieć bagażnik skoro przyczepa do 750 kg nie musi?"

bo tak ktos zapisał w rozporzadzeniu. bez tego swiatła masz oswietlenie niezgodne z prawem. I teraz pytanie na kogo trafisz przy kontroli... W skrajnym przypadku moze dojść do sytuacji, że w celu kontynuacji podróży wynajmiesz sobie przyczepke do 750kg dmc i postawisz na niej platformez rowerami. Platforme, z której nie możesz korzystać bo nie ma swiatła wstecznego, podobnie jak przyczepka, która juz jest w pełni legalna :) ..  hehe paraanoja

niech mnie ktoś poprawi jeśli się myle :)

Użytkownik Damian.M edytował ten post 14 luty 2017 - 18:22

• 0

#265 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 11 postów

Napisano 14 luty 2017 - 20:55

Jak zwykle w Polsce totalny b....l, może jednak jest ktoś kto jest w temacie i może przytoczyć odpowiednie akty prawne gdzie jest czarno na białym jak oświetlony ma być bagażnik rowerowy na hak.

Co ciekawe większość producentów i sprzedawców (może poza Thule) stosuje oświetlenie teoretycznie niezgodne z prawem.

Kupiłem w zeszłym roku (czyli teoretycznie po zmianach przepisów) fajny bagażnik Norauto i teraz chciałbym go używać a okazuje się ze narażam się na reperkusje ze strony policji, czyli kupiłem bagażnik do wożenia rowerów po łące bo Norauto i większość sprzedawców sprzedaje coś czego nie można używać na drogach publicznych. Mając podstawę prawną oddam im go na zasadzie rękojmi.

• 0

#266 Damian.M

Damian.M

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 5 postów
  • Imię:Damian

Napisano 14 luty 2017 - 21:55

Już było podane na tacy, post #244 ma 13 str. 

• 0

Reklama

Reklama

#267 Mozgala

Mozgala

Świeżak

• Użytkownik
  • 21 postów
  • Imię:Piotr
Garaż Rower

Napisano 15 luty 2017 - 07:28

A jak to się ma do zasady że prawo nie działa wstecz. Skoro kupiłem w 2014 roku samochód z 9 pinową wtyczka i stosowny bagażnik Thule montowany na hak też z 9 pionową wtyczką która obsługuje komplet świateł jak dla 9 pinowej wtyczki, i mam na wszystko faktury z datą zakupu. Przedmioty te na dzień zakupu były jak najbardziej zgodne z prawem to uważam że ustawodawca nie może z dnia na dzień zmienić prawa i egzekwować go wstecz, przecież to dotyczy dziesiątków tysięcy użytkowników i niesie za sobą koszty przeróbek. I czy np mój producent samochodu który jest jeszcze na gwarancji przewiduje montaż 13 pinowej wtyczki dla danego modelu i kto ma zapłacić za taką modyfikację ? Ustawodawca ? powinien być co najmniej kilkuletni okres na dostosowanie.

Jak mnie policja zatrzyma i będzie się czepiała ze mój bagażnik nie ma światła cofania to raczej nie przyjmę mandatu i będę sprawę kierował do sądu wraz z wskazaniem iż przedmioty w momencie zakupu były zgodne z obowiązującym prawem i ustawa nie może zmuszać mnie do zakupu nowych które będą zgodne z przepisami

• 0

#268 paul997

paul997

Maniak

• Użytkownik
  • 342 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 15 luty 2017 - 07:49

Możesz mieć rację. Tak samo było z wprowadzeniem obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na tylnych miejscach. Jeżeli samochód nie był w takie wyposażony - nie trzeba było zapinać. Przykład - Maluch.

• 0

#269 PeGie

PeGie

Maniak

• Użytkownik
  • 504 postów
  • Imię:Piotrek

Napisano 15 luty 2017 - 15:38

@aabb W Polsce to, w Polsce tamto. W Polsce jak zwykle burdel....

Na zachodzie nikt by nie gadał jak potłuczony i wylewał żale na forach tylko stwierdził by, że zrobi tak jak jest bezpieczniej, a bezpieczniej jest mieć na bagażniku te światła które nim i zapakowanymi na niego rowerami zasłaniasz.

Szukaj dalej zapisów prawnych i kombinuj, to przecież właśnie takie "Polskie".

Wysłane za pomocą Tapatalk
  • 0

moje filmidła: Wisła, Kouty&Rychleby

#270 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 11 postów

Napisano 15 luty 2017 - 22:05

A nie sądzisz że to sprawa sprzedawcy a nie klienta ?

• 0

#271 shotgun

shotgun

Master

• Użytkownik
  • 2052 postów

Napisano 15 luty 2017 - 22:11

NIe czytalem calego watku, byc moze pytanie bylo.

Czy na zachodzie Europy a konkretnie -Slowacja, Austria, Wlochy podczas rutynowej kontroli policja moze sie przyczepic do rowerow przewozonych luzem w kombiku? Taki sposob dla dwoch osob jest dla mnie wygodniejszy.

• 0

#272 michal__k

michal__k

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 8 postów

Napisano 16 luty 2017 - 22:31

jak to się ma do zasady że prawo nie działa wstecz. Skoro kupiłem w 2014 roku samochód z 9 pinową wtyczka i stosowny bagażnik Thule montowany na hak

wskazaniem iż przedmioty w momencie zakupu były zgodne z obowiązującym prawem

Przyjmij do wiadomości, że przed zmianą przepisów, kiedy nie było trzeciej tablicy, bagażnik NIE BYŁ ZGODNY Z PRAWEM, gdyż prawo nie dopuszczało w ogóle montowania czegoś, co zasłaniało światła lub tablicę rejestracyjną.

• 0

Reklama

Reklama

#273 paul997

paul997

Maniak

• Użytkownik
  • 342 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 17 luty 2017 - 07:08

Ja kupiłem bagażnik już po zmianie przepisów, wyrobiłem trzecią tablicę, ale świateł przeciwmgłowych na nim nie ma. Dopóki nie przeczytałem wątku, nawet nie byłem świadomy, że coś może być z nim nie tak.

• 0

#274 aabb

aabb

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 11 postów

Napisano 17 luty 2017 - 20:49

Mam dokładnie tak samo.

• 0

#275 karep

karep

Amator

• Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 19 luty 2017 - 15:00

NIe czytalem calego watku, byc moze pytanie bylo.
Czy na zachodzie Europy a konkretnie -Slowacja, Austria, Wlochy podczas rutynowej kontroli policja moze sie przyczepic do rowerow przewozonych luzem w kombiku? Taki sposob dla dwoch osob jest dla mnie wygodniejszy.

Hej,

Z rowerami miałem tylko kontrol w Niemczech - polizei. Były przypięte pasami wewnątrz auta. Zresztą bagaż też je unieruchamiał. Nikt się nie czepiał.

Wysłane z mojego Quadra 7 UltraSlim przy użyciu Tapatalka
  • 1

#276 droplet

droplet

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 6 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 18 marzec 2017 - 10:51

Kupiłem dwa bagażniki Thule, ostatni w zeszłym roku i nie było możliwości zakupu ze światłami cofania i przeciwmgielnymi. Auta były dostosowane do 13 pinów, pozostawało wymienić światła albo zastosować adapter na wtyczkę. Wtyczki 13 pinowe weszły do aut przynajmniej od 2010. Mam teraz niepotrzebne światła 7 pinowe :-)
  • 0

Reklama

Reklama

#277 mibas

mibas

Pro

• Użytkownik
  • 156 postów
  • Imię:Michał

Napisano wczoraj, 09:47

mam starego thula na hak i w ubiegłym roku wyrobiłem na niego tablicę, ale nawet nie przyszło mi do głowy sprawdzić, czy coś sie w przepisach technicznych nie zmieniło.. Krótko mówiąc typowy polski b..l zez stanowieniem prawa. Moim zdaniem powinno być dopuszczenie użytkowania tak jak jest ( nie działanie prawa wstecz- BTW mam przyczepę, i nie tylko ja, o DMC >750kg, która co roku przechodzi przegląd i nikt się nie czepia o światło cofania lub przeciwmgielne tylne, których tam nie ma i nigdy nie było.. Ze złączem 7 stykowym oczywiście..).
Natomiast w nowych mogliby wymagać więcej, za wyjątkiem światła cofania, bo jest to nie do zrealizowania w przypadku złącza 7 stykowego. Pytanie tylko, czy to światło coś istotnie zmienia w kwesti bezpieczeństwa? Śmiem wątpić..
W moim wiekowym już bolidzie (1995) mam złącze 13 stykowe, dokupiłem więc LED-ową tylną lampę kombinowaną (p-mgielne+cofania, polska Waś 750), wtyczkę 13 stykową (bo jeździłem do tej pory z przejściówką) i w jakiś wieczór to poskładam.
  • 0