Skocz do zawartości

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

bagaże upycham obok rowerów, żona siada obok mnie i w drogę...

Achaa, pogadamy jak będziesz miał dzieciaki ;) , co wtedy autobus? hehe

A tak na poważnie -

 

Odnośnie zasłaniania świateł, 90% przyczep na rynku zasłania światła, dlatego ma własne, jednak wg. cytowanego przez Ciebie pisma, nie ma znaczenia że mają własne. Wniosek taki że 90% przyczep w Polsce jest nielegalnie używanych... :D sikam ze śmiechu.

Nie no nie naginajmy już czasoprzestrzeni. Każda przyczepa po pierwsze podlega przeglądowi (w tym sprawdzenie świateł), no chyba że jest homologowana przez producenta - tym samym dopuszczona do ruchu bezterminowo.

Mylisz po prostu pojęcia - przyczepa to jedno, a w piśmie odnoszą się do platform (z wbudowanym oświetleniem). Tu jednak zagwozdka - przecież te platformy mają homologację, tym samym są dopuszczone do użytkowania, ale......no właśnie - nasze prawo nie nadąża. Ot poprostu - NIE MAMY UREGULOWAŃ PRAWNYCH, a chcąc je odnieść do platformy to się ....wykluczają.

Stąd ta inerpelacja - http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=769A549B , ale wisi już 2 lata.

Pismo do KGP jutro wyślę, a co. A ponadto napiszę do THULE....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Podłączę się do tematu. Myślę nad zakupem bagażnika na 2-3 rowery, ale moje auto wymusiło na mnie miejsce montażu. Poprostu na dachu nie da się małoinwazyjnie zamontować czegokolwiek. Skoro muszę na hak...to może i lepiej ze względów aerodynamicznych i wygodnictwa. :thumbsup:

 

Czy ktoś z Was miał do czynienia z takim typem mocowania ? Mam na myśli wsuwanie korby w profil. Wydaje się proste, ale czy każda korba da się tam ulokować i co ważniejsze sztywno zamontować ?

 

Foto w załączniku.

post-166088-0-36458300-1404487400_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ów bagażnik ma regulację na wszystkim co mozna. To dobrze. Dopasuje sie do każdego roweru. Gorzej jeśli owe regulacje zaczną się luzować to wówczas będziemy mieli niezłą układankę. :woot: . Ja bym je zastąpił czymś bardziej solidnym bo przecież raz wyregulujesz i już.

 

Sam pomysł jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam odpowiedź od Thule:

 

Dzień dobry,

 

Od chwili akcesji do Unii Europejskiej produkty importowane do Polski nie wymagają już certyfikowania lokalnego i są sprzedawane na podstawie certyfikatów europejskich.

Tak jest także w przypadku produktów Thule.

Kwestia dodatkowej tablicy rejestracyjnej nie jest niestety uregulowana w Polsce: przepisy mówią jedynie, że ani tablica ani tylne oświetlenie auta nie mogą być przesłonięte, nie dając równocześnie możliwości otrzymania 3 tablicy co jest powszechną praktyką w innych krajach europejskich.

Platforma wyposażona jest w pełne oświetlenie zaś w  praktyce użytkownicy sami przygotowują 3 tablicę powtarzającą numer samochodu i umieszczają ją w dedykowanym temu miejscu na bagażniku.

Tablicę taką można zamówić u wielu sprzedawców bagażników.

Z naszej wieloletniej praktyki wynika, że takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane –nie tylko w przypadku produktów Thule, ale także innych bagażników tego typu i nie mamy sygnałów, aby było kwestionowane przez służby porządkowe.

Z poważaniem

Thule 

Krótko mówiąc jeżdżę z platformą dalej. Pewnik - muszą być światła (czy to w platformie, czy w formie belki zawieszonej na rowerach). Pewnik "inaczej" - bez wątpliwości musi być WIDOCZNA tablica. W tym wypadku 3 cia tablica mimo braku uwarunkowań prawnych w Polsce wg. mnie powinna być. W razie czego nie przyjmować mandatu. Sąd określi czy istotne jest że staramy się mieć widoczną tablicę (więc tym samym ułatwiamy lokalizację właściciela auta), czy nadrzędnym będzie kretyński przepis o zakazie posiadania 3 tablicy....

Edytowane przez ElDiablo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o mocowaniu korby ktoś zajmie stanowisko ?

 

Oczywiście posiadanie trzeciej tablicy jest nielegalne, bo jakby na to nie patrzeć jest to 'podróbka'. Więc jesli milicja będzie miała problem, "...że mam", to ja poprostu zdemę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, w tym roku udało się przejechać z platformą bez pouczenia przez policję... ale chciałbym może jeszcze gdzieś wyskoczyć to dopiero początek wakacji... czekam na dalsze info w tym temacie... temat gorący... szkoda, ze czepiają się takich nieuregulowanych spraw, które raczej zwiększają bezpieczeństwo, a maja sporo uregulowanych spraw niebezpiecznych do pilnowania....z drugiej strony szkoda, że tylu siedzi mądrali we "władzach" i takiej sprawy nie mogą uregulować... chyba podobnie miała się sprawa z przyczepkami rowerowymi do przewożenia dzieci... jeśli nie mylę to też długo były nielegalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "nas" przyszło pismo ostatnio - żeby zwracać uwagę na rowery przewożone na stojakach montowanych na hakach. Wg obowiązujących przepisów nie można montować stojaków na hak gdyż:

- zasłaniają tablice rejestracyjną

- zasłaniają światła

- do pojazdu wydawane są tylko 2 tablice rejestracyjne (fizycznie nie da się i NIE MOŻNA mieć 3 tablic rejestracyjnych)

- Tablica rejestracyjna musi znajdować się z przodu i z tyłu pojazdu w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Więc nie wchodzi w gre odczepianie tablicy, lub tworzenie nowej na potrzeby przejazdu)

- montując stojak na hak, wsadzając na niego rowery - zasłaniamy tylną tablice w pojeździe, swiatła pozycyjne (w tym i stop, oraz cofania) (nie zmienia tego faktu sytuacja gdy stojak ma wmontowane własne światła.

 

W/w pisemko przyszło zapewne do wszystkich jednostek w naszym kraju - więc kontrole z całą pewnością się nasilą - 10 aut tak przejedzie i nic, 11sty zostanie pouczony, a kolejny dostanie mandat.....  więc lepiej już wygląda dach - chociaż wtedy trzeba uważać na co niższe wiadukty.

    

      A jeszcze do niedawna sam myślałem żeby do nowego auta, które kupie zamontować hak - i jakiś stojak na niego ..... - pozostają relingi i stojaki na dach lub przyczepka która pomieści kilka rowerów (co wiąże się z większymi kosztami)

 

Wg mnie to kolejny krok zorganizowanej akcji ratowanie budżetu kosztem obywateli. Niestety nasze państwo potrafi tylko zwiększac podatki i wymyslać kolejne bzdury zmierzające ku wyciąganiu pieniędzy od i tak juz biednego społeczeństwa. Najpierw były fotoradary, teraz odbieranie prawa jazdy za byle stłuczki. No i czepianie się braku 3 tablicy rejestracyjnej.

Myslę że my kierowcy i rowerzysci powinniśmy się jakoś zorganizowac i zmusic naszych posłów do zmiany prawa, które nie nadąża za unijnym

A w opisanym przypadku - dobrze ktoś napisał, aby nie przyjmować mandatu i nich sąd rozstrzyga. Dobrze tez jest zanotować nazwisko o stopień nadgorliwego funkcjonariusza i złożyć na niego skargę. W Niemczech, które też są w UE nie ma problemów z 3 tablicą. Stad wniosek że nasze prawo jest niezgodne z unijnym.

BTW to coś do przewożenia rowerów to się nazywa bagażnik a nie żaden stojak. Przypomina mi się mimowolnie porucznik Jaszczuk z "07 zgłoś się" :002: .

http://www.youtube.com/watch?v=kH5bhBx3NZY

 

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składać skargę na funkcjonariusza dlatego że pracuje w oparciu o obowiązujące w naszym kraju aktualnie przepisy - bardzo mądre.... Równie dobrze można składać skargę jak przejdziesz/przejedziesz na czerwonym świetle - bo akurat nic nie jechało - a policjant się na siłę czepia ;P Przypominam, że skargę się składa do właściwego miejscowo prokuratora NA SPOSÓB przeprowadzenia czynności. Jeśli nie podoba nam się obowiązujace prawo - zbierać podpisy i heja do W-wy słać pismo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Składać skargę na funkcjonariusza dlatego że pracuje w oparciu o obowiązujące w naszym kraju aktualnie przepisy

To może niech zajmie się ów ewentualny funkcjonariusz równie zajadle sprawami dotyczącymi relanego bezpieczeństwa na drodze?

To że pismo wpłynęło do komend w formie jakiej przedstawiłeś już świadczy o wykorzystywaniu "dziury w przepisach"!

No bo zestawienie co jest bardziej niebezpieczne: 3 tablica pozwalająca określić właściciela pojazdu, czy kierowca przekraczający prędkość jest dla mnie banalnie jasne do określenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składać skargę na funkcjonariusza dlatego że pracuje w oparciu o obowiązujące w naszym kraju aktualnie przepisy - bardzo mądre.... Równie dobrze można składać skargę jak przejdziesz/przejedziesz na czerwonym świetle - bo akurat nic nie jechało - a policjant się na siłę czepia ;P Przypominam, że skargę się składa do właściwego miejscowo prokuratora NA SPOSÓB przeprowadzenia czynności. Jeśli nie podoba nam się obowiązujace prawo - zbierać podpisy i heja do W-wy słać pismo. 

 

Policjant ma pomagać obywatelom a nie rzucać im kłody pod nogi. Np. na siłę egzekwując nieżyciowe i przestarzałe przepisy. Porównanie jazdy z 3 tablica własnej roboty do przejechania skrzyzowania na czerwonym świetle jest naprawdę baaaardzo mądre :down: 

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Easy, Vibowit ma trochę racji....  Dura lex sed lex..... Lećmy merytorycznie jak dotąd, bez przepychanek...

Ja w razie czego nie przyjmę mandatu, ot i co, ale to chyba ostateczność... Aczkolwiek jak mam być szczery - jeżdziłem z tablicą machniętą na naklejce. Teraz dzięki info jednego z kolegów mam 3 cią tablicę. Stawiam na czytelność mojego numeru i zdrowy rozsądek policjantów - jak dotąd bez przygód, a rowerek bezpiecznie pomyka za mną na haku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Easy, Vibowit ma trochę racji.... Dura lex sed lex..... Lećmy merytorycznie jak dotąd, bez przepychanek... Ja w razie czego nie przyjmę mandatu, ot i co, ale to chyba ostateczność... Aczkolwiek jak mam być szczery - jeżdziłem z tablicą machniętą na naklejce. Teraz dzięki info jednego z kolegów mam 3 cią tablicę. Stawiam na czytelność mojego numeru i zdrowy rozsądek policjantów - jak dotąd bez przygód, a rowerek bezpiecznie pomyka za mną na haku.

 

No przecież kolega zacytował to pisemko

 

 

- Tablica rejestracyjna musi znajdować się z przodu i z tyłu pojazdu w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Więc nie wchodzi w gre odczepianie tablicy, lub tworzenie nowej na potrzeby przejazdu)

- montując stojak na hak, wsadzając na niego rowery - zasłaniamy tylną tablice w pojeździe, swiatła pozycyjne (w tym i stop, oraz cofania) (nie zmienia tego faktu sytuacja gdy stojak ma wmontowane własne światła.

 

Więc co Ci da ta Twoja 3 tablica? I listwa ze światłami?

Ja proponuję zainteresować tematem media

 

I jeszcze śmieszne prawa z USA http://3obieg.pl/najbardziej-smieszne-prawa-stanowe-w-usa . Uważasz że są one mądre i powinny być respektowane?

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze śmieszne prawa z USA http://3obieg.pl/naj...a-stanowe-w-usa . Uważasz że są one mądre i powinny być respektowane?

Szczerze, mało mnie interere co tam jUueSowie wymyslają, wiadomo też że właśnie tam najwięcej jest kuriozalnych przepisów.

Ja żyję w Polszy i na tym się skupiam.... A w kwestii naszej policji powtarzam, przetyrałem już z tym bagażnikiem sporo km i problemów ze strony niebieskich chłopaków nie miałem. Innymi słowy - chyba jednak podchodzą do tematu zdroworozsądkowo.

 

Swoją drogą może by pyknąć petycję jako środowisko rowerowe, trochę nas tu na forum jest... :unsure:

Edytowane przez ElDiablo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś słuchał dziś audycji w radiowej 1, tam Weiss właśnie roztrząsał nasz problem. Tak w skrócie, co pamiętam: zadzwonił do jakiegoś sklepu by się poradzić, tam mu powiedzieli, że konsultowali się z prawnikiem i że nie ma jasności prawnej itp. ale najlepiej właśnie napisać takie powtórzenie tablic rejestracyjnych na białym kartonie, plastiku itp..... potem rozmawiał z jakimś policjantem z komendy głównej i też przyznał, ze do końca nie ma pewności prawnej, niby te bagażniki są nie do końca zgodne i te tablice, w tym wypisywane ręcznie, ale przyznał, ze nie musi być od razu mandat jest jeszcze coś takiego jak pouczenie itp. choć nie może wykluczyć mandatów a to... i przyznał, że takie napisanie tablic wydaje się logicznie najlepszym wyjściem.... ale wszystko rozbija się o obecne prawo.

Weiss obiecał dalej się zajmować sprawą jeśli będzie takei zainteresowanie i by dać mu znać, jeśli ktoś dostał za to mandat...

 

Może coś do niego napiszemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wlasnie na malych wakacjach rowerowych, jechalem z bagaznikiem dachowym autko spalilo prawie 2 litry/100 km wiecej - dystans prawie 900 km. Na dachu 3 rowery jazda spokojnym tempem do 120-130 nie bylo powodu do pospiechu auto mazda 6 kombi.. rowery sprawdzane raz po drodze, zadnych luzow, jak zapakuje w piatek zapodam fotke jak to stoi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy ktoś słuchał dziś audycji w radiowej 1, tam Weiss właśnie roztrząsał nasz problem.

Fakt - http://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/1172785,Na-wakacje-z-rowerem-Jak-zgodnie-z-prawem-przewozic-jednoslady

Napiszę do Pana Janusza dzisiaj.... przedstawię co mi napisał producent i KGP w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, mało mnie interere co tam jUueSowie wymyslają, wiadomo też że właśnie tam najwięcej jest kuriozalnych przepisów.

Ja żyję w Polszy i na tym się skupiam.... A w kwestii naszej policji powtarzam, przetyrałem już z tym bagażnikiem sporo km i problemów ze strony niebieskich chłopaków nie miałem. Innymi słowy - chyba jednak podchodzą do tematu zdroworozsądkowo.

 

Swoją drogą może by pyknąć petycję jako środowisko rowerowe, trochę nas tu na forum jest... :unsure:

 

Pisałeś, że twarde prawo ale prawo. Czyli w domyśle ma być respektowane - nawet jak jest głupie.

Innym przestarzałym przepisem w Polsce jest obowiązek meldunkowy http://wiadomosci.onet.pl/kraj/od-2016-r-zniknie-obowiazek-meldunkowy/3n70q. Na szczęście nikt się nim nie przejmuje :icon_mrgreen:

Czy ktoś słuchał dziś audycji w radiowej 1, tam Weiss właśnie roztrząsał nasz problem. Tak w skrócie, co pamiętam: zadzwonił do jakiegoś sklepu by się poradzić, tam mu powiedzieli, że konsultowali się z prawnikiem i że nie ma jasności prawnej itp. ale najlepiej właśnie napisać takie powtórzenie tablic rejestracyjnych na białym kartonie, plastiku itp..... potem rozmawiał z jakimś policjantem z komendy głównej i też przyznał, ze do końca nie ma pewności prawnej, niby te bagażniki są nie do końca zgodne i te tablice, w tym wypisywane ręcznie, ale przyznał, ze nie musi być od razu mandat jest jeszcze coś takiego jak pouczenie itp. choć nie może wykluczyć mandatów a to... i przyznał, że takie napisanie tablic wydaje się logicznie najlepszym wyjściem.... ale wszystko rozbija się o obecne prawo.

Weiss obiecał dalej się zajmować sprawą jeśli będzie takei zainteresowanie i by dać mu znać, jeśli ktoś dostał za to mandat...

 

Może coś do niego napiszemy?

 Najlepiej o tym "pisemku" :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich pisemek odnośnie różnych wykroczeń, przestępstw przychodzi wiele. Bardzo często przedstawione jest stanowisko prawne KGP (czyli jak oni to widza i interpretują - przez co chcieliby by każdy też tak to widział)
Przepisy się zmieniają. Dlatego by być na czasie i na bierząco - przychodzą pisma w których opisują zmiany, interpretacje itp itd. 
To czego nie wolno w naszym kraju doskonale wiemy (jak nie wiemy - mamy dostęp do Ustaw szczegółowych - są ogólnodostępne), To że niektóre przepisy są przestarzałe, że nie nadążają za nowinkami technicznymi też powszechnie wiadomo. To nie znaczy, że chorobliwie książkowo musimy podejść do tematu wykroczenia. Policjant podejmujący czynności decyduje czy zakończy sprawę na postępowaniu mandatowym, czy skieruje wniosek do Sądu Rejonowego o ukaranie, albo pouczy. 
Jeśli przepis jest stary,głupi, nieżyciowy - jest bardzo duża szansa że zostaniemy pouczeni. Jeśli wdamy się w pyskówkę, będziemy chcieli się kopać z koniem - to efekt jest chyba do przewidzenia. Także z mojej strony taka mała dygresja - to nie policjant jest zły - tylko niektóre przepisy. Dobrze, że jest takie forum - na którym szerokie grono rowerowe może się wypowiedzieć - można podyskutować, wymienić opinie. Warto pomyśleć nad zbieraniem podpisów i nagłóśnienia sprawy - może szybciej zostaną wprowadzone zmiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie!

Generalnie posiadając 3 tablicę w widocznym miejscu jak również dodatkowe oświetlenie (czy to w formie belki, czy też zintegrowane w platformie), o ironio chcemy być jak najbardziej widoczni/rozpoznawalni w ruchu. Toteż chorym by było karanie za powyższe.

Jak już wspomniałem poważnie rozpatruje jakiś nasz wspólny wniosek w tej sprawie. Zapewne większość z nas sie podpisze, przecież wozimy rowery czy na zawody, czy wakacje. Tylko zorientuję się, jak to sie ma w kwestii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

. Dobrze tez jest zanotować nazwisko o stopień nadgorliwego funkcjonariusza i złożyć na niego skargę.

 

Powiedz czy tylko jesteś mocny w gębie??? Obawiam się, że tak bo żaden funkcjonariusz nie poda ci nazwiska gdyż ma do tego prawo. Za to musi ci podać swój nr służbowy.

Gdybyś choć jedną taką skargę napisał to byś doskonale o tym wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...