Skocz do zawartości

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem dwa bagażniki Thule, ostatni w zeszłym roku i nie było możliwości zakupu ze światłami cofania i przeciwmgielnymi. Auta były dostosowane do 13 pinów, pozostawało wymienić światła albo zastosować adapter na wtyczkę. Wtyczki 13 pinowe weszły do aut przynajmniej od 2010. Mam teraz niepotrzebne światła 7 pinowe :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam starego thula na hak i w ubiegłym roku wyrobiłem na niego tablicę, ale nawet nie przyszło mi do głowy sprawdzić, czy coś sie w przepisach technicznych nie zmieniło.. Krótko mówiąc typowy polski b..l zez stanowieniem prawa. Moim zdaniem powinno być dopuszczenie użytkowania tak jak jest ( nie działanie prawa wstecz- BTW mam przyczepę, i nie tylko ja, o DMC >750kg, która co roku przechodzi przegląd i nikt się nie czepia o światło cofania lub przeciwmgielne tylne, których tam nie ma i nigdy nie było.. Ze złączem 7 stykowym oczywiście..).

Natomiast w nowych mogliby wymagać więcej, za wyjątkiem światła cofania, bo jest to nie do zrealizowania w przypadku złącza 7 stykowego. Pytanie tylko, czy to światło coś istotnie zmienia w kwesti bezpieczeństwa? Śmiem wątpić..

W moim wiekowym już bolidzie (1995) mam złącze 13 stykowe, dokupiłem więc LED-ową tylną lampę kombinowaną (p-mgielne+cofania, polska Waś 750), wtyczkę 13 stykową (bo jeździłem do tej pory z przejściówką) i w jakiś wieczór to poskładam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

O czym Wy piszecie?

Wcześniej bagażnik na haku był nielegalny tak jak pisał wyżej kolega, więc Ustawodwaca nie zastanawiał się jakie światła ma posiadać bagażnik który nie powinien się pojawić na samochodzie.

Teraz gdy mamy trzecią tabilcę, obowiązują nas przepisy mówiące o zakazie zasłaniania świateł. Czy nawet wcześniej gdy jeździło się z takturową tablicą rejestracyjną można było używać mniejszej liczby lamp ?

 

 

Od początku miałem przy haku wtyczkę 7pin, za kilkadziesiąt złotych kupiłem wtyczkę 13pin, w 15 minut dospawałem kabelek od świateł cofania i dzięki temu w moim Thule G6 929 świecą wszystkie lampy które są wymagane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pytanko w myśl obowiązujących przepisów przy haku wystarcza to czym steruje wtyczka 7 pin, czy trzeba przerabiać instalacje na 13 pin i takich bagażników szukać?

 

Druga sprawa, mam na oku taki bagażnik (z wtyczką 7 pin, więc obstawiam że te są wystarczające skoro takie coś sprzedają obecnie ;) ). https://www.strefakierowcy.pl/19061,inter-pack-quattro.html może ktoś bardziej zorientowany jest w stanie powiedzieć czy to jest sensowne, czy lepiej dopłacić do czegoś droższego. 


EDIT: Dobra dowiedziałem się że przy tym, który wrzuciłem jak opadnie auto na amortyzatorach to może być problem z uchylaniem, może czasem brakować, albo być "na styk". Więc pogrzebałem za czymś co ma 4 rower mocowany na belce z rejestracją, żeby całość byłą krótsza. Znalazłem coś takiego:

https://www.taurus.info.pl/katalog/uchwyty-i-bagazniki/bagazniki-i-uchwyty-rowerowe/bagazniki-rowerowe-montowane-na-haku-holowniczym/taurus/alfa-wjenzek/#prettyPhoto

 

Co sądzicie?

Edytowane przez Blue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

 

 

A jak to się ma do zasady że prawo nie działa wstecz.
Powiedz to ludziom ktorzy dlatego ze pracowali w MO przez kilka miesiecy teraz maja w zwiazku z ustawa deubekizacyjna o wiele mniejsze emerytury. W Polsce prawo dziala nie tylko wstecz ale i w lewo, do gory i na dol. A tak ogolnie, to zmiana wtyczki i dorobienie kilku swiatelek to nie jest ani taki koszt ani taki problem. Jak sam nie umiesz to zrobi to elektryk w godzine. Wcale nie trzeba kupowac nowego bagaznika. Swiatel mozesz poszukac od starych przyczep albo ze szrotu albo uzywanych lub nowych. To nie bedzie drogie a mysle, ze wystarczajace.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dwa bagażniki Thule, ostatni w zeszłym roku i nie było możliwości zakupu ze światłami cofania i przeciwmgielnymi. Auta były dostosowane do 13 pinów, pozostawało wymienić światła albo zastosować adapter na wtyczkę. Wtyczki 13 pinowe weszły do aut przynajmniej od 2010. Mam teraz niepotrzebne światła 7 pinowe :-)

co najmniej od 2000 wiem bo miałem w vw 13 pinowe obsługiwały przyczepe campingową 7 obsługują przyczepki do 750 DMC a poza tym istnieją przelotki w obie strony są różne gniazda w samochodach i po to one są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

 

 

Witam

Przestudiowałem trochę temat i chciałbym coś dopytać.

Myślałem nad bagaznikiem na hak takim małym, na którym wiszą rowery ale mam taki rower:

mini-4.jpg

Z tego co wiem, trzeba by do niego jeszcze adapter, czyli kawałek rurki oryginalny lub mógłbym sobie sam wyspawać żeby służył za górną sztangę, na której w zasadzie przy tych bagaznikach na hak wiszących mocuje się rower, to jest damka więc trzeba wlasnie takie cos..

Z racji że wolał bym coś stabilnego, nie dokupować też adapterów bo to koszta, poważnie myślę nad bagażnikiem platformą, znalazłem w zasadzie 2  opcje, takie jak te:

http://allegro.pl/bagaznik-na-hak-siena-2-rowery-uchylny-gratisy-i6996275682.html

 

lub to

 

http://allegro.pl/platforma-rowerowa-na-hak-2-rowery-tytan-2-13pin-i7251424331.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Acategory&bi_c=Y2UwOTRjM2QtMDZiZC00OTliLThkZjUtMGYxYzc4MDlkMzQ1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=7bc74278-14ab-4886-945b-c72de22d8c3c#thumb/1

 

Nie rozkładałem ich na czynniki pierwsze, nie wiem który bym ostatecznie kupił, ale widze, ze te dwa spelniają wszystkie najnowsze normy, czyli podswietlanie tablicy, swiatlo cofania (przeciwmgielne chyba juz nie wymagane?). Stówe taniej są te bagażniki ale nie mają jeszcze tych światel cofania między innymi.

 

Proszę Was o radę:

 

- czy na taki typ bagażnika bez problemu zamontuje taki rower jak na zdjęciu powyżej? chce dwie damki wozic, ta wyzej i moze druga ale taka starego typu co nie ma takiej grubej ramy. tak jak pisałem, wole dac wiecej niż kupic ten najzwyklejszy na hak, dokupować do niego adaptery, a tu mi sie wydaje ze montaż najlatwiejszy, rowery stabilniejsze. Wolal bym dac 200zl, ale kupuje to na lata, na cale zycie bym rzekł i mysle ze taka opcja by byla dobra? dodam, ze jest to w zasadzie moja gorna granica cenowa, te 600-700. do tego jeszcze mnie hak wyniesie do 400zł bo nie mam akutalnie przy samochodzie

- jak tak na nie patrzycie to spelniaja wszystkie obecne normy? pewnie ze i te 100zl tansze by wg mnie byly, ale majac te powyzsze policja jakby co, czy w razie kolizji nie maja sie juz chyba absolutnie do niczego prawnie przyczepic?

- jezeli przy haku bedzie wtyczka 7 pin, to musze cos przelutowywac czy tzw. adapter z 7 na 13scie zalatwia sprawe i przy bagazniku rowerowym wszystkie swiatla mi beda swiecic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzysiek88 napisał:

jezeli przy haku bedzie wtyczka 7 pin, to musze cos przelutowywac czy tzw. adapter z 7 na 13scie zalatwia sprawe i przy bagazniku rowerowym wszystkie swiatla mi beda swiecic?

Muszisz miec w aucie wtyczkę 13 pinów, zeby działały ci wszystkie swiatła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Najlepiej mieć rower schowany w samochodzie. Najbezpieczniej nie trzeba go aż tak pilnować. Na bagażnikach niby są rowery zamknięte ale te lepsze rowery mają dużo części na szybkozłączki i złodziej może coś sobie odkręcić jak spuścimy rowery z oczu :D

Edytowane przez Monika1996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś używa bagażnika Aguri Giza i może się wypowiedzieć jak się spisuje? 

Rozważam pomiędzy Giza, a advans 3. Przy advansie jest więcej zabawy z wpinaniem rowerów ale wydaje się, że mniejsze szanse są na zasłonięcie świateł i tablicy i chyba rowery są lepiej zastabilizowane. O advansie znalazłem kilka wpisów użytkowników, o Gizie nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam chcę kupić bagażnik dachowy do samochodu Opel Vectra C kombi (relingi zintegrowane) muszę kupić tylko belki kompletne żeby je zamontować (uchwyty będą Barracuda Mont Blanc) może mi ktoś doradzić na co się zdecydować co będzie dobrym wyborem? moje typy poniżej tylko czy te poniżej Aguri są warte polecenia czy jednak to tani chiński produkt ???

https://www.strefakierowcy.pl/53230.html

https://www.bagazniki.pl/pl/p/MONT-BLANC-3702-126-cm/123

barracuda-mont-blanc.jpg

Edytowane przez Dante79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż sprawdź dokładnie czy mocowanie pasuje. Masz tam otwór na śrubę nad drzwiami? Jeśli tak to musi być pasujące tak by wkręcić, nie ryzykuj montowania tylko na dociskanych łapach.. widziałem co się dzieje jak to puści (a raczej 20 km/h nie będziesz jezdził, wieć duze szansa, zę puści, wystraczy jak bawet będziesz jechać z przepisami ale trafi się poryw wiatru) i nie życzę... Ja juz do takich spraw nigdy nie wezmę żadnej podróby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sansei6 napisał:

Cóż sprawdź dokładnie czy mocowanie pasuje. Masz tam otwór na śrubę nad drzwiami? Jeśli tak to musi być pasujące tak by wkręcić, nie ryzykuj montowania tylko na dociskanych łapach.. widziałem co się dzieje jak to puści (a raczej 20 km/h nie będziesz jezdził, wieć duze szansa, zę puści, wystraczy jak bawet będziesz jechać z przepisami ale trafi się poryw wiatru) i nie życzę... Ja juz do takich spraw nigdy nie wezmę żadnej podróby.

Vectra C kombi ma relingi zintegrowane więc nie ma tam na pewno żadnych otworów na śrubę po za tym Aguri na filmach zapowiada się dość ciekawie

ewentualnie jeszcze taki - http://www.interpack.eu/product-pol-7149-Bagaznik-dachowy-aluminiowy-Mont-Blanc-AMC-5411-A49-na-relingi-zintegrowane.html

czy zrezygnować i kupić Thule?????????????proszę o rady wyjazdy tylko od czasu do czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

Chciałbym kupić bagażnik, powinien pomieścić 3 rowery, do tego różne typy rowerów: full 26" i szosa 28" oba z QR, oraz 28" cross ze sztywną osią.

Samochód to focus MK2 kombi bez relingów i bez haka.

Myślałem o bagażniku na dach z rowerami mocowanymi za oś. Czy takie bagażniku działają ze sztywną osią, czy tylko QR?

Wolałbym bagażnik na hak, ale haka nie ma i nie wiem czy warto montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...