Skocz do zawartości

[DIY] Projekt taniego błotnika rowerowego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Pogoda nie pozwala na jazdę rowerem, chociaż pewnie znajdzie się kilka osób które jeździły dzisiaj w deszczu : ) Ja natomiast czekam na swój wymarzony nowy rower, a stary jest przykuty do trenażera. Nudziłem się dzisiaj trochę i przeglądałem sobie akcesoria jakie mógłbym sobie dokupić do roweru. Zainteresowały mnie lekkie błotniki z giętkiego tworzywa, są nieco drogie i pomyślałem że fajną zabawą byłoby zaprojektować takie błotniki i wykonać je samemu. Koszty powinny się zmieścić w kilku złotych, a efekt może być bardzo zadowalający.

 

Mały błotnik przede wszystkim ma za zadanie chronić nasze amortyzatory, widelce i ramy od zabrudzeń i nieprzyjemnych odprysków lakieru. W moim projekcie, porównując go do komercyjnych produktów, wydłużyłem nieco przód błotnika, delikatnie zwiększyłem tył i poszerzyłem go. Narysowałem wersję na opaski zaciskowe, oraz wersję na opaski rzepowe.

 

Na tą chwilę to tylko projekt i zabawa, jednak już teraz chciałbym się nim podzielić i zachęcić do zrobienia takiego błotnika i podzielenia się na forum rezultatami pracy, ewentualnie skorygować mój rysunek. W załączniku projekty, a w awatarze idea z tektury : )

 

 

Myślę też, że fajnym pomysłem byłoby wspólne zaprojektowanie oryginalnego błotnika na przód i na tył, wraz z nadrukami i zamówienie je w firmie która specjalizuje się w wycinaniu laserowym i nadrukach w tworzywach sztucznych.

 

Pozdrawiam!

post-173734-0-63817600-1399147430_thumb.jpg

post-173734-0-66919100-1399147436_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
2i regulaminu.

 

 

Wykonałem kilka zdjęć z wydrukami na sztywniejszym papierze, ale mając tylko 200kb na załącznik mogłem wstawić tylko projekty. Efekt na samej tekturce jest bardzo miły dla oka, papierowy błotnik bardzo estetycznie wygląda również na tylnym widelcu zaraz za korbą. Jak tylko dotrze do mnie nowy rower z amortyzatorem będę mógł dopasować sobie to wszystko jak należy i kupię prawdopodobnie arkusz giętkiego tworzywa - wtedy będę mógł pokazać jakieś konkrety i podzielić się rezultatami pracy.

Edytowane przez Puklus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojj było to było. Sam robiłem ten błotnik (laminat na kartkę twardszą a4) no i.. wyrzuciłem go.  Daj zwykła kartkę do laminowania, efekt będzie dobry no i dowolny wzorek na kartce możesz sobie narysować/namalować który NIE ZBLEDNIE ani nic

Edytowane przez Sami12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Sami12, myślę że w tym projekcie zastosuję arkusz polipropylenu 0.8 mm, koloru czarnego. Ten materiał jest ponoć lekki, giętki oraz łatwy w obróbce, tani i również nadaje się do wykonywania nadruków na nim - ale na tą chwilę nie planuję nadruków, chcę się skupić na samym kształcie i dobrym dopasowaniu do roweru. Mógłbym zmienić rozstaw i ilość otworów do mocowania, żeby za bardzo nie przypominał komercyjnych błotników, nie chcę żeby było to wszystko kojarzone z plagiatem, więc przydały by się jakieś oryginalne pomysły, chciałbym zaprojektować też tylny błotnik, z tego samego giętkiego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, znalazłem fajną ulotkę z laminowaną matową okładką, to jeszcze nie jest ten docelowy materiał ale przynajmniej mogę pokazać jak to wygląda po zamontowaniu:

 

IMG_9507x1.JPG    IMG_9511x2.JPG

 

IMG_9530x5.JPG    IMG_9533x6.JPG

 

IMG_9512x3.JPG    IMG_9526x4.JPG

 

Mam nadzieję że dobrze wstawiłem zdjęcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@robertd12, zachęcam do wykonania takiej osłonki : ) Kosztuje to tyle co wydrukowanie kartki A4, dużo osób wykorzystuje plastikowe, giętkie okładki folderów, oraz kilka tasiemek zaciskowych. W sklepach takie błotniki kosztują ponad 40zł. Mnie to do tej pory nic nie kosztowało, wszystkie materiały posiadałem : ) Ale tak jak obiecałem, zamówię kilka arkuszy z giętkiego tworzywa (około 5zł za m2), wykonam i zamontuję te błotniki w nowym rowerze i wtedy podzielę się wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu projekt, czy jak to tam nazwać jest całkowicie bezsensowny. Nie pomaga on w niczym, jedynie zwiększa masę roweru, sprawia, że wygląda już inaczej i trochę cudacznie po mojemu, a w dodatku nie spełnia żadnej funkcji. Przy dużych prędkościach może też wpadać w rezonans i dawać nieprzyjemne dźwięki pierdzenia, piszczenia i inne. Rower nie jest porcelaną, którą się pieści i czyści i trzyma za szklaną szybą. To ma jeździć, a nie chronić od odprysków. Poza tym powłoka lakierowa jest dosyć wytrzymała i spokojnie da radę kamieniom. Kiedyś odpryski się pojawią, ale nie są one bardzo widoczne. Te opaski samozaciskowe (tytrytki) same będą skrobać lakier i będzie to na pewno gorzej wyglądać niż małe odpryski od kamieni, które mogą się nie pojawiać wcale. Poza tym kamienie raczej nie latają w te strony ramy, które zabezpieczyłeś. Jeżeli już to w błocie coś takiego mogłoby się wydarzyć, ale wtedy po pierwszym osadzeniu błocka samo spełnia funkcję chroniącą i następne warstwy nie stykają się z lakierem, a zaciągają to co już się przykleiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@lyndowss, projekt ma sens, jest przede wszystkim dla chętnych i ciekawych przetestowania tego na żywo, i można wykonać sobie tego typu błotnik za 3zł, a nie kupować za 40zł : ) To musi mieć sens : D Absolutnie się zgadzam że opaski zaciskowe mogą wycierać lakier, dlatego zrobiłem wersję na opaski rzepowe, które nie powinny zdzierać lakieru. Co do wagi.. zapewniam że jest ona mniejsza niż nakrętka od bidonu (pomijając fakt że 90% rowerzystów i pewnie trochę mniej użytkowników forum nie zrobi im różnicy +20g, a nawet nie wiedzą ile ich rower może ważyć)

 

Nie wymyśliłem przecież tego typu błotników, po coś one powstały. Sądzę że jest to kompromis pomiędzy stylem i długością błotnika, który nie ingeruje mocno w wygląd roweru, ale też ogranicza błotko które lubi chlapać w te miejsca. Niska waga raczej była efektem ubocznym : ) Ochrona, chociaż w małym stopniu, jakaś jest. Rower jest nieco czystszy, a przedni błotnik na amortyzatorze wygląda bardzo estetycznie. Taki mały błotnik jest z giętkiego arkusza plastiku, myślę że jest to na tyle sztywne że nie będzie to wpadać w drgania, świstać, śpiewać czy gdzieś tam skakać i się telepać, ale czas pokaże kiedy będę mógł to dopiero wypróbować.

 

 

Pozwoliłem sobie wstawić kilka zdjęć, jak to wygląda w innych rowerach:

 

51-a3hjP7mL._SY300_.jpg

 

IMAG0435.jpg

 

image9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę od 2kkm z takim błotnikiem i mimo, że mam wersję minimalną, to jestem bardzo zadowolony- przede wszystkim w brudnych, złych warunkach amortyzator jest bardzo dobrze osłonięty, po twarzy też mniej mi się dostaje od matki ziemi. Opaski faktycznie mogą porysować lakier, mi się to jeszcze nie przytrafiło. Rower wygląda jak dla mnie tylko nieco gorzej, ale jest to wg mnie zdecydowanie do przełknięcia biorąc pod uwagę działanie błotnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób już napisało na forum, dzięki za zainteresowanie, ale najbardziej jestem zaskoczony ilością pobrań szablonu - aż 160 pobrań w dwa dni, czy to możliwe? Mam nadzieję że ten licznik nie oszukuje : )

 

 

Do końca tygodnia wybiorę kilka najciekawszych kształtów błotnika, będą to modyfikacje wersji A2 z rzepami. Mam zamiar zamówić sobie ich kilka, będą wycinane laserem. Opaski jakie zastosuję to jednak 9mm. Będę je testował w terenie i ewentualnie poprawiał niedociągnięcia. Podzielę się zdjęciami i opinią na ich temat. Wybiorę najlepszy, wtedy opublikuję ostateczną wersją szablonu.

 

Do finalnej wersji jeszcze daleko, jednak już teraz potrzebuję kilku informacji od użytkowników forum. Jak wiadomo hurtem jest taniej, być może kilka osób z Was chciałoby taki błotnik, profesjonalnie wykonany laserowo, z odpowiedniego tworzywa (kilka firm stwierdziło że te błotniki są robione z ABSu, więc wierzę im na słowo : ) ) To nie jest nic komercyjnego, nie prowadzę działalności, nie jest to też nic zobowiązującego, zależy mi na jak największej ilości opinii. Mam też swoje życie i swoje sprawy więc niczego nie obiecuję, ale jeśli zainteresowanie będzie duże, to postaram się zamówić odpowiednią ilość takich błotników i odstąpić je za cenę jaką zakupiłem żeby było to jasne - nie mam zamiaru czerpać żadnych zysków z tego : ) Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do całego skromnego projektu i myślę że jest on do zrealizowania : )

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam, że fajna rzecz. Też sobie coś takiego zrobię.

Jakiś pomysł na tylny błotnik, żeby cztery litery razem z plecami suche do domu dojechały? Gdzieś widziałem taki mały między pręty od siodełka wciskany...


Opaski rzepowe bardziej wypolerują lakier niż opaski zaciskowe. Wiem doskonale co mi zrobił ze sztycą rzep od torebki podsiodłowej. Ja bardziej jednak optuję za mocowaniem na trytytki. Mam tak przymocowany przewód od licznika rowerowego i nic się nie dzieje. Po kilku latach są minimalne ślady w niczym nie przeszkadzające. Niektórzy częściej rowery zmieniają na nowe niż się przetarć na lakierze dopatrzą. Trytytki mocno zaciągnięte są bezpieczniejsze i lepiej trzymają od rzepów.

Edytowane przez dejtrejder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@@dejtrejder, Ha, ciekawa informacja z tymi rzepami : ) Przyznam że stawiałbym bardziej na rzepy w tym projekcie niż opaski samozaciskowe, z takiego powodu że opaski są z twardego plastiku który ocierając się musi bardziej trzeć niż rzep (z tej miękkiej strony oczywiście). Inna kwestia to taka jak sposób montażu, zbyt luźny montaż może spowodować tarcie. Chyba dobrze rozumuję? Może dobrym rozwiązaniem będzie uniwersalna wersja na rzepy lub na opaski - nie ma problemu : )

 

@, bardzo to fajne i inspirujące! Projekt takiego błotnika nie zmieści się jednak na A4 : ) Ale mam coś mniej ciekawego, podpatrzonego w sieci ale równie funkcjonalnego i jutro lub pojutrze skończę projekt szabloniku na tylny błotnik : ) http://www.fourteenislands.com/images/ass-saver.jpg

Edytowane przez brave
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@, super! Bardzo to inspirujące, dzięki - patrząc na bok roweru, wygląda to bardzo fajnie. Ja kończę bardzo podobny błotnik na tył i podzielę się później wynikiem pracy i oczywiście szablonikiem, mam bardzo ciekawy pomysł : )!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dani85, świetnie ci wyszedł prototyp. Właśnie taki błotnik by mi się przydał. Ten mały na druty siodełka w moim przypadku raczej odpada ponieważ jeżdżę z torebką podsiodłową, która swoją obecnością nie pozwoli na montaż. Dlatego celuję właśnie w ten - fajna rzecz, że można go zwinąć w rulon i wozić na ramie  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...