Skocz do zawartości

[konserwacja roweru ] jak to robić a jak nie!?


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym trochę uporządkować wiedzę na temat dbania o rower:

 

1. dlaczego nie można używać benzyny lakowej do łańcuch a ekstrakcyjną tak?

2. czy mozna używać WD40 a jesli tak to do czego jest ok a gdzie nie "psikać"

3. jakie są smary ogólnego zastosowania do np przerzutek, hamulców ( czego używać ? )

4. mam aluminiową ramę ale gdzieniegdzie na śrubach pojawiają się slady korozji... jak temu zapobiegac i jak usuwać

 

dzieki za odpowiedz

Bike3citi

www.freewebs.com/bike3citi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - hmm, nie wiem czy mam racje, ale sadzilem ze benzyna lakowa generalnie rozpuszcza brud tak samo jak ekstrakcyjna.

 

2 - WD 40 tak samo jak benzyna nadaje sie do zmywania piachu i innego syfu z skaplikowanych mechanizmow w rowerze. Pozniej wystarczy mocno wytrzec szmatka i nasmarowac jakims olejem do roweru.

 

3 - najlepsze sa smary teflonowe - Zefal, Finish Line itd (w sklepie rowerowym powinni ci doradzic w zaleznosci od tego w jakich warunkach jezdzisz). A co do hamulcow to mam nadzieje ze chcesz smorowac tylko linki i sprezyny a nie klocki? :)

 

4 - To ze masz aluminiowa rame to nie znaczy ze sruby sa nierdzewne :) Prawdopodobnie masz sroby z zwyklej stali. Nie da sie wtedy zapobiec korozji. Musisz poprostu je wymienic na sroby ze stali nierdzewnej albo tytanu (te sa drozsze, ale lepsze i lzejsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. lakowa jest ciężka i stosowana do rozpuszczania lakierów, więc lakier na ramie też rozpuści NIE WOLNO JEJ STOSOWAĆ DO ROWERU

2. do czyszczenia łańcucha z brudnego smaru, nie psikać na tarcze, klocki i obręcze

3. od biedy można kółeczka przesmarować Finish-linem, towot też się nada ale będzie się szybko brudził, pivoty możesz przesmarować towotem ale nic więcej nie rób z hamulcami

4. możesz wsadzić je do coli na noc, albo popsikać WD40 albo CX 80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przydałby się taki poradnik dla zielonych, co i kiedy robić w rowerze oraz jakie są objawy nierobienia tego czegoś :) Nigdzie nie mogę znaleźć czegoś takiego, zawsze są instrukcje dotyczące jakichś konkretnych czynności, ale skąd taki niubi ma wiedzieć że właśnie to mu pomoże i że istnieje coś takiego? A przecież żeby wpisać w google to trzeba wiedzieć co :) Chodzi mi o takie zwykłe prace konserwacyjne, bez żadnej fantazji.

Owszem znalazłem jakiś poradnik ale był świetny, 4 krótkie punkty i rewelacyjne porady typu "po 1500km warto kupić nowy łańcuch" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche km,latek,i samo wejdzie w krew.

Ja osobiscie mam kalendarz,notuje regularnie co?kiedy?ile?po co?dlaczego?

Pzychodzi dzien na to i owo i nie patrze czy czyste,czy odpowiednia kilometrówka,Robie to i juz.

A raz w tygodniu/pn/czyszczenie ramki,korby,kasety,przerzutki i odmuchanie roweru z syfu kompresorkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację :) Mój rowerek ma dopiero 470km i podejrzewam że będę w nim robił cokolwiek (poza takimi pierdołami jak przypucowanie ramki ze śmierdzącego, kupopodobnego błocka, czyszczeniem i smarowaniem łańcucha) wtedy, kiedy coś zacznie hałasować :D

 

PS: Czy na 1st przegląd mogę go oddać w stanie hm jakby to powiedzieć brudnym czy mam wszystko wyczyścić? Chodzi mi głównie o to czy nie nawalą mi wszędzie smaru na błoto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1. lakowa jest ciężka i stosowana do rozpuszczania lakierów, więc lakier na ramie też rozpuści NIE WOLNO JEJ STOSOWAĆ DO ROWERU

Ekhem... mi jakos lakieru nie rozpuscila... pozatym jak robisz shake lancucha, to potem go zostawiasz do wyschniecia przeciez? A ona momentalnie paruje wiec o co wogole chodzi? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie rozni w ogole benzyna lakowa od takiej prosto z dystrybutora? Sory za takie pytanie ,ale zaciekawilo mnie to ,a nie wiem tego i chce byc troche do przodu :P

 

I czy jak wyczyszcze lancuch taka zwykla benzyna(z dystrybutora) beda jakies negatywne tego skutki? Czy mozna spokojnie czyscic nia lancuch? Z gory dzieki za odpowiedzi! Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym, że benzyna z dystrybutora jest po prostu tłustsza jeśli byś chciał jechać na bęzynie ekstrakcyjnej to zatarł byś śilnik. pozatym ekstrakcyjna szybciej paruje i ma lepsze właściwości myjąco,czyszcząco,odtłuszczające. gdybyś użył bęzyny z dystrybutora do odtłuszczenia obręczy klocek by Ci sie po niej ślizgał prawie jak po maśle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w spinke roswell, wtedy wrzucasz do benzynki lub nafty, robisz shake' a, zostawiasz na pare minut, potem znow shake, wyciagasz i pucujesz, a nie bawisz sie ze szczoteczka. Ja kiedys uzywalem szczoteczki, to mialem potem caly rower i meble w kropelkach nafty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczescie nie jest to moja szczoteczka do zebów, to mojego brata a wiec nie ma problemu.

Ale teraz na serio moj łancuch bedzie trzeba zmienic, a razem z nim prawdopodobnie kasete. To sa juz koszty. Moj kolejny łancuch to bedzie Sram PC48, który ma oryginalnie załozoną spinkę. Tylko ze słyszałem, ze łancucha nie powinno sie sciagac, a łancuch czyszcze raz na 2 tygodnie.

Mozna jeszcze kupic urzadzenie do czyszczenia łancucha.

http://www.allegro.pl/item115564784_przyrz..._barbieri_.html

Nie wiem tylko jak z jego trwałoscią i jakoscia czyszczenia

 

Poza tym droga jak cholera ta nafta. Liczyłem ze butelka 0,5l bedzie kosztował 2 moze 3zł, ale 8zł za 0,75l to przesada. Wole czzyscic ropą i benzyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie to urzadzenie chcialem Ci zaproponowac :D Wygodne bardzo jest ,polecam :P Sam takiego uzywam i nie narzekam do niektorych dodaja zapasowe szczotki.

 

Wilku89 - co do tych kropelek na meblach ,to proponuje na dworze takie zabiegi wykonywac :P I pierwsze slysze ,zeby ktos robil taki zabieg w domu :blink: Pozniej smierdzi wszedzie ropa itp. ale jak kto lubi :P

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...