Skocz do zawartości

[dobór rozmiaru] rama Cube Acid 27.5/Cube LTD PRO 27.5


gibsonsg

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje jeden z rowerów z tematu (Cube Acid 27.5 z ramą RFR lub Cube LTD PRO 27.5 z ramą ARG). Mój wzrost to 173cm. W sklepie jeździłem na 16 calowym Analogu (Cube) i było spoko ale nie miałem 18 cali do porównania. Jak myślicie, pozostać na 16 czy 18? Próbowałem również kół 29er jednak taki krążownik to nie dla mnie, czułem się niepewnie(jakbym miał +10cm wzrostu to może byłoby inaczej :) ). Czekam na szybkie odp, pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Daj chwilę to zaraz pogrzebię w tabelach Cuba i się zobaczy. Piszę, że 18 nie teges bo sam mając 176-177 sam bym się dwa razy zastanowił nad 18calami.
No tak, ale to cube (już wiem o czym niektórzy czasem pisali) - dla 18" górna rura w poziomie ma 578mm. To nie za wiele. Rzekłbym w sumie (wiem, wiem co pisałem wyżej) - idealnie pod Ciebie (np moja żona ma 166cm i 575 górną rurę)
Dobrze jedna było by się przysiąść gdzieś co by zobaczyć jak tam krok Panie (wg tabel rura ma 420mm), bo jak masz "po męsku" krótkie nogi a długi tułów to jak nic rura będzie polerowana (mam na myśli ramę hehe)

A 16" - raptem 556mm rury -przy Twoim wzroście to jak trekking, chyba sobie odpuść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Ty będąc wyższym mówisz sam, że nad 18calami byś się zastanowił to ja mając 3-4cm mniej chyba nie mam nad czym skoro przy tym rozmiarze kół mniejsza rama to tylko 16 cali.

Tabele Cube sprawdzałem ale nie wiem dla jakiego rozmiaru kół one są(to nie jest tak przykładowo, że 17 cali na kołach 26 jest mniejsze od 17stki na kołach 29?)

165-170 cm to 15-16"

170-175 cm to 16-17"

175-180 cm to 17-18"

 

Czyli idąc tym tropem 16stka będzie ok dla +/-170cm, 18stka dla +/-180cm.

Czekam jeszcze na Twój pogląd i sorrki za chaos w wypowiedzi bo sprawa jest dla mnie dość priorytetowa i po prostu mi się śpieszy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No widzisz, miałem na myśli 18 ale klasyczną, ciut za długą a przede wszystkim za wysoką w kroku.
Grunt w tym, że dwa wymiary są najważniejsze przy doborze ramy:
- długość górnej rury w poziomie
- wysokość ramy (przysłowiowe 18")
Długość ramy jest ważniejsza bo od niej zależy czy przypadkiem nie jesteś zbyt rozciągnięty na rowerze lub przykurczony i zgarbiony (co się dobije na dłuższej trasie a nie wyczuwalne bywa w 5minut na rowerze w sklepie)
Wracając do cuba-oni robią "za krótkie ramy" - czyli 16" choć w kroku będzie bardzo ok i masz tam powietrza to sam rower będzie zdecydowanie za krótki,
znów ta 18" jest jak na swoje 18" za krótka - w sam raz na Ciebie ale znów rama może być za wysoka i będziesz obijał "sam wiesz co".
Trudna sprawa: albo przymierzysz się do 18" i sprawdzisz czy nie zawadzasz, albo zdecydujesz na za krótką ramę (wtedy od razu proponuje szeroką na 700mm kierę)

Może ktoś jeszcze się wypowie i potwierdzi moje przypuszczenia lub je zaneguje. Rower to nie bułka  - nie zjesz w 5minut i nie wys..rasz na drugi dzień - ma posłużyć i cieszyć trochę dłużej. Bo na szybko zaoszczędzone pieniądze mogą się odbić potem niewartą tego bolączką.


ps: Gdybyś pytał nie "która z tych ram" ale "jaka" - ja bym od razu napisał: koło 580mm górnej rury (top tube horizontal) i koło 390mm rury podsiodłowej - ale ani 16" ani 18" nie spełnia tego wymagania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam kilka nowych info :)

Byłem po piwko i pod Żabką jakiś gość stał Cube'm nowym z ramą 18 na 27.5 (co za zbieg okoliczności). Pozwolił mi usiąść, siedziałem w miarę wygodnie, fakt dotykałem jajkami górnej rurki ale LEDWO co, na pewno nie był to ucisk. Mierzyłem właśnie z poziomicą i od jajec(nie uciskałem krocza mocno w górę tylko ledwo dotknąłem wora :P) mam 77-78cm(jak docisnę poziomicę do krocza to 79cm), także nie wiem czy mam długie nogie czy krótkie. Chyba... krótkie? :)

Sam już kurczę nie wiem... potrzebuję po prostu doświadczonego gościa, który przysłowiowo poklepie mnie po plecach i powie "weź ten rozmiar stary, będzie dla Ciebie lepszy".

W obu modelach kierownica ma powyżej 700mm(acid 700, ltd pro 720).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Na temat samej długości ramy. Może na wstępie powiem, że mam 172 cm. Mój Cube ( co prawda 26) ma dokładnie taki sam wymiar górnej rury i powiem wam szczerze nie wyobrażam sobie jazdy na jeszcze krótszym rowerze. Gdy kupowałem rower i miałem na ten temat dość małe pojęcie sprzedawca raczej doradzał 16. Ja postawiłem na swoim z czego bardzo się cieszę. Od tamtego zakupu wiem już trochę więcej co pozwala mi z czystym sumieniem powiedzieć, że dla tego wzrostu najbardziej słusznym rozmiarem będzie 18".
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

no właśnie wg lugości 18" ....ale dotykanie kroczem ramy? No ... bez jaj :) Chyba, że do jazdy " po mieście". Gadane było nie raz - jakoś rzadko zdarza się tak przywalić ale jednak ten minimalny zakres bezpieczeństwa winien być. Na szosie można sobie na takie rzeczy pozwolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do kilku sklepów, póki co 2 mi odpisały z nastawieniem na 18 cali. Czekam na opinię prosto z Cube Service.

anarchy, piszesz o dotykaniu kroczem ramy.

Tak jak wspomniałem, (przy 27.5 18cali)na płaskim podłożu stojąc w lekkim rozkroku dotykałem zwisającym worem ramy ale ledwo co, na pewno nie tyle żeby sobie brylantynę przyklaszczyć :P Nie pamiętam aż tak dokładnie ale przy 16 chyba nie było dużo niżej. Czekam na dalsze opinie ludzi mających styczność z Cube'ami, szczególnie tymi 27.5. Pozdrowienia!

 

PS. Powiedźcie mi jeszcze jak poprawnie mierzyć rozmiar nogi od wewnątrz? Poziomicę powinienem przyłożyć do poziomu gdzie zaczynają się jaja czy przycisnąć ją ku górze porządnie? Bo na tej podstawie staram się też porównywać po różnych kalkulatorach i innych forach. Przy pierwszym sposobie wychodzi mi 77cm, przy drugim 80cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Kalkulatora użyję jak będę miał drugą osobę do pomocy. Wg. filmiku jaki wrzuciłeś jednak wychodzi tak jak pisałem 80cm (no może nawet 80,5cm bo gość stoi prost a ja w rozkroku lekkim :) ).

Idąc za wskazówką na stronie Cube(bardziej polecają ten mnożnik niż wspomnianą tabelę ze wzrostem), czyli popularny mnożnik 0,226 daje mi to ramę 18,08, czyli jednak 18.

Jak myślicie, jest to przelicznik ogólny czy tylko dla kół 26 cali? (Nie wiem czy rozmiar kół ma tu znaczenie a wpis na oficjalnej stronie Cube pochodzi z 2010)

Wybaczcie za aż tak dociekliwe zawracanie gitary ale jak już wydaję (w moim odczuciu) sporą kwotę na rowerek to wolałbym już ją wydać właściwie a rowerem chciałbym pojeździć kilka lat (nie myślę o żadnej żadnych modyfikacjach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za post pod postem ale nie mogę edytować poprzedniego. Tak więc trochę bardziej się zorientowałem po forach zagranicznych i pogadałem z kilkoma ludźmi jeźdzącymi na tych ramach i tak jak pisał MrMacko06, PRAWDOPODOBNIE 16 cali byłoby za krótkie a 18 cali wg. sugestii anarchy idealne. W sklepie niestety sprawdzałem tylko wysokość górnej rurki. Myślę, że jajami przejmować się nie mam co bo lekki zapas do urazu krocza był a będę miał przynajmniej odpowiednią(komfortową) długość roweru. Na ten moment skłaniam się bardziej ku 18, jednak jeszcze raz spróbuję dosiąść w sklepie 16stkę i może tym razem będą mieli 18. Czekam oczywiście na dalsze wypowiedzi innych fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przy Twoich gabarytach 18 to optimum pod względem długości ramy- wysokość to już nieco inna sprawa. 

Krótko mówiąc - popieram to co napisał Anarchy.

 

 

fakt dotykałem jajkami górnej rurki

Rurki dotyka się rękami- taka informacja na przyszłość.

 

 

.ale dotykanie kroczem ramy? No ... bez ja

Tak to tylko kobiety mogą.

 

 

stojąc w lekkim rozkroku dotykałem zwisającym worem ramy

Nago stałeś?

 

 

Myślę, że jajami przejmować się nie mam co

Twoja decyzja.... przykro mi.

 

Żeście się uparli na dotykalstwo i jajka- pytam więc, ile razy w czasie pedałowania, wrrrróć....jazdy na rowerze dotykacie kroczem górnej rury? 

W HT mam minimalny zapas między ramą a Sami Wiecie Czym i jakoś mi to nie przeszkadza. IMO ważniejsze jest prawidłowe dobranie długości zestawu rama-mostek-sztyca niż gdybanie nad długością podsiodłówki. Zresztą się może okazać,że w ramie 16 " do prawidłowego ustawienia trza będzie długi mostek i wysoko sztycę z offsetem, co trochę zaburzy pozycję i pogorszy manewrowość . 

Baj de łej- jeździłem chwilę na krótszej ramie i to głupie jest.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nago stałeś?

Uśmiałem się, piątka hehehe

 

 

IMO ważniejsze jest prawidłowe dobranie długości zestawu rama-mostek-sztyca niż gdybanie nad długością podsiodłówki.

No też tak założyłem, zwłaszcza, że przez ostatnie kilka lat jeżdżąc weekendowo bez żadnych wariacji nie pamiętam abym spadł na fajfusa. A nawet jeśli, to wysokość przy tej 18 i tak wydała mi się "bezpieczna"... przynajmniej na płaskim podłożu.

Odezwę się po weekendzie jak wrócę złożę wizytę w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@Durnykocie - hehehehe
O tym styku ramy z WiecieCzym pisałem w osobistym odczuciu - jak w mieście czy szosie kompletnie mi to nie przeszkadza (żeby stanąć z minimalnym luzem muszę wręcz pochylać rower na bok) ale w terenie luz muszę mieć. Nie żeby się nie obić czy co tam innego bo ciekawsze czekają na nas pułapki w lesie ale po prostu - dla komfortu psychicznego chyba. Kilka lat temu próbowałem (sector, ten sector - 18") i po sezonie prób rama poszła do hycla. Ale to tylko moje takie tam.... może zbyt delikatny jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed standardem 650b byłem użytkownikiem 26 calowych kół, wiekowy rower zresztą, w rozmiarze 19,5`` (długość górnej rury 60cm, luz do niej od krocza duuuży) dla wzrostu 177cm i 81cm dł. nogi.

przy przesiadce na 650b pojawił się problem, bo wszystkie ramy o długości górnej rury 60cm mają przekrok ok 80cm. mimo wszystko zdecydowałem się na większe koło i minimalną odległość od klejnotów, inaczej pozostałbym przy kole 26``.

wg mnie, nie ma możliwości przydzwonienia jajeczkami w rurę gdy ma się spd lub noski, zresztą przez wiele lat jazdy rowerem nie miałem takiego przypadku. ta odległość jest raczej po to, by przy podjeździe - gdy musimy zejść z roweru - mieć tą możliwość i nie musieć zeskakiwać w bok.

siłą rzeczy większe koło = suport idzie w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

siłą rzeczy większe koło = suport idzie w górę.

Własnie siłą większego koła jest to że suport dość często zostaje na tej samej wysokości co przy małym kole czyli jest niżej względem osi kół a to już na plus dla stabilności, skrętności itd...
Proszę nie wprowadzać mylnych uwag bo potem legendy się z tego robią ;) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

b4jk, dnia 30 Kwie 2014 - 07:59 AM, napisał: siłą rzeczy większe koło = suport idzie w górę. Własnie siłą większego koła jest to że suport dość często zostaje na tej samej wysokości co przy małym kole czyli jest niżej względem osi kół a to już na plus dla stabilności, skrętności itd... Proszę nie wprowadzać mylnych uwag bo potem legendy się z tego robią  

Czyli zazwyczaj jeśli mamy do czynienia z dwoma rowerami o tej samej wielkości ramy tylko z inną wielkością kół to wysokość przekroku(górnej rury) pozostaje bez zmian tak? 

 

 

mam wprawdzie 26" cuba aim, ale wzrost podobny naciągane 175cm i po kuilku latach jazdy musiłem ratować się mostkiem 120mm i sporym offsetem sztycy.

A na jakim rozmiarze jeździsz/jeździłeś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Czyli zazwyczaj jeśli mamy do czynienia z dwoma rowerami o tej samej wielkości ramy tylko z inną wielkością kół to wysokość przekroku(górnej rury) pozostaje bez zmian tak? 

Nie, ja tylko napisałem o wysokości suportu :)
Dlaczego nie? Bo przekrok jest w połowie górnej rury. Jeden jej koniec powiedzmy, że nie ulegnie podniesieniu (przy podsiodłowej rurze) ale z przodu - większe koło to wyższy amor a to oznacza wyżej sterówkę i tym samym koniec górnej rury :) ot ciekawostka... 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zazwyczaj jeśli mamy do czynienia z dwoma rowerami o tej samej wielkości ramy tylko z inną wielkością kół to wysokość przekroku(górnej rury) pozostaje bez zmian tak? 

 

 

A na jakim rozmiarze jeździsz/jeździłeś? 

na 18 jeżdzę i rama jest nieco za krótka tak realnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...