Skocz do zawartości

[buty] Shimano xc50 vs Bontrager RL - test porównawczy


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem od lat nosicielem butów Shimano, takich spośród spd miałem najwięcej. Ostatnim zakupem z tej firmy były Xc50 w kolorze czarnym.

Buty te mają indeks sztywności Shimano 5, klamrę, dwa rzepy oraz chronią lepiej przed wodą chlapiącą z przedniego koła czy też przy lekkim opadzie w porównaniu do wersji białej, która ma więcej paneli wentylowanych/przewiewnych.

Buty kupiłem w rozmiarze 45, jeden większy niż buty które noszę. Wybór czarne czy białe był podyktowany jazdą w niezbyt sprzyjających warunkach dlatego wybrałem czarne (wspomniana wyżej różnica).

Xc50 są bardzo wygodne w noszeniu - bardzo dobrze nadają się do chodzenia mimo dosyć sztywnej podeszwy. Zapięcie na klamrę nie wymaga dociągania tak jak rzepy. Podeszwa jest wystarczająco sztywna by zapewnić bezbolesne pedałowanie. 

Teraz minusy:

- but nie trzyma stopy tak mocno jak np Sidi Eagle czy Spece Compy; ma ona trochę luzu przy ciągnięciu - może nie jest to wiele ale da się odczuć;

- przy szczupłej stopie i cienkiej skarpetce pasek klamry zapina się u mnie na ostatni ząbek - i nadal przydałoby się go trochę dociągnąć. W butach Sidi można to regulować, tu nie. W lecie gdy nie używam grubszych skarpet but jest odrobinę luźny, co w pewnym stopniu przeszkadza. 

 

Z powyższych względów spróbowałem szczęścia z "domową" marką - Bontrager - wybierając model RL.

Tak jak przy Shimano wybrałem rozmiar 45. But ma taki sam system zapinania - dwa rzepy i klamra. Jest ona precyzyjniejsza w działaniu gdyż mechanizm robi "półkroczki" przy zapinaniu i rozpinaniu - ma mikroindeks, co pozwala na lepsze ustawienie zapięcia.

But wykonany jest z mniej podatnych na rozciąganie materiałów, więc trzyma nogę mocniej w czasie ciągnięcia pedału. Podeszwa w całości jest sztywniejsza niż w Xc 50, co odczuwa się w czasie chodzenia. Bieżnik podeszwy jest znacznie bardziej twardy i śliski w zestawieniu z konkurentem.

W moim przypadku dopinam pasek klarmy na ostatni ząbek - więc praktycznie tak jak przy Shimano, jednak w takim przypadku stopa trzymana jest mocniej niż przy Shimano. 

W Rl-ach pedałuje się efektywniej, z opisanych powyżej powodów.

Minusy:

- są droższe od Shimano, co niekoniecznie jest rekompensowane przez trochę lepszą funkcjonalność

- buty te kiepsko nadają się do chodzenia!!!! - zarówno po płaskim jak i - przede wszystkim - w terenie. Górna część buta ma znacznie cieńsze wyściełanie ścianek. But uciska przy chodzeniu stopę, w mało komfortowy sposób. To jedyne z butów spd które miałem lub mam, w których poruszanie się pieszo uznaję za niekomfortowe. Używanie ich przypomina trochę korzystanie z butów szosowych - tylko do jazdy :) Używam Bontich do jazdy rowerem po asfalcie i chodzę mało - więc nie jest to znaczący minus; jednak przy wcześniejszym sposobie jazdy i poruszania się byłaby to spora niedogodność, być może nawet dyskwalifikująca te buty z mojego użytkowania.

- pasek nie jest zamocowany na sztywno i wysuwa się - przy zapinaniu klamry trzeba go przytrzymać i przepchnąć przez mechanizm, bo inaczej wypadnie. Brak wszycia paska wiąże się z możliwością jego wymiany (plus) jednak sposób osadzenia jest niedopracowany (minus) - Sidi też oferują możłiwość zmiany ale tam mechanizm ten jest dopracowany. 

 

Podsumowanie:

- rozpatrując wszystkie plusy i minusy lepszą ofertą są buty Shimano, które można dostać taniej; regularna cena obu daje nawet pewną przewagę Bontragerom, jednak tak czy inaczej większość osób decyduje się na zakup netowy; jedynie jeśli ktoś lubi mocne spięcie klamrą a ma szczupłe stopy to może czuć że but nie trzyma tak jak powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...