Skocz do zawartości

[prowadnica łańcucha] Jak zrobić prowadnicę łańcucha do napędu 1x10 za 10 zł?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Na ślizg najlepszy byłby teflon ptfe. Łańcuch go nie zedrze. Tylko trzeba by pomyśleć jak zamontować. Gdyby tak mieć dostęp do tokarki. Myślę że trzeba by szukać firm które remontują naczepy ciężarowe. Tam się stosuje duże kawałki teflonu i zawsze mają odpadki, które akurat by się nadawały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpatrzone na blogu http://vintagemountainb.blogspot.com/

2.jpg

Jak dla mnie ... Mistrzostwo Świata. Proste do bólu i skuteczne. Nie ma szans, że to się przesunie czy rozreguluje.

Myślę, żeby sobie coś takiego z jednego kawałka aluminiowej blachy albo pleksi wyciąć, taki trójkąt prostokątny z wyciętym ząbkiem do prowadzenia łańcucha na jednej z przyprostokątnych.

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zrobiłem sobie prowadnicę, drogi kolego z Bydgoszczy :D Zmodyfikowałem ją nieco, ponieważ po pierwsze mam rockring chroniący łańcuch przed spadnięciem na zewnątrz, a po drugie nie przekonały mnie metalowe podkładki mogące hałasować. Prowadnica moja składa się z:

- uchwytu do rur 32 mm,

- dybla do okien (kołek montażowy do okien) na śrubie M6 długości 72 mm (który okazał się za długi o 20 mm :ermm:)*

- kawałka plastiku, będącego pozostałością po mocowaniu jakiejś linki antykradzieżowej czy lampki (tak czy inaczej śmiecia),

- dwóch nakrętek M6.

Koszt: 9,41 zapłaciłem w Castoramie, ale tak naprawdę nie użyłem całej garści podkładek. Dybel kosztował 2,02 zł, paczka pięciu uchwytów do rur 6,58 zł.

WŁALA:

gallery_171993_2969_27752.jpg

* - z dybla została wzięta oprócz śruby nakrętka rozpychająca; służy teraz za wykończenie gwintu uciętego bez użycia brzeszczota :miner:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po wnikliwych testach, analizie organoleptycznej i statystycznej, stwierdzono wysoką skuteczność powyższej prowadnicy. Niestety, skuteczność ta nie wyniosła 100%. Słabym punktem było pedałowanie w tył na dużych nierównościach (np. krawężnik 30 cm). Od 17 stycznia łańcuch spadł 4 razy. W związku z powyższym przeprowadzono modernizację prowadnicy. Plastikowy element wodzący został wymieniony na dłuższy i lepiej przylegający. Dodatkowo, zwiększono siłę ścisku obejmy poprzez dołożenie tulei PCV między jej ramiona. Wersję 1.2. prowadnicy przedstawiają poniższe ryciny.

29890905102610853593.jpg

16892897932165899504.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zainspirowany powyższymi pomysłami i wynalazkami postanowiłem i sam coś zmajstrować, najbardziej przemówił do mnie pomysł zrobienia własnego c. guida :) łańcuch ślizga się wewnątrz szyjki od butelki :D zapjęte jest to na trytytkach i obejmie metalowej. Wbrew pozorom jest to naprawdę ciche (w każdym razie dla mnie) i spełnia swoją rolę. Zamiaruje za niedługo przejść z napędu 3x8 na 1x8. Nawet teraz z biegami z przodu łańcuch lubi mi spaść podczas jakiegoś skoku a po zamontowaniu "c. guida" jeszcze nie spadł ani raz. Chce to w przyszłości ulepszyć poprzez zmiane szyjki z butelki na cos metalowego, obłego i mniejszego dla cichszej pracy oraz chce dodać prowadnice u góry pomysłu autora tematu :) nawet kupiłem już śrubkę i podkładki oraz nakrętki, jednak w "Majstrze" nie mogłem dostać obejmy do rur :(. Nie wiedzą pany czy w Brico Marche jest to dostępne? W moim mieście nie ma innych marketów.

post-175205-0-63084400-1431367487_thumb.jpg

Edytowane przez Emperor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

wie ktoś może gdzie dostane prowadnice montowana w miejsce przedniej przerzutki ? szukam i znalezc nie moge ,widzialem w numerze BB ale nie mam go przy sobie i nie moge sprawdzić

 

dobra znalazlem o takie cos mi chodzilo , cena zabija http://allegro.pl/prowadnica-lancucha-fouriers-ct-fd004-direct-mount-i6598349652.html

Koledze chodziło chyba o coś takiego http://allegro.pl/prowadnica-napinacz-dartmoor-keeper-na-rame-i6605617169.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wie ktoś może gdzie dostane prowadnice montowana w miejsce przedniej przerzutki ? szukam i znalezc nie moge ,widzialem w numerze BB ale nie mam go przy sobie i nie moge sprawdzić

 

dobra znalazlem o takie cos mi chodzilo , cena zabija http://allegro.pl/prowadnica-lancucha-fouriers-ct-fd004-direct-mount-i6598349652.html

Koledze chodziło chyba o coś takiego http://allegro.pl/prowadnica-napinacz-dartmoor-keeper-na-rame-i6605617169.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koledze chodziło chyba o coś takiego Prowadnica Napinacz Dartmoor Keeper Na ramę (6605617169) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

chodziło mi  o taką jak wkleiłem

 

 

załóż zębatkę NW (narrow wide) dowolnego producenta i prowadnica będzie zbędna.

narrow wide nie rozwiazuje calkowicie problemu spadania , powiedzialbym ze skutecznosc na poziomie 80 pro.

jezdzilem miesiac na NW i pare razy łańcuch spadł( zresztą nie tylko mi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a 2 lata i ani razu- może mam szczęście;-)))

jakiej firmy nw ?

 

Może to było tylko z nazwy NW? Bez problemu dostaniesz też wiele zębatek do napędów 1x... które NW nie są, może coś takiego to było?

zebatka dartmoora niby nw , no i zeby  byly faktycznie nw ... dziwna sytuacja

zastanawia mnie tez ze w nowych rowerach 1x czasami widuje sie prowadnicę, daje to do myslenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

 

Złóż wszystko w całość wedle załączonego obrazka.

obrazek2.jpg

Ilość podkładek i wysokość montażu prowadnicy dobierz tak, żeby na środkowym przełożeniu odległość łańcucha od prowadnicy wynosiła około 1mm z każdej strony.

obrazek3.jpg

Ciesz się z nie spadającego łańcucha.

 

 

 

Zamiast tych metalowych , stosujesz tworzywo sztuczne.

 

Zestaw_do_mocowania_umywalki_Benox_14_mm

post-140918-0-28556200-1488016956_thumb.jpg

 

W ogóle, zamiast tych podkładek zastosować kółko zębate z ze starej przerzutki, mocowanie obrócić o 180 stopni, będzie spełniać funkcję napinacza i prowadnicy.

 

Najlepiej kupić za psi grosz, najtańszą używana przerzutkę przednia i zblokować wózek. Będzie spełniać funkcję prowadnicy łańcucha.

Edytowane przez inforobert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...