Skocz do zawartości

[kaseta] Shimano CS-HG30-8 (11-30T)


Rekomendowane odpowiedzi

Jedna z najtańszych kaset Shimano - na Allegro można je dostać w cenie od 35-40 zł.

Waga rzeczywista (11-30) : 370 gram.

Szkoda że nie produkują rozmiaru 11-28 tego modelu, gdyż taka rozpiętość zębatek byłaby najlepsza.

 

0 km - styczeń - zakładam kasetę do roweru, do tego nowe pancerze i linki, nowe klamkomanetki ALIVIO, nowa przerzutka ALIVIO, nowe zębatki 32 i 44 TRUVATIVE HUSSEFELT DH 6 przy korbie LXa no i nowy łańcuch Shimano IG51.

Pierwsze kilometry jazdy - jednym słowem cud-miód :)

0601140184hu.th.jpg

 

850 km - kończy się zima - czyli dużo śniegu, błota, soli i innego syfu. Poza obtarciami farby na kasecie innych ubytków nie stwierdzono.

 

1000 km - na zawodach pęka łańcuch - skuwam go i jeżdżę dalej

 

1500 km - pierwsze dokładniejsze mycie całego napędu i przy okazji pstryknąłem fotkę kasecie

0604250115jj.th.jpg

 

3100 km - wszystko chodzi pięknie. Zużycia kasety jak na razie nie widać.

 

4500 km - kaseta nadal w stanie rewelacyjnym, wszystko pracuje tak jak powinno. Przy okazji pobieżnie sprawdziłem wyciągnięcie łańcucha IG51 na długości około 20 ogniw i ciężko dopatrzyć się jakiś różnic w porównaniu z nowym łańcuchem. Fotka kasety po tym przebiegu

img1322xl5.th.jpg

 

5749 km - wszystko nadal pracuje bez zastrzeżeń. Na kasecie już widać trochę ubytków. Łańcuch IG51 po tym dystansie na długości 110 ogniw rozciągnął się tylko 7 mm. na razie ten zestaw idzie odpoczywać, gdyż stosuję metodę "2 kasety, 2 łańcuchy" i teraz kolej aby popracował przez 5000 km napęd SRAMa. Jak przejadę to 5000 km wrócę do dalszego testu SHIMANO HG30. Fotka kasety po przebiegu 5749 km

de4f4cb42f9956a8m.jpg

 

..... Ciąg dalszy nastąpi ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą kasetę, pracuje z łańcuchem tej samej klasy i korbą - Shimano Altus. Przebieg 2800km i raczej nie widze śladów zuzycia. Ostatnio 2-3 razy zdarzyło mi się że łancuch lekko skakał przy zmianie biegu, ale wydaje mi się że to kwestia wyregulowania przerzutki czy wymiany linek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, to jakies udane modele macie :P moja po 3 tys km, powoli zaczyna mnie miec dosc :P lancuch zreszta tez :033: tez taki sam jak wasz :wub: a czyszcze co 100/120 km smaruje finish line tylko i wylacznie, no ale nie oszczedzam, lubie ostro B) a korbe mialem przez 2000 km tx70 czy tx71, a od tysiąca z z fcm415.

Edytowane przez kos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kaseta jest przeznaczona do użytku z łańcuchami HG, a nie miękkim IG. Może dlatego zajeżdżacie je tak szybko.

Różnice twardości HG i IG są raczej takie same. Różnice między HG i IG to jakieś niewielkie nacięcia na łańcuchu. A poza tym u mnie raczej przetrwa dużo (na pewno powyżej 6000-7000 km) ta kaseta z łańcuchem IG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja tez ja mialem ,ale zmienilem caly naped i ze starego po przejechaniu 4 500km najlepiej wygladala kaseta. Wciaz jest w dobrym stanie i jeszcze dlugo pociagnie. Lancuch na niej nie skakal wcale (IG) ,ale troche sie naciagnal :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...
  • 3 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...

Po prostu świetnie. ja mam identyczny w uni evo i po niecałym roku na 5-tce brakuje ząbka! W dodatku prawie nie jeżdżę na tym biegu. Przejechalam ok 1700 km.Co może być przyczyną epizodycznego przeskoczenia łańcucha z pozycji stój,lub zmnianie biegu na cięższy? Właśnie na 5-tce zdarzało się najczęściej.Zmieniłam zdanie nt.tej kasty :icon_confused:

Edytowane przez unibikerka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ja mam pytanie jeśli chodzi o powyższą kasetę.

 

Mój Unibike Evolution ma 2 lata, http://www.bikestats...7746_5671.html. Rower ma obecnie przejechane tylko 952 km

 

Pojechałem z nim do serwisu na centrowanie kół i i z przerzutkami których po raz pierwszy nie mogłem sam dobrze ustawić. Okazało się, że winna była temu przednia przerzutka, która wygięła sięprzy kontakcie z gałęzią + nadający się na złom łańcuch. Po wymianie i odbiorze zaczęły się "trzaski" przy mocniejszym dociskaniu pedałów, a dzień później nie dało się już jeździć bo nawet bez mocniejszego dociskania pedałów łańcuch skakał. Wróciłem więc do serwisu i okazało się, że kaseta nadaje się też do wymiany. Teraz patrzę na forum i widzę, że robicie na niej po kila tyś km a moja padła po 901 (tyle miał rower przy oddawnaiu do serwisu).

 

W ogóle, czy ta nowa (CS-HG41 8an) kaseta jest lepsza od starej, bo nie chciałbym czegoś słabszego skoro tamta padła tak szybko.

 

Możliwe, zeby kaseta zużyła się tak szybko ( nigdy nie katowałem roweru, służy mi głównie do wycieczek z narzeczoną i latem do dojazdów do pracy, jeżdzę głównie po ścieżkach rowerowych i lesie kabackim) ?? Ważę sporo bo 100 kg przy wzroście 188 (najczęsciej używam przełożen 2-5 i 3-6) i człowiek w serwisie powiedział, że to może mieć wpływ ale nie chce mi się z drugiej strony wiezrzyć, że to przez wagę kaseta zużyła się tak szybko.

 

Zdjęcia starej i nowej kasety:

dsc04240f.th.jpg dsc04241b.th.jpg dsc04247ce.th.jpg

 

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia, Panowie powiedzieli mi że wymienili przednią przerzutkę na taką samą, ale ta nowa jest trochę inna" przede wszystkim ma napis 50mm chain line i plastik w tym miejscu jest szerszy niż w mojej starej Alivio.

 

Zdjęcia nowej i starej (nowa nie miała naklejek Alivio i Hyperdrive, przekleiłem je ze starej):

 

dsc04245w.th.jpg dsc04244sh.th.jpg dsc04248h.th.jpg

Edytowane przez Crockett
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda z narzeczoną jest przyczyną zużycia kasety, ona negatywnie wpływa na stan napędu :)

 

A na poważnie: czy kaseta może być zużyta odpowiedż brzmi - może. Jeśli faktycznie łańcuch przeskakuje na niej to szanse są duże. Czy skakanie jest na wszystkich czy na najmniejszych koronkach? Jeśli na najmniejszych i problem maleje wraz z wrzucaniem bardziej miękkich przełożeń to wskazuje to na zużycie kasety, jeśli skakanie jest tak samo obecne na wszystkich to można doszukiwać się problemu w mechaniźmie zapadkowym piasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na najmniejszych i problem maleje wraz z wrzucaniem bardziej miękkich przełożeń to wskazuje to na zużycie kasety, jeśli skakanie jest tak samo obecne na wszystkich to można doszukiwać się problemu w mechaniźmie zapadkowym piasty.

 

Było dokładnie wten sposób, źzdziwiłem się tylko bo nie wyglądała mi na zużytą i na starym łańcuchu problem nie występował. Zaczęło się dopiero po założeniu nowego. Pytam bo sam jestem laikiem i moje "na oko" niewiele znaczy ;)

 

Co do samej kasety, to czy ta nowa jest lepsza od starej ?

 

To samo tyczy się przerzutki przedniej, orientuje się ktoś jaki to dokładnie model i czy jest lepsza od mojej starej (SHIMANO ALIVIO M412).

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej kasecie można się dopatrzyć minimalnego zużycia na 5 zębatce, ale to nijak nie kwalifikuje kasety do wymiany. Zostałeś zrobiony w konia. Jak masz stary łańcuch to załóż go razem z kasetą, a nowe odłóż na półkę, niech czekają na lepsze czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej kasecie można się dopatrzyć minimalnego zużycia na 5 zębatce, ale to nijak nie kwalifikuje kasety do wymiany. Zostałeś zrobiony w konia. Jak masz stary łańcuch to załóż go razem z kasetą, a nowe odłóż na półkę, niech czekają na lepsze czasy.

 

To jest właśnie przekleństwo laików. Oreitnujesz się może czemu na nowym łańcuchu i starej kasecie (skoro nie jest zużyta) zaczęły występować te trzaski ?

 

Przednia przerzutka (nowa) to M410 Singapore, więc chyba władowali mi słabszą niż ta stara bo miałem M412 Shadow....a przy wymianie mieli wymienić na tą samą. Jest jakaś różnica między nimi. Nowa korba jest lepsz,a gorsza czy porównywalna z tą starą.

Edytowane przez Crockett
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...