Skocz do zawartości

[Tłumik]Uszkodzona śruba na dolnym pręcie. Jak naprawić?


Hanzo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam taki mały problem z gwintem (śrubą) znajdującym się na dole pręta od tłumika. Jest to gwint który wkręca się w dolne golenie i ma on za zadanie trzymać amortyzator w całości. Problem jest taki, że gniazdo w które wchodzi klucz ampulowy jest wyrobione (rozepchane) i gwint ma trochę za duża średnicę zewnętrzną. Przez to, nie chce się wkręcić w dolne golenie. Dodatkowo, widać już pęknięcia w pierwszej bruździe gwintu więc nie chcę robić nic siłowo żeby jeszcze bardziej tego nie zniszczyć.

Zastanawiam się czy jest jakaś szansa naprawić to w miarę tanio.

Mam dwa pomysły:

1) Skrócić gwint o jeden (może 1,5) zwój i wkręcać kluczem ampulowym z nawierconym gniazdem w które wejdzie końcówka od regulacji tłumienia odbicia.

2) Wymienić tą gwintowaną końcówkę na nową (zakładam, że samą końcówkę mogę sobie dorobić).

 

W przypadku opcji nr 1 skrócę trochę gwint przez co połączenie będzie słabsze, jednak chyba nie ma tam aż tak dużych sił.

W przypadku opcji nr 2 może być trochę więcej problemów. Do tej pory wszystkie tego typu elementy od amortyzatorów Manitou jakie widziałem, miały ten gwintowany element mocowany do pręta przez zaciśniecie. Tutaj tego nie ma, i nie wiem jak to może być zamocowane.

Czy ktoś z Was wie jak jest to montowane?

Jakieś inne pomysły na naprawę tego elementu?

 

Tak wygląda gniazdo:

51c67455b194a94bm.jpg

 

Tu na czerwono zaznaczyłem pęknięcie, a na zielono miejsce gdzie przeważnie śruba jest zaciśnięta na pręcie:

9f3aa32020f47de8m.jpg

 

Dla ułatwienia dodam że jest to tłumik intrinsic od widelca Manitou Nixon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ucięcie to jest dobry pomysł bo i tak jest pęknięte. Wygląda na gwint metryczny ... M8 ? można jak nie posiadasz, poprosić kogoś o użyczenie na chwile narzynki i przejechanie gwintu. Siły tam działające sa zależne od tłumieni na jakim się poruszasz ale nie są duże.

 

Dorobienie takiej jak by śubotulei i jej poprawne umieszczenie mogło by sie okazać zbyt karkołomne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Os siebie mógę polecić udać się do serwisu, coś na pewno wykombinują. Jeśli jesteś z Łoodzi, tutaj wykonbinują dobrze i nie drogo http://www.szer.pl/mechanika-pojazdowa-lodz/tlumiki-naprawa-lodz.html

Ciekawe co Tobą kierowało kiedy polecałeś mi zakład w którym naprawiają wydechy. Może Ty masz coś takiego w swoim rowerze, ja jeszcze nie doszedłem do tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No jak to co ... no tłumik, nie ? heh. Z profilu można wywnioskować iż pracuje w warsztacie, mam nadzieje ze nie jako mechanik, bo jak nie odróżnia tłumika drgań zwanego w jego fachu amortyzatorem, od tłumika akustycznego - tudzież układu wydechowego, to bidny mechanik z niego.

 

Kolejna cechą polskiego dobrego mechanika jest ignorancja :D I tutaj widać to wyraźnie, zignorował posty, nie czytając o co kaman w temacie tylko przeczytał tłumik ... o tłumik, na tłumikach to ja sie znam :D Heh nie wspominając że cyfra 4 wygląda jak cyfra 5 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Może uda Ci się gdzieś znaleźć uszkodzony tłumik w którym śruba jest dobra i przełożyć do swojego.
Albo kombinować z dopasowaniem od innego modelu, szukaj na CRC mają dość dużo części do Manitou.

Do r7 niestety tylko to http://www.chainreactioncycles.com/pl/en/manitou-r7-tpc-rebound-assembly-2008/rp-prod32433

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...