Skocz do zawartości

[Tłumik] Sens wymiany z TK na MC


lucass3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Kilka tygodni oglądałem tłumiki MC i koszt z manetką to chyba coś 400-500 zł. Myślałem kupić do swojego Recona Gold TK, miałbym wtedy taką Rebę Solo Air ?? Czy się mylę? Oczywiście pomijając wagę. Temat jednak odpuściłem bo byłoby to całkowicie nieopłacalne. 

 
A tutaj na aukcji (http://allegro.pl/tlumik-motion-control-rock-shox-reba-recon-tora-i3942037386.html) co prawda używka ale 120 zł co wydaje sie ceną bardziej sensowna.
 
Pytanie tylko czy da mi to jakieś wymierne korzyści? Jak sądzicie? Na jakiej zasadzie miałoby to działać, z tego co widzę to po podłączeniu manetki mógłbym to ustawiać tak jak teraz TK, czyli albo otwarty albo zablokowany amor ?
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumik odbicia to jeszcze coś innego nić tłumienie powrotu (żółw-zając)

http://allegro.pl/tlumik-odbicia-rebound-motion-control-reba-recon-i3942037852.html tutaj jest tylko to już wyjdzie z 200 zł pod warunkiem, że bedzie pasować a nawet nie wiem czy coś mi to da i czy poczuję różnicę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Generalnie to wymieniając tłumienie zyskuje się regulacje floodgate (siły potrzebnej do zwolnienia blokady po najechaniu na przeszkodę).

Tłumienie powrotu ma większy zakres regulacji, działa chyba troszeczkę ciekawiej a z pewnością nie wydaje dziwnych dźwięków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Floodgate jest mi właściwie niepotrzebny, zresztą ten tłumik z aukcji nie ma (?) tej regulacji bo nie widze pokrętła z napisem Gate.

Przeglądając regularnie to forum wyczytałem że MC jest dużo lepszy niż TK i warto go mieć dlatego się zastanawiałem nad tym tłumikiem. Tylko co mi tak naprawdę on da? Jeśli założe manetkę to nie będę miał żadnej regulacji tylko to samo co teraz na TK. Puklus jeszcze o tłumiku odbicia mi pisze o którym już w ogóle nie mam zielonego pojęcia. 

 

Chyba odpuszczę temat bo za mao się orientuje w temacie i tak naprawde do końca nie wiem jak przełożyłoby się wydanie 200zł na rzeczywistą jazdę i zwiększony komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Poza oringami niema tam nic co się zużywa. Tłumik z aukcji ma floodgate.

Są różne wersje gate albo z pokrętłem albo z wyciąganym dekielkiem i regulacją przez imbus. W zasadzie zmiany kosmetyczne i tak tą wartość ustawia się tylko raz. Wszystkie manetki RS będą z tym działały, poza hydraulicznym x-lock oczywiście.

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jest nie opłacalne połowa wartości amora, jeszcze na 100% nie jestes pewien czy to zadziala, jak mój xc32 wyzionie ducha to sprubuję rebe, i napiszę czy jest różnica między TK a MC.


To jest chyba z reby z 2008 roku te części, tak mi się zdaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To akurat ciężko będzie sprawdzić bo twój amor ma sprężynę stalową, reba jest powietrzna, na pewno pracuje zupełnie inaczej.

Różnica generalnie polega na tym że floodgate zapobiega uszkodzeniu amora, w tańszych wersjach floodgate jest ustawiany na stałe i nie da się go regulować co w praktyce przejawie się tym że odblokowuje się tylko przy naprawdę mocnym pierdyknięciu. Tk nie ma takiego bajeru, więc teoretycznie łatwiej go uszkodzić, tym bardziej że ma w środku plastikowe bebechy. 

Spróbuj to porównać do strzykawki z zamkniętym otworem, wypełnionej olejem i uderz młotkiem w tłok, wyobraź sobie co się dzieje. Wiadomo że przy lekkim stuknięciu wszystko jest ok ale jak przywalisz z całej siły to coś musi się rozlecieć.

 

Przy kompresji ustawionej na zero nic nie zamula amora z MC, oczywiście nawet na odblokowanym amortyzatorze tłumienie nie jest całkowicie wyeliminowane, jest jedynie na poziomie wymaganym do normalnej pracy widelca, TK w moim odczuciu tutaj nie dotrzymuje kroku. MC ma tą zaletę że kompresję możemy sobie regulować i ew. niwelować bujanie amora.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Recon Gold TK jest powietrzny.

Po drugie TK tez posiada zabezpieczenie przed pierdyknięciem i powinien się odblokować. Z tym, że ustawione jest to przez fabrykę i użytkownik nie ma możliwości ustawienia tego jak w floodgate.

 

"MC ma tą zaletę że kompresję możemy sobie regulować i ew. niwelować bujanie amora."

 

W jaki sposób moge to regulować na przykładzie tłumika z aukcji i mojej manetki? Ja nie widzę żadnego pokrętła. 

 

Rozwiązaniem byłoby chyba to: http://www.bike-service.pl/index.php/serwis/8-regulacja-kompresji-w-amortyzatorze-pike-409-bez-manetki

 

 

 

Edytowane przez lucass3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W wersji pod manetkę trzeba mieć manetkę adjust lock lub tłumik blokowany z goleni wtedy mamy regulację kompresji. Ew. można odpiąć sprężynę w tłumiku pod manetke i robi sie wersja blokowana z goleni tylko bezstopniowa.

 

W sumie amor i tak dobrze mieć nasmarowany bo inaczej może się to szybko zemścić. Ostatnio nawet w foxie się naciąłem że nowa sztuka miała sucho.

 

 

Tak nawiasem linkowany wcześniej tłumik (czerwony), z dużym prawdopodobieństwem mógłby nie pasować do XC32 który ma puste dolne golenie a więc też skrócone lagi, prawdopodobnie potrzeba nowszego tłumika, z obudową w kolorze czarnym który jest mniejszy, w rebach równolegle montowano oba typy i różnica polegała jedynie na ilości oleju, natomiast przy krótkich lagach długa wersja mogłaby nie mieć miejsca. Nie mam teraz pod ręką rozebranego amortyzatora żeby na 100% to wymierzyć ale myślę że warto wspomnieć o tym fakcie.

Jak mi się uda wrzucę foto porównawcze długości obu wersji, razem z tłumikiem odbicia, może ktoś będzie mógł sprawdzić długości lag.

Edytowane przez Puklus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak nawiasem linkowany wcześniej tłumik (czerwony), z dużym prawdopodobieństwem mógłby nie pasować do XC32 który ma puste dolne golenie a więc też skrócone lagi, prawdopodobnie potrzeba nowszego tłumika, z obudową w kolorze czarnym który jest mniejszy, w rebach równolegle montowano oba typy i różnica polegała jedynie na ilości oleju, natomiast przy krótkich lagach długa wersja mogłaby nie mieć miejsca.

 

 

 
Obiecałem wrzucić fotkę.
Czy ktoś mógłby porównać te wymiary z długością górnej lagi w amorkach z pustymi dolnymi goleniami?
 
20140206_155632.jpg
 
20140206_155704.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie sorki, że truje Wam d...pe ale ale jak coś mnie zainteresuje to później nie daje spokoju dopóki tego sobie nie wyjaśnię. Przeczytałem mnóstwo tematów u tłumiku MC i nadal mam pewne niejasności.

Większość amorków z allegro i użytkowników to wersja blokowaną manetką bez regulacji kompresji. Tak na chłopski rozum pomijając dodatkowy fakt w postaci floodgate to tak naprawdę działa to identycznia jak TK. Albo mamy zablokowany amor i się nie ugina albo odblokowany. Jeśli jest odblokowany to olej się przelewa bez przeszkód i w MC i w TK ??. Czyli amor i ti i tu nie zamula poprostu.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę Rebe 2013 w wersji RL (pomijając wagę) to jest to praktycznie to samo co mój Recon Gold TK. Solo Air, brak regulacji floodgate, blokada 0-1 

 

Czy moje rozumowanie jest poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

TK to zwykła blokada blokuje przypływ oleju. Z tego co wiem nie ma żadnych szans na samo odblokowanie i uderzenie  w coś za zablokowanym widelcu prawdopodobnie zepsuje blokadę. MC ma flood gate którym sie ustawia poziom otwarcia blokady. czyli masz zablokowany widelec ale po uderzeniu on sie otwiera, pochłania energie po czym sie znów zamyka.

 

To spora róznica miedzy tymi dwoma technologiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...