Skocz do zawartości

[ Manitou R7] Od zakupu do montażu-moja historia


kamar59

Rekomendowane odpowiedzi

Motorex Semi Bath Oil

 

commercial product name/designation: Bike Semi Bath

application/use: Engine Oil

gęstość:0,857g/cm^3 w 20*C

Viscosity: 89mm^2/s w 40*C/14,6mm^2/s w 100*C

VI: 169

źródło: motorexbicycle.com/mb/MSDS/2002_EN_BIKE_SEMI_BATH.pdf

 

Orlen 5w/40 motor oil (synthetic)

 

gęstość:0,858g/cm^3 w 15*C

Viscosity: xxxxxxxxxxxxxxxxxxx/14,3mm^2/s w 100*C

VI: 175

źródło: http://www.orlenoil.pl/PL/NaszaOferta/Produkty/Strony/ORLEN_OIL_EXTRA_SYNTHETIC_5W-40.aspx?kat=0 oraz  www.orlenoil.pl/_layouts/OrlenOilDownload/Download.ashx?downloadUrl=/PL/NaszaOferta/KartyCharakterystyki/KartyCharakterystyki/175.pdf?

 

Jak widać podstawowe, najważniejsze parametry są identyczne. Poza tym, w silnikach też są elementy gumowe. Skoro więc w silniku nic się nie dzieje to i nie zdarzy się, z 99,9% pewnością w amorze.

Edytowane przez ugupu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi raczej o bezpieczeństwo uszczelek, oringów co by to nie puchło albo inne dziadostwo się nie wdało ;)

 

No i mamy kolejną ofiarę marketingu :teehee:

O ładnych kilku lat leję do Manitou syntetyka silnikowego i nie zauważyłem żadnych problemów z uszczelkami.

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzykawka jest i olej Castrol 5W/30 kolor płynnego miodu. Wszystko za darmo :D W aptece nie mieli jak wydać ze 100 zł i dali mi ją za darmo a kosztowała 40 gr, a olej od wuja ;)

 

15xka68.jpg


To dziś robię po południu amor. Spuszczę powietrze z komory powietrznej wyleje olej,wleje nowego Castrol 5W/30 5 ml . A z dolnych goleni też wyleje  olej i wleje 16 ml na goleń oleju Castrol 5W/30, i po robocie. 

 

Na dolnej goleni jest lewy gwint i tyle chyba. Smarować gwint komory powietrznej po na laniu oleju?

 

Jakieś wskazówki jeszcze ?

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na dolnej goleni jest lewy gwint i tyle chyba.

 

Żeby ci się nie pomyliło:

 

-w tej ladze w której masz powietrze masz normalny gwint więc patrząc na śrubę odkręcasz ją w lewo

-w ladze w której masz tłumiki po zdjęciu pokrętła do regulacji odbicia patrząc na śrubę odkręcasz ją w prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjąć ale wkłada się je na miejsce dość niewygodnie. Możesz je nasączyć bez wyjmowania-olej na gąbki i gnieść paluchem żeby nasiąkły, możesz odwrócić amora do góry nogami i same nasiąkną. Wybór należy do Ciebie.

Uszczelek nie wyjmuj bo je jeszcze uszkodzisz.

Edytowane przez ugupu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam wyjąć do końca golenie wyjąć uszczelki i nasączyć je w oleju w słoiku? 

Czy odwrócić amortyzator do góry nogami na 30 min i też się nasączą?

Chyba ten sam efekt da odwrócenie. Po co uszczelki męczyć.

Po wlaniu oleju wystarczy obrócić amor rurą sterową w dół, poczekać przynajmniej 15 minut i olej sam spłynie na gąbki.

 

Żeby wlać olej wystarczy golenie odsunąć na 3 cm,.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem komorę powietrzną okazało się że była full zalana do gwintu, to nic nie robiłem zakręciłem z powrotem. Tylko przy zakręcaniu troszkę oleju wypłynęło, a zakręcałem równo z gwintem. Ale to chyba nie nieuniknione żeby coś nie poleciało, może za dużo było.

 

I dalej odkręciłem dolne golenie bez problemu, wylałem olej i tu było mało oleju z 2 goleni może było z 16 ml w sumie, i pływały w oleju jakieś takie dziwne baboki. Nie był super czysty klarowny jaki ja lałem. I zalałem nowym olejem skręciłem jedną goleń ta co ma lewy gwint i tą drugą i tu miałem problem nie mogła śrubka znaleźć gwintu, i zmarnowałem 1 h na tym. I wkurzyłem się wyjąłem golenie całkowicie, i się okazało że te czarne gumy się obsunęły jakoś i mi zabrały gwint, że śrubka nie mogła złapać goleni i się skręcić. I jeszcze na dnie goleni była metalowa podkładka.

 

122jk35.jpg

 

I moje pytanie czy ta śruba ma się dokręcić na max żeby nie można było jej obracać? Bo ja ją dokręciłem ale i tak mogę ją kluczem obracać sobie i słychać jak w środku się kręci coś tam razem ze śruba. Wycieku nie ma oleju po napompowaniu uszczelka trzyma.

 

2ijkub9.jpg


I blokada skoku trzyma ale nie wiem czy na 100% tak samo dobrze jak oryginalnie było. Może ugina się 2 mm więcej albo mam jakieś złudzenia psychiczne. :D Może musi się tam wszystko dopompować, olej dobrze porozchodzić i będzie git.


Jutro jeszcze mnie czeka, zdjęcie sterów, nabicie gwiazdki, ucięcie rury i montaż adaptera z podkładkami.

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed montażem trzeba było napompować komorę powietrzną, ten gumowy odbojnik, plastikową tulejkę i podkładkę trzeba było podsunąć aż do goleni górnej (pręt kompresji można było lekko pokryć smarem wtedy plastikowa tulejka nie opadnie na dół, do tulejki smarem można było "przykleić" podkładkę), i dopiero wtedy składać.

śrubę o której piszesz dokręcasz przy napompowanej komorze powietrznej, mimo dokręcenia może się obracać wraz z prętem kompresji.

 

Tłumik nigdy nie blokuje "na amen"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby plastikowy trzpień nie obracał się ze śrubą, trzeba napompowac amora na jakieś 50-60psi, aby tłok powietrzny "przycisnął" go do dolnej goleni. Zasada ogólnie jest prosta:

 

1. Wkładasz jedne golenie w drugie

2. Wlewasz po 16ml oleju na każdą z goleni.

3. Pompujesz komorę powietrzną do ok. 50psi.

4. Zakręcasz śrubą goleń po stronie komory powietrznej.

5. Spuszczasz powietrze do zera.

6. Przyciskasz golenie i łapiesz wewnątrz imbusem 8 trzpień tłumika powrotu.

7. Przykręcasz trzpień tłumika w odwrotną stronę (angielski gwint), z wyczuciem.

8. Przykręczasz niebieskie pokrętełko.

9. Pompujesz amora do zalecanego ciśnienia. Gotowe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już go skręciłem i zalałem wczoraj, miałem tylko problem z ta śrubą żeby gwint złapała nie napompowałem jak teraz piszesz. Ale skręciłem i trzyma. A ten plastikowy trzpień to nawet jak na 100 psi napompuje to się kręci jak kluczem przekręcę. ręką tego nie zrobię bo jest opór, czyli jest dobrze skręcone. Ale się obraca ;) Rulez pisał że to nie szkodzi może się kręcić.  I jak wkręciłem tą śrubę i napompowałem do 100psi to ona wyszła trochę i ją jeszcze wkręciłem. 


I ta śruba to wchodzi w plastikowy gwint chyba?  To nie ma co przesadzać z kręceniem. Jak się kręci, to już śruba weszła do końca gwintu i obraca całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I amortyzator założony. Postępy z pracy na foto napiszcie jak coś jest wam podejrzanego na zdjęciach.

 

2rxjorq.jpg

 

Tyle było oleju fabrycznego, z dwóch goleni nie za bardzo czysty jakieś farfocle pływają i mało go.

 

s28dau.jpg

 

33m4bxy.jpg

 

r1elb6.jpg

 

Wyjęty stary XCR z ramy.

 

2yocwo9.jpg

 

11snt41.jpg

 

Stara bieżna z gumową uszczelką w XCR wyszła jakoś ;)

 

mr3a81.jpg

 

Tu  wyczyszczona bieżnia. 

 

2yuhk7a.jpg

 

I założona na R7

 

2i91iqd.jpg

 

Nabita gwiazdka na obciętą rurę + 2 dodatkowe podkładki dystansowe.

 

1zzhx1x.jpg

 

2ui99b6.jpg

 

 

I tu miałem problem mały. Obcierał mi rant tarczy o środek hamulca, myślałem ze to klocki, ale jednak nie klocki.

 

2ik46pz.jpg

 

Musiałem przełożyć podkładki inaczej, z przodu na tył żeby oddalić o 2-3 mm tarcze od hamulca.

 

15o7677.jpg  jhfnz9.jpg

 

Ale automatycznie przekładając podkładki zmniejszyłem możliwość głębszego wkręcenia śruby w gwint. Trochę za mało łapie moim zdaniem. Nie bezpiecznie trochę, może wyrwać.

 

2wrogi0.jpg

 

I muszę teraz kupić dłuższe śruby o te 5-10 mm, żeby mi weszła głębiej w gwint amorka. Śruba imbusowa M6 8,8 takie szukać ???

Bo z XCR przeniosłem podkładki od hamulca Avid + nowy adapter i nowe śruby które okazały się za krótkie, które były w zestawie z adapterem. 

 

I wiadomo jak się ruszyło hamulce to klocki znowu muszą się idealnie ułożyć, i tam mi coś delikatnie obciera jeden klocek o tarcze. W jeździe tego się nie czuje i nie słychać prawie. Może się dotrze przez częstsze hamowanie. ;) Albo pobawię się w regulacje. 

 

I tak się prezentuje całość. na razie...

 

2mezd4h.jpg

 

 

 

I rywale 

 

az6krc.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez kamar59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...