Skocz do zawartości

[ Manitou R7] Od zakupu do montażu-moja historia


kamar59

Rekomendowane odpowiedzi

Obojętne, np :

http://ioleje.pl/produkt,823/platinum-classic-synthetic-5w-40-1l.html

Co do olejów do tłumika, jeli znajdziesz lepkość swojego oleju zbliżoną do Motorexa, to możesz wlać :

http://www.forumrowerowe.org/topic/103016-amortyzacja-olej-do-amortyzatorow-faq-lepkosc-zamienniki-etc/

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie za bardzo?:/ Poleccie mi kogos dobrego, zaufanego, kto pomoglby mi naprawic moj widelec bo bez niego jak bez reki:P

 

W Corzowie jest taki facet, Witek. Zrobil mi Manitou Drake. Niby kanciapa, ale widzialem sporo Foxow i Reby. Gdzies powinienem miec numer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżo po wymianie ślizgów.

 

Szukałem serwisu który się tego podejmie.

Ostatecznie i tak wszyscy polecali i kierowali do Wigwam na Ursynowie.

250zł ślizgi, 350zł ślizgi + uszczelki.

 

Jednak dla mnie to za drogo, więc postanowiłem ... wymienić samemu.

Dystrybutorem częśli jest Velo, więc tuleje i uszczelki można zamowić w każdym sklepie stacjonarnym z sieci DobreSklepyRowerowe.

Oszczedza sie na wysyłce.

Dla leniwych przez internet:

http://roweryokey.pl/tuleje-slizgowe-30-mm.html

http://roweryokey.pl/uszczelki-kurzowe-evil-genius-32mm-duplikat-1.html

 

Narzędzia można zrobic samemu.

Do wyjecia - potrzebny pręt gwintowany, kilka śrubek i podkładek.

Do montażu - wytoczony pręt na tokarce.

Wygląda to mniej więcej tak:

http://forums.mtbr.com/tooltime/diy-fork-bushing-removal-installation-772499.html

Przy wyjmowaniu zamiast szarpania z imadłem, dałem podkładkę na górze opartą o krawędzie dolnych goleni.

Na wierzch nakrętka przy wkręcaniu której tuleja ładnie powoli wychodzi.

Pręt do wbicia tulei można wytoczyć z tworzywa - byle taniej.

 

Samo wyjęcie i wbicie tulei jest bardzo proste i bezproblemowe.

Najwięcej czasu zajmuje "resetowanie" - nowe tuleje są surowe i wew. średnicę trzeba dopasować do goleni górnych.

W serwisie mają do tego specjalne "rozbijaki".

http://service.foxracingshox.com/consumers/Content/Service/QuickTech/013_FOX-BBI_fork_bushing_tool_SP.htm

Najpierw wbija się jeden o śr. 29,999mm.

Jeśli jeszcze są zbyt ciasne to drugi 30,000mm.

 

Domowy sposób to rurka np.28mm i drobny papier ścierny np.800.

Rurke obklejam papierem, nakładam tuleje (przed zamontowaniem) i powoli ścieram nadmiar teflonu.

Jest miękki, więc co chwile sprawdzam na goleniach górnych czy już wystarczy.

 

Chętnym moge pożyczyć narzedzia.

 

 

Edytowane przez fw66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

macie pomysł w którą goleń idzie uszczelka ze zdjęcia poniżej? Najbardziej wygląd na tą od tłumika. Wolę się jednak upewnić.

 

https://www.dropbox.com/sh/y95bzdfcn6ob6o3/AADB5RwdeekJyfQWya1nLo5Qa

 

 

Pozdrawiam

K

 

Edit: Włożyłem w lagę tłumikową i chyba jest ok. Natomiast nie działa mi blokada skoku. W ogóle jest dość mała różnica w przepływie oleju przy pełnym odkręceniu/zakręceniu. Wlałem 83ml 2,5W/5W (50/50) Motorexa. Macie pomysł o co może chodzić? może dolać kilka ml?

Edytowane przez COOLoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jest do końca odpowietrzony.

Przy wymianie dobrze jest najpierw wlać 1/3 oleju i kilka razy wcisnąć tlumik.

Dopiero po upewnieniu się, że nie ma już w środku powietrza dolać reszte.

 

Ewentualnie, jeśli wlałeś inny olej niż był przedtem, czasami trzeba skorygować różnicę podkładkami w tłumiku ABS+.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ COOLoo

 

Oleju powinno być tyle, aby po zmierzeniu odległości od lustra oleju do początku gwintu na koronie wychodziło w granicach 83-87mm. Ja tam wkładałem miarkę i sprawdzałem kiedy jej kraniec wyjdzie zafajdany :P Przy mieszance 2.5 i 5W 50/50 powinno to pracowac bardzo dobrze, a blokada trzymać twardo (przy opcji z podkładkami w ABS+ na standard). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co potrafią się zagapić.

 

  • można dolać olej przy włożonym tłumiku i złożonym amorze.
  • trzeba odkręcić korek tłumika od góry kluczem 24. Tutaj tłumik nie wychodzi razem z korkiem jak w RS. warto wyjąć stalową szpilkę (wykręcić). Ponieważ nie ma jak złapać trzpienia tłumika, to wkręcamy szpilkę drugą stroną i delikatnymi kolistymi ruchami wyciągamy pozostałą cześć tłumika (ta z gąbką)
  • uzupełniamy olej (u mnie łącznie wyszło 115ml, tak, żeby wysokość oleju była 83mm).
  • Wkładamy wcześniej złożony tłumik

Blokada sztywna. Przy odblokowaniu pięknie chodzi. Czas na test w terenie.

Edytowane przez COOLoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

W zeszłym roku samodzielnie wymieniłem tuleje w R7.

Przez ten czas pracował jak nowy.

 

Mam na zbyciu zrobione narzędzia potrzebne do takiej wymiany.

Bardzo prosta sprawa.

Tuleje można kupić za 60zł.

 

Jeśli ktoś chciałby spróbować to dajcie znać.

 

PEN64112J_wwnqapa.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Właśnie rozebrałem swojego R7. Miałem zmienić tylko kąpiel i wyczyścić go w środku. Po zlaniu starego oleju zauważyłem, że olej z prawej goleni ma lekko różowy kolor, czyli wychodzi na to, że zabarwił się od czerwonego Motorexa, który wyciekł z tłumika. Zbyt dużo go wyciec nie mogło bo ogólnie nie było go jakoś dużo. No ale chyba nie powinno tak się dziać?

 

Zauważyłem też, że tłumik utawrdza się przy wciskaniu trzpienia i trzpień odbija, a powinien chyba chodzić płynnie i nie odbijać. No i faktycznie ostatnio amor wykorzystywał jakby trochę mniej skoku mimo, że napompowany był niższym ciśnieniem.

 

Muszę rozebrać też tłumik i zobaczyć co tam się dzieje.

 

Edycja:

 

Tłumik rozebrany. Wszystko wydaje się OK, uszczelki całe. Ma ktoś jakiś pomysł co mogło być nie tak? Możliwe, że to przez tą ilość oleju która wyciekła tłumik pracował inaczej?

 

Ponawiam pytania. Minęło sporo czasu, ostatnio trochę zaniedbałem swojego Mańka i wziąłem się za serwis po chyba półtora rocznej przerwie :P W sumie to przez cały czas działał dobrze. Ostatnio na maratonie w deszczu stępiał dość mocno, aż na zjazdach czułem się jakbym jechał na sztywniaku. Więc stwierdziłem, że w końcu trzeba zajrzeć do środka.

 

W sumie w środku wszystko OK. Olej czysty. Tylko tak jak zawsze - w prawej goleni kąpiel zabarwiona lekko na różowo, czyli gdzieś z tłumika cieknie, ale wyciek raczej nie jest duży. No i znowu zastanawia mnie to czy trzpień tłumika powinien sprężynować przy wciskaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odświeżę temat... Macie jakiś pomysł, dlaczego R7 po serwisie i zalaniu tłumika mieszanką 2,5/5W w proporcji 50/50 nie trzyma blokady na sztywno, tylko łapie po ok. 1 cm ugięcia? Wcześniej blokada trzymała na sztywno. Zalałem olejem do wysokości 83mm przy maksymalnie wyciągniętych lagach, zgodnie z manualką na stronie manitou. Czy wpływ na to może mieć zastosowana mieszanka? Dodam, że tłumik zostawiłem  ustawieniu podkładek "XC Stack". Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa ilość oleju nie zaszkodzi. Oczywiście za dużo też nie może być - dlatego po złożeniu warto wcisnąć cały tłumik i sprawdzić czy chodzi całym skokiem (pod koniec może się lekko utwardzać), jeżeli tak to oleju nie jest za dużo ;). Za to teraz jest ewidentnie za mało - dlatego kompresja łapie z opóźnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...